CÜBBELİ HOCA - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: CÜBBELİ HOCA  (Okunma sayısı 41993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
CÜBBELİ HOCA
« Yanıtla #80: 03 Mart 2012 - 09:58 »
  • Yayınlama
  • Alıntı
    Abdulkadir geylani hz bir sohbetinde kim ki sırf kendi aklı ile hareket eder ve kendisini başkalarından müstağni (muhtac olmuyan) sayarsa dalalete düşer buyuruyor.
    mehmet abi görüyorum ki hala biri şöyle dedi böyle dedi diyorsunuz..yani zaten karşı olduğum beşeri bir sözle örnek vermektesiniz..evet Abdülkadir geylaninin dediği gibi muhtaç olduğumuz şey Kitaptır Kurandır..yani bir beşerin ne kadar güvenilir olduğunu nasıl bileceğiz..onun doğruluğunu teyid için Kurana başvurmak gerekmez mi nihayetinde..kurandan başka yüzde yüz doğru olan bir kitap bir beşer mi var acaba ?

Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
    Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.

• Mehmet Ziya BİBER
    • Aktif Visirli
    • *
    • 27 Mesajı Toplam
      46 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #81: 03 Mart 2012 - 12:18 »
  • Yayınlama
  • Aslında ben ilim sahibi kişileri bir kenara itelim, hiç itibar etmeyelim demiyorum..herkesten mutlaka birşeyler öğrenilir alınır..durmuş saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.. ama kayıtsız şartsız da Kuranın dışında hiçbir kişiye yada görüşe tabi olmayalım diyorum..buna mezhepleride katıyorum..sorgulayıcı araştırmacı olalım..
    Hani biri istanbula ilk kez gelirde taksiye biner ve taksici onu fazla ücret almak için dolandırı durur ya,buda ona benziyor aslında eğer biz elimizdeki rehberi bilmezsek vasıtalarına bindiğimiz birileride bizi istediği kadar dolaştırır hatta bazanda gitmek istediğimiz adrese değilde başka yerlerede burası orası diye bırakabilirler..onun için ALLAHın kitabını ikinci plana itip şahısları birinci plana alıp onlardan medet ummayalım ...

Engin kardeşim şu yazınızın noktasından virgülüne kadar katılıyorum ama senin farkında olmadığın bir konu diğer yazılarınla bağdaşmıyor.Rettiyeler var kabuller oldu cözemedim.
    Ben de KURAN ın ikinci plana bırakılmasına karşıyım zaten sıralama Kuran,sünnet,kıyasıfıkıh,(yani kuran ve sünnette bulamadığını alimlerin iştişaresinden doğan sonuclar)İcmai ümmet,(yani cıkan sonucları ümmetin uygulaması .Günümüzde mezheplerin amel uygulaması gibi.KARDEŞİM sonunda hiç bir şey boş sayamassın bir şeye değeri kadar değer verilmesinden yanayım .Ömer Nasubilmen,Ali Fikri Yavuz'un ilmihallerinden faydalanmadığını herhalde söyleyemessin o zaman senin fikrinle celişmiyormu.Yeryüzünde gelmiş geçmiç Evliyaları,Alimleri,Abitleri,yok sayamaız gerek yok diyemeyiz çümle terki dünya edenlere Rahmet olsun sağ olanlarına Rabbim sağlıklı hayırlı ömürler nasip eylesin.Ben 32 yıldır bir cematin içindeyim tek bir zararını görsem terk ederdim çok faydalandığımı aksine söyleye bilirim aslında bunu burda ifşa etmemem gerekirdi mecbur kaldım hakkınızı helal edin.Kısacası onların ölülerinede dirilerinede bizlerin ihdiyacı var,onlarda kuldurlar ALLAH cc karşı acizdirller Peygamberlere ihdiyacları vardır.Size de tavsiye ederim zararın olmaz denemelisin meşrebine uygun cematin içinde olmalısın sen faydalandığın gibi sendende faydalanılması gerekli değerler vardır.  Selam ve dua ile.

• ** LaZiGo **
    • Aktif Visirli
    • *
    • Bize Her Yer TRabzon ;)
    • 141 Mesajı Toplam
      176 Kere Beğenildi
      • cnrdekorasyon
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #82: 03 Mart 2012 - 12:32 »
  • Yayınlama
  • Burada herkes aklılbali birer kişi aklen karar verme yeteneğine sağip kişileriz. İlim adamlarının ve geçmişdeki ülemaların sözlerini hiçe saymak kale almamak olmaz onların sözleride önemli bizim için.. Yanlız biz kuranı rehber edineceğiz ana kaynağimiz kuran olacak kuran herkese ker konuda ap açık ayetlerle cevaplar veriyor ve yönlendiriyor çok şükür eski ülemalar alimler dönemin şeyh-ül islamlarınında sözlerini alicazğiz okuyacagız onlarda önemli seyler diyorlar abdulkadir geylani hazretleri ALLAHa aşik birisiydi ALLAH yolunda gidiyordu biz bu adamın sözlerini hiçe sayamayız bu adam kuranı ALLAHı daha iyi anlamak icin anlatmak icin söylediklerini söylüyordur beşerdir elbette şaşabilir bizde bunun için beşer olan herkimse sözlerini kuran işiğinde yorumluyacagız ve bakıcağiz dinimize yanı kuranımıza ters bir seymi bu hazıra konmamamız lazım okuyup kendimizi gelişdirmemiz lazım..

Kuran rehberimizdir diyoruz peki kaçımız kuranı mealen türkçe olarak hatmeyledi ve kaçımız anlamaya yasamaya calısdı ? Herkes babadan dededen görme islamı yasıyoruz üstüne bir sey koymaya calısmıyoruz istisnalar kaideyi bozmaz tabikide ama görünen bu yasananda bu  hoca ne derse hocadır o iyisini bilir diyruz ve hocaya inanıyoruz gidip bakmıyoruz hoca böyle dedi kuran ne diyor bu konuda gidip araştırmıyoruz hep hazır hep hazır bizi bu duruma getiren de bu durumdur işde .. 

Rabbim kuranı hakkıyla anlamayı ve yaşamayı nasip eylesin.  Rabim Kuranı kullanıp müslümanları kandırmaya calısanlara fırsat vermesin ..

Amin.

TRABZON gibiyim işte... Gülmeyi  "Dernekpazar'ında " bıraktım, vefayı "Boztepe" de. "Ayasofya" kadar yorgun,"Orta hisar" kadar mağrur."Değirmendere " kadar vedalara gebe."Uzun sokak" kadar kalabalık,"Emperyal" kadar sıkıcı,"Ganita" kadar mutlu, dalgalar kadar yalnız.TRABZON gibiyim yani...Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında yorgun,bitkin,tükenmiş ama hala ayakta hala dimdik..!

By Lazigo

Zikrullah Yazıcı 'nin Mesajlarını Beğenen 3 Kullanıcı: ebruçobanoğlu (04 Mart 2012 - 10:53), engin_a61 (03 Mart 2012 - 13:41), m.z.biber (03 Mart 2012 - 13:03)
    • Aktif Visirli
    • *
    • 161 Mesajı Toplam
      228 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #83: 03 Mart 2012 - 14:04 »
  • Yayınlama
  • mehmet abi senin savunduğun veya günümüzde geçerli olan tarikat anlayışı veya mezhepler tamda bu konu nun içindede olduğu gibi aslında rum süresi 32. ayette 'Dinlerini parçalayan ve bölük bölük olanlardan (olmayın. Bunlardan) her fırka, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir.' böyle reddetilmektedir..

Yine 'evliya'ları kastederek onların dirileride bize lazım derken zümer süresi 3. ayet '' Dikkat et, hâlis din yalnız ALLAH'ındır. O'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: Onlara, bizi sadece ALLAH'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz, derler. Doğrusu ALLAH, ayrılığa düştükleri şeylerde aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz ALLAH, yalancı ve inkârcı kimseyi doğru yola iletmez.'' böyle buyuruyor ALLAH.
    yine ölüleride bize lazım diyorsun mehmet abi ama Ahkaf süresi 5. ayette diyorki ALLAH'' ALLAH'ı bırakıp da Diriliş Gününe kadar kendilerine cevap veremiyen ve hatta onların dualarından bile habersiz olanları çağıranlardan daha sapık kim olabilir? ''
    şimdi siz tüm bunları reddetebilirsiniz sen yanlış anlıyorsun diyebilirsin bana o zaman ben sizden Kuranda ALLAHın böyle vasıflı insanları İşaret ettiğini ve hatta basit bir cami imamını bile kasteden bir ayeti bana delil olarak gösterebilirmisiniz.. malesef bötyle evliyalar türettiğimiz içindeirki birileride çıkar Abdülkadir geylaninin Ölüyü dirilttiğini söyler.. bu anlayışa bunuda çok görmüyorum işte..

• Aktif Visirli
    • *
    • 161 Mesajı Toplam
      228 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #84: 03 Mart 2012 - 14:22 »
  • Yayınlama
  • Elif, Lam, Ra. Bu, hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan ALLAH tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış,sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır, şöyle ki, ALLAH'tan başkasına kul olmayın! Ben size O'nun tarafından müjdelemek ve uyarmak için gönderilmiş bir peygamberim! (hud süresi 1-2)

Kendilerine okunmakta olan Kitabı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Şüphesiz bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt (zikir) vardır. (Ankebut 51)

Sakın kendilerine açık deliller geldikten sonra ayrılık çıkarıp anlaşmazlığa düşenler gibi olmayın! Onlara büyük bir azap vardır. (ali imran 105)

O gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. Seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz. Ayrıca bu Kitab'ı da sana, her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik. (nahl 89)

Ey insanlar! Şüphesiz size Rabbinizden kesin bir delil geldi ve size apaçık bir nur indirdik. (nisa 174)

Andolsun, size içinde sizin için öğüt bulunan bir kitap indirdik. Hâla akıllanmaz mısınız? (enbiya 10)

• Mehmet Ziya BİBER
    • Aktif Visirli
    • *
    • 27 Mesajı Toplam
      46 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #85: 03 Mart 2012 - 16:16 »
  • Yayınlama
  • Engin kardeşim senin böyle bir düşünce içinde olmana üzülüyorum,acıyorum ne yapmaya calışıyorsun sana haşa ayetleri kabuletmediğimimi söyledim bana ayetlerle dönüyorsun .Sen zaten şu yazında bile celişiyorsun Ayetleri tevsir eden alimleri kabul etmiyeceksin sonrada tevsirlerini acıklayacaksın sen bu işi çok iyi biliyorsun kendi tevsirini yapsana o alimlere niye gerek duyuyorsun.Mezheplere de inanmadığını anladım yanlış anlamadımsa böyleyse günümüzdeki VAHABİLER de böyle düşünüyor ama İSLAM dini ehlisünnet itikatı dışını rettediyor.Hz Ebubekir ,Hz Ömer,Hz Osman,Hz Ali leri Kuran'da olmıyan ameller tavsiye etmişdir senin için bunlarda önemsizdir herhalde.ALLAH CC huzurunda herkes boyunun ölcüsünü alacak inşALLAH.Benden ayet isdiyorsun ayetlerin acıklamalarını tevsirini senin kabullenmediğin zatlar yaptı onun için inkarına sebeb olacağımdan dolayı cevap vermekden vazgecdim .İmamı Rabbani hz,Abdulkadir Geylanı hz,Mevlana hz ,İmamı Gazali hz,Şahı Nakşibent hz,bunlar gibi bir çok ALLAH cc dostlarından ben şahsım adına faydalanmaya devam edeceğim. Bu yazılar içerisinde sizin günaha girmenize vesile oldumise Rabbimden affımı isdiyorum sizlerin kıymetli vakitlerini aldığımdan helalık isdiyorum benim hakkım gecdiyse herkese helal olsun.selam ve dua ile.

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #86: 04 Mart 2012 - 10:44 »
  • Yayınlama
  • Yazımdaki yorumlar faydalı ama tehlikeli konulara doğru gitmiş.Önecelikle şunu belirteyim. Bu yazımdan dolayı beni arayan bir büyüğüm bana " Ebru, senin bu fikirlerde olduğunu bilmiyordum. Sen nasıl alimleri reddedersin" dediğinde çok şaşırdım. Ben hiç bir alimi reddetmem aksine bende kitaplarını okurum özellikle Mesneviyi okumaktan feyz alırım....

Ancak, onun öyle söylemesinin sebebi bana kızdığından değil. Benimde anlık kareleri değerlendirmemdendi. Sosyal iletişim ağı çok geniş kitlelere ve en ücra köşelere kadar hitap etmekte. Yazımın sadece burda kalmayarak facebookta da tartışmalara konu olduğunu ve duvarlarda göndermeler yapıldığını biliyorum,zaten öyle...

Engin, dediklerine şu açıdan katılıyorum. Cemaatlerde Kuran-ı Kerim'i itip karşıdakine boyun eğmek tam bir aptallıktır. Senin liderinin yapacağı en ufak bir hareket "tüm müslümanlığa" SÜRÜLMÜŞ BİR LEKE OLARAK KALACAKTIR....

Engin, Kuran varken başkasına itaat etmeyelim diyor ama YANLIŞ...
    Engin, ben Kuran-ı Kerim'i tek başıma okuyup ANLAYAMAM bu imkansız. Neden imkansız dilimiz Türkçe. Umarım detayına girmeden anlarsın demek istediğimi. Bunun için benim ilim irfan sahibi hocalara ihtiyacım var. O zaman biz hocayada inanmazsak CAMİDEKİ İMAMA NE LÜZUM VAR!

ANLAMINI YİTİRMİŞKEN HERŞEY  başlıklı yazımda Hz. Mevlana'dan bahsetmiştim ve seninle saatler süren tartışmalara girmiştik. Bu tartışmalar site dışında olmuştu. Eğer ki Mesnevi'yi okumasaydım kimbilir belki de hayata şuanki baktığım pencereden asla ama asla bakamayacaktım. Ben şimdi durupta bir Şemsi ya da Mevlana'yı reddedemem....
    Umarım, bu ince ama önemli çizgiyi farkedersin?...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #87: 04 Mart 2012 - 10:51 »
  • Yayınlama
  • Ayrıca, yıllarca duvarımızda asılı duran:

SEHERDE KALKAR NAMAZ KILARDI
    GİZLİCE RABB'İNE NİYAZ EDERDİ
    ONUN, İŞİ GÜCÜ, DEVE GÜDERDİ
    YEMEN İLLERİNDE VEYSEL KARANİ...

Hep aklımdadır. İbret alırım... Namaza üşendiğim zaman SEHERDE KALKARDI derim....  Umarım yeteri kadar açıklık getirebilmişimdir.

Engin de haklı. Mehmet ağabeyimde haklı. Lema da haklı, Lazigo zaten haklı .....
    Herkese saygılar ...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• Aktif Visirli
    • *
    • 161 Mesajı Toplam
      228 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #88: 04 Mart 2012 - 11:59 »
  • Yayınlama
  • Mehmet abi bi konuda anlaşalım..ben din alimlerini veya bilginlerini reddetmiyorum(evliyalar hariç) hepsinden bir parça birşeyler öğrenmişimdir öğrenmeye de devam edecem..sanırım aramızdaki fark bunları öğrenirken veya öğrenmeye çalışırken benim bunları Kurandan tasdik etmemdir..özellikle  ayetlerle çelişen durumlar varsa da karşı çıkmamdır.. ayrıca benim verdiğim örnekler tefsir değil mealdir..evet sonuç olarak mealide birilerinin yazdıklarından okuyoruz yanlış yazılmış meallerde olabilir, bunuda bir çok meale bakarak gidermeye ve bizim dinimizin temel argümanı olan akıl süzgeçinden geçirerek anlamaya çalışıyorum..bunu da sanırım en iyi(yine meal yazmak zorundayım) fussilet süresi 44. ayet çok güzel açıklamaktadır.''Onu yabancı dilde bir Kuran kılsaydık, "Onun ayetleri açıklanmalı değil miydi?" diyeceklerdi. İster yabancı dil, ister Arapça olsun, de ki, "O, inananlar için (dilleri sözkonusu olmaksızın) bir rehber ve şifadır. İnanmıyanların ise kulaklarında ağırlık vardır. Onlara sanki uzak bir yerden sesleniliyor gibi onlara kapalıdır."
    sanırım aynı zamanda bu ayet Ebrunun da dediği ''Engin, ben Kuran-ı Kerim'i tek başıma okuyup ANLAYAMAM bu imkansız. Neden imkansız dilimiz Türkçe.'' bu sözlere bir cevap niteliği taşıyabilir.. yani sonuç olarak aklımızı kullanırsak başkalarına ihtiyaç duymayabiliriz kanısındayım..tekrar söylüyorum bu hiç bir kitabı okumayalım hiç kimseyi dinlemeyelim demek değil tam aksine hepsini dinleyelim okuyalım almamız gerekeni alalım diyorum..

• Mehmet Ziya BİBER
    • Aktif Visirli
    • *
    • 27 Mesajı Toplam
      46 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #89: 04 Mart 2012 - 15:19 »
  • Yayınlama
  • Mehmet abi bi konuda anlaşalım..ben din alimlerini veya bilginlerini reddetmiyorum(evliyalar hariç)
    _______________________________________________________________________________

Engin kardeşim seninle nasıl anlaşa bilirizki?Sen evliyaları kabul etmiyorum diyorsun daha bunun üzerine söz olmaz ALLAH cc bizleri afetsin.

• Aktif Visirli
    • *
    • 161 Mesajı Toplam
      228 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #90: 04 Mart 2012 - 17:01 »
  • Yayınlama
  • malesef ortak nokta da buluşamayacağımız tek konu budur herhal de Mehmet abi..son söz olarak bende bir deyişle nokta koymak istiyorum. ; ''başkasının ipiyle kuyuya inilmez''..

• Aktif Visirli
    • *
    • 35 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #91: 10 Eylül 2012 - 14:19 »
  • Yayınlama

•       Aydın kardeşim evet önceleri cok beğenerek ilgi duyarak izliyordum Harun Yahya eserlerini fakat bu ve buna benzer videolarını gördükden sonra güvenim sarsırldı oysaki evrim teorisi hakkında yazdıkları ne kadar güzeldi . Adnan Oktar cıksa ve deseki kardeşlerim bunlar montajdır karalamadır  ama diyemez cünkü bu kendi televizyonu olan kanal 9 da yayınlanıyor arkadaslarımda bazı programlarına denk gelmiş ve ister istemez inanıyor insan bu acı gerçeğe...

İnşalah biz yanılıyoruzdur diyorum.. Diyecek baska söz yok sanırım..

Lazigo kardeşim bazı şeyleri iyi düşün. Bir kişi çıkacak İslamın en karanlık dönemlerinde ALLAHu Teala'nın varlığını hem bilimsel yollarla hem de yüce kitabımız Kuran'dan alıntılar yaparak ispat edecek yani dinsizliği yıkacak sonrada kendini böylesi yarıçıplak kimselerle işte ben buyum dercesine adeta kendini rezil edecek. Ben sana bir dolaplar dönüyor demiştim. Orada videolarda gösterdiğin kimseler inancım odur ki yüce dinimize zarar vermek için yapılan bir oyunun aktörleri ve figüranlarıdır. Maksat bütün insanları iman sahibi yapabilecek, inançlı insanlara ise daha kamil bir iman aşılayacak belgeseller, videolar izlemesin. Diyorsun ki kendi kanalıdır. İyi düşün. Büyük oyunlar dönüyor. Bütün bu oyunları tezgahlayan kimseler gene o kimsenin ismini kullanarak bir TV kanalımı açamazlar. Bundan kolay ne var? Daha evvelde söylediğim gibi bizim burada yapmamız gereken o televizyonlarda gördüğümüz kimseyi değil artık gerçek yazarının kim olduğunu bilemediğimiz dinsizlikle alakalı teorileri çökerten ve yüce  ALLAH'ın varlığını ispat eden belgeselleri yayınları izlemek. Kim yazarsa yazsın. Belki de o ekranda gördüğümüz kimse yazmıştır da farklı hesaplar peşindedir. Lakin buna pek ihtimal vermiyorum.
            Ömer kardeşim sen de Cübbeli hocayı sürekli savunuyorsun. Ben o kimse için pek olumlu şeyler düşünmedim ve her geçen gün daha olumsuz düşünür oldum. Siz düşünebiliyormusunuz Zekeriya Beyaz gibi İslama hiç yakışmayan sözde hocalar bile yaptıkları açıklamalarla kendisine sahip çıkar olmuştur. Aziz Yıldırım gibi organze suç örgütü, kaçakçılık, şike vb. çok sayıda suçtan mahkum olmuş ve de Ergenekonda yargılanan asker sivil çok kimseyle sıkı dostlukları olduğu bilinen bir kimseyle hapisteyken kardeş gibi olmuşlardır neredeyse. Bütün bunlar kafanızda soru işaretleri bırakmıyormu? Bakın Mahmut Efendi  Hazretlerine saygım sonsuzdur. Lakin aynı şey Cübbeli Hoca için söz konusu değildir. İsterse binlerce hadisi dört dörtlük bilsin.
              Sonuç olarak diyeceğim odur ki gerek  video görüntülerinde gördüğümüz Adnan Oktar olsun, gerekse Cübbeli Hoca olsun gördüklerim ve duyduklarım ışığında bir fikir sahibi olsam bile yüzde yüz doğrudur diyemem. Her şeyin en iyisin "Alim" sıfatından da anlayacağımız gibi Yüce ALLAH bilir. Yalancının mum yatsıya kadar yanar misali zamanla  haklıyı haksızı göreceğiz.

Geceler uzundur, onu uyuyarak kısaltma.
       Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

• O Bir Visirli
    • *
    • 1 Mesajı Toplam
      4 Kere Beğenildi
    • GSM: 0532 48 49 029
    CÜBBELİ HOCA
    « Yanıtla #92: 11 Kasım 2012 - 16:24 »
  • Yayınlama
  • buyrun videoyu izleyin ve her söylenene kulak asmayın basın işine geldiği gibi yönetir bazılarıda inanır işte bu basına...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=1TYeewuxQB4" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=1TYeewuxQB4</a>

Facebook Yorumları

Twittear