TURNUVA VE KAYNAŞMA-2 - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TURNUVA VE KAYNAŞMA-2  (Okunma sayısı 2602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 833
 • Cinsiyet: Bay
  • AKSPOR LTD. ŞTİ.
 • GSM: 0533 727 22 60
TURNUVA VE KAYNAŞMA-2
« Topic Start: 24 Mayıs 2010 - 17:39 »
 • Yayınlama
 •      AHMET AKTÜRK
       ahmetakturk61@hotmail.com
       07 Eylül 2009 Pazartesi

       TURNUVA VE KAYNAŞMA-2

       Hatırlanacağı gibi TURNUVA ve KAYNAŞMA yazısının ilk bölümünde turnuvanın önemini, nerelerde ve nasıl yapıldığını, insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi, turnuva başlamadan önce yapılan çalışmalar, turnuva günü ve maçaların başlama saatine kadar olan kısmı TURNUVA VE KAYNAŞMA-1 yazımızda detaylı ve birazda mizahı bir şekilde elimden geldiği kadar amatör bir ruhla anlatmaya çalışmıştım.

       İkinci bölümde de maç esnasında ve devre arasındaki konuşmalar, maç sonrası saha içi ve saha dışındaki gelişmeleri elimden geldiğince yine mizahı şeklinde anlatmaya çalışacağım.

       Evet;  takımlar sahaya çıkmış geyik muhabbetleri içerisinde geçen yaklaşık beş-on dakikalık ısınma hareketlerinden sonra takımlar yerlerini almış, herkesin nerde nasıl oynayacağı tespit edilmiş biran önce hakem düdüğüyle maçın başlanması beklenmeye başlanmış. Hakemde kendince son kontrollerini yapmış kartlarını çepine koymuş, düdük elinde orta sahaya gelmiş ve düdüğü ağzına getirip çalmasıyla turnuvayı ve turnuvanın ilk maçını böylece başlatmış oldu. İlk dakikalarda herkesin heyecanlı olduğu çok açık bir şekilde belli olmasıyla birlikte ilk topla buluşmayla sanki üzerinden büyük bir yük kalkmış olmanın verdiği rahatlıkla ve özgüvenle maça damgasını vurmaya başlamıştır artık. İlk dakikalarda takım arkadaşlarının yaptıkları hatalardan dolayı birbirlerine olan sakin ve yumuşak ikazlar, maçın ilerleyen dakikalarına doğru yüksek sesle ve birazda sert bir şekilde kendini göstermeye başlamış bile. Böyle bir organizasyonlarda ilk defa oynayan ve bu kadar köylünün arasında oynamanın verdiği heyecan genç arkadaşlarda daha belirgin bir şekilde görülüyor.Turnuvada ilk defa birbirlerinin futbolunu gören, nasıl ve ne tür yetenekleri olduğunu bilmeyen takım arkadaşları oyun içerisinde gözlem yaparak bu  terettütü gidermeye çalışıyor, aynı şekilde rakip takımında ilk defa oynayan oyuncuların oyununa önlem almak hiç de kolay olmuyor açıkçası.

       Takım kaptanlarının takım arkadaşlarını yönetmek ve idare etme çabası ve buna örnek olması için en fazla kendisinin gösterdiği çaba alkışlanmaya değer. Oyun içerisinde bunlar olurken dışarıdaki ciddi bir seyirci topluluğunun da heyecanı bunlardan aşağı kalır yanı yok. Maçın ilk dakikaları oynanırken ilk faule olan anlayış zaman ilerledikçe tepkininde tozu artıyor. İlk dakikalarda hakeme olan güven ve bağlılık daha sonra ciddi itirazlara kadar varıyor. Hakemin tarafsız bir yönetim göstermesi herkesin takdirini kazanıyor, ama zaman zaman verdiği yanlış kararlara olan tepkide yok değil. Zaman zaman takımlar içerisinde centilmenliğe aykırı davranışlar sergileyen arkadaşlarında çıktığı görülüyor ve buna da takım arkadaşların gösterdiği tepki herkes tarafından alkışlanmaya değer, ve bu tepkiyle karşılaşan oyuncunun tekrar aynı uygunsuz davranışlarda bulunması halinde nasılda dışlanacağını görmesi, hem kendisini, hem takımını nasıl zor duruma bırakacağını görüp toparlanması turnuvanın ne kadar güzel ve çentilmence geçeceğinin işaretini veriyor. Bunu kavrayamayan  bazı arkadaşlarda olmuyor değil tabi. Ama onlarında toplum tarafından nasıl değerlendirdiğini de herkes biliyor zaten. Ve ilk GOL o ne sevinç o ne  coşku ve dışarıdan destek alkışları işte bu çok güzel bir sahne, zaten dışarıdan oyuna müdahale etme çabası içerisinde olan taraftarın aynı heyecan ve mutluluğu görmek çok güzel sahnelerden bir tanesi. Golü atan takımın aynı disiplin içerisinde oynanması için birbirlerine verilen telkinler, aferin işte bu deyip birbirlerini alkışlamaları, golü yiyen takımın birazda moral bozukluğu içerisinde birbirlerine moral verme çabaları, biraz daha dikkatli olunması, defans elemanlarının daha aktif olmaları, kalecinin defansını daha iyi idare etmesinin gerektiği takım içerisinde hemen dillendirilmeye başlanmıştır bile.

       İlk golden sonra oyun içerisindeki dengeler yavaş yavaş ortaya çıkmakla birlikte, oyun kalitesi de yükselmeye başlıyor ve biraz daha oyunun sertleşmesi göze çarpıyor. Ama özellikle köy turnuvalarında gösterilen azami dikkat her zaman  yerini koruyor, çünkü maçtan sonra günün geri kalan saatlerini  aynı arkadaşlarla  geçirecek olması ve bu turnuvanın sadece bir oyundan ibaret olduğunun idraki; işte bu alkışlanmaya değer bir olgu.

       Saygı ve Muhabbetlerimle...

       NOT: TURNUVA VE KAYNAŞMA-3 diye devamı gelecektir...


  BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 468
  • Cinsiyet: Bay
  TURNUVA VE KAYNAŞMA-2
  « Yanıtla #1: 24 Mayıs 2010 - 17:41 »
 • Yayınlama
 •  :-X Ahmet abı hakkını verdın  :-X
  ölüm ağlayan çocuğa verilen emzik kadar anlamlı tebessüme muhtaç yüzlere ...


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear