RÜZGÂRA GÖRE YELKEN AÇMAK - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: RÜZGÂRA GÖRE YELKEN AÇMAK  (Okunma sayısı 3600 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • 33 Mesajı Toplam
    49 Kere Beğenildi
  • GSM: 0533 450 50 86
RÜZGÂRA GÖRE YELKEN AÇMAK
« Topic Start: 14 Şubat 2012 - 22:24 »
  • Yayınlama

•      AHMET YAKUPHAN
         ahmetyakuphan@hotmail.com
         14 Şubat 2012 Salı

Motorlar yokken gemiler yelkenle hareket ederdi. Rüzgâr ne taraftan eserse yelkenler ona göre açılır ve gemi yoluna devam ederdi.

Ağırlığı olmayanlar veya hafif olanlarda öyledir. Rüzgâr onları sonunda bir çukura götürür.

İnsanlardan cahil olanlar, ilmi yederli olmayanlar veya dünyevileşme yolunda olanlar da ne tarafa gideceklerini bilemezler.

Bugün insanların çoğu, çokluk neredeyse veya güç neredeyse o tarafa doğru gidiyor. Gidilen yolun sonu nereye varacak nerede durulacak o da bilinmemektedir.

Beki Müslüman olarak çoğunluğa uyabilirmiyiz?

Müslüman olarak bizim ölçümüz ÇOĞUNLUK  mu olacak yoksa HAK mi olacak?
    Dünyada yedi milyar insan var çoğunluğu ne durumda? Hangi yolda?

K.Kerimde ALLAH bizi bu konuda nasıl uyarıyor. "Eğer yeryüzündekilerin ekserisine uyarsan, seni ALLAH yolundan saptırırlar. Onlar ancak zannın ardından giderler ve sadece yalan söylerler.(Enam-116)"

Başka bir sıkıntı da Müslümanların güçten yana tavır almaları.

Güç nerede insanlar orada. Beki bu durum doğrumu?

Oysa Müslüman en güçlüden yana tavır alması gerekmiyormu?

İnsanlar güçten yana tavır alarak işlerini yürütecek, ihaleler alacak veya makam kapıp daha rahat yaşayacaklar.

Bu dünya böyle yürüyor, böyle yapmazsak işler yürümüyor deniyor. Oysa... Müslüman

Zayıfta olsa haklının yanında yer alması gerekmiyor mu?
    Azınlıkta olsa doğrunun yanında yer alması gerekmiyor mu?
    Azınlıkta olsa hak çizgiden ayrılmaması gerekmiyor mu?
    İşte zor olanda budur. Bunları yapmak cesaret ister.

Kimse kendini ve başkasını kandırmasın. Herkes kendini bilir. Bir an başını ellerinin arasına alsın ve kısa bir süre düşünsün. Düşününce her şey düzelecek.

Ben hangi yoldayım? Bu yolun sonunda nereye varırım?
    Ben kimin yanındayım? Kimlerle beraberim? Yarında bu insanlarla olurmuyum?
    Ben hangi ölçülerle hareket ediyorum? Doğrusu hangisi?
    Gittiğim yolla cennete varabilir miyim?

Benim hareketlerimle ve gittiğim yolla dünyaya hak ve adalet gelir mi? Dünyaya İslam hâkim olurmu?

Ben, hak ve adaletin hâkim olması için ne kadar zaman ayırıyorum?

Yoksa çoğunluk bir tarafa gidiyor bende o tarafa giderim. Çoğunluk ve güç nerede ise bende orada olurum. Gerisi beni ilgilendirmez.

Görmüyor musun be kardeşim Amerikasız olmuyor. Dünyaya o yön veriyor. Onun yanında olacaksın. Yoksa işlerin yürümez ve ülkende çok sıkıntı çekersin.

Sahabeler böyle düşünse idiler İSLAM dünyaya hâkim olabilirmiydi?

Sen kendini, sahabelerin yerine koyup dünyanın egemen güçlerinin karşısında en güçlünün yanında yer almayı hiç düşündün mü? Cahiliye döneminde en büyük ALLAH dır diyebilebilirmiydin?

Müslüman, güç ve şerefi kâfirlerin yanında arayamaz ve onlarla birlikte hareket edemez. Bu konuda K. Kerimde asıl gücün, şerefin ve izzetin ALLAH ın yanında olduğu belirtiliyor.

"Müminleri bırakıp ta kâfirleri dost edinenler, onların yanında izzet, güç ve şeref arayanlar, bilsinler ki bütün izzet ve güç ALLAH a aittir.(Nisa-139)"

İslam ülkelerinin başındaki zalimleri o ülkelerin başına koyanlar, radikal Müslümanların İslam ülkelerini yönetmemeleri için bu işleri yaparken, benim ılımlı Müslüman’ım hala daha rüzgâra göre yelken açmaya devam edecek mi?

Bu ne zamana kadar devam edecek?

İslam âlemindeki akan kanı, gözyaşını ve ahlak erozyonunu göremeyenler inşALLAH ölmeden önce uyanırlar da Haktan yana tavır alarak dünyanın yaşanabilir bir dünya olmasına katkıda bulunurlar.

Bu kadar olaylardan sonra gerçeği göremeyenlere ne demeli.

ALLAH, gözü ve gönlü açık olanlardan eylesin. Amin.

Selam ve Sevgilerimle...

Ahmet Yakuphan 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: sadıkyılmaz (15 Şubat 2012 - 05:44)
    • Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    « Yanıtla #1: 15 Şubat 2012 - 05:46 »
  • Yayınlama
  • hak doğru söyler muhakkak

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    « Yanıtla #2: 19 Şubat 2012 - 15:43 »
  • Yayınlama
  • "Rüzgâra göre yelken açmak"
    Hocam yine bir serzeniş var. Bazı yerlerde yine haklı ve manidar bazı yerlerde malesef acımasız ...

Yazılarınız kendimi, çevremi ve gördüklerimi sorgulamama neden oluyor ama güçlüden yana olmak değil de şartların gerektirdiği dersek doğru demiş olmaz mıyız?

Saygılar ...

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

EBRU ÇOBANOĞLU 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: iSM@iL DUZENLi (20 Şubat 2012 - 09:37)
    • Moderatör
    • *
    • ÜLKESİNE SEVDALILAR
    • 33 Mesajı Toplam
      49 Kere Beğenildi
    • GSM: 0533 450 50 86
    « Yanıtla #3: 20 Şubat 2012 - 16:26 »
  • Yayınlama
  • Ebru kardeşim şartlar ne olursa olsun namaz, oruç veya diğer ibadetler değişiyor mu? En kötü şartları sahabiler Mekke döneminde yaşamasına rağmen hiç taviz vermediler. Bugün Müslüman onlar gibi eziyet görmemesine rağmen taviz verirse gerisini ben söylemeyeyim. Ne olur Müslümanlar düşünsün. ALLAH İslamı hakkıyla anlayanlardan eylesin.

Facebook Yorumları

Twittear