VARDİYALI ÇALIŞMAK SAĞLIĞI BOZUYOR - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VARDİYALI ÇALIŞMAK SAĞLIĞI BOZUYOR  (Okunma sayısı 2167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Aktif Visirli
  • *
Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Kliniği Şefi Dr. Sabri Derman, vardiyalı çalışmanın depresyona, davranış bozukluklarına, kronik hastalıklara ve uyku bozukluklarına neden olabildiğini bildirdi.

Derman yaptığı yazılı açıklamada, eskiye oranla vardiyalı çalışan insan sayısının giderek arttığını belirterek, bu tür çalışmanın, doğal ritmin bozulmasına neden olduğunu, vücudun iç ve dış gereksinimlerine uyum göstermesini zorlaştırdığını kaydetti.

Vardiyalı çalışmanın, ”Depresyona, davranış bozukluklarına, kronik hastalıklara ve uyku bozukluklarına neden olabildiğini” ifade eden Derman, sık sık ve düzensiz değişen vardiya saatlerinin en çok uyku sağlığını bozduğunu vurguladı. Derman, vardiyalı çalışanlarda sürekli yorgunluk, depresyon ve yalnızlık, soğuk algınlıkları ve grip, sindirim sistemi sorunları, adet bozuklukları, şişmanlık, kalp hastalıkları görüldüğünü bildirdi.

Sabri Derman, daha çok trafik kazası yaptığını ileri sürdüğü vardiyalı çalışanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için yapmaları gerekenleri şöyle sıraladı:

”Uyku sağlığını ciddiye almak şarttır. Yatak odasının sessiz, karanlık ve serin olmasına çalışın. Gerekirse kalın perdelerle veya alüminyum kağıtlarla yatak odası penceresi olabildiğince ışık geçirmez hale getirin. Ev içi ve sokak gürültülerinin kontrol edilemediği hallerde yumuşak silikondan kulak tıpaları ve ışık geçirmez maskeler kullanmak da yararlı olabilir.

Kapıya ‘Lütfen rahatsız etmeyin’ yazısı koyun. Yattığınız odada kedi?köpek, kuş gibi evcil hayvanlar bulundurmayın, hele yatağınıza hiç almayın. Günün ana yemeği vardiya sırasında olmak üzere düzenli ve az miktarlarda yemek yiyin, yatarken çok su içmeyin, kahve, nikotin ve alkol kullanmaktan kaçının. Vardiya sırasında abur cubur atıştırmaktan kaçının, yürümeye veya egzersiz yapmaya çalışın. İşten sabah çıkınca koyu güneş gözlüğü takın, bir an önce yatağınıza ulaşmaya çalışın. Gece çalışıp gündüz de ‘normal’ sosyal ve aile hayatını sürdürmeye çalışanların her iki alanda da başarısız olduklarını gösteren, özellikle Kuzey ülkelerinde yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Uyku ilaçlarından kaçının

DEMİR ÇELİK OLANA KADAR BİR ATEŞE GİRER BİR SUYA

• Mehmet Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
valla çok doğru ben bazen iş gereği sabaha kadar beton döküyorum hayatım alt üst oldu gündüz uyuyamıyorum ve üzerimde acayip bir yorgunluk oluyor ama neyseki ALLAHatn oğlum bütün yorgunluğumu alıyor

• kardelen
  • Aktif Visirli
  • *
  • fotto
tam benlik bir konu bu :) aslinda sagligim sükür simdilik yerinde ama bazen günleri sasirdigim olmuyor degil. özellikle gece vardiyesinde. ben yine neyse surda bir kac yildir calisiyorum. esim kardeslerim mesela. simdilik normaller ama gelecek günlerde etkisini gösterir sanirim.ALLAH dert vermesin ama gercekten zor özellikle bayanlar icin. paylasim icin cok tskler.... sevgiler.....

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...

ALLAH yardımcınız olsun... İnsanda zaman kavramını köreltiyor bu tip uygulamalar..
Ben hep sabahtan öğlene kadar çalışmak isterdim.. Öğleden sonrası bana kalsın diye... :) Ama nerde.. Tam gün.. :'(
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Mehmet Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
peki 24 saat çalışıp 24 saat yatmak nasıl oluyor çok kötü ben ayda 15 gün çalışıyorum ama diyer 15 gün bana zehir oluyor inanın günleri bile şaşırıyor insan

Facebook Yorumları

Twittear