ENERJİ İÇECEKLERİ TEHLİKE SAÇIYOR - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ENERJİ İÇECEKLERİ TEHLİKE SAÇIYOR  (Okunma sayısı 2394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 467
 • Cinsiyet: Bayan
Enerji içecekleri tehlike saçıyor!

Sağlık yönünden taşıdıkları riskler
Etiketlerinde diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik rahatsızlığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, 18 yaş altı kişiler, gebe ve emzikli kadınlar tarafından tüketimlerinin tavsiye edilmediği, alkolle birlikte kullanılmaması gerektiği yönünde birçok uyarının yanı sıra, spor yaparken tüketilmemesi gerekliliğine dair bir ifadenin de bulunması yasal zorunluluktur.

Bu içeceklerin (colalı içecekler de buna dâhil çünkü kafein içerikleri çok yüksek) yaygınca kullanılmalarının bir diğer sakıncası da; süt ve ayran gibi besin değeri yüksek içeceklerin yerini almalarıdır. Süt ve süt türevleri çocukların, gelişme çağındaki kız ve erkeklerin artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için en uygun içeceklerdir. Özellikle kız çocuklarda bu yaşlarda başlayan yetersiz kalsiyum alımı ileriki yaşlarda osteoporosis (kemik ermesi) riskini arttırmaktadır.
Enerji içeceklerin içerisinde ne vardır?

Önce, enerji içeceği denilen bu madde neyin nesidir, sorusuna cevap vermeye çalışalım; Enerji içeceklerinin içinde bulanabilen maddeleri sıralarsak karşımıza şunlar çıkmaktadır: Kafein, Ephedrine, Guarana, Şeker, Vitamin B, Taurin, İnositol, Glukoronolakton, Carnitine, Creatine, tatlandırıcı ve etil alkol...
Enerji içeceğininzararı var mıdır?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki iki kutu kola veya enerji içeceği vücuttan 5 mg kalsiyum ve magnezyum kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca bu içecekler D vitamini gibi sütte bulunan birçok vitamini içermediğinden kesinlikle çocuk içeceği değildir. Eğer anneler çocuklarının enerji alımını arttırmak istiyorsa bunu bir bardak (200 ml.) sütün içine 2 yemek kaşığı (20 gr.) kadar pekmez koyarak yaparlarsa bundan şu sonuç çıkar: 190 kalori, 7 gr protein, 320 mg kalsiyum ve 2 mg demir ve sıfır kafein. Annelerimiz çocuklarına sağlıklı bir gelecek vermek istiyorlarsa, öncelikle buna sağlıklı beslenme alışkanlığı vererek başlamalıdırlar.

Önemli bir nokta da, enerji içeceklerinin zararsız içeceklermişçesine günlük olarak tüketilmesi, hatta su kadar doğal bir içecek gibi kabul edilmesidir. Bu içeceklerin üzerlerinde günlük maksimum kullanımın 2-5 kutu olduğu yazılıdır, ancak birçok insan maksimum miktarda tüketimin maksimum enerji vereceği yanılgısına düşer. Oysa bu uyarı, bu içeceklerin tüketilebileceği maksimum miktarı bildirirken, bu miktarı önermemektedir. Bu tür içeceklerin fazla tüketimi ciddi fiziksel ve psikolojik sağlık problemlerine neden olabilmektedir.
Enerji içeceklerinden alkol var mı?

"Enerji İçecekleri", bünyelerinde % 0,3'e kadar etil alkol bulunmasına izin verildiği halde, alkolsüz içecekler gurubunda değerlendirilen; kafein içerikleri yanı sıra taurin, inositol, glukoronolakton, carnitine, creatine gibi uyarıcı maddeleri de belli limitler dâhilinde bünyelerinde bulunduran içeceklerdir. İsimleri enerji içeceği olmasına rağmen, gerçekte enerji sağlamayan ancak tüketiciyi uyararak kendini enerjik hissetmesine yol açan ürünlerdir.

- Kafein: Oranı farklı markalı içeceklerde, 340ml içecek için 80mg dan 150 mg a kadar değişir. Bu içeceklerde bulunan kafein ve/veya ephedrine, beraberce kalp problemlerine neden olmaktadır.

- Guarana: Güney Amerika'da yetişen bir bitkiden elde edilen bir tür kafeindir.

- Taurin: Basit bir aminoasittir ve bazı içeceklerdeki oranı 500 kadeh kırmızı şaraptaki orana eşdeğerdir. 340 ml de 1200 mg taurin bulunmaktadır. Hayvan kökenli olabilmektedir.

- Glukoronolakton: 340 ml de 800 mg bulunmaktadır.

- İnositol: 340 ml de 80 mg bulunmaktadır. Bitkinlik, bunaltı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkileri olabilmektedir. Carnitine ve Creatine de amino asitlerdir ve hayvan kökenli olabilmektedirler.

- Etil alkol: Çeşitli aroma ve boya maddeleri ile birlikte yapı içerisine girmektedir. Gıda Kodeksleri % 0,3'e kadar etil alkol bulunmasına izin vermektedir.

- Sünî Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954

Tatlandırıcıların kullanım alanlarından birisi de enerji içecekleridir. Bu ürünlerde; Aspartam, asesülfam ve sakarinin kombinasyonu kullanılmaktadır. Şeker hastalarının kullanımı oldukça düşük olması ve kullanan insanların yaş seviyelerinin yüksek olmasına rağmen alzaymer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Fakat içeceklerde kullanımı, özellikle aspartamın içinde bulunan fenil alilin isimli amino asitin çocukların zekâ gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.
Enerji içecekleri, kalbi tehdit ediyor

Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ediyorlar. Kamuoyunda "enerji içeceği" olarak anılan yüksek kafein oranına sahip içeceklerin, kan basıncını anormalleştirerek kalbi tehdit ettiği belirlendi. Konu hakkında bir araştırma gerçekleştiren Amerikalı uzmanlar, yüksek tansiyonlu kişiler ile kalp rahatsızlıkları bulunanların bu tür içeceklerden kesinlikle kaçınması gerektiği uyarısında bulundular. ABD'nin Detroit Henry Ford Hastanesi doktorlarından James Kalus başkanlığında bir uzman grubunun yaptığı araştırmaya ilişkin bilimsel sonuçlar, Orlando'da düzenlenen Amerikan Kalp Birliği kongresinde tartışıldı. Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.
Satışını yasaklayan ülkeler

Uluslararası hukuk anlamında ise; enerji içeceklerinin içerdikleri yüksek kafein miktarının yol açabileceği sağlık risklerinin yanı sıra; diğer uyarıcı maddelerin birbirleri ve kafein ile etkileşimleri ve tüm ürünün alkol ile birlikte alınması durumunda oluşturabileceği risklere yönelik kaygıları içeren bilimsel raporların varlığı ve ürün adının tüketiciyi yanılttığına dair yoğun tartışmalar, sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da süregelmiş ve bu nedenle bu ürünlere yönelik uluslararası bir mevzuat oluşturulamamıştır.

Üzerinde ciddi kuşku bulutları dolaşan bu içecekler İsveç'te birçok restoranda sunulmamakta, Norveç'te "ecza" muamelesi görmektedir. Danimarka ve Fransa'da ise satışı yasaklanmıştır. Yalnızca kutuların üzerine uyarı yazıları koymak, "biz uyarı yazımızı koymuştuk" demek, üretici firma sorumluluğunu ortadan kaldırmasa gerekALINTI


DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

 • Last Ottoman Sultan
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 1.218
 • Cinsiyet: Bay
 • DÜZENLİ KUNDURA
 • GSM: 0532 734 37 05
Evet gerçekden güzel bir konuya deyindiniz teşekkürler......
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear