Açık oturum - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Açık oturum  (Okunma sayısı 2974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
Açık oturum
« Topic Start: 06 Mart 2008 - 18:42 »
  • Yayınlama
  • Açık konuşalım

MEKTEPLERDE okutulan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinin amacı, öğrencileri dinsel kültürler ve inanışlar ile ahlak öğretileri hakkında bilgilendirmektir.

Yani bu ders, "din dersi" değildir... "Din eğitimi" dersi hiç değildir...

Ancak...

Bu kağıt üzerinde böyledir...

Pratikte ise bu ders, bir tür "İslam dinini öğrenmece / Namaz dualarını ezberlemece" dersine dönmüştür / dönüştürülmüştür...

Kısacası...

Annesi babası ateist de olsa, Alevi de olsa, Hıristiyan da olsa, Musevi de olsa, mektebe giden her öğrenci "Zorunlu İslam dersi" almaktadır...

Bu kelimenin tam anlamıyla bir zulümdür...

Böyle bir zulme seyirci kalınamaz...

Yapılması gereken şudur:

"Din Kültürü ve Ahlak Dersi" doğal sınırlarına çekilmelidir...

Hiçbir biçimde bu dersin bir "din dersi"ne dönüşmesine izin verilmemelidir.

Bu yapıldıktan sonra da...

Anayasa’da her yurttaşa tanınan "İsteğe bağlı din eğitimi" hakkının karşılanması sağlanmalıdır...

Böylece...

Hem Türkiye mekteplerinde okumakta olan her çocuğa "Zorunlu İslam dersi" verme garabetine son verilir...

Hem de "İsteğe bağlı din eğitimi" gibi anayasal bir hakka adam gibi yanıt verecek mekanizma kurulmuş olur...

Dikkat! Dikkat!

Başbakan Erdoğan’ın laiklik prensibine içtenlikle bağlı olup olmadığının sınanacağı en önemli alan budur...

Bakalım yargı kararlarının bile böylesi bir çözümü dayattığı bir ortamda Erdoğan ne yapacak?

yukardaki satırlar ahmet hakan a ait.
    sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • 99 Mesajı Toplam
      139 Kere Beğenildi
    • GSM: 05079310977
    Açık oturum
    « Yanıtla #1: 07 Mart 2008 - 15:19 »
  • Yayınlama
  • Ahmet Hakanın görüşlerine kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum.Şöyle ki öncelikle din dersi zorunluluğu derken bu korku bir vehimden ibaret.Kaldı ki din dersi deyip korkanlar bir baksınlar öğretilenlerin içeriğine.Öğretilenler din ile alakası yok.Bu derse din değilde varlık biliminin gelişimi deseler daha mantıklı olur.Ontolojiymiş bilmem ne lojiymiş.Sıralanıyor.Bunun din öğretiliyor diye korkulacak bir yanı yok.Aslında şikayetiniz din diye başka şeylere yöndiriliyor olmanızz olmalıydı.Gerçi Yazana da bakmalı.Ahmet Hakanın bazen kafası bir gidip gelip.Pişmanlıkları olan birisi olarak pişmanlık duyacak haberler yapmış olabilir.Bunu ilerde göreceğiz.Çünkü biliyoruz ki pişmanlılarını dile getiren biri o.İmam hatipte okuyup ta pişmanlığının çözümünü çocuğu olursa bu okullara göndermemekle çözeceğini düşünmekte  sevgili kalemimiz.

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Murat Aydın
    • Aktif Visirli
    • *
    • 7 Mesajı Toplam
      16 Kere Beğenildi
    Açık oturum
    « Yanıtla #2: 18 Mart 2008 - 10:30 »
  • Yayınlama
  • dün orta okul öğrencilerinden bir tanesi bende yardım almaya geldi.yardımın konnusu ise şu: din kültürü dersinde hoca bunlarda kumarla ilgili sorular sordu. sorularda şu
    -kumar oyunları hangileridir.
    -kumar ilk hangi ülkede ortya cıkmıştır.
    -kumara nasıl başlanılır.
    -kumarda en çok oynanan oyunlar.
    ve daha bunun gibi 20 soru.bende şaşırdım ve araştırdım. evet böle bir konu var bu derste. ve bunun gibi daha bir çok örnek konu. Ahmet hakan muhafazakar kimliğinden sıkılmış olabilir ona saygı duyarım(mecburiyetten)ama olmayan bir durumu oluyormuş gibi kullanıp tayipe ve hükümete yüklenmenin bir anlamı yok. evet bu dersleri böle işleyen hocalar olabilir ama bu hükümetin sucu değil.hocaların sucu.(eğer ortada bir suc varsa) hükümet bu din kültürü dersi konusunda elinden geleni yapmıştır. daha fazlasını istemek haksızlık olur...

taş devri taşlar bittiği için değil mantıklar değiştiği için bitti....

• Muhammet Çobanoğlu
    • Aktif Visirli
    • *
    • 2 Mesajı Toplam
      2 Kere Beğenildi
    Açık oturum
    « Yanıtla #3: 18 Mart 2008 - 12:30 »
  • Yayınlama
  • ahmet hakan yada başkası bız bu dini nazıl bozarız yada bu ülkeyi bizim yapacağımız eğitimde ilerlemek dini çok iyi şekilde vayrularımıza anlatmakbiliçlendirmek bunun başıda eğitim

• MemleketiM

• Ziyaretçi
    Açık oturum
    « Yanıtla #4: 20 Mart 2008 - 09:55 »
  • Yayınlama
  • Ahmet Hakan ne zaman kendi iradesiyle yazı yazar o zaman ,inandırıcılığı ve iknası mümkün olur.. tamamiyle çarptırma politikaları uygulandığından samimiyetine inanmıyorum...

Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersinin içinde her din ve her mezhep okutulup öğretiliyor... son din olan İslamı daha geniş açıklamak da bırakınız da bu dersin hakkı olsun....

Facebook Yorumları

Twittear