Şiir Bölümü Hakkında Bilgi... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Şiir Bölümü Hakkında Bilgi...  (Okunma sayısı 6342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Size ait olan şiirlerinizi bu konu içinde paylaşabilirisiniz.
Bu sitede yayımlanacak eserleride yakında çıkartılacak olan kitap veya dergide yayımlanacaktır.

Şiir Nedir?

Şiir,neredeyse dilin doğuşuyla beraber ortaya çıkan bir yazın türüdür..Şiiri tanımlamak için binlerce ifade kullanılmışsa da doğru ve değişmeyecek bir tanıma ulaşmak olanaksız gibi görünmektedir..

Ancak,kendine ait bir dil ya da söylem kullanması,müzik ve sesle yakın ilişki içinde bulunması ve estetik bir etkileme gücünün olması herkes tarafından kabul edilebilecek özelliklerdir..
Şiirin ortaya çıkışı,insanın sesini bulması ve özellikle konuşarak iletişim kurmasını sağlayan bir dil geliştirmesi ile yaşıttır..İnsan günlük konuşma dilinin yanı sıra özellikle değiştirebileceği ya da yansıtabileceğini düşündüğü doğayı etkilemek için bir büyü dili oluşturmuştu..Bu dilin ritmik özellikleri şiir dilinin öncülü olarak algılanabilir..Platon da şiiri tanımlarken "büyülü söz" ifadesini kullanmıştır..

Çağlar boyunca türküler şiirsel metinler olarak sözlü yazın örnekleri olarak yaşamışlardır..Her kültürün günlük dil kadar sık kullandığı türkülerin sosyolojik boyutu yazınsal boyutundan daha önde görülmüştür..İşlerini yaparken türkü söyleyen insanlar bireysel ya da grupsal gereksinimlerinden dolayı farklı türlerde şiir geliştirmişlerdir..Bu gereksinim sonucu ortaya çıkan türler Yunan kültürü etkisi altında gelişmiştir..Bu bağlamda ilk gelişen türler lirik,epik ve dramatik şiirdir..
Bunların dışında pastoral,didaktik ve satirik diye adlandırılan türler de şiirde iç farklılaşmanın diğer örnekleridir..

Topluma ortak bir duyarlık ve bazen vicdan oluşturmak,insan-doğa ilişkisini düzene koymak,sıradan insanın gözlemleyebildiği halde ifade edemediği olayları ve olguları güzel ve farklı bir dil kullanarak gündeme getirmek ve böylece toplumun sözü olmak gibi işlevleri vardır şiirin..Şiirin işlevi yazıldığı ya da söylendiği döneme bağlı olarak farklılık göstermiştir..Topluma kazandırılmak istenen değerlerin sözcülüğünü yapmış,yenilikleri tanıtmaya çalışmış,demokrasi ve özgürlük kavramlarının kalıcı olmasında önemli pay sahibi olmuştur..

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
Şiirle İlgili Kısa Bilgi
« Yanıtla #1: 15 Kasım 2007 - 14:29 »
  • Yayınlama
  •            Sevgili arkadaşlar,
               Şiir bir duygu selidir,Şekil olarak tercih şairine aittir.Yani serbest veya hece ölçüleri ile yazım şairin kendi tercihidir,karışamayız.
               Ancak, serbest yazılıyor diye iç ahenk dediğimiz ses düzeninin olmaması da şiiri şiir olmaktan çıkarıp tesadüfen ard arda sıralanmış sözlük yapısına sokar.İç ahenk serbest nazımlı şiire müzik zevki katar,çok önemli ayrıntıdır bu türde....
               Şiir yazılırken şairin dikkat edeceği en önemli husus,iş olsun diye kafiye veya iç ahenk oluşturulmadan oluşturulan metinlerden kaçınmaktır.
               Gelelim Zeki'nin şiirine.
               Eleştiri anlamında iç tahlil yapmadım.Şiiri şairinden başkasının düzeltmesini,müdahalesini etik bulmadığım için yayımlanmış bir esere buradan kamu önünde düzeltme yapmam doğru olmaz.Keşke meilimden bana bu şiiri gönderse tashihini yapıp göndersem de yayımlansa daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Senin söylediğin akıcılığın olmaması bu iç sesler düzeninn gözetilmemesinden kaynaklanmaktadır.Ve doğru bir eleştiridir seninkisi.
               Diğer yandan, anlam ifadeleri ile yüklü mısraların olduğunu da tespit ettim.Şimdi buradan şiirin tahlilini yapsam iki sayfa tutar.Sadece kullanılan terimlerin orjinalliği dikkate değer görülmelidir.İki ornek vereyim.
               ''bakışın ölümü korkutması''şiirsel anlatımda çok orjinal bir anlam yüklüdür.Ne demek bakışın ölümü korkutması? Bakışla ölüm korkutulur mu? Aslında sevgilisinin bir bakışla azraili korkutması ve uzun yaşamaya,birlikte olmanın uzun soluğundan yararlanmanın durumunu anlatması benim için zevkli bir benzetme örneği olmuştur.Sevdikleri ile birlikte uzun yaşamaları için sevgili bir bakışta azraili kaçırıyor,yanlarına yaklaştırmıyorve erken ölümün önünü almış oluyorlar.Buna sebep olan sevgilinin keskin bakışlarıdır.
                 Yine ''vakti gelince senden uçup gitmek'' başka kavramlar çağrıştırıyor.''senden uçup gitmek''senden ayrılmak,yani ancak ölümle senden ayrılabilirim derinliğini yakalamış şairimiz.''içimdeki seni çoğaltmak',''kalbim ve aklıma düşeni elime akıttım'' gibi örnekler düşünülmeye değerdir sanırım...
                 Bu derinlikte mısralar arasında anlamlar var.Burada hepsını yazarsam uzun kaçacak.Mükemmelliği bu anlamda söyledim.İç ahenk ve ölçü yönü ile değerlendirmedim.Eğer değerlendirirsek haklı yönlerin var.
                 Bir başka yönden işi ele alırsak;site yöneticisi 15 gün önce şiirler köşesinin duyurusunu yapmış.Topu topu iki şiir gelmiş.Bence şiir yok mu ? Var.Ama şiiri yayımlarsam hangi eleştiriyi alacağım meçhul.O halde ne gereği var deyıp eski defter yapracıklarında kalan şiirler tereddütler yüzünden ebediyyen kapanacaktır.Oysa bizim amacımız,eksık ve hatalı da olsa emekler yayımlansın.Eleştırı alsın.İkinci şiirde daha mükemmel yazsın teşfiği yapmaktır bizimkisi.Yoksa bizim kişiyi taktirimiz onun başını göğe erdirmez.Ama bize,kültür değerlerimize çok şeyler katacağı için önemsiyorum.
                  Bu düzlem içinde değerlendirirsen hak vereceğine eminim. Sevgilerimle...

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    Şiir Bölümü Hakkında Bilgi
    « Yanıtla #2: 04 Aralık 2007 - 18:09 »
  • Yayınlama
  • Sedece okumakla kalmayıp, bence güzel şiirler kitap haline getirilmeli..Özellikle erfani76'ya ait şiirler çok güzel ve anlamlı.

İlhamınız bol, kaleminiz dirayetli olsun, sevgili  şiir dostları..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• alisay
    • O Bir Visirli
    • *
    Memleket aşkıyla yanan ve bu şiirleri yazan bütün hemşerilerime sonsuz şükranlarımı sunarım.....
    HEPİNİZİN ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK....................
                                                              --------İSLAMOĞLU ALİ SAY----

İSLAMOĞLU ALİ SAY

• Aktif Visirli
    • *
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    helal olsun yazan kardesime mukemmel anladdin 

• Ben sevdamı suya yazdım sır oldu...
    • Aktif Visirli
    • *
    • Nefsimin şerrinden sana sığınırım Rab'bim...
    • 55 Mesajı Toplam
      68 Kere Beğenildi
    • GSM: 05536111909
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    S.A.
    Sayın çok değerli Ahmet Aktürk hocam,bize vermiş olduğunuz şiir hakkındaki bilgiler,ve bizlerin şiir yollarımıza tuttuğunuz ışıktan dolayı çok çok teşekkür ederim.
    Sizden çok şey öğrenmemiz gerekiyor,bizim bilgi dağarcığımıza katacağınız bilgiler,elbette daha doğru ifadeler kullanarak,kendi duygularımızı şiirimizle ifade etmemizi sağlayacaktır şüphesiz.
    Size şükranlarımı sunarım.
    Selam ve Dua ile.

VEFA YANLIZCA İSTANBUL'DA BULUNAN BİR SEMT İSMİ DEĞİL,
    AYNI ZAMANDA DA DOSTUN DOSTU UNUTMAMASIDIR.

SEDAT YILDIRIM
    O NE DERSE O ODUR.
    O NE DERSE O OLUR.
    EĞ BAŞINI EY GÖNÜL.
    GERÇEK DOST ANCAK O'DUR.
    SEDAT YILDIRIM

• Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    BU YAZINIZIN bende etkisi büyük olmuşduryanlız kitaplaştırmak içinbir gelişme varmıdır

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

Facebook Yorumları

Twittear