MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK  (Okunma sayısı 4957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • 33 Mesajı Toplam
    49 Kere Beğenildi
  • GSM: 0533 450 50 86
MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK
« Topic Start: 28 Mayıs 2010 - 14:03 »
  • Yayınlama
  •      AHMET YAKUPHAN
         ahmetyakuphan@hotmail.com
         21 Şubat 2009 Cumartesi

MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK

• Önce millet ve kavimin ne anlama geldiğini bilmemiz lazım.
         • Millet: Aynı inançta olan insanlar topluluğuna denir.
    O zaman bizler hangi milletteniz? Sorusu sorulabilir. Bunun cevabı da bizler, İbrahim(a.s.)’in milletindeniz.
         • Dünyada iki millet vardır. Bunların biri İbrahim(a.s.)’in dininden olanlar yani Müslümanlar, diğeri de batılda olanlar, firavunlar ve nemrutların yolunda olanlar yani şeytanın milletinden olanlardır.
         • Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Birbirinizle kolay tanışasınız, kolay anlaşasınız diye sizi kabile kabile, kavim kavim yarattık. Arabın Aceme, Acemin Türk’e üstünlüğü yoktur. ALLAH katında üstün olanınız takvaca üstün olandır. ALLAH her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.”buyrulmaktadır. (Hucurat-13)
         • ALLAH insanları kavim kavim yarattığını bizlere belirtmektedir. Bugün kavimle milleti karıştırmaktayız. Millet kelimesi 20.yy’da batılılar tarafından İslam âlemini bölmek için kullanılmış bir kelimedir.
         • Bu ölçülere göre bizler İbrahim’in milletinden ve Türk kavmindeniz.
         • Milliyetçilik, yukarıdaki izahtan sonra hangi sınırlar içerisinde yapılacağı belirtilmektedir. Bu konuda peygamberimiz “Kim kabilecilik ve kavmiyetçilik (ırkçılık) yaparsa bizden değildir.” Buyurmaktadır.
         • Bu ölçülere göre biz kabilecilik ve kavmiyetçilik yapamayız. Benim kabilem şöyledir, benim kabilem üstündür diyemeyiz. Kabilenden biri haksızsa onun yanında yer alamazsın. Aynı şekilde Türk kavmi şöyledir, Arap kavmi böyledir, Türkler en üstün ırktır, Türkün Türkten başka dostu yoktur gibi söylemleri söylememiz doğru değildir.
         • Peki, milliyetçiliği nasıl anlayacağız?
         • “Ancak Müslümanlar kardeştir.” Ayeti gereği her şeyde önceliği Müslüman, Müslüman kardeşine onu da yaparken önce kendi ailesine, kabilesine, köyündeki Müslümanlara, şehrindeki Müslümanlara, ülkesindeki Müslümanlara ve tüm Müslümanlara açılmak suretiyle yapacaktır.
         • Murada Müslümanların birliğine ümmet dendiğine göre Müslüman, ancak ümmetçiliği savunabilir ve savunmalıdır da.
         • Bugünkü anlamdaki milliyet ve milliyetçilik İslam’a göre Müslümanlar arasında tefrikaya sebep olduğundan haramdır. Ümmeti parçalayan her türlü hareket haramdır.
         • Oysa ALLAH(c.c.) “Bölünmeyin, parçalanmayın, tefrikaya düşmeyin, ALLAH’ın ipine sımsıkı ve topluca sarılın.”buyurmaktadır.(Al-i İmran-103)
         • Bugün İslam âlemi kavim kavim ayrılmış ve kavmiyetçilik alabildiğine tavan yapmıştır.
         • Müslümanlar, bir vücudun ağzaları gibidir. Vücudun kafası kesilince vücudun diğer ağzaları birbirinden habersiz kaldı. Onun için de bugün İslam âlemi kan ve gözyaşı içerisinde kalmıştır.
         • Bunun çaresi ölçüleri kaynağından öğrenmek ve ölçüler doğrultusunda Müslümanların birliğini sağlamaktan geçiyor.
         • Biz Müslümanlar olarak Kuran ve sünnete sarılır. Ölçüleri oradan alırsak her iki dünyada da kurtulanlardan oluruz.

Sevgi ve Selamlarımla
         Ahmet YAKUPHAN

• Sadık Yılmaz
    • Aktif Visirli
    • *
    • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • 358 Mesajı Toplam
      493 Kere Beğenildi
      • Marankoz
    • GSM: 0536 553 63 59
    MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK
    « Yanıtla #1: 28 Mayıs 2010 - 14:04 »
  • Yayınlama
  • yüreğine sağlık hocam okuduk faydalandık

sevdimde sevmedi sevduğum beni
    uğruna tükettim ben bu bedeni
    anlamadım ardındaki nedeni
    boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
    cekip gider bu sevene yük deyil
    sevip sevip ayrılığı seçenler
    çeker gider buda ona ilk deyil

• cuman61

• Ziyaretçi
    MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK
    « Yanıtla #2: 28 Mayıs 2010 - 14:04 »
  • Yayınlama
  • Sayın Ahmet Yakuphan; Köşe yazınızı okudum.Ama üzülerek ifade edeyim ki dinimizi herkes kendi düşüncelere göre anlamakta ve yorumlamaktadır. Bu görüşlerinize katılmadığımı söylemek istiyorum nedenini yazmak isterdim ama çok uzun olacağından yazmıyorum. Selam ve sevgilerimle.

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    • 21 Mesajı Toplam
      21 Kere Beğenildi
    MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK
    « Yanıtla #3: 28 Mayıs 2010 - 14:05 »
  • Yayınlama
  • sayın cuman61 bu bi yorum degil sadece ayet maalini yazmıs ahnet hocam..!yoruma kapalı yani.. habi kabilden beri hak batıl mücadelesi vardır.biri bir tarafı öbürü öbür tarafı temsil eder..saygılarımla

...ve BEN SUSUYORUM

• Şeker Oğlu
    • Aktif Visirli
    • *
    • Mustafa Düzenli
    • 4 Mesajı Toplam
      4 Kere Beğenildi
    MİLLET ve MİLLİYETÇİLİK
    « Yanıtla #4: 28 Mayıs 2010 - 14:05 »
  • Yayınlama
  •  >:(  cok güzel olmus eline saglik dayi

Facebook Yorumları