HELAL LOKMA OLMADAN… - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: HELAL LOKMA OLMADAN…  (Okunma sayısı 2671 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 204
 • Cinsiyet: Bay
 • ÜLKESİNE SEVDALILAR
 • GSM: 0533 450 50 86
HELAL LOKMA OLMADAN…
« Topic Start: 28 Mayıs 2010 - 15:00 »
 • Yayınlama
 •      AHMET YAKUPHAN
       ahmetyakuphan@hotmail.com
       30 Eylül 2009 Çarşamba

       HELAL LOKMA OLMADAN…
     
       ALLAH (c.c) insanı kuru balçıktan en güzel bir şekilde yarattı. Sonra da ilk gıdasını kan ile pislik arasından çıkan temiz süt ile temin etti. Daha sonra da temiz ve çeşitli gıdalar ile onu besledi. Sonra da ona:
  “Helal ve temiz olandan yiyin ve Salih amel işleyin.” buyurdu.(Müminun-51) 
  Peygamberimiz de “Helal nafaka temini her Müslüman’ın üzerine farzdır.” buyurmaktadır. (Taberani) 

       Mide, bedenin havzıdır. Bütün damarlar oradan geçer. Mide sağlamsa damarlar da sağlam ve sıhhatli olur. “Binada temel neyse dinde de lokma odur. Temel sağlam olunca üzerinde yükselen bina sağlam olduğu gibi helal lokma da dini ayakta tutar ve yükseltir. Temel çürük olduğu zaman bina eğilip çöktüğü gibi lokma haram olduğu zaman da kişideki dinde eğrilip çöker.” (Taberani)

       Peygamberimiz; “Kırk gün helal yiyenin kalbini ALLAH nurlandırır ve hikmet gözelerini kalbinden lisanına akıtır.” (Taberani)
  “Helal lokma yiyenin duası kabul olur.” (İbn-i Abbas’tan Taberani)   
  “Haram lokma yiyenin de duası kabul olmaz.” (Müslim)
  “Haramdan meydana gelen her vücuda yaraşan, ateşte yanmaktır.” (Tırmizi)
  “Çoluk çocuğunun geçimini helalinden temine çalışan, ALLAH yolunda mücadele eden gibidir.”buyurulmaktadır. (Ebu Hureyre)
   
       Haram ve helalleri belirleme hakkı ALLAH’a ve Resulüne aittir. İnsanlara böyle bir hak verilmemiştir.
  “Ey iman edenler! ALLAH’ın size helal kıldığı güzel ve temiz şeyleri kendinize haram kılmayın ve sınırı aşmayın.”  (Maide-87)
  “O ALLAH ki yerde olanların hepsini sizin için yarattı.” (Bakara-29)
  “ALLAH’ın yerlerde ve göklerde olanları sizin emrinize verdiğini, size açık ve gizli nimetlerini bolca ihsan ettiğini görmez misiniz?” (Lokman-20)

       Kişi önce yediğine bakacak haram lokma yemeyecek. Bugün ALLAH’ın kitabına dönemiyor, onu anlayamıyor ve peygamberin yolundan gidemiyorsak yediklerimizi ve kazandıklarımızı gözden geçirmek durumundayız. Bu konuda büyük zatlar şunları söylemektedir:
  İbrahim Ethem: Kemale erenler ancak midelerine gireni kontrol etmekle kemale erebilmişlerdir.
  Mudayl: Midesine gireni bilen kimseyi ALLAH, sıddıklardan yazar.
  Sülfan-i Sevri: Haramdan infak eden, elbisesindeki pisliği sidik ile yıkayan gibidir.
  Sehl-i Tüsteri: Sıddıklar mertebesine yükselmek isteyen, helal yemek yesin ve sünnet üzere amel işlesin. Haram lokma yiyenin azaları bilsin bilmesin, istesin istemesin isyan eder. Yediği helal olan kimsenin de azaları kendisine itaat eder ve hayırlı işlerde koşar.
  Hz. Ali: Helal olan malın hesabı, haram olanın ise hem hesabı hem de azabı vardır.

       Dün başarıdan başarıya koşan ecdadımız, dünyaya hükmederken helal yemek yenmesine çok dikkat ederdi. Yavuz Sultan, Mısır seferine çıkarken Gebze civarında ordusuna istirahat verdiriyor. İstirahat verdiği yer üzüm ve elma bahçelerinin olduğu alandı. Sultan askerlerinin haram yemesinden korktuğu için, komutanları çağırır ve askerlerin çantalarını aramalarını söyler. Komutanlar da askerleri ve çantaları tek tek ararlar. Sonunda bir şey bulamayıp sultana hiçbir şey bulamadıklarını söylerler. Bunun üzerine Yavuz Selim “Askerlerden biri haram lokma yeseydi Mısır seferinden vazgeçecektim.” demiştir.

       O gün, böyle titiz davrananlara ALLAH, zaferler nasip ediyordu. Bugün, neden emir kulu olduğumuzu ve süründüğümüzü daha iyi anlamış olmamız gerekiyor.

       Faizin bu kadar alınıp verildiği, içkinin ve haram etlerin bu kadar tüketildiği bir ülkede ALLAH yolunda yürümek kolay değildir.

       ALLAH yolunda yürüyenlerin yiyip içtiklerine ne kadar titiz davrandıklarını tarihten öğreniyoruz.

       Helal ve haram geniş bir konudur.

       Sadece yemekle ve içmekle kapatılamaz.

       İnsan hayatının tümünü, insanın günlük 24 saatinin her dakikasını hatta her nefes alış verişini kapsar.

       Ancak, önemli olan insanın helal veya haram lokmasının düşüncesine, söylemlerine ve hareketlerine nasıl etki ettiğidir. Onun için de yenen lokmanın çok büyük önemi vardır.

       İnsanoğlu doğduğunda üç organı midesi, kalbi ve beyni boş olarak dünyaya gelir. İlk önce midesini doldurmaya başlar. Büyüyüp geliştikçe aldığı gıdaların etkisi ve kendisine gösterilen yetişme tarzına göre beyni ve kalbi de dolmaya başlar.

       Beyine, kalbe ve midesine verilen gıdalara göre de düşünmeye, konuşmaya, davranışlarını belirlemeye ve arkadaşlarını bulmaya başlar.

       Kişinin, ALLAH’a kul olması ve onun gösterdiği yoldan yürümesinin aldığı gıdaların helal olması ile çok büyük bağlantısı vardır.

       ALLAH’ın haram kıldığı hareketleri yapanların, ALLAH’ın dediği yoldan yürümeleri ve insanlara hayırlı hizmetlerde bulunmaları mümkün değildir.

       Bugün toplumun, ALLAH’ın dediği yoldan yürümesi için yiyip içtiği haramlardan vazgeçmesi gerekmektedir. Bunu da büyük bir kesim yapamayacağına göre devamlı zül içinde mi yaşayacağız?

       Elbette ki HAYIR.

       Haramların ortadan kaldırılması için; peygamberimiz, sahabeler ve veli insanlar nasıl mücadele ettilerse, bizlerde onların yaptığı gibi mücadele vermek zorundayız.

       Bu mücadeleyi verirken, hedefe ulaşmak için peygamber metodu ile ümmet şuuru içerisinde mücadele verilmelidir. Ancak böylece daha büyük ecirler kazanmış oluruz.

       Haramlar ortadan kalkmadan, bunun için mücadele vermeden yapılan ibadetlerin de çok fazla önemi yoktur.

       İnsanlar, ibadet yaparken ölünce şehid olmuyor ama haramların ortadan kalkması için mücadele yaparken, o yolda uğraşırken ölürse, şehid oluyor.

       Tüm bunların sonunda kişi önce kendi yediği lokmasına dikkat edecek, ibadetlerini sağlam ve diri yapacak, haramların yeryüzünden kalkması ve adaletin yeryüzüne hâkim olması için çalışacaktır.

       Kurtuluş buradadır.
                 
       Sevgi ve Selamlarımla
       Ahmet YAKUPHAN        • Mustafa Bektaş
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 391
  • Cinsiyet: Bay
  • GSM: 0534 610 37 61
  HELAL LOKMA OLMADAN…
  « Yanıtla #1: 28 Mayıs 2010 - 15:00 »
 • Yayınlama
 • Rabbim kımseye haram lokma yedırmesın


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear