GÖRÜŞ ve DÜŞÜNCELERİM... - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÖRÜŞ ve DÜŞÜNCELERİM...  (Okunma sayısı 5306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
    AHMET AKTÜRK (HOCA)
     agulen61@gmail.com
     03 Ekim 2007 Çarşamba

GÖRÜŞ ve DÜŞÜNCELERİM...

Değerli Dostlar,

Köyümüz, bölgemizin  dağlık sarp ve verim açısından en dezavantajlı beldesi olduğunu hepimiz biliyoruz.Diğer komşu köylerle kıyasladığımızda  dezavantajlara rağmen ekonomik yönden iyi durumda olduğumuzu da biliyoruz.Bu ekonomik refah köy dışındaki çalışmaların ürünü olduğu da malumlarımızdır.

Gerek şehir bazında gerkse ülke genelinde ne insanımızın ne de köyümüzün yeteri kadar tanıtılmadıği bir gerçektir.Resmi dairelerde adamı olan diğer köyler yatırımı ve hizmeti almış,bize ise hizmet en son rıca minnet gelmiştir.Son yıllarda köyün siyasi tavrı ve duruşu da adeta ambargoya dönüşmüş,siyasi rol alanlar bu durumu maalesef leyhimize çevirememişlerdir.Bu bir suçlama asla değil bir tespittir.Gönül isterdi ki bu tespit tersinden osa idi.Diğer yandan köy, ihtiyaçlarına göre yatırıma yönelmemiş,acil olmayan fakat köyün önüne adeta atılan  harcamalara  mecbur bırakılmıştır.Halkın refahını artıracak, sırtından yükü indirecek hizmetler akla bile gelmemiştir.Köylü trilyonluk ama estetik hiç bir değeri olmayan beton yığınlarına yıllarca harcama mecburıyetinde bırakılmıştır.Ekonomik gücümüz ortak refah getirecek yatırımlara yönlendirilmemesi stratejik bir hata olarak bu gün önümüzdedeir.

İşte bu noktada köy, bu atıl ve itilmişliğinin hesabını soracağı kişilerle yüzleşmek ve yeni hangi hamleyi yapacağına zaman geçmeden karar vermek zorundadır.Son yıllarda bir kıpırdanış olduğu sezilmektedir.Derneğin kurulması ve bil hassa İstanbul ve Almanya kolunun başarılı çalışmaları ile ölü toprağı üzerimizden atılmak üzere olduğu izlenimi vermektedir.Ama bu çalışmalar yetmez.Önümüzde çok önemli bir fırsat geliyor.Bu fırsatı çok iyi değerlendirmek zorundayız.Yerel seçimlerde İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümenlik seçimlerinde Köyden birer kişi seçtirmenin çalışmalarına bu günden başlamak zorundayız.Nihai hedef, genel seçimlerde bir Milletvekili seçmek olmalıdır.Bunun için çok değer verdiğim Yahya Düzenli'nin şimdiden kapısı aşındırılmalıdır.

Değerli Dostlar,birlik ve beraberliğin olnmadığı,kin ve nefretin husumete dönüştüğü yerden ne hayır gelir ki.Ben şuna inanıyorum;biz tarihi sorumluluğumuz içinde,gelecek nesillere sorunsuz bır köy ve çevre bırakmak istiyorsak estetiğe önem vereceğiz,birbirine saygılı olacağız,komşuluk hakkının hakkını vereceğiz,fakir fukarayi kollayacağız,köyün özel sırlarını herkesin yanında ulu orta dillendirmeyeceğiz,yüksek tahsil yapan gençleri maddi ve manevi yönden destekleyeceğiz,çevreye zarar veren çöp ve benzeri görüntü kirliliği yapan estetik yoksunluğundan kaçınacağız,haklı olanın yanında haksızın karşısında olacağız ki önümüz aydınlık olsun.

Gelelim önemli bir çalışmaya,

İki güzel  insan tasarlayıp bir sıte oluşturmuş.Belki bir hobi olarak başlattıkları bu hizmetin değeri ileriki yıllarda daha da anlaşılacağı kanaatindeyim.Daha dün iki göbek öncesi dedemizin,akrabamızın,komşumuzun kim olduğunu öğrenmek için sağlıklı bilgi kimden alabildik ki.Köyümüzden çıkıp başka İlleri mesken tutan insanlarla yıllar sonra tevafuken karşılaşıldığında aynı köylü olmanın ama o güne kadar tanışmış olmamanın hüznünü düşünebiliyor musunuz? Ya da askerde,gurbette memleket hasreti ile kavrulurken yazılan bir hasret,özlem,sevgi veya ağıt şiirinin unutulup gitmesinden kimin ne kârı olabilir ki.Bu site bize bu imkanı verecek ve aradığımız her bilginin,kültürün,yaşam tarzımızın,komşuluk ilişkilerinin,düğün dernek göreneklerinin, ölüye karşı yapılan saygı derecesinin geleneksel bulguları ile karşılaşacaksınız.Zaman zaman dedenin,babaannenin silik fotoğrafı ile hüzünlenecek;bazan da geçmişimizin dilden dile anlatılagelen konuşma biçim ve şakalarını,okuyup güleceksiniz.

Değerli dostlar,

Siteyi inceledim.Birkaç ekleme ile mükemmel bir tarih mirası olacağına inandim.Bunun için katkıların çoğalmasını,sitede yayımlanmak üzere özgün eserler  için uğraş vermemiz gerektiğine inandım.Bu düşünceler işığında aşağıda maddeler halinde sunduğum tekliflerimi murakebe edip uygulamaya konulmasını istirham ediyorum.Tartışalım ki doğruyu ortak akılla bulalım.Tartışma darılma olmadığını bilmemizde fayda var.Biz karadeniz insanında var olan sertlikten sıyrılmanın yolunu bir şekilde bulmalıyız.Kaba ve iletişim zorluğu çeken yapımızdan kurtulmanın yolunu bir şekilde yakalamalıyız.(Sitede birkaç yerde büyük harfle yazı yazmayın diye ikaz edenleri gördüm.Hemen altında büyük harfle vatandaş yazısını yazabiliyor).Kendi doğrusundan başka doğru olmadığını iddia edecek kadar ham ve pişmemiş insanımızı törpülemekte fayda var zannederim.Tanımadığımız veya bizden büyük olduğunu bildiğimiz kişilere hitap ederken nezaket kurallarını neden hiçe sayarız ki.Başta ben olmak üzere bu gibi alışkanlıklarımız varsa  bu uslubu terk ederek siteyi kullanacağımıza inanıyorum.Yoksa boşa kürek çekecek ne zamanımız var ne tahammülümüz.

Sitemizin çok kalİteli tarihi misyonu olan arşiv sitesi olmasını istiyorum.Bu sitede bütün güzellikler olsun istiyorum.Tarih olsun ,edebiyat olsun,sanat olsun,eğlence olsun,müzik olsun,dini konularda otorıtelerin görüşleri bulunsun.Olmaması gereken iki şey olmasın.Bir siyasi, bağnaz, tekdüze düşünceler,iki  sülaleler arasında ayrım.Bu iki şey bizim olmazsa olmazımız olsun.        

Aşağıda sıralayacağım maddelerin sira önemi yoktur.Herkes kendine göre önem sırası oluşturabilir.

01-Günümüzden geçmişe gidilebildiği kadar giderek sülalelerin şecerelerini çıkarmak ve köy dışında yaşayanlarla birlikte gerçek nüfusu ortaya çıkarmak.

02-Her sülaleye siteden bir bölüm ayrılmalı.Bulunabilen resimlerle kişilerin tanınmasını sağlamalı.

03-Devlet memuru olan ( doktor,mühendis,hemşire,öğretmen,İmam-Hatip,hakim,savcı,iktisatçı vb)ölmüş veya sağ olan kişilerle ilgili bir bölüm yapmak.Mevcut görevde olanların adres ve telefonları sitede yayımlanmalıdır.

04-Müteahhit,fabrikatör,tüccar,esnaf,KOBİ mensubu sanayıcıler,zanaatkarlarla (ör;köyün yetiştirdiği çok değerli marangoz,dülger taş ustası ve demirciler) ilgili bir bölüm yapılmalı.

05-Köyden yetişen sporcularla ilgili tanıtıcı bir bölüm yapılmalı.

06-Sanatçılarla (resim,müzik,fotğraf sanatçısı vb) ilgili tanıtıcı bir bölüm yapılmalı.

07-Sanatkarı bellı olan veya olmayan sanat eserlerinin görsel objelerle tanıtımını sağlamalı.(mimarisi güzel olan evler,seranderler,bastonlar,levhalar,taş oymalar,ahşap kabartmalar,mezar taşları ev ve oda süslemeleri,mutfak eşyaları,güzel yazı örnekleri,el yazma eserler vb)

08-Şiir,roman,hikaye,fabl,mektup,masal,hatıra,araştırma, belgesel,resim  gibi yazılı ve görsel sanat dallarında eserleri  sitede yayınlamalı.

09-Köyümüzün geriye dönük yaşadığı tabii afetleri (rüzgar,sel,yangın gibi) tarihleri ile birlikte bir bölümde yayımlamak.

10-Yurt dışında gerek sinai gerekse ticari işlerle meşgul olan kişilerle ilgili bir tanıtıcı bölüm sitemizi renklendirecektir kanaatindeyim.

11-Köyde veya gurbette yaşayan bir çok kanaat önderimiz var.Gerekirse isim isim sayarım.Lütfen yazılarınızla görüş ve önerilerinizle siteye katkı yapmanızı bekliyorum.

Bunların dışında sitedeki yazılarla ilgili bazı hususları da dile getirmekte fayda görüyorum.

a)Kişileri hedef alıcı, alay edici,küçük düşürücü,küfür ve benzeri yazılar, sitede hiç
yayımlanmamalıdır,

b) Yazı karakteri olarak büyük harf kullanılmasına mani olunmalıdır.(Büyük harfle yazı bağırma anlamına gelir)

c) Herhangi bir yazarın veya sanatçının yazılı makalesı alıntı olarak kullanılabilmesi için alıntı yapan kişinin yorumunu eklemek şartı ıle sitede yayımlanmasına müsaade edilmelidir.Yoksa site alıntı arşivine dönmektedir.

d)  Mümkün olduğunca imla kurallarına da dikkat etmekte fayda görüyorum.

Değerli dostlar,

Sonuç olarak ;bu sitenin bir okul,bir tarih vesikası,görsel bir şölen sitesi olması için elimizden geleni yapalım.

Elinde belge,resim,el yazma eser olan varsa site yöneticilerinden biri ile irtibat kurarsa iyi olur.

Şimdilik herkese selam ve saygılar sunuyorum,hayırlı ramazanlar,iyi bayramlar diliyorum.

Unuttuğum konu başlıkları varsa sizlerin de katkılarınızınızı bekliyorum.

Site mimarı sayın Kenan ve İsmail kardeşlerimize gösterdikleri tahammul ve gayretten dolayı teşekkür ediyorum.  Selam ve dua ile...              

Not : Sitenin ilk kurulduğu tarihte yazılmış olan bir yazıdır...

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
  • 46 Mesajı Toplam
    75 Kere Beğenildi
    • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
  • GSM: 0536 324 90 35
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Ahmet abim...Sitede olman ve hemen eksiklerimizi tesbit edip,arkadaşlarımızı yönlendirici yazını sunman
beni oldukca memnun etmiştir.Yazını son derece faydalı buldum.Benim için en önemli kısmı ise bu yaşımda
ve üniversite mezunu olmama rağmen daha çok öğreneceğim konuların olduğunun mesajını almam oldu.
Uyarın için çok teşekkür ediyorum.Fakat büyük harfi bilinçli olarak kullanmadığımı bilmeni isterim.Hatta
bağırdığımı düşünen arkadaşlarımız varsa hepsinden özür diliyorum ve bundan sonraki yazılarımı küçük harflerle yazacağımı belirtmek isterim.Forum kurallarını okuduğum halde nasıl orayı atladığıma şaşıyorum.
Kenan ve ya İsmail kardeşimininde nezaketen uyarıcı olmadıklarını düşünüyorum.Lakin site yöneticileri olmalarından dolayı, kesinlikle uyarılarda bulunmalıdırlar,hatta senin dediğin gibi kimsenin kırılıp darılmamasıda gerekiyor tabiki...
Çünkü bu tür hizmetlerde kimsenin menfaati yoktur.Bu bilinçle herkese selamlar,hürmetler.A...E...O...

desen 49

• Süper Moderatör
  • *
  • 63 Mesajı Toplam
    129 Kere Beğenildi
     Yavuz'cuğum,
     Yorumun için teşekkürler,
     Yanlız,kırdım galıba,inan ki bu konu şahıslarla ilgili değil.Genel olduğu için yazdım.Belki de senin yazılarını görsem özellikle telefonla şahsına söylerdim.Sen geçmişe ait yazılarını değiştir.Biraz zahmet ama değer.Babana,metin ve mehmet' lere selamlar.

• Mehmet Ziya BİBER
  • Aktif Visirli
  • *
  • 27 Mesajı Toplam
    46 Kere Beğenildi
Saygı değer Ahmet Hocam yazından dolayı sizi kutluyorum.Başlangıç için çok önemli mesajlar verdiniz.Herkes içinden geldiği gibi kırmızı çizgiyi aşmadan  yazmalı çünkü kültürel farklılıklar kacınılmazdır.A.H sıraladığınız 11 madde benim için önem teşkil ediyor,çünkü sonuçda kendimi bulacağıma inanıyorum.Atalarımızın bizlere kadar her kuşağın keşkeleri çok olmuşdur.İnşaALLAH bizlerin ve sonraki kuşağın keşkelerini azami dereceye düşürürüz.Sevmeyi unutmuş bir toplum olduk.Önçelikle birbirimizi sevmeye çalışmalıyız.Dinimizin emride bu doğrultutadır.Siyasi görüşler ve tobrak (sinor)sorunları sevgi ve saygının yok olmasına büyük katkı sağlamıştır.Yeni nesillere örnek davranışlar sergilemeliyiz.Cenazesi ve Düğünü olanlara karşı kendimizi sorumlu hissederek hareket etmeliyiz.Site yöneticisi kardeşlerimin başarılarının devamını temenni ediyorum.Herkese selam,sevgi ve dua dileklerimle ALLAH cc yar ve yardımcınız olsun.M.Z.B Başka zaman ve zeminde buluşmak üzere inş.

• Kemal Algül
  • Aktif Visirli
  • *
  • 16 Mesajı Toplam
    20 Kere Beğenildi
Ahmet hocam yazilarinizdan ve degerli fikirlerinizden biz gencleri mahrum birakmadiginiz icin sahsim adina tesekkur ederim .

Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
  • 389 Mesajı Toplam
    575 Kere Beğenildi
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİM
« Yanıtla #5: 29 Mayıs 2008 - 14:15 »
  • Yayınlama
  •    Hocam yazınızı yaklaşık 8 ay önce yazmıştınız o zamanki üye sayımızla şimdiki üye sayımız arasında bayağı bir fark var.Bu sebeple bu yaptığınız tespitleri herkesin okumasını istiyorum.

Tekrar düşüncelerinizle bizlere yön gösterici olduğunuz için saygılarımı sunuyor önümüzde böyle büyüklerimizin olmasını görmek bizleri onurlandırıyor. Lütfen bizleri yalnız bırakmayın.Muhabbetle...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear