DERBİ MAÇLARI ve ÜVEY EVLAT - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: DERBİ MAÇLARI ve ÜVEY EVLAT  (Okunma sayısı 2738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • 73 Mesajı Toplam
    136 Kere Beğenildi
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60
     AHMET AKTÜRK
     ahmetakturk61@hotmail.com
     05 Ekim 2010 Salı

DERBİ MAÇLARI ve ÜVEY EVLAT   

Uzun senelerden sonra Trabzonspor’da derbi kaybetme fobisi 2010 senesinde  sona ermiş gibi görünüyor. Bunu yıllara göre kıyaslama yapınca daha da iyi anlaşılacaktır. Mesela; 2009 senesinde oynadığı toplam 8 derbi maçından 3 beraberlik ve 5 yenilgi alan Trabzonspor, Şenol Güneş yönetiminde 2010 senesinde oynadığı 6 derbi maçından yenilgi yüzü görmeyerek 4 galibiyet ve 2 beraberlikle büyük bir başarı etmiş oldu.

Ligde ikinci olmasına rağmen  genel olarak oynadığı oyunla camiayı pekte tatmin etmeyen Trabzonspor zorda olsa derbi maçlarında firesiz gittiği için kredisini hala devam ettiriyor. Ligde en fazla gol yiyen, en fazla yenilen en az gol atan bir takıma karşı kendi sahanda 3 gol birden yiyerek maç kaybetmesi, oynadığı güzel oyunu galibiyetle süsleyecek olduğu maçlarda, cimri, bencil, sorumsuz ve lakayt oynayan  futbolcular sayesinde kaybedilen puanların telafisini, az da olsa  derbi maçlarını kazanarak kamufle ediyor.

Pazar günü oynadığı Beşiktaş maçı genel olarak Trabzonspor’un üstünlüğüyle geçmesine rağmen zaman zaman yapılan akıl alamaz hatalar neticesinde büyük bir hüsranla da maçtan ayrılabilirdi. Özellikle  kaleci Onurun son zamanlardaki forum düşüklüğü nedeniyle diğer maçlarda yaptığı hatalardan birini de son dakikada bu maçta yaparak az daha büyük bir felaketle maçın sonuçlanmasına sebebiyet verecekti ve bunca emek boşa gidecekti. Sadece Onur mu tabii ki değil, özellikle son maçlarda bencilliği ile ve şahsi oyunuyla ön plana çıkan Colman bu konuda başı çekiyor, diğer yandan bana göre bu kadar şans verilmesine rağmen bunu çok iyi kullanamayan Teo filonun kaçırdığı acemice goller sayesinde bazı maçlarda kaybedilen puanlar, bu maçta da kendini göstermek üzereyken, oynadıkları güzel oyun, hırsları ve  ciddiyetlerinden dolayı başta Selçuk olmak üzere Serkan, Egemen, Cale ve Ceyhun’a gösterdikleri performanslarından dolayı teşekkür etmek gerekir. Eğer bu maçta puan ve puanlar kaybedilmiş olsaydı bunun en büyük sorumluları Onur,Colman ve Teo filoydu, eğer bir forvet sadece bu maçta değil, bir çok  maçta karşı karşıya kaldığı yüzde yüz bir çok pozisyonunun birini gole çevirme becerisi gösteremiyorsa kusura bakmayın ama ben onun golcülüğünü sorgularım, ve aynı şekilde eğer bir futbolcuya bir teknik direktör bu kadar güvenip onu takımda her türlü hatalarına rağmen en etkili mevkide  görev  veriyorsa ve bir maçta bir çok gol pozisyonunu bencillik, sorumsuzluk şahsi  ve kendine  oynama kompleksi yüzünden yüzde yüz gölü atacak arkadaşına pas vermeyip (Colman) maçı zora sokuyorsa gerekli en büyük cezayı hak etti demektir. Böyle bir futbolcuya gerekli ve etkili bir ders vermenin zamanı geldi de geçiyor bile…

Ve Mustafa Yumlu olayı... İlk süper lig maçı, ilk derbi maçı ve ilk gol ve o gol sayesinde kazanılan maç ve bu kazanılan maç sayesinde bir çok sorunların şimdilik sümen altı edilmesi... Bu her futbolcuya nasip olmayacak güzel bir onurdur. Glovaçkinin sakatlığı Giray’ın kırmızı kart cezalısı olması nedeniyle Şenol hocanın Trabzonspor alt yapısında yetişen ve en son olanakta Arsinspor’dan  takıma getirilen tek yerli futbolcu  olma özeliğini üzerinde barındıran Mustafa ya güvenmesi ve ona bu kritik maçta görev verme cesaretinden dolayı tebrik ediyorum, ayrıca oynadığı başarılı oyunla taraflı tarafsız herkesin taktirini kazanarak haftanın futbolcusu olmayı sonuna kadar hak etmiştir.

Şimdi ben diyorum ki, daha önceki yazılarımın birinde yazdığım gibi, Türkiye’de birçok şehrin profesyonel tek bir takımı liglerde yokken, Türkiye’de sekiz takımla temsil edilen Trabzon gibi ayrıcalıklı bir şehrin altyapısından yetişip Trabzonspor’da oynayacak tek bir Mustafa mı var? Bu olay Trabzon’a yakışıyor mu?, küçümsemek için söylemiyorum ve isimde vermek istemiyorum ama şu anda Trabzonspor un 24 kişilik kadrosunda öyle futbolcular var ki inanın sıradan topçular, şampiyonluğa oynayacak takımın  kadrosuna hiç bir zaman faydalı olamayacak futbolcular, gereksiz yere transfer yapılan futbolcular varken,hiç olmazsa onların yerinde şu anda Trabzonspor un kadrosuna en azından altyapıdan 5-6 futbolcu olması yakışmaz mıydı?, Sahaya çıkan 11 kişilik kadroda en azından direkt oynayabilecek iki veya üç futbolcu olmamalımıydı… Bu kadar futbolla iç içe yaşayan bir o kadarda takımı olan ayrıca Türkiye’nin profesyonel takımlarında oynayan futbolcuların yüzde otuzunu Trabzon kökenliler oluşturuyorsa, bu takımın iskeletini altyapıdan futbolcuların oluşturması yakışık olmaz mıydı? Bunca yabancıya bu kadar paralar verilerek transfer yapılırken kendi öz değerlerine üvey evlat muamelesi yapmak yakışıyor mu? Yıllardan beri takımdaki yerli futbolcuları yöneticiler tarafından üvey evlat muamelesi görerek uzaklaştırmak bizlere yakışıyor mu?

Son olarak şunu söylemek istiyorum, Mustafa Yumlu olayı inşALLAH bazı yanlışların görünmesine vesile olur, İNŞALLAH bu olaydan Trabzon yönetimi ders çıkarır, aynı şekilde teknik kadroda bundan kendine bir pay çıkarır ve altyapıdan yetişen gençlere bundan sonra daha çok şans verilir. 26 yıldır bunca transferlere rağmen, bunca harcanan paralara rağmen şampiyon olabildik mi? Peki biz bu 26 yılı kendi öz evlatlarımıza sahip çıkarak getiremez miydik?, En azından bu kadar sene zarfında bir çekirdek kadro oluşturamaz mıydık? Bu zaman kadar yeterince hata yapıldı, yeter artık bundan sonra aynı hatalar tekrar edilip durulmasın.

Saygı sevgi hürmet ve muhabbetlerimle...

BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Ahmet bey yeni yazını dört gözle bekliyoruz...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear