BABAM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BABAM  (Okunma sayısı 3977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
BABAM
« Topic Start: 07 Mart 2009 - 00:27 »
  • Yayınlama
  •      AHMET AKTÜRK (HOCA)
         agulen61@gmail.com
         07 Mart 2009 Cumartesi

BABAM

Babam çok hasta...

Yıllar, omuzlarına yüklediği kocaman ağır yüklerin altında ezilmemek için direnen koca dev,bir çocuk gibi direncini kaybederek eriyor...Yıllarca o gurbet senin bu gurbet benim,o taş senin bu ağaç benim diye zor işlerin adamı bir kar yumağının erimesi gibi yavaş yavaş elimden kaydığını hissediyorum.

Çocuklarının rızkını kazanmak için yaban ellerde direncini yitirmeden geçim denen ağır yüklere yorulmak bilmeden,enerjisi tükenmeden, atom enerjisi gibi bitmeyen bir enerji ile üreten babam,bir çalının nasipsiz etkisiyle günden güne direncini kaybetmesi canımı acıtıyor.

Göz göre göre, çektiği ızdıraba çare olamamak kahırların en büyüğü bende..

Hangi doktor çare bulur diye kapı kapı taşımaktan erinmediğim,çaresizlik içinde çareler arar oldum.Bir ağrı kesici ile gülümseyen o cennetlik simasının gülümsemesi mutlu olmanın en tatlı anı oldu haftalardır  bende..

Hayata tutunmasını yıllardan beri adım adım takip etmesem, bu günkü çocuklaşan beden ve algısına üzülmeyeceğim.Amma, Hakka teslimiyetinin rahatlığı içinde olmasına da ihtişamlı teslimiyetin bir göstergesi olarak bakıyorum.Herkeste olmayan bir vakarla Hak'ka teslimiyetin vakarlı duruşu hiç birimizde yok zannederim.Çile çekişi Hz Eyüp (as) ın sabrını çağrıştırıyor bende.Ne mutlu ona ki,bu çilekeş dünyada ALLAH bir küçücük odun parçasıyla sonunda imtihana tabi tuttu onu...

Hey koca çınar,hayatta yenmediği zorluk,aşmadığı engel kalmayan cüsse,79 yaşına merdiven dayadığı bu günlerde işte çaresizlikleri oynayan çocuklar gibi halsiz ve takatsız kalabiliyor.

Bundan 10 yıl önce annemi kaybettiğimde,babamın sabır timsali kadere boyun eğişi bir kez daha gözümde devleşen sevgili babamın bu günkü haline ağlayasım geliyor.Çok iyi hatırlıyorum,Anne'ciğimin üç ay içinde elimizden kayıp gitmesindeki üzüntümüze sadece o teselli vermişti..

60 yıllık hayat arkadaşından ayrılışındaki o metaneti, o gün yadırgamıştım halbuki.Bu gün anlıyorum ki; ALLAH'a teslimiyetin ve çok kuvvetli iman ve itikat göstergesi idi o duruşu...

Babam,

Sevgili babam,

79 yıllık ömrü hayatında çekmediği çile,sabretmediği olay,mücadele etmediği fakirlik,görmediği haksızlıklar,horlanmadığı günler olmamıştı...Hepsini yendi.Bütün zorlukları bedeni ile aştı.

O beden şimdi yaşlandı ve direncini kaybetti.Bir odun parçasının bedeninde açtığı yaradan ziyade küçücük bir nesnenin o kocaman bedende açtığı tahribatın manevi yıkıntısı onu çökertti.

Hangi yol varsa ,hangi duvar varsa,arabaya engel olan yoldaki taş varsa,hangi Cami, Kur'an Kursu binası,akmayan su varsa orada kendine meşgale bulan babamın bu halini gördükçe, gizli gizli içimi boşaltıyorum.İçimden gelen derin hüzün ve kederin yaz yağmuru gibi iki yanağimdan akışına engel olamıyorum.

Hey babam,

Hey evimizin direği,atam,cettim...

Kim bilir senin yaşına geldiğimizde arkandan gözyaşı dökenler gibi arkamızdan hüzünlenecek nesillerimiz olacak mı? Hasretini duyduğumuz, varlığından sevinç duyduğumuz, hastalığından dolayı gülmeyi unuttuğumuz hislerimizin geçiş yaptığı nesillerimiz olacak mı?

Ne kadar yaşlansak da gölgene sığınmak bize direnç veriyor.

ALLAH'ım sana sağlık ve sihhat versin.

Yüce Rabbim, seni o eski sağlığına kavuştursun.

Seni o ağrılı rahatsızlıkla,bizleri de senin bu durumda olmana bakıp kahrolmakla imtihan etmesin...

• Yavuz BİBER
    • Süper Moderatör
    • *
    • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
    • 46 Mesajı Toplam
      75 Kere Beğenildi
      • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
    • GSM: 0536 324 90 35
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    BABAM
    « Yanıtla #1: 07 Mart 2009 - 01:20 »
  • Yayınlama
  •        Sevgili abim, yaz yağmuruna ortak olarak yazını okudum. Benim yüreğimde çok önemli bir yeri bulunan Dursun Amcamızın bu denli rahatsız olduğunu bilmiyordum. Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum tüm kalbimle.
           Dursun amcamızın bir çok özelliğinden en belirginleri, iyilik timsali ve hizmet ehli olması, tavizsiz manevi hayatı ile kültürüne derinden bağlılığıdır. Ayrıca yetiştirdiği birbirinden değerli evlatlarlada bütün babalara örnek şahsiyettir. Köyümüzün temel taşlarından olan amcamızı Rabbim başımızdan eksik etmesin, ondan daha öğreneceğimiz çok şey var. Rabbim evlatlarına ve tüm aileye bağışlasın onu.Tüm kalbi selamlarımı gönderiyor, sağlığına kavuşması için dua ediyor, mübarek ellerinden ve o pamuk sakallarından öpüyorum...

desen 49

• Aktif Visirli
    • *
    • 31 Mesajı Toplam
      32 Kere Beğenildi
    BABAM
    « Yanıtla #2: 07 Mart 2009 - 09:07 »
  • Yayınlama
  • hocam bir tesadüf mü bilmiyorum hasta olarak başladığım bir güne; böyle bir yazı ile devam gelmesi beni nasıl da derinden üzdü bilemezsiniz? HAyattaki tüm sahte sevgilere inat , evladını saran  en değerli sevgi anne ve baba sevgisidir. Anne olunca anladım ne yazık !... Nelere evladımız için göğüs geriyor, hangi acılara hangi çaresizliklere onlar için direnmiyoruz öyle değil mi?
    Hal böyleyken insanın canının canı, candan çıkan o değerli canlar için ne kadar koşsak çablaasak bir ömür boyu azdır. Ve onların bedenlerine dokunacak tek bir acı kendi bedenlerimize batırılmış bir iğnenin başlarken ki acısıdır.sonra onların acısı bizim içlerimizde yayılan ve bitiren tümöre dönüşen
    manevi atmosferlere dönüşüyor onu anlıyor insan .
    yazınızı okurken o yaz yağmuruna tutuldum ,o atmosferinizi düşünerek . Rabbim direncinizi daim, Amcamıza da acil şifalar nasib etsin .Duam sizinle..

"DOĞRU OLSAM OK GİBİ ,
    YABANA ATARLAR  BENİ,
    "EĞRİ OLSAM YAY GİBİ
     ELDE TUTARLAR BENİ .."
               *** MEVLANA C. RUMİ***

• Aktif Visirli
    • *
    • 73 Mesajı Toplam
      136 Kere Beğenildi
      • AKSPOR LTD. ŞTİ.
    • GSM: 0533 727 22 60
    BABAM
    « Yanıtla #3: 07 Mart 2009 - 10:15 »
  • Yayınlama
  • Sevgili hocam,çok değerli abim benim
    Büyük bir utanç,mahcubiyet ve gözyaşı icinde okuduğum yazına nasıl,ne yazacağımı ve ne yazmam gerektiğini inan bilmiyorum.Bu kadar sorumsuz ve vefasız olmamalıyız.dünya işlerini düşünmekten manevi değerlerimizi bu kadar ihmal etmemeliyiz.bu kadar ihmalkar olmamalıyız.inan kendimden uttandım.Benim sevgili dayıcığımın böyle bir hastalığının olduğunu bilmemek ne kadar büyük bir ayıp ne büyük bir iihmalkarlık,büyük bir açı, utanc ve mahcubiyet içerisindeyim.Sevgili dayıcığım affet, ne olur hakkını helal et. :'( :'( :'(
    Ah benim sevgi dolu, şefkat yüklü,yufka yürekli,iyilik meleği dayıcığım.Rabbim sana şıfa versin inşALLAH,aslında senin için okadar cok  yazılacak şey varki ama................... :'( :'( :'( :'( :'( :

BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    BABAM
    « Yanıtla #4: 27 Mayıs 2010 - 12:49 »
  • Yayınlama
  • ALLAH saglık ihsan eylesin..

...ve BEN SUSUYORUM

• İrfan Korkmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • Beni hatırlayanlarla işim olmaz;zaten unutmuşlardı
    • 62 Mesajı Toplam
      113 Kere Beğenildi
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0530 441 33 36
    BABAM
    « Yanıtla #5: 27 Mayıs 2010 - 12:50 »
  • Yayınlama
  • Acil şifa ve imtihandan geçeni karıştırmaman dileklerimle.ALLAH mahcup etmesin :'(

Yaşamak İçin Yaşlı,Ölmek İçin Çok Gencim

• O Bir Visirli
    • *
    BABAM
    « Yanıtla #6: 27 Mayıs 2010 - 12:50 »
  • Yayınlama
  • dayı ...rabım babanıza ,acılarını gıderıcı şifalar versın.amın ......uzuldum dursun dayı ya saygılar sunarım.selam dua ile .....

Menfaatler vadısınde kurulan dostluklar
           Cile yokuşunda son bulur...........

• solaris

• Ziyaretçi
    BABAM
    « Yanıtla #7: 27 Mayıs 2010 - 12:51 »
  • Yayınlama
  • 48 yaşında nur yuzlu kocaman inançlı bir kadındı annem..Kız çocukları için anne memleket gibidir yokluğu ömur boyu surecek bir vatansızlık hıssı verir.
    Hastalanıpta elden koldan düşünce yıllar sonra ilk defa yemınımden donupte dua etttim annem ii olsun diye ne zaman hissetti bilmem bir gece yarısı yatagında fısıldadı bana ;
    _ben gittiğim yoldan memnunum rahat bırak beni çekil önumden, diye...
    30 yıllık bir arkadaşlık vardı aramızda anladım ben onu sırf onun şekli diye o boyle sever diye o gece abdest alıp kuran okudum..
    Annemin tanrısı senden ne onun sıhhatını ne de canını istiyorum bencilce ben sadece ona yakışanı istiyorum senden..O ne istiyorsa ona onu ver dedim...dua eetttim saydım kendimce..
    okuyunca yazdıklarınızı soylemek istedim.
    kaybetmek çok acı biliyorum kaybetmiş biri olarak.
    ama annem kollarımda oh diyip son nefesini verirken aglamadım hiç ..
    söz vermiştim yoluna cıkmayacagım diye..
    Yanlış dualar etmeyin.
    Evlat değil hizmetkar olma yasına geldik..
    evlat olmaya devam ettikçe acıtıyoruz onları..
    sagılarımla..
    umarım kalpten yazdıklarımı dogru anlarsınız!

• Süper Moderatör
    • *
    • 46 Mesajı Toplam
      73 Kere Beğenildi
    BABAM
    « Yanıtla #8: 27 Mayıs 2010 - 12:52 »
  • Yayınlama
  • Degerli Ahmet agabey,babana,Haci Dursun Amcamiza Rabbim acil sifalar ve saglik dolu uzun ömürler versin.bu arada Baban Dursun amcaya ikinci isim olarak! Osman da dendigini ögrenmis oldum.
    Selam ve saygilarimla

"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
    Da`vetin vardi dün ezanlarda...
    Seni ey ma`bedim utansinlar,
    Kapayanlar da acmayanlar da!

HACISERIFOGLU-
    MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

Facebook Yorumları

Twittear