EZANSIZ GÜNLER - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: EZANSIZ GÜNLER  (Okunma sayısı 1510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • 99 Mesajı Toplam
    139 Kere Beğenildi
  • GSM: 05079310977
EZANSIZ GÜNLER
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 16:15 »
  • Yayınlama
  •      MUSTAFA YILMAZ
         mustafa-yilmazzz@hotmail.com
         20 Temmuz 2008 Pazar

EZANSIZ GÜNLER

Ülke olarak bütün günümüz Ergenekon Operasyonuna dair yapılan haber ve yorumlarla geçiyor.Hergün ortaya çeşitli iddialar atılıyor.Bunların bazıları ise belgeler eşliğinde okuyucuya yani biz Türk halkına sunuluyor.Artık hep bir beklenti hali hasıl olmuş bizlerde.Bu beklentimizin kaynakları arasında burasının Türkiye olduğunu unutmamamız yatıyor bir nebze.O kadar ki gözümüzü her kapayıp açışımızda ekranlarda son dakika veya flaş haber eşliğinde gelişmeler yaşanıyor.Ve tabi bütün bu gelişmeler haberciler ve gazeteciler için elmas niteliği taşıyor.Öyle çok sıkı araştırma yapmaya da gerek yok ayrıca.Zamanı gelince önümüze sunuluyor ve sunulacak da.Medyanın ihtiyacı olan ilham kaynakları bolca.Neyi haber yapsam veya neyi gündeme taşısam gibi bir dertleri yok.Onların yaptıkları gündeme gelmek isteyenlere yardım etmek oluyor.Televizyon ekranına çıkartılmak veya gazetenin bir köşesinde isminin ve ifadelerinin yer alması o kişi için günün azığı oluyor.

Artık Ergenekon ismi bizden biri oldu...Artık Sabih Kanadoğlu bizden biri oldu...Artık Şener Eruygur bizden biri oldu...Artık Hurşit Tolon bizden biri oldu...Artık Sinan Aygün bizden biri oldu...Artık Mustafa Balbay bizden biri oldu...Artık Veli Küçük bizden biri oldu...Artık Yalçın Küçük bizden biri oldu...Bizden biri olanların hepsini sıralamaya kalksam ne bana ayrılan sayfanın ebadı buna izin verir ne de sizin sabrınız.Velhasıl bizden biri olarak hergün misafir ediyoruz evlerimize bu şahsiyetleri.Şimdi yanlış değerlendirmeye de çalışmayalım olayı.Şahıslara atfedilen suçlamalar üzerinde duracak değilim.Üzerinde durması gerekenler duruyor zaten.İddiaların gerçeklik payını da değerlendirmiyorum.Ama safiyane ve halis bir kalple diyebilirsiniz ki ne yani bu isimler bizden biri değil miydi?Elbette hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bizden biriydiler.Ama hiç bu kadar onlarla hemhal bir hayat yaşamamıştık.O kadar ki bu isimleri duymadığımız gün yok.Havamız suyumuz gibi onlarsız geçen günümüz yok.

Bu isimleri hergün duymasak rahatsız olmayız.Midemizi sancılar basmaz.Migrenimiz azmaz.Ama öyle bir ulvi seda varki o sedayı hergün kulaklarmız içine çekmeli,duymalı ve hissetmeliyiz.Rahmetli Sakıp sabancı Amerika'da tedavi gördükten sonra ülkesine dönmüş ve gazeteciler kendisine en çok neyi özlediniz sorusuna minarelerden yükselen ezan sesini özledim demişti.

Ezana özlem duyanlar bir tarafa ondan rahatsızlığını ayan beyan edenler de yok değil.Perihan Mağden de bu isimlerden birisi. Perihan hanım benzetme sanatını kullanarak ezanın ses bombasına benzediğini söylüyor.Ve devam ediyor:

"Sabaha karşı' diyeceğim; zira henüz ‘karşı' sayılabilecek bir saatte, bu sabah saat dördü on beş-yirmi geçe, evin ortasına ses bombası atılmış kıvamında bir ezan sesiyle mi neyle- uyandım.Öyle böyle kuvvetli değil: Sokağa, bir arabanın içinden güçlü bir ses sistemiyle yayın yapılıyor gibiydi. Bangır bangır..." "Türkiye Cumhuriyeti'nde her evin olması gerektiği üzere, bizim evin yakınlarındaki camiden de ezan sesi duyulur. Ama uykunun hangi safhasında olduğunuza bakar; bazen duyarsın, bazen duymazsın. "
    "Bu Arapça'da ne söylediğini anlamadığım (anlamak arzusunda da olmadığım) Herhangi 1 TC İmamı'nın ezan okumasından ziyade, başka bir üsluba/dile özenen iddiacı bir dincinin çok tuhaf bir şekilde okuduğu belki de duanın; beni yalnızca çok çok rahatsız ettiğini, söyleyebilirim". Perihan Mağden'in ezana karşı göstermiş olduğu hassasiyet ve vermiş olduğu değer bu."

Şimdi size başka bir örnek sunmak istiyorum.Bu kişi Yahudi asıllı bir ailenin kızı olan ünlü şarkıcı Yasmin Levy.Ne yapmış bu Yasmin diyecek olursanız Perihan Mağdene hoşgörünün ne olduğunu ifade etmek istercesine İstanbul Boğazı'nda verdiği muhteşem konser sırasında ezan okununca 'Ezan'a saygı' diyerek şarkılarına ara vermiş.Kim bu kişi Yahudi asıllı bir ailenin kızı ünlü bir şarkıcı.Perihan Mağden kim peki? Türkiye Cumhuriye vatandaşı ve bu sınırlar içinde yaşayan günlük bir gazetenin köşe yazarı.

Hatırlayın lütfen!Bu millet tam onsekiz yıl minarelerden ALLAHu Ekber sedasına hasret kalmıştı.Tanrı uludur sözleriyle minarelerden namaza çağrıda bulunuldu.Bu yasağa uymayan bazı imamlar hapse atıldı.Ülkemizde hala ezandan rahatsız olanlar mevcut.Bunu Sadece Perihan Mağden'le sınırlı tutamayaız.Daha bir kaç ay önce 27 Mayıs darbesine karşı toplumsal bir coşku vardı diyerek darbe sevdalılığını ortaya döken muvazzaf hukukçu ablamız ezanın arapça haliyle okunmasından rahatsızlığını dile getirmemiş miydi?.Hatta ezan türkçe okunduğu zaman hiçbir baskı altında kalmadan namaz kıldığını da söylememiş miydi?Ezanın aslına döndükten sonra bu isteği kendisinde görmediğini belitmemiş miydi?Yani kendisinde oluşan bu isteksizliğin yegane kaynağını ezanın Arapça okunmasına bağlamış sevgili muvazaf hukukçu ablamız.Muvazzaf diyorum.Alışık olmadığımız bir durum çünkü.Vaktiyle içini dökemeyenlerin emekli olduktan sonra anılarını  yayınlayarak döneme dair çarpıcı ayrıntıları gözler önüne sunmalarına alışmışız biz.Demekki o kadar kin varki dine ve dini değerlere karşı emekli olmayı beklemeye bile sabırları kalmamış.

Ezanı Türk ve Müslüman halkından kopartmaya çalışanlar şunu unutmayınız:

Emr-i bülendsin ey Ezan-ı Muhammedi.

Kafi değl sadana Cihan-ı Muhammedi.

Sultan Selim-i Evvel’i ram etmeyip ecel,

Fethetmeliydi alemi Şan-ı Muhammedi.

Gök nura garkolur nice yüzbin minareden

Şehbal açınca Ruh-u Revan-ı Muhammedi

Ervah cümleten görür ALLAH-ü Ekber’İ

Akseyleyince arşa Lisan-ı Muhammedi
    (Yahya Kemal Beyatlı)

Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

Facebook Yorumları

Twittear