GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA SADAKA ve ÖNEMİ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA SADAKA ve ÖNEMİ  (Okunma sayısı 3775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Moderatör
  • *
  • İleti: 135
  • Cinsiyet: Bay
     HASAN AKYOL   
     hasanakyol0761@hotmail.com
     30 Aralık 2010 Perşembe

     GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA SADAKA ve ÖNEMİ
         
     İnsan yeryüzünün en değerli en şerefli varlığıdır. Yüce Rabbimiz insanları ve cinleri ancak  bana ibadet (kulluk) etsinler diye yarattım buyurmaktadır. İbadetler genel olarak Efal’i Mükellefin görevleri arasında kendine yer bulmaktadır. Efal’i Mükellefin görevleri: Farz , Vacip, Sünnet, Müstehap, Mübah, Haram, Mekruh, Müfsit olmak üzre sekiz kısma ayrılır.

      Müstehap: işlenmesinde sevap olan, terk edilmesinde günah olmayan, Efal’i Mükellefinden olup Peygamberimiz s.a.s in bazen yapıp bezende terk ettiği ibadete denir. Sadaka’i cariye de Efal’in mükellefin görevleri arasında Müstehap gurubuna girmektedir.

      Sadaka: ALLAH rızası için fakirlere verilen mal, para, ilim, gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şeye sadaka denir. Sadaka farz, nafile bütün yardımlara şamil (genel ismi) olduğu için, zekâta da sadaka denir. Fakat sadaka deyince ilk akla gelen nafile sadakalardır. Sadaka karşılıksız sırf ALLAH rızası için yapılmalıdır. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: Birinize ölüm gelip de: “Rabbim beni yakın bir süreye kadar tehir etsen de sadaka verip iyilerden olsam!” Demesinden önce size verdiğimiz rızıklardan (ALLAH yolunda) harcayın.(1)
   
      Sadaka veren ALLAH’a karşı görevlerinden birini yapmış olur. Bundan dolayı mutlu ve huzurludur. Buda onun daha çok yaşamasına sebep olur. ALLAH’ta kendisine itaat eden kulunun ömrünü uzatır. ALLAH’ın rızasını kazanmanın dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmenin yoludur sadaka.  Sadaka belayı önler ve ömrü uzatır.(2)         

      Yapılan yardımın sadaka sayılabilmesi için şu özellikleri kendisinde bulundurması gerekir.

        -ALLAH rızası için olması gerekir
        -Fakır ve ihtiyaçlı olan kişiler öncelikle tercih edilmelidir.
        -Karşılıksız yapılmalıdır. (Bu kişilerden menfaat beklenmemelidir.)

      Sadaka, ALLAH’ın verdiği nimetlere şükrün ifadesidir.
Sadaka dünyada yoksulun ahrette verenin yüzünü güldüren ve insani Rabbine yaklaştıran bir bağıştır.

      Sahabe –i kiram sevgili Peygamberimize s.a.s e “Ya Resülellah! ALLAH yolunda ne infak edelim?” Diye sormaları üzerine “(Ya Muhammed!)sana ALLAH yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki ihtiyaçtan arda kalanı” harcayın(4) buyurmuştur.
     
      Peygamber efendimiz s.a.s. “(İyilik yapmak ve) iyiliği tavsiye etmek sadaka olduğu gibi kötülükten sakınmak ve başkalarını da sakındırmak sadakadır.”(5)

      Başka bir hadisi şeriflerinde “sadaka vermede acele ediniz, zira bela sadakanın önüne geçemez”(6) 
       
      Başka gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde ALLAH Teala yedi insanı arşının gölgesinde barındıracaktır. (Bunlardan biri de), sağ elinin verdiğini, sol elinin bilmeyeceği kadar gizli sadaka veren kişidir.(7) buyurmuşlardır.

      Sadaka, en kıymetli, en iyi, en temiz, en güzel ve en sevimli malı ALLAH rızası için infak etmektir. Zira ALLAH Teala temizdir. Ancak temiz olanı kabul eder.(8)

      Ömer Bin Abdülaziz: Namaz seni yolun yarısına, oruçta melik’in kapısına, sadaka ise melik’in huzuruna iletir. demiştir.

      Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.(9)
       
      Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.(10)

      İnsan öldüğü zaman amel defteri kapanır. Üç şey onun amel tefterinin açık kalmasına vesile olur.

      -Sadaka-i cariye (hayrı devam eden iyilikler)
      -Yararlanılan ilim
      -Kendisine dua eden hayırlı evlat(11)
     
       İnanan kişinin hayatta iken öğrenip neşrettirdiği ilim, geride biraktığı Salih bir evlat, miras biraktığı Mushaf (K. Kerim),inşa ettirdiği bir mescit, yolcular için yaptırdığ bina, (misafir hane) yaptırdığı bir çeşme hayatta ve sağlıklı iken verdiği her şey sadakadır(12)

     Hulasa sadaka müslüman’ın dünya malına olan hırsının önünü kesmekte bir perdedir. Okul, Cami, Hastane, Çeşme vb hayır kurumlarının yapılması birer saka-i cariyedir. Sadaka mali eksiltmez tam aksine artırmaktadır Yüce Rabbimiz K Kerimde bizlere şöyle hitap etmektedir: Mallarını ALLAH yolunda infak edenlerin misali, bir dane misal gibidir ki, yedi başak bitirmiş, her başakta yüz tane vardır. ALLAH dilediğine daha da katlar. ALLAH’ın Rahmeti geniştir. O her şeyi bilendir(13) 

      Cümlemizi hayırli eyle, son nefeste kamili iman ile sana göçen kullarından eyle, dünyada ve ahrette bizlere rahmetinle muamele eyle, habibinin rivaül hamt sancağının altına toplanan kullarından eyle,cennetine girip te cemalini gören kullarından eyle ya Rabbi……AMİN…AMİN.



  1: Münafikun  10
  2: Defterdar S M Paşa devlet adamlarına öğütler  124
  3: Riyazül  Salih’in hadis no 1525
  4: Bakara   273
  5: Müslim misafirin 48, zekat 56,Buhari sulh  11
  6: Fevzül kadir  3/195
  7: Buhari Ezan  36  Zekat   16   Müslim  Zekat   91
  8: Buhari Zekat 8  Müslim Zekat 68
  9: Tirmizi birr 36
10: Buhari  Edeb   27   Müslim musakat  7,10 
11: Müslim zikir 23   20    22     Buhari  Tevhid  50
12: Kütüb-ü sitte Muhtesari,  c  16    s  547        H.     No    6059
13: Bakara    261


                                    Hazırlayan: Hasan  AKYOL




 


Facebook Yorumları

         
Twittear