301.MADDE - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: 301.MADDE  (Okunma sayısı 6505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
301.MADDE
« Topic Start: 17 Nisan 2008 - 15:22 »
  • Yayınlama
  •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
         agulen61@gmail.com
         17 Nisan 2008 Perşembe

301.MADDE             

Önce fıkra gibi,yaşanmış bir olayı anlatalım.

Temel,soğuk bir havada bir kahveye girer.Gayet üşümüştür.Kahve müdavimlerinden bir kısmı mangalın etrafını çevirmiş keyifle çaylarını içmektedirler.Mangalın üstünde küllenmiş korları,daha fazla ısı versin düşüncesiyle üflemiş.Üflemesiyle,mangalda bulunan bütün küller oturan insanların üzerine,havaya ve etrafa yayılmış. Kül içinde kalan kahve sakinleri yapılan densizliğin hesabını sorarcasına, Temele sormuşlar.

-Hemşerim nerelisin?

Temel ne cevap versin ki? Anlamış yaptığı hareketin densizliğini...

-Ne yapacaksunuz nereli olduğumi.Adam olmadıktan sonra nereli olursan ol, demiş.

Şimdi gelelim Türklüğe hakaret edenlere karşı verilecek cezanın kaldırılması,veya Türklüğe hakaret etmenin cezalandırılmasını sağlayan 301.maddenin düzeltilmesi meselesine...Düzeltilsin mi,kaldırılsın mı,yoksa dokunmayalım aynen bırakalım mantığı mı?

Biz bu hakareti nasıl anlıyoruz acaba? Birileri,ulan bu Türklerin................diye ağız dolusu salya akıtmasın hesabını sormadan önce,kendimizin Türk kimliğine yaptığımız hakaretlerin hesabını  sorgulayalım...

Sen,Avrupa'dan,Asya'dan,Rusya'dan;hasılı dünyanın herhangi bir yerinden turistik amaçlı ülkene gelen kızı,kadını dağa kaldır,ırzına geç,tehtit, şantaj yap,başını gözünü yar,işkence et..

Sen,bunlar yabancıdır nasıl olsa deyip on liralık malı yüz liraya kakala...

Sen,bir arka sokaktaki adrese gitmek isteyip,taksine binen yabancıyı veya yerliyi,daha fazla yol yapıp fiyatı beşe katlayacak şekilde söğüşle...

Sen,alt veya üst geçit varken çitleri,bariyerleri canbazlık yaparak geç ve  trafiği altüst et...

Sen,dana eti diye,eşşek,at,kedi, köpek,domuz etini müslümana yedir...

Sen,boğazındaki balgamı densizce herkesin geçtiği sokağa boca et...

Sen,toplu taşıma aracında oturduğun koltuktan kimseye yer vermemek için camdan dışarıya bakma numarası yaparak,büyüklerine,hamilelere,bayanlara,yaşlılara yer vermemek için vurdumduymaz tavır takın....

Sen,komşusunun arazisini gasbetmek için,sürekli sınır taşlarını (sinorları) ötele... Yalancı şahit bul,veya yalancı şahitlik yap..Arkasından da camiye doğrul...

Sen,kendi menfaatın için başkasına b.k at...İftira et,gammazlık yap...

Sen,kendine yapılmasını istemediğini başkalrına yapmaktan imtina etme....

Sen,yüzyillardır hiçbir keşif ve icat yapmadan başka milletlerin icatlarını taklit et...

Sen,ne mimaride,ne sanayide,ne tarımda hiçbir ilerleme yapmadan asalakça yaşa...

Sen,sanatta,sporda,teknolojide hiçbir önderliğin olmadan,onurlu olduğunu iddia et...

Sen,olması gereken yaşam standartlarını, batının standartlarına göre dizayn et... Onlara muhtaç ol,ama yardım istediğinde fütursuzca batıyı alaya al...

Sen,kendi insanının ihtiyaçlarına ve geleneklerine  göre değil,batının hukuk normlarına göre yasalarını yap...

Sen, yüzyıl savaşlarında,ırkçılık ve dinsel farklılıklar yüzünden milyonlarca insanı kendi aralarında yaptıkları savaşlarla kaybeden 26 ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları Avrupa Birliği oluşumuna gıpta ile bak,oraya girmek için olur olmaz tavizleri ver...Kendine göre bir refah düzeyi oluşturma...

Sen,kendi insanına küfür anlamuna gelen her türlü muameleyi yap...

Sen,insanını kültürlü-kültürsüz,çoban-prof.diye ayrışım yap...Oylarının ağırlığını terazide tart...

Sen zengine başka,fakire başka hukuk düzenini fiili olarak uygula...Ama yasalarda herkesin hukuk karşısında eşit olduğunu yaz...

Sen,medeni kanun düzenleyip,iki eşliliğe karşı çık;ama metres hayatını görmezlikten gel...

Kısaca sen, her gün Türk'ün yapmayacağı,yaşamayacağı ortam oluşturarak kendi kendine hakaret et...Ama başkalarının hakaret etmesinden isyan et...

Bunları asla Türk'lüğe hakaret ettirelim,veya bunları mazur görelim anlamında söylemiyorum.Asla..! Değil Türk'lüğe,başka milletlere de,ne küfredelim,ne de bize küfür edilmesine razı olalım...Ama, öncelikle davranışlarımız ve yaptıklarımızın Türk'ün örf ve ananelerine,gelenek-göreneklerine,inanç sistemine uyup uymadığını da test edelim...

''Türklük'e hakaret ettirmem'' banko sıloganına sığınarak,Türklük'ü yücelttiğini sanıyorsan aldanıyorsun dostum.Bil ki;yüzüne hakaret etmeyenler arkanda yaptığı küçümseme hareketlerinin,yüze söylenen hakaretlerden daha onur kırıcı olduğunu bilmelisin.

Bunları yapan veya yapmayan olarak en büyük hakareti Türklük'e biz yaptığımızın farkında olmalıyız.

Toplumun faydasına olan durumlarda son sırada,kötülük,veya olumsuzluklarda baş sırada olan bizlerin her gün Türklük'e hakaret yağdırdığımızın farkında olmalıyız? Yani, korun üzerindeki külü üfleyip her yeri kirleten olduğumuzun farkında olduğumuz zaman ve bunları önlediğimizde onurumuzu kurtaracağımızı bilmemizde fayda var sanırım. Bulunduğumuz ortamı görmeyip başkalarının geçtiği dalgadan alınan olacak yerde,en güçlü olup dalgamızı geçen ne zaman olacağız?

Kendi çöplüğümüzün  başkaları tarafından görülüp,tenkidinden alınıyoruz da kendi kendimize yaptıklarımızı bir kefeye koyamamanın mantığını nereye koyabiliriz?

Gelin 301'i tartışmadan önce,elimize yüzümüze,evimize-barkımıza,komşumuza-hısım akrabamıza,köyümüze-kentimize,Cumhuriyetimize-Demokrasimize,hukukumuza-askerimize bir kez daha bakalım.Ayrık otlarını bi temizleyelim.Çürük elmaları sepetimizden ayıklayalım.Herkes kendi işine baksın.Bilmediği alanlarla ilgili ahkam kesmekten vaz geçelim.

Öldük,bittik,satıldık,mahfolduk,bizden adam olmaz edebiyatlarını da bırakalım artık.Milliyetçilik,salt söylemle değil,icraatla gösterilmelidir.Vatanseverlik hukuksuz çeteleşmelere mani olmakla olur.Kanunsuzluklarla devlet erki mücadele eder.Devletimiz o kadar güçsüz mu ki,bir kaç şahsın artistik şaklabanlıklarına muhtaç olsun.Hiçbir hukuk devleti,hele hele Türk Devleti, şahıslara muhtaç olamaz.Bu devlet adına acizliktir.Efendim,çıkar hapishaneden bir iğdam cezalı kişiyi...Sal düşmanın üstüne..Temizlerse suçunu af et.Sonra o kişi halk kahramanı olsun..Yok böyle bir devlet şekli kardeşim.Yok..Yok..Yokkk...Hamaset nutukları ile kişileri kahramanlaştıracak yerde,o kişilerin idare ettiği kurumları kahraman yapalım.Yargıtay kahraman olsun.Askeri müessese kahraman olsun.Polis-Jandarma kahraman olsun.Bakanlıklar kahraman olsun...Devlet olma ciddiyeti böyle olur.

Siz öyle yapın bakalım sizin devletinize hakaret edecek bir yabancı bulabilir misiniz? Güçlü olan,ciddi olan,otorıter olan hiç kimseye kimse hakaret etmez.Kendinize her gün hakaret ediyorsunuz, bunu kahramanlık olarak görüyorsunuz.Başkası hakaret edince küplere biniyorsunuz.

Yazık bu anlayışa.,.

Ben 301'in kaldırılması veya değiştirilmesine şiddetle karşıyım,burada ilan ediyorum.Ama  hareketlerimizle kendimize zımnen yaptığımız hakaretleri yeniden gözden geçirme zamanının geldiğine,hatta geçtiğine inanıyorum.

Kalın sağlıcakla...

Selam ve dua ile....

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    301.MADDE
    « Yanıtla #1: 17 Nisan 2008 - 23:54 »
  • Yayınlama
  •    Öldük,bittik,satıldık,mahfolduk,bizden adam olmaz edebiyatlarını da bırakalım artık.Milliyetçilik,salt söylemle değil,icraatla gösterilmelidir
       Hocam Etibank satılsın mı?Yoksa ben mi yanlış anladım?

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #2: 18 Nisan 2008 - 09:55 »
  • Yayınlama
  •    Değerli İrfan,
       Bilirsin bir kural vardır,parmağınız kesilmezse vücudunuzun hepsine sirayet edecek hayati tehlike varsa, parmağınızı feda etmelisiniz.Ben,Etibank'ın,Limanların,Petkim'in v.b kamu kuruluşlarının satılması taraftarı hiçbir zaman olmadım.Özellikle yabancılara satılmalarına karşıyım.Satılacaksa yerli müşteriye belki taraftar olurum.
       Ama,bir meseleyi de kafama takmışım.27 yıldan beri kamuda çalışan olarak gözlemlediğim;hiçbir kamu kuruluşu kar etmek için kullanılmadı.Birer arpalık olarak görüldüler.Güçlü, yerli zenginin bu kurumları alıp üretimi artırıp,isthtamı genişletmesi gerekirken,yabancılara gidiyor milli değerler.
       Çok milli olduğunu iddia eden OYAK bile yabancıya satıldı biliyorsun.Yönetim kurulunda çok ünlü (!) emekli milliyetperverler varken satıldı.Benim söylediğim bu haması nutuklar yerine icraatla milliyetçiliğin ispatıdır.
       Açık söyleyeyim;Unakıtan petkimi satarsa hain,emekli bilmem ne general Oyak'ı satarsa iyi,anlayışı yanlıştır diyorum.
       Sevgilerimkle...

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #3: 18 Nisan 2008 - 18:41 »
  • Yayınlama
  • Sevgili Ahmet Hocam'ın yazısına beğenimi kendisine belirttim,burda ayrıca belirtmek istiyorum.yazısına kapsamlı bir yorum da ekliycem köşe yazılarına,ondan önce memnuniyetimi yazmam lazım,tamda kendi istediği gibi oluyor Ahmet hocamın,yalnızca güzel beğendim,ya da beğenmedim demeyelim,farklı açılardan bakarak olayı geniş şekilde tartışalım diyordu.

irfan abi özelleştirme kısmını yakalamış,Ahmet hocanın devamında yazdığı hakkında fikrimi söylemek istiyorum.

Öelleştirme doğru veya yanlıştır şeklinde büyük cümleler kuracak yeterlilikte değilim,ama kamudan hizmet alan,bilhassa meslek dolayısıyla sıkça kamu ile haşı neşir olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki...

maalesef kamuya baktığınızda,özel sektör gibi verimlilik,karlılık,kaliteli hizmet gözeten yerler değil de,devletin parasına havadan geliyor muamelesi yapıp,en önemli değerimiz zamanın bonkörce kullanıldığını,yeterli kalitede hizmet verilmediğini görüyoruz.

bu tabiki herkesi,her kamu daireisini,kurumunu,her kamu çalışanını kapsayan bir durum değil.

ama sonuçta çoğu böyle.

ben karşımda çatırdatarak sakız çiğneyen,onu ziyarete gelmiş arkadaşıyla işin ortasında dönüp muhabbet eden,devletin çalıştığı kurumlara ödeme yapması için verdiği parayı sevketmede önceliği keyfiyetiyle istediği gibi değiştiren...kamu çalışanlarıyla çalışma hayatında çokça karşılaşıyorum.

bu tarz hareketlerdede özel sektördeki gelecek korkusunun olmamasının etkisi var bence.özel sektör çalışanının ayağı hep çukurda...işveren ona karlı olmayanın gözünün yaşına bakmıyor...kamudaysa garanti koltuklar oduğu gibi...hakedenlerin de ne sebeplerle işlerinden edildiğine tanık oluyoruz...

etmiycem dedim başta ama boyumdan büyük laflar etmiş bulundum...

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Kemal Algül
    • Aktif Visirli
    • *
    • 16 Mesajı Toplam
      20 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #4: 19 Nisan 2008 - 13:16 »
  • Yayınlama
  •     Ahmet hocam görüslerinize katilmakla birlikte olayi tam kavrayamamaktan kaynaklanan bir farkli düsüncemi belirtmek istiyorum.özellestirmenin yerli sermayeye yapilmasini kismende olsa desdekleye bilirim dediniz.ülkenin kendi parasi kendi icinde döndügu muddetce yani ahmetin parasi mehmete mehmetinki dogana doganinki uzana gittigi muddutce disardan bir sermaye ulkeye girmedikce bunun ülkenin ekonomisine negibi bir faydasi olabilir????

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
    Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #5: 19 Nisan 2008 - 18:29 »
  • Yayınlama
  •           Sevgili Kemal,
              Meseleyi şu açıdan düşün.Üretim yapılan bir fabrikanın özelleşmesi ile,hizmet gören bir işletmenin satılması arasında ülke ekonomisine katkı bakımından fark var.
              Mesela;gübre fabrikasının yabancıya satılması sorun olmayabilir.Nihayetinde,ürettiği malı ya içte ya da dışarıya pazarlamak zorundadır.Dış pazar bulmada avantajı olduğundan,dolaylı olarak Türk ihracatına katkı yaparak ülkeye döviz kazandıracaktır.Bunu yerli teşebbüslerin de yapması mümkündür,ama yabancının en az kendi ülkesindeki satım avantajı ile bize, daha fazla fayda sağlar.Bu yönden özelleşmesinde  ve yabancıya satımında itirazlar anlaşılmazdır nazarımca...
              Telekom'un satışı ise, buna benzemez.Telekom hizmet amaçlıdır.Dışarıdan getirilen teknolojik cihazlarla haberleşme sağlanıyor.Hizmeti alan % 100 T.C vatandaşı...Kar % 100 yabancının...Dış pazara bir materyal satılmayıp paranın tümünün yabancıya gitmesi ve bu paranın bir müddet sonra o patronun ülkesine aktarılmasıyla daha büyük döviz kaybediyoruz demektir.
               Bu örnekleri çoğaltmak mümkün,ama birer örnekle yetinmek istedim.
               Kısaca;üretim sektöründe sorun yok,hizmet sektöründe yabancı risktir.
               Selamlar...

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #6: 19 Nisan 2008 - 20:10 »
  • Yayınlama
  • şöyle bir boyutu da var hocam,ekonomik boyutu açısından söylediğiniz çok doğru,ama hizmet boyutu açısından maalesef farkediyor,özelleşen kurumlar çok daha güzel hizmet veriyor.ama burda da sizin söylediğinize dönüyoruz yine,özelleşsin ama neden türk yatırımcılar almasınlarki?

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
    • *
    • 63 Mesajı Toplam
      129 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #7: 19 Nisan 2008 - 21:05 »
  • Yayınlama
  •      Sevgili Nilgün,zaten devlet sektörü tam kapasite ile hizmet veya mal üretse özelleşmesine gerek yok ki...Özelleşmedeki amaç hantal devlet yapısını,tembel devlet çalışanını yola getirmektir.Bu konuyu hiç yazımda konu etmedim,çünkü özelleşmenin baş nedeninin o olduğunu herkes biliyor.Bilineni tekrar etmek istemedim.Selamlar..

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    • 28 Mesajı Toplam
      41 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #8: 19 Nisan 2008 - 21:30 »
  • Yayınlama
  • müsaadenizle konunun seyri haricinde yazınızın tamamını kapsayan,ilk okuduğumda yapmak istediğim ama acele olmasın diye sonraya bıraktığım yorumumu eklemek istiyorum

Aslında yazınızı farklı bir açıdan değerlendirmeyi düşünmüştüm ilk okuduğumda,sonra dün bir toplantıda konuştuklarımızı yazınız üzerine bina edince başka bir şekil aldı değerlendirme…

O kadar haklısınız ki,başkalarına bırakmadan Türklüğü biz o kadar aşağılıyoruz ki…Ama ondan da önce,aşırı milliyetçi olmak yanlış bir kere.Yanlış anlaşılmasın Türk olmaktan çok gururluyum ve ne kadar şükretsem az.Ama olmayadabilirdim,ki Türklerden ibaret değil kainat.Meselenin özü aslında insan olabilmekte.Bu da kelime olarak çok basit görünse de dünyanın en zor işi.İnsanlığının hakkını vererek insan olabilmek,kaçımıza nasip acaba?

Bu da ancak ve ancak yaradılışa,haliyle ordan Yaradan’a dönmekle mümkün.

Yukarıda saydığınız olumsuz özelliklere bakınca hepsinin aksinin bize dinimizce tavsiye edildiğini görüyoruz zaten.

Biz maalesef hem birey olarak atalarımızdan gelen güzel vasıfları her nesilde artan oranda yitiriyoruz,dini manada değil kastım yalnızca,ama bununlada doğru orantısı var zannediyorum,güzel ahlaktan yoksunlaşmamızın.

Bunun yanında da lafa gelince Türklüğe,Türklere söz ettirmeyiz,ama aslında Türkler olarak da birbirimizden pek haz etmeyiz.Milliyet yetmiyor bizim btünlüğümüz sağlamaya.Dünkü toplantıda bir büyüğüm dedi ki:biz birlik-beraberlik konularında çok zayıfız Müslümanlar olarak,muvaffakiyette eksiğimiz  bundan.Ben inanıyorum ki bir gün Kürtler bahsettikleri devleti kuracaklar,çünkü onlarda yanlışda olsa birlik,beraberlik,destek var.En büyük kozları bu bence.

Ne kadar katılırsınız bilmem ama ben hak verdim.

Bırakın Türk kardeşlerini,kapı komşusuna yapılan haksızlığa göz yumuyorsa bir insan,çıkıp Türklüğüme laf ettirmem,kutsaldır demesini kim ne kadar samimi bulur ki?

En basiti demezler mi çıkıp sen Türk’ü aşağılama,saygı duy diyorsun da kendi milletinden başörtülü birine istemiyorum aynı okulda olmak nasıl diyebiliyorsun?

Yorum da nerdeyse bir yazı kadar oldu ama kendi yazı konumla da şöyle bir bağlantı yapabilir miyiz hocam?zamanın ruhundan bahsetmiştim,acaba bizim haricimizdekilerin bizi aşağılaması da,bizim kendimizi aşağılayarak zamanın ruhunda bıraktığımız yaralardan olabilir mi?

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    301.MADDE
    « Yanıtla #9: 20 Nisan 2008 - 00:11 »
  • Yayınlama
  •    Ahmet  Hocam,
       Aslında yazının temelinde bu anlamda bir ibare yok.Seni bu noktaya(açıklama yapmaya) çektiğim için çok üzgünüm,genel anlamından çıkan yazın için de çok özür dilerim.Ben şahsım adına kısmen,yazında bahsettiğn 'Türk' değilim.Derhal toparlanıp,titrememiz umudu ve en derin muhabbetlerimle,
                                                                                      YavriTürk İrfan KORKMAZ

• Murat Aydın
    • Aktif Visirli
    • *
    • 7 Mesajı Toplam
      16 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #10: 20 Nisan 2008 - 16:13 »
  • Yayınlama
  • değerli hocam; türkiye cumhuriyeti demokratik bir devlettir hemde hiçbir avrupa devletinin olmadığı kadar bir demokratik devlettir. evet demokratiktir ama demokrasının uygulanmasında son derece büyük hatalar vardır. bence bunlardan bir taneside 301 maddedir.ben 301 maddenin kaldırılmasına değilde değiştirilmesini gönülden destekliyorum. niye? cünkü demokrası genel ve kaba tabiriyle çoğunluğun dediğini uygulamaktır. bu coğunluğun oluşması içinde küçük kesimlerin zümrelerin ve bireylerin cekinmeden düşüncelerini açıklamaları gerekmededir. işte burda karşımıza çıkan etkenlerden biriside 301 maddedir. bu madde türklük boyutunda bütün eleştirileri karşı bir tutum izliyor. halbuki bence hangi konu olursa olsun eleştirilebilmelir. bu değişiklikte bunu sağlıyor. sağlarkende türklüğe hakareti yasaklıyor. o zaman deştirilmelidir.teyfik fikretinde dediği gibi ''Fikirlerin çatışmasından hakikat doğar" bırakalım bütün eleştirlere yok o türklüğe hakarettir o laiklik dışıdır deyip yasak getirmeyi. herkes eleştirisini hür ve cekinmeden yapsın. yapsın ki demokrası gelişsin....
                                                          saygılarımla...

taş devri taşlar bittiği için değil mantıklar değiştiği için bitti....

• Aktif Visirli
    • *
    • 35 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #11: 26 Nisan 2008 - 02:11 »
  • Yayınlama
  •    Öldük,bittik,satıldık,mahfolduk,bizden adam olmaz edebiyatlarını da bırakalım artık.Milliyetçilik,salt söylemle değil,icraatla gösterilmelidir
       Hocam Etibank satılsın mı?Yoksa ben mi yanlış anladım?
        Arkadaşlar size bir misal vericeğim, özellikle İrfan kardeşimiz iyi okusun. Hep özelleştirmeden konuşuyordunuz. Onunla alakalı. Sivas'ın Divriği ilçesinde kurulan Demir Çelik fabrikası kurulduğunda Avrupa'nın ikinci büyük Demir Çelik fabrikasıydı ve son teknoloji imkanları vardı. Yalnız o fabrika kamuya aitti. Bu Avrupa'nın ikinci büyük fabrikası 90'lı yıllarda 1,00 Liraya satıldı. Bu nasıl oldu? Fabrika yöneticilerinin işgüzarlıkları yüzünden. Fabrikayı keyiflerince yönettiler. Belki de 1000 kişiyi istihdam edebilecekken kendi adamımdır diye  çok daha fazla kişiye iş verdiler. Fabrikanın muhasebesini tutarken, mal alıp satarken kimbilir ne çok yolsuzluklar olmuştur. Bu misaller çoğaltılabilir. Örnek verdiğim bu fabrika şayet özel sektörün elinde olsaydı o kimseler kendi fabrikalarına gözü gibi bakmazmıydı. Avrupa'nın ikinci büyük Demir Çelik fabrikası bu sefer kendi alanında dünyanın en büyük fabrikası olabilirdi. Bu verdiğim örnek gibi daha çok sayıda örnekler verebiliriz. Demek istediğim kısacası ekonomilerde devletçi sistemin ne kadar yanlış bir yol olduğudur. Şu an dünyanın en büyük ekonomilerine bakalım; ABD, Almanya, Fransa, Japonya...vs. bunların hepsinde çarklar hep özel sektörün elinde. Bugün AKP hükümeti de aynı yolda. Kimileri yabancılara satılsa bile sonuçta burada çalışanlar da Türk mühendisi, işçisi. Bunlar sonuçta gene devlete vergi veriyor. Buralardan yapılan ihracatlarla ülke ekonomisine döviz girdisi sağlanıyor.
          Ben de isterimki buralar satılırken yabancı kimselere verilmesin ama en iyi teklifi veren kimse ona vereceksin. Buraları satın alan yabancı firmalar ileride bir sorun çıkarmaması için  "Özelleştirme Yüksek Kurulu" diye bir kurum var. Bu kurumda olumsuz bir adım atıyorsa Bölge İdare Mahkemesi, hatta Danıştay bile devreye girebilir. Sonuç olarak bugün ülkemizde kamu işletmelerinin ülke ekonomisine kazandırdığından çok fazlasını ister yerli ister yabancı olsun, özel sektöre ait işletmeler kazandırmaktadır.

Geceler uzundur, onu uyuyarak kısaltma.
       Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    301.MADDE
    « Yanıtla #12: 26 Nisan 2008 - 14:39 »
  • Yayınlama
  •    Okudum

• Aktif Visirli
    • *
    • 35 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #13: 26 Nisan 2008 - 18:23 »
  • Yayınlama
  •     İyi, güzel İrfan kardeşim!  Bundan sonra hep böyle birbirimize yazalım ve yazdıklarımızı da okuyalım. Böylece fikir alışverişinde bulunmuş oluruz ve birbirimizi hemen her konuda aydınlatmış oluruz.

Geceler uzundur, onu uyuyarak kısaltma.
       Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

• İrfanKORKMAZ

• Ziyaretçi
    301.MADDE
    « Yanıtla #14: 27 Nisan 2008 - 00:02 »
  • Yayınlama
  •   Tamam

• ümitAkTüRk
    • O Bir Visirli
    • *
    • umit.aktrk@hotmail.com
    • 1 Mesajı Toplam
      1 Kere Beğenildi
    301.MADDE
    « Yanıtla #15: 27 Mayıs 2010 - 12:07 »
  • Yayınlama
  • Türlüğe söz getirtmeyen türklük değerlerini koruyan 301. madde kaldırılsın mı kaldırılmasın mı diye tartışılıyo. Valla hiiiiiç umrumda değil kaldırılıp kaldırılmaması. insanlık adına illa bi değer elde etmek istiyorsak dünyada saygı görmek istiyorsak kutsal kitabımız k.kerim de 6666 tane madde var ki ne maddeler her biri ALLAH kelamı bunları koruyalım. Oondan sonra 301. maddeye gerek kalmaz biz insanlığın önde giden medeniyeti oluruz. Belki alakasız görebilirsiniz.Benim demek istediğim değersiz şeyler hakkında tartışıp duruluyo aslımız olan herşey zaten rafa kalkmış. OYALANIYORUZ İŞTE...

Türkiyede kaç milyon insan varsa hepsini bu konuda konuştursak aynen bu yazıda geçenleri deklare edecekler.Neyse en azından fiili olmasada sözlü olarak birlik beraberlik içersindeyiz... YAZI GÜZEL.ELLERİNİZE SAĞLIK. 

Yiğidi kılıç kesmez bir acı söz öldürür..!!!

• Recep Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    301.MADDE
    « Yanıtla #16: 27 Mayıs 2010 - 12:08 »
  • Yayınlama
  • yahu biz bunları düşünüp tartışıyoruzda birazda yukardakiler düşünüp tartışsa ne olur 34 yaşımdayım ben anlamadımki bunlar anlasın
    vezirsultan

abi çok doğru dedin bugün türklük adı altında nelerin yapıldığını herkes biliyor yazık biz kendimizi rezil etmede birinciliği kimseye kaptırmıyoruz ALLAH sonumuzu hayır etsin...

• Aktif Visirli
    • *
    • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
    • 30 Mesajı Toplam
      51 Kere Beğenildi
      • okul için hazırladığım web sitesi
    • GSM: 0 505 350 57 0
    301.MADDE
    « Yanıtla #17: 27 Mayıs 2010 - 12:09 »
  • Yayınlama
  • kalemine sağlık dayı. çok iyi analiz etmişsin olayları.bir edebiyatcıdan beklenede bu zaten.Düşünen adamdan sevgilerle

Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
    Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

Facebook Yorumları

Twittear