HELAL ET HAKKINI! - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HELAL ET HAKKINI!  (Okunma sayısı 3187 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
HELAL ET HAKKINI!
« Topic Start: 24 Mayıs 2008 - 02:07 »
  • Yayınlama
  •      NİLGÜN AKTÜRK
         mahfi_e@mynet.com
         24 Mayıs 2008 Cumartesi

HELAL ET HAKKINI!

Size de olur mu bilmem,bazen belli bir konuyla ilgili olaylar çıkar karşıma her yerden.Tesadüfün bu kadarı fazla,var bir hikmeti derim-gerçi tesadüf diye bir şey zaten yok,her şey olduğu gibi hikmet barındırıyor ama o apayrı bir konu-

Bu hafta  enteresandır,kul hakkını düşündüren ortamlar oluştu hep.En son,bu akşam ne var bakayım diye açınca televizyonu,Stv de hakkını helal et dizisiyle karşılaştım.Sonlarına denk geldiğim için konuyu tam anlamasam da olayın özü şu,kahramanımız Murat  hatalarla dolu yaşamında geçmişe dönük düzeltmeler yapmak niyetiyle hakkına girdiği herkesin listesini yapar,ve onlarla sırasıyla helalleşmeye koyulur.Denk geldiğim kısmın sonunda görevini tamamlayan Murat,hakkına girip,sonradan telafi ettiği kişinin adının yazdığı kağıdı yakıyordu parlayan gözlerle.

O kadar imrendim ki o parıltıya,televizyonu kapattım,masama oturdum,kalemi elime aldım...Niyetim helallik istemem gereken insanların listesini yapmaktı…Maalesef tek bir isim bile yazamadım…Olmadığından değil elbet,yüzleşemediğimden,kendime itiraf edecek kadar dahi cesaretimin olmayışından…

Madem bu kadar karşıma çıktı bu konu,düşünmek hak oldu deyip toparlamaya çalışırken zihnimde,yok olan yazma hissim geri geldi birden…

Neydi kul hakkı?Neden her şeyi ama her şeyi affediyordu da,kul hakkı olmaz,onunla çıkmayın huzuruma,Ben bile affedemem diyordu?

Kul hakkının ne olduğunu anlatmak imkansız aslında,madem her insan ayrı bir deryaydı,birine göre hak olan,bir başkasınca haksızlık olarak değer bulabilirdi.O kadar ucu açık bir kavram ki 0’dan başlayıp sonsuza giden bir doğruydu hak.Bazen bir sözde saklıydı,bazen susmada…Anne-baba hakkı,kardeş hakkı,arkadaş hakkı,bazen farkında olmadan etkilediklerimizin hakkı…Adı üzerinde,kul çıkar hakkımdır  derse hak oluyordu.İnsandan da genişti aslında açılımı,her hakkı hak sahibine teslim etmekti.Bedenimizin de üzerimizde hakları vardı,üzerinde yaşadığımız evreninde,hatta ve hatta iradenin dahi.Onun hakkı gerektiği yerde iradeyi kullanabilmekti.Her hakkın karşılığı  kendi cinsinden veriliyordu.Gözün hakkı idi bakıp ardında saklı olanı görebilmek,dilin hakkıydı O’nu anabilmek,kulağın O’nu dinlemek…

Belki de en cesaret dolu söz olur,üzerimde kul hakkı yok diyebilmek…Nispeti değişse de çoğumuzun sırtındaydı bu yük,ve o affetmem diyordu.

Nasıl oluyordu,Kendisine yaptığımız en büyük günahı dahi affedecek kadar merhametli ALLAH,kendi yarattığı kuluna yapılanı bağışlamıyordu?

O’nun her sıfatı birbiriyle bire bir örtüşüyordu çünkü,O Rahman ve Rahim iken aynı zamanda Adil’di de.Yarattığı kulunun hakkını,onun keyfiyetine bırakacak kadar Adil.

Fark ettim ki yazarken –di li geçmiş zamanda yazmışım gayri-ihtiyari.Çünkü masal gibi bu hassasiyetler günümüzde.2 kişinin yiyeceği tabaktan kasıtla güzel olanı yemek bile bir hak desem şimdi o kadar abes duracak ki,çoğunluğun kendine yonttuğu şu devirde…Haftalardır aklımdan çıkmıyor,bir babanın kendi çocuğunu taciz etmesi...Ufacık meseleden dolayı öldürürken birileri…Dedikodu,gıybetin adı dertleşmek olmuşken…Çalınan paralar milyon dolarlarla ifade bulurken…Rüşvetin adı prosedür iken…Adil ALLAH kainatı adaletiyle tüm yarattıklarına bedelsiz ve eşit bir halde teslim etmiş.ama kulun adaletsizliğiyle dengeler altüst edilmiş,insanlar açlıkla boğuşurken,bir diğeri binlerce dolarlık çanta takarken…sayfalarca yapılabilir bu kıyaslar….Hangi kul hakkından şimdiki zaman diliyle bahsedilir ki?

Mesele öyle bir mesele ki,makro baksan tablo yukarda,kaçası geliyor insanın.Mikrolaştırayım desek,kendimize indirgememiz gerek,o daha bir kaçış istiyor.

Var mı hakkına girdiklerimizi liste yapacak cesaretimiz?Olur da bir cesaret yapsak listeyi,gidip helalleşebilecek miyiz acaba?O yüzleşmeyi yapacak kadar yürekli miyiz?

Bilemiyorum…

Ama bildiğim,olmalıyız,burada teslim etmediğimiz her hakkı ve sahibini karşımızda bulacağız mahşerde…Kıyaslamalı belki,hangisi daha zor?Burda utana sıkıla,kızara bozara hakkını helal et şundan dolayı demek mi?O mahşeri kalabalıkta,herkes yalnızca kendini düşünürken hakkım diyene hakkını vermek mi?

ALLAH üzerinde kul hakkı olmadan huzura varanlardan etsin hepimizi…

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • 57 Mesajı Toplam
      61 Kere Beğenildi
    • GSM: 05356886550
    HELAL ET HAKKINI!
    « Yanıtla #1: 24 Mayıs 2008 - 02:35 »
  • Yayınlama
  • amin evet bende o diziyi izlemeye calısıyorum nejla nazır da oynuyo o dizide gercekten herkese tavsiye ederim izlemeyi

ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    • 184 Mesajı Toplam
      253 Kere Beğenildi
    HELAL ET HAKKINI!
    « Yanıtla #2: 01 Haziran 2008 - 22:53 »
  • Yayınlama
  • Off Nilgün, en hassas noktama dokundun.. Kendimle yüzleşmeye çalıştığım konu buydu bugünlerde.. Bu hızlı yaşamın, koşturmanın içerisinde, normalleştirdiğimiz anormallikleri düşünüp, oluşan bu girdaptan nasıl kurtulabilirim, bu işten alnımın akıyla nasıl kurtulabilirim diye hesap yaparken derin derin, o derinliklerde cesaretsizliğimde boğulduğumu farkettim.. 

Rabbim, razı olduğu işlerde cesaretimizi artırsın ve bizlere kolaylık ihsan eylesin inşALLAH! ( amin)

Bu arada, hatırlatma için teşekkür ederim..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Aktif Visirli
    • *
    HELAL ET HAKKINI!
    « Yanıtla #3: 01 Haziran 2008 - 22:55 »
  • Yayınlama
  • amin

• *** asi_kar ***
    • Süper Moderatör
    • *
    • Sevmek YÜREKLİ olana yakışır(!)
    • 231 Mesajı Toplam
      424 Kere Beğenildi
      • antoloji
    HELAL ET HAKKINI!
    « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 10:14 »
  • Yayınlama
  • Sevgili Nilgün son günlerde benimde kara kara düşündüğüm konulardan biri KUL HAKKI ...

Aslında yüzlşeme korkutmuyorda beni benim"ASLA" helal etmeyeceklerim gibi helallik isteyeceklerimin de "ASLA"larından biriysem DİYE DÜŞÜNÜYORUM SADECE ...ALLAH'a şükür korkum yok ama insanız ufak olarak görüdüğümüz hatamız kim bilir nasıl can yaktı bilemeyiz ...
    yine de ;
    HELAL EDİN HAKKINIZI deyip susuyorum ....

"Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun...

Sabret ki her şey gönlünce olsun... "

• servet

• Ziyaretçi
    HELAL ET HAKKINI!
    « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 10:14 »
  • Yayınlama
  • sevgili yiğenim yazılarından dolayı teşekkür eder gözlerinden öperim dayın servet

Facebook Yorumları

Twittear