MÜSLÜMANIN HAYATINDA NAMAZ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: MÜSLÜMANIN HAYATINDA NAMAZ  (Okunma sayısı 3909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 135
 • Cinsiyet: Bay
     HASAN AKYOL   
     hasanakyol0761@hotmail.com
     15 Ocak 2011 Cumartesi

     MÜSLÜMANIN HAYATINDA NAMAZ
         
     ALLAH-u Teâlâ insanları yeryüzüne gönderirken kendisine sorumluluklar yüklemiştir. Yani insana önem verilmiştir (değerli kılınmıştır, diğer yaratılmışlara göre üstün) kılınmıştır. Nitekim Kur’anı Kerim de: Asra yemin olsun ki insanoğlu hüsran içerisindedir ancak iman edenler, Salih amel işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler bundan müstesnadır.(1) buyurulmuştur.

      Başka bir ayeti celile de biz insani en güzel bir biçimde yarattık.(2) En güzel: güzellerin içerisinde o güzellerden daha güzel anlamına gelmektedir. En güzel, insana atfedilmektedir. Yüce Rabbimiz tarafından bu kadar övülen insan en güzel vasfına erebilmesi için ALLAH’a iman etmek, Salih amel işlemek, insanlara hakkı ve sabrı tavsiye etmek gibi görevler verilmiştir kendisine. İman: ALLAH’ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed (a.s)’ın peygamberliğine inanmaktır.

      Salih amel ise, iyi, güzel, faydalı, sevaba ve ALLAH’ın rızasına sebep olacak, haram sınırına girmek sızın kişinin imanı, iyi bir niyet ve ihlâs ile yapmış olduğu davranışlardır. Bu davranışlar kişiye ahret saadetini sağlamaya, ALLAH’ın rızasını kazanmaya elverişli olan,  ALLAH katında bir değer ifade eden güzel davranışlar veya ibadetlerdir. Bu ibadetlerden bir tanesi de beş vakit namazdır.     

      Namaz: özel hareketler ve belirli okuyuşlarla yerine getirilen bir bedeni ibadettir. Beş vakit namaz, hicretten bir bucuk yıl önce Mi’rac gecesinde farz kılınmıştır. Efendimiz s.a.s em “Namaz dinin direğidir”(3) buyurarak namazın dinimizde çok önemli bir ibadet olduğunu belirtmiştir.

      Amellerin ALLAH’a en sevimli olanı namazdır. Namaz müminin miracıdır. Mümin namaz sayesinde ALLAH’ın huzuruna yükselerek onun manevi yakınlığına erer. İmanın göstergesi olan namaz, kalbi aydınlatan bir ışık, bunalan ruhları, sıkıntıya düşen gönülleri huzura kavuşturan manevi bir sığınaktır.   

      -Namazı hayatın orta direği gibi dikersen, hiçbir fırtına hayat çatını tepene yıkamaz.
      -Miraç olmuş bir namazı ruh kılar; beden de ona eşlik eder.
      -Namaz kılmak; dağların kıyamına, canlıların rükûuna, bitkilerin secdesine katılmaktır.
      -Namaz, insana daima ALLAH’ı hatırlatarak kalplere sorumluluk duygusunun yerleşmesini sağlar ve böylece kişinin günah işlemesini önler. 

      Bu konuda Kur-an- ı Kerim-de yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır.
“Sana vahyolunan Kitabı oku, namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, hayâsızlıktan ve fenalıktan alıkoyar.(4)   
      Namaz, müminler üzerine, vakitleri muayyen bir farz (ibadet) olmuştur.(5)   

      Efendimiz s.a.s “ALLAH Teala her Müslüman erkeğe ve her Müslüman kadına, her gün ve gecede beş namaz farz kılmıştır.(6) buyurmuşlardır.

      Namazını doğru ve şuurlu olarak kılan bir kimse zamanla kötülük yapmaktan vazgeçer. Esasen ALLAH katında makbul olan namaz, mümini kötülüklerden uzaklaştıran namazdır. Namazını doğru kılan kimse, ALLAH’ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanır. İmanını kuvvetlendirir. Günah kirlerinden arınarak ebedi saadet yurdu olan cennete girmeye layık temiz bir kul olur.

      Peygamberimiz:

“Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisine kirden bir şey kalır mı?” diye sordu. Dinleyenler:

“Hiçbir kir kalmaz Ya Resülellah” diye cevap verdiler.
  -Bunun üzerine Peygamberimiz:
İşte beş vakit namaz da buna benzer, ALLAH namazla günahları siler buyurdu”.(7)

      -Huşuun başı kıyam, ortası rüku, kemali secdedir.
      -Rüku İslam, secde imandır.
      -Namaz kiminin sırtında bir yük, kiminin sırtında onu miraca çıkaran bir çift kanattır, tercih sizindir.
      -Namaz insanın nefsini terbiye eden manevi bir kuvvettir.

      Namaz insanı olgunlaştıran, müslümanın maneviyatının kuvvetlenmesine sebep olan ve günde beş vakit yüce ALLAHa söz vermektir. Nitekim beş vakit namazın her rekatında yüce Rabbimize “ancak sana kulluk eder ve yalnız senden medet umarız (bekleriz). Bizi doğru yola ilet. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna, gazaba ve sapmışların yoluna değil”(8) diye ALLAH a yalvarmaktayız.

      ALLAH ım senin büyüklüğünü, azametini ve kudretini tanıdım,  bildim ve senden büyük yoktur büyüklerin en büyüğüsün ancak sana ruku ederim ve yalnız sana secde ederim ya rabbi diye yüce Rabbimizin karşında ruku ve secde ederiz.
     
       Şöyle deriz, Sübhane Rbbiyel azim: “Azim olan Rabbimi bütün noksanlıklardan tenzih ederim (Her şeyden büyük olan Rabbimi her türlü ayıp ve noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddes bilirim)”. Tesbihatları tamamlayarak rukudan kalkılır.

      Secdede sübhsne rebbiyel ala denir:Her şeyden yüksek, yüce olan Rabbimi bütün noksan sıfatlardan münezzeh ve mukaddes bilirim” .Diyerek yaratanımıza boyun eğer ve onun büyüklüğünü ululuğunu ruhen, bedenen, kalben ve dilimiz ile de ikrar etmiş oluruz.

      Ya Rabbi elbette imanımızdan şüphemiz yoktur sana iman ettik ancak, amellerde noksanlarımız vardır. İbadetlerini güzel ve huşu içinde eyleyen kullarından eyle, cennetine girip cemalini gören kullarından ve Kevser havuzundan içen kullarından eyle, bizleri şeytan şerrinden, nefsin şerrinden, kötü insanların şerrinden, büyülere üfleyen büyücülerin şerrinden, karanlığa bürünüp gecenin şerrinden, şeytan kılığına girmiş insanların ve cinlerin şerrinden bizleri ve bütün Müslümanları sen koru yarabbi. Amin. Amin. Amin   1:Asr süresi 1, 2, 3
2:Tin süresi  4
3:Keşfü’l-hafa, C.2 S 31   
4:Ankebut    45
5:Nisa   103
6:Damad, sayfa:68   cilt  1
7:Buhari  Salat 6  Müslim Salat   51
8:Fatiha  5,  6,   7 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 204
 • Cinsiyet: Bay
 • ÜLKESİNE SEVDALILAR
 • GSM: 0533 450 50 86
Hasan kardeşim eline sağlık.
Yazıklar olsun o namaz kılanlara ayeti kimleri kapsıyor?
Sevgi ile kal.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 135
 • Cinsiyet: Bay
Değeli hocam ayet maun süresinde geçmektedir maun süresini ve anlamini okursak kimler için  yazıklar olsun o namaz kılanlara  veya vay o namaz kılanların haline   de meal veren alimlerimizde vardır. bu sürenin manasıni baştan sona okursak daha iyi anlaya biliriz. daha tedayli bilgi edebilmemiz için diyanet tefsirinden , veya elmalili hamdi yazirin tefsirinden yararlana biliriz. bu tür sorulara yapabileceğimiz en iyi yöndem budur çünkü bizlerin  ifadelerinde eksiklik olabilir oysaki kitaplar unutmaz, yorum katmaz, beş yıl önce neyse bugünde odur. nasıl anlamak istersek o bizlere o cevabi verir yeterki ayet ve manalarını ALLAH ın istediği gibi anlamaya çalışalım  Rabbimde bizlere bu şuuru nasib eylesin. selam ve dua ile
 


 


Facebook Yorumları

         
Twittear