GÜLÜMSE - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÜLÜMSE  (Okunma sayısı 2246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• *** asi_kar ***
  • Süper Moderatör
  • *
  • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
  • 231 Mesajı Toplam
    424 Kere Beğenildi
    • antoloji
GÜLÜMSE
« Topic Start: 21 Aralık 2011 - 09:01 »
  • Yayınlama
  •      EBRU ÇOBANOĞLU
         gulenkoyu@gmail.com
         21 Aralık 2011 Çarşamba

GÜLÜMSE 

Sabah ne çabuk oluveriyor uykunu daha alamadan, yine erkenden kalktın. Çabucak traş oldun ya da gözünün üzerine makyaj adı altında bir iki çizik attın zorla. Dışarıya çıktın mahmur mahmur bakıyorsun gelecek minibüse. Tıka basa dolu, kapıdan sarkıyorlar aşağıya. Durakta herkeste aynı “somurtarak bakan yüz ifadesi”. Pozitif olmak istesen de o sendromdan kurtulamıyorsun. İşe ya da okula git aynı herkes...  Asık suratlı arkadaşlar, asık suratlı patron, asık suratlı hocalar... Ya bir ALLAH’ın kulu da gülümsemez mi? Hiç biri akşamın verdiği yorgunluğu sabahın ilk ışıklarıyla yeni bir güne merhaba derken yok edemez mi? Herkes iteklenerek gelmiş gibi. Zorla, sanki; kavga dövüş... Resmen gizli bir yarış var kıyasıya...

Öğlene doğru açılır herkes. Ancak sabahın asık yüzlü donuk ifadesi gitmez bir türlü... Gazete yorumlarıyla daha da gerilir yüzler. Bir tanıdık sesi iyi gelecektir sana. Telefonu alırsın eline ararsın tebessüm dolu bir sesi. Yok, oda aynı bitkin. Sesinden yüzünü tahmin edersin titrek, bıkkın... Bir iki kelamdan sonra bulamadın aradığını. Şimdi bu yazıyı okurken al eline bir ayna. Hadi bir bak aynaya. Şimdi çat kaşlarını. Ne göreceksin? Çok çirkin biri oluyorsun. Biraz bekle, kötü bir şey düşün. Ne olacak biliyor musun canını sıktığın için günün hep çatık kaşlı olacak. Şimdi gülümse. Fotoğrafçıda zorlada olsa flashlara tebessüm ettiğin gibi tebessüm et aynaya. Gözlerine bakarak. Kendi gözlerinde kendini görmelisin. Öyle kal… Şimdi kendinin ne kadar değerli olduğunu fark ettin mi aynada? Sen gülünce karşındakinin de güldüğünü gördün mü? Bu aynadaki sen bile olsan?

Hayattan bıksanız da, işleriniz sizi sıksa da, yorulsanız da, çıkmazda olsanız bile kendinizle bir oyun oynayın. Aynaya bakın ve kendinizi beğenin. Kendinizi mutlu edecek beyaz yalanları konuşun. Ben güzelim deyin ya da ben çok karizmayım. Şimdiki halinizden memnun değilseniz şayet!... Kendinizi nasıl görmek istiyorsunuz aynada? Meselâ; köyün muhtarı ol... Takımının teknik direktörü ol bakalım. İşinin patronu ol ya da iş yerinde işçin ol... Yüzün güldü sanki. Yoksa somurttun mu yine kendin olmadığın için? Karmaşık bir iş mi çıktı ortaya? Şimdi köye kim getirecek havuzu mu diye düşündün? Yoksa işçilerin maaş zamanımı ya da patronundan azar işiten işçi mi oldun? Yoksaaa takımını şampiyon yapan teknik direktör olmak zevk mi verdi sana? En iyisi kendin olmak değil mi? Aynaya bak ve kendini beğen sadece ancak kendine öyle saygı duyabilirsin çünkü... Aynaya fısıldadığın beyaz yalanların sahibi dilin…

Gülümsemek, somurtmak kadar kolay değildir. Hatta biri sizi güldürünce korkarmışçasına “güldürme beni” dersin. Gülmekten neden korkar ki insan? Hayatta ağıt yakmak için o kadar çok neden var ki… Şimdi bunların arasında kim gülecek demeyin. Gülümseme vücutta çok derde devadır. Kalbe, kan basıncına, mikroplara karşı mücadeleye ve kaslarımızın harekete geçmesinde önemli bir etkendir. Hiç beklemediği bir anda ansızın birine gülümsediğinizde onun yüzündeki sevinci göremeyecek kadar kör olmayın ve sizde esirgediğiniz gülümsemenizle birilerine iyi işler başarmasında yardımcı olabilirsiniz hâlâ bunun farkında olmasanız bile, gülümsemek çok kişinin umududur."Güler yüzle selâm vermek sadakadır" hadis-i şerifini unutmayın… Karanlık girdaplarda dipsiz kuyulara batsan da ve kendini çok aciz hissettiğin dönemlerde buhran içinde olsan da bir bak etrafına belki de gördüklerinden çok daha iyi durumdasındır...

Şimdi, gülümse bakalım hayata, çekiyorummmmm...  ;) (clik)

EBRU’Lİ SÖZ: İnsanlar için en güzel hediye, hiçbir masrafa ihtiyaç göstermeyen tatlı bir gülümseyiştir. (Hz. Süleyman)

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen 2 Kullanıcı: sadıkyılmaz (22 Aralık 2011 - 22:05), GÜNAY SAY (21 Aralık 2011 - 21:47)
    • Aktif Visirli
    • *
    • 24 Mesajı Toplam
      26 Kere Beğenildi
    GÜLÜMSE
    « Yanıtla #1: 21 Aralık 2011 - 21:57 »
  • Yayınlama
  • Gene kaleminden bal damlıyor ellerine sağlık ,bende anlamış değilim gülmeyen ve bir tebessümü esirgeyen insanı, şükredecek binlerce sebebi olupta çok  karamsar insanı, sürekli şikayet edecek birşeyleri olan insanı,anlayamıyorum Ebrucum insansak başımıza her hal gelebilir demektir.Gündelik mutsuzluklarımızda hemen farklı yerlerden meded ummayı, yaradanın bizimle ilgisini kesmeyip bizden birşeyler beklediğini hatırlatması,ama biz yine hep dünyalık düşüncelerimizi mutsuzluk sebebi ediyoruz.

DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

Günay Say 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (07 Ocak 2012 - 19:02)
    • Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    GÜLÜMSE
    « Yanıtla #2: 22 Aralık 2011 - 22:14 »
  • Yayınlama
  • gülümse kahkaha admadan yani tepessüm
    gülümse yüzünü aynadan ayırdığın zaman
    farkındamısın gülümsemeyle zamanın ucup gittiğini
    işinin  ölcüsü ikiye katlandığını gülümseyerek
    bir fıkra anlat gendine fıkradan yorum cıkar,pay al gendine
    iyi yönleriyle tüşün
    gördüğün uykularını emboze et gendine tüş ün

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

Sadık Yılmaz 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: ebruçobanoğlu (07 Ocak 2012 - 19:02)

Facebook Yorumları

Twittear