HASAT ZAMANI-ekmediğine pişman olmak - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HASAT ZAMANI-ekmediğine pişman olmak  (Okunma sayısı 2320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Moderatör
  • *
  • 28 Mesajı Toplam
    41 Kere Beğenildi
    NİLGÜN AKTÜRK
     mahfi_e@mynet.com
     02 Temmuz 2008 Çarşamba

HASAT ZAMANI - REGAİP KANDİLİ

İnsan olmanın en ağır yanlarından biri zannediyorum ‘olamıyor’ oluşumuz.Stabil varlıklar değiliz,her saniye değişimle karşı karşıya oluşumuz,her an değişebiliyor oluşumuz ,her an tetikte olmamızı şart kılıyor.

Bir türlü mutlak manada selamete,huzura varamaz insanoğlu.Bu hem dünyaya,hem ahirete  talip olan açısından  böyledir.

Dünyaya talip olan nazarında böyledir.Bütün dünyaya sahip olmak dahi yetmez.Ciddi anlamda yetmez.Soralım kendimize yeter mi?Hayal ediyorum,kainat üzerinde istediğim ve istemediğim,aklımın hayalimin alamadığı ne varsa elimin altında,hepsi ama hepsi,erer miyim huzura?Nasıl ererim ki?Herşey benim de olsa kendime malik olmadığımdan kaybetme ihtimalim var.Bütün kainat emrimde olsa,asla mülk sahibi olamayacağımdan,konar-göçer bir kiracı olarak her an ölümle kol kola yürüyeceğimden,bütün sahip olduklarımın ömrü bir nefeslik olduğundan doyurmaz beni.

Ahirete talip olan nazarında da böyledir,felaha eremez kul.Çünkü içinde bulunduğumuz sınav şimdiye dek girdiğimiz hiçbir sınava benzememektedir.Bir Öss’nin rahatlığı dahi yoktur onda,11-12 yıllık öğrenciliğe karşılık 3 saat sınanıyor olmaktan zordur.Ne öğrenciliğin bitiş zamanı bellidir,ne de sınanma zamanlarının ne zaman olduğu.Her andır çünkü,son nefesi verene kadar sürmektedir ve son nefesi ne zaman vereceğimiz de meçhuldür.Zorluğu en çok da şurdadır ki,en yüksek tepelere çıkmış olmak,her an en aşağılara yuvarlanma ihtimalini ortadan kaldırmaz maalesef.

...

Malumdur ki Perşembe Gecesi Regaip Kandili.Kaç Regaip üzerinden geçmiş olan ben,halen her Regaip’te veya her kandilde tazelenme ihtiyacı duyuyorum.Her kandil öncesi hatırlatmam icap ediyor kendime o gecenin anlamını,önemini.Unutuyorum çünkü,unutuyoruz.Olmak diye bir fiil yok bizlerin lugatında,o ancak Mevlana gibilere nasip olmuş bir paye,o veliler hamdım,piştim,oldum diyebilir,biz ancak pişer,yeniden hamlaşır,yeniden pişeriz…Ama umudumuzu da kaybetmeyiz ‘olmak’ adına.

Regaip Kandili nedir,nasıl yorumlamalı,nasıl hakkıyla geçirmek gerekir diye bilgilerimi diriltmek niyetiyle oturdum masama.Sonra nasıl olduysa şu halde-yazar halde-buldum kendimi.

Kelimelerin kökenleri çok şeyler anlatıyor bize aslında.

Regaip reğa-be kökünden gelmekteymiş. Reğa-be de kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demekmiş. "Reğîb" kelimesi de reğabe’den türemiş olan ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey anlamında kullanılan bir isimmiş.

Belki de Regaip Kandilinin ilk hikmeti kendimize şu soruları sorup cevaplamakla açığa çıkacak.

Neyi istiyoruz?Neye talibiz?Ve talip olduklarımızı almak için nasıl bir çaba sarfediyoruz?Ne kadarını aldık istediklerimizin?Doğru şeyleri mi istedik?Bunca zaman peşinde koştuklarımız beyhude miydi yoksa?Arzumuz ebedi saadetse eğer ne kadar arzumuza uygun yaşadık?
Bu soruları cevaplamamız gereken Regaip Gecesiyle mübarek 3 aylardan Recep ayına girmiş olacağız.Efendimiz(sav) Recep ayı girdiğinde şöyle dermiş:

"ALLAHım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır’’

Madem Regaip arzulamak ve çaba sarfetmek demekti ve Efendimiz (sav) in arzusu Ramazan’a ulaşmaktı,bize düşen Ramazan’a ulaşmak,ulaşınca hakkıyla geçirebilmek için,Regaip’i çaba sarfetmenin yeri olarak görmek belki de.

Bunu ne müthiş ifade etmiştir Abdulkadir Geylani:

‘Receb ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan derleyip toplama ayıdır. Herkes ne ekerse onu biçer, ne yaparsa cezasını çeker. Bir kimse ekimi bırakırsa, hasat zamanı ekmediğine pişman olur. Kıyamet gününde ise çok kötü duruma düşer.”

Unuttuklarımı kendime yeniden ve yeniden hatırlatmam vesilesiyle bütün Gülen Köylülerin ve Müslümanların Kandili mübarek olsun.

ALLAH bütün değişkenliklerimize rağmen kalplerimizi kendisinde sabit kılsın,Talip olduklarımızı hayırlı etsin ve hayırlı olanları talep etmeyi nasip etsin,Regaip gecesini hakkıyla geçirebilmeyi,Ramazan’a ulaşabilmeyi ve hasat zamanı ekinlerimizi toplayabilmeyi lütfetsin duasıyla…

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
Nilgün,
Makaleni yazdığından bu yana haylı zaman geçti.Makaleyi ilk gün okudum,ama yorumunu sonraya bırakmıştım.O gün,bu gün derken yorum yapma fırsatını bugün bulabildim.Gerçi fazla yoruma ne hacet.Güzel ifadelerinle konunun hem hassasiyeti ve hem de,önemini çok güzel açıkladın.Öncelikle tebrik ederim.
Benim katkım şu kadarla olması ile yetineceğim."İnsanımız,yaratılış gayesini idrak ettiği gün beratını eline alacaktır.Dünyada var oluş gayesini bilmeyen mahlğun berat etmesine de gerek duymadığı anlaşılmaktadır.Gönül isterki her insan bu idrakte olsun ve kurtuluş beratını eline alsın.ALLAH şefaat edici olarak gönderdiği,Nebiler Nebisi Hz.Muhammet Mustafa (SAV)'in sancağı altında toplanmayı arzulayanların bu arzularını boşa çıkarmasın İnşALLAH.."

• nur_efşan

• Ziyaretçi
Kardeşim ALLAH razı olsun..yazını kandilden sonra okumuş olmamdan dolayı pişmanlık duyuyorum..okumuş olsaydım çok daha farklı bir gece geşçirirdim belkide.. Hiç istemediğim kadar isterdim birşayleri..Olamıyoruz belki ama muhatap alınıyoruz buna şükrediyorum..her imtihanda biraz daha muhabbetleniyoruz herşeye..ve kainatın özüne yani sevgiye yaklaşıyoruz.. gelecek yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum..

Facebook Yorumları

Twittear