TRABZON DEYİNCE AKLINIZA NE GELİR? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TRABZON DEYİNCE AKLINIZA NE GELİR?  (Okunma sayısı 6692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.141
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
TRABZON DEYİNCE AKLINIZA NE GELİR?
« Topic Start: 21 Haziran 2011 - 10:41 »


Trabzon;Türkiye de ki ilk opera binası olarak bilinen sümer opera binası bu kente yapılmıştı. ayrıca Sümela manastırı, Karadeniz Teknik Üniversitesi, meşhur odun ekmeği ve Trabzonspor'u ha bide hamsiyi unutmamak gerekir. Akçaabat horonu, kemençe de Trabzon denilince aklıma gelenlerdir...


Trabzon deyince:

1. Büyük şehirlerden geldiyseniz, burasının büyük bir şehir olmamasına alışmaya çalışın, özellikle de kalıcıysanız.

2. Burada her yol aşağıya doğru indiğinizde sahile çıkar. Bu yüzden kaybolmanız imkansızdır.

3. Eski bir şehir olduğu için daracık, kaldırımsız ara sokakları çoktur. Bazıları çıkmaz sokaktır. Arabayla girmeden önce iyice sorun, öğrenin.

4. Atatürk Alanı olarak geçen yer şehrin merkezidir ve herkesçe bilinen adı Meydan’dır. Hemen hemen bütün dolmuş ve belediye otobüsleri Meydan’dan kalkar.

5. Şehir merkezindeki ana sokaklar birbirine paraleldir. Sırasıyla sahil otobanı, sahil eski şehirler arası yolu, Kunduracılar caddesi (alışveriş sokağı, trafik yoktur), Maraş Caddesi (bankalar caddesi de denir), Uzunsokak (alışverişin ve lüks mağazaların yeri, trafiğe kapalı) ve Tanjant.

6. Uzunsokakta volta atıp, alışveriş yapın.

7. Tanjanttaki kafe ve restaurantlarda oturup geleni geçeni izleyerek keyif yapın.

8. Kunduracılar caddesindeki kuyumcuları teker teker gezip paranız varsa hasır bilezik alın Altına gücü yetmeyenler için hasırların gümüş olanları da mevcut.

9. Sahile inip Ganita çay bahçesinde özellikle gün batımı zamanında güneşin batışını izleyerek çayınızı yudumlayın. Sonra da sahili turlayabilirsiniz.

10. Yazın geldiyseniz Meydandan sahile inip vapura binin ve Trabzona karşıdan bakmanın keyfini sürün.

11. Yol sormaktan çekinmeyin, herkes elinden geldiğince yardımcı olacaktır.

12. Meydana indiğinizde tüm işinizi yürüyerek kısa sürede halledebilme lüksünüz vardır. Bu nedenle şehir sizi asla yormaz.

13. Akçaabat köftesi yemeden dönmeyin. Ancak her yerde yemeyin. Akçaabattaki Körfez ya da Cemil Usta en iyileridir.

14. Nam-ı değer Kuymak ya da diğer adıyla Muhlamayı tadın. Mısır unu ve özel bir Trabzon peyniri kullanılarak yapılır. Peynir ne kadar uzarsa o kadar iyidir. Şehir merkezinde en iyi kuymağı Ayasofya mahallesinde bulunan Ayasofya Müzesinin bahçesindeki mekanda yersiniz. Özellikle yazın burada kahvaltı yapmaya gidin.

15. İyi kuymağın bir diğer adresi de Maçka ilçesinde Sumela manastırına giderken sağda kalan Coşandere tesisidir. Burada ayrıca kara lahana dolması, kara lahana çorbası, mısır çorbası, kaygana ve turşu kavurması gibi birçok yöresel yemekleri de tadabilirsiniz.

16. Ayrıca kabaklı pilav, kabak tatlısı, zumur (peynirli ya da şekerli mısır ekmeği yemeği, ayranla yenir), hamsili ekmek ve pilav, hamsi kuşu, mısır ekmeği-yoğurdun tadına bakın.

17. Balığın envai çeşidi buradadır. Dilediğiniz balığı yiyebilirsiniz. Sahilde kocaman bir balık hali vardır. Akçaabata giderken sahil yolu üstünde balık restaurantları vardır. Ama hemen hemen birçok yerde de balık yiyebilirsiniz. Karadeniz hamsisinin tadına burda bakın, tabii hamsi zamanında gelmişseniz.

18. Atatürk köşkünü mutlaka görün.

19. Boztepeye çıkıp şehire üstten bakarak ve semaver ile çay içerek keyif yapın.

20. Alışveriş merkezi Forum’dur. Üniversiteye oldukça yakındır ve sahildedir. Özellikle yazın Forumun en üst katındaki balkonda deniz manzarası seyredilir.

21. Kemeraltı, eski bir alışveriş mekanıdır. Ara sokaklarında halen bakır mutfak ve süs eşyaları bakır ustaları tarafından yapılır. Mutlaka bakır bir eşya edinin. Ama zamanında kalaylatmayı unutmayın.

22. Kemeraltına inerken Özdemir kumaşçısının önündeki simitçiden simit alın. Yeni gelen sıcak simide orda rastlama şansınız yüksektir.

23. Meşhur karadeniz pidesini tatmadan dönmeyin. Herkesin bildiği Çardak pide salonunun pidesinden çok daha lezzetli pide yiyebilirsiniz. İki yer tavsiye edebilirim. Birincisi sanayi sitesinin içindeki Emre pide salonu (burada özellikle kıymalı yenir). İkincisi de kemeraltından sahildeki sebze haline doğru indiğinizde sahil yolu üstünde köşe başıda bulunan büyük fırında (Rüştü’nün fırını) pidenin en güzeli yapılır, ekmeği de çok güzeldir. Sevdikleriniz buradan ekmek götürün.

24. Tanjant yolundan Karşıyaka kavşağından yukarı köy yolundan gidilen Bayramoğlu Alabalık tesisinde kiremitte sebzeli alabalığı deneyin.

25. Hamsiköye gidip sütlaçın en lezzetlisini yerinde yiyin.

26. Uzunsokakta öğretmenevi civarında bulunan Gelik lokantasında en lezzetli yemekler yenir. Özellikle de haşlaması ünlüdür.

27. Havaalanı yolu üstünde İbo’nun yerinde etin en iyisi yenir. En iyi döner şehir merkezindeki Akçay lokantasında yenir.

28. Bu kadar şeyi tattıktan sonra kilo alabilirsiniz, şimdiden kilolarınızla barışın

29. Şehir merkezinde birçok otel mevcuttur. En lüks otel Zorlu Grand’dır.

30. Uzunsokaktaki Beton Helva’dan helva alın, kağıt helva arası dondurma yiyin.

31. Ortahisardaki Gülbaharhatun türbesi ve camiini gezin, hemen önündeki kuğulu parkta dinlenin.

32. Gazipaşa’daki Selim pastanesinde profiterol yiyin.

33. Akçaabata giderken sahil yolu üzerinde Söğütlüde bulunan Nejla Hanımın yerinde Laz böreği yiyin. Bu arada bilmeyenler için laz böreğiçok lezzetli bir tatlı çeşididir, şaşırmayın

34. Faroz mahallesinde sebze halinin (diğer adıyla kadınlar hali) arkasında Kalkanoğlu pilavının tadına bakın. Ancak Pazar günü ve akşam 4 den sonra pilav bulamazsınız.

35. Şehir içinde park yeri bulmak zordur. Ancak birçok oto park yeri mevcuttur. Eğer park yerine bırakmam derseniz, Meydana dolmuşla gidin, ya da yiyebileceğiniz park cezasına hazırlıklı olun.

36. Trabzon sokaklarında asla ama asla Trabzonspor haricinde bir takımın herhangi bir eşyasıyla dolaşmaya kalkmayın. Trabzonsporun maçı olduğu zamanlarda seferberlik ilan edilmiş gibidir, neler oluyor diye şaşırmayın. Unutmayın ki Trabzonspor Trabzonda hassas bir konudur, bu yüzden yorum yaparken dikkatli olun.

37. Üniversite zamanı kafeler, sinemalar ve sokaklar, kısacası heryer öğrencilerle dolar. Yazları öğrenciler gider, yerine yurtdışından gelen gurbetçiler gelir.

38. Yazın genelde birçok kişi köylerine ve yaylalarına gider. Fındık zamanı ağustostadır. Bu zamanda birçok kişi fındığa köyüne gider, şehir boşalır.

39. Trabzonun yaylaları güzeldir. Pikniğe genelde akçaabat ilçesinin Hıdırnebi yaylasına gidilir. Ancak onun gibi daha birçok yayla daha vardır. Mutlaka bir yaylaya gidin, hatta size uygun gelen bir yayla kent bulup eşsiz doğa güzelliğinin tadını çıkartın, ruhunuzu temizleyin.

40. Büyük şehirlerden alışık olduğunuz toplu taşıtlarda kulanılan teknolojik biletler burda yoktur. Burada eski usül kağıt biletler kullanılır.

41. Trabzonda martılar çoktur. Akşamları martı sesleriyle uyumaya alışın. Ayrıca üstünüzde topluca uçmaya başladıklarında açıkta yürümemeye çalışın. Zira, uçarken pisleme alışkanlıklarından nasibinizi alabilirsiniz.

42. Burda insanların bir kısmı, az yada çok karadeniz şivesini kullanır. Ancak gençler için bu pek söz konusu değildir. O nedenle karadeniz şivesiyle konuşmayanları yadırgamayın. Trabzondayım, ben de şiveli konuşacağım diyerek kendinizi gülünç duruma düşürmeyin. Eğer Trabzonda ve şive kullanan insanlar arasında yaşamadıysanız bu şiveyi hakkını vererek kullanmanız imkansızdır. Televizyonda izlediğiniz dizi ve filmlerdeki birçok oyuncunun kullandığı sözüm ona karadeniz şivesi abartılıdır, gerçekle alakası yoktur ve buralarda dalga konusudur.

43. Her karadenizliyim diyene Laz demekten vazgeçin. Her karadenizli laz değildir. Ayrıca lazca da sizin anlayabileceğiniz bir dil değildir. Lazcayla karadeniz şivesini lütfen birbirine karıştırmayın.

44. Trafik karışıktır. Her yerden bir dolmuş önünüze fırlayabilir. Dikkatli ve sakin olun. İnsanlar çabuk parlarlar ama çabuk sönerler.

45. Sokakta dolaşırken birbirine bağıran birilerini görürseniz şaşırmayın. Muhtemelen sadece sohbet ediyorlardır. Burada insanların sesli konuşması normaldir.

46. Yazın şehir merkezinde denize girmek zordur, ancak ilçelerinde bolca sahil mevcuttur. Ege ya da akdenizdeymişsiniz gibi kısa sürede bronzlaşabilirsiniz.

47. Sumela Manastırını görmeden geri dönmeyin. Uzungöl de mutlaka yürüyüş yapın, bol bol resim çekilin. Izgarada pişmiş mısırın tadına bakın.

48. Zağnos vadisine inip gezinti yapın.

49. Unutmayın, Of Trabzon’un güzide bir ilçesidir. Of’lular nerelisin sorusuna Of’luyum der, Trabzon’luyum demez, şaşırmayın.

50. Cuma namazı zamanında camiye sığmayıp, yollara taşarak namaz kılan insanlar görebilirsiniz. Önlerinden veya aralarından geçmeye çalışmayın. Ramazan ayında birçok insan oruç tutar. Ancak tutmayanlara da saygı duyulur, tabi gözlerine sokmadığınız müddetçe

51. Yazın değişik zamanlarda birçok yaylada yapılan yayla şenliklerinden birine mutlaka katılın. Horon oynamayı öğrenin. Kolbastıyı bir deFarozlu gençlerden izleyin. Nefesiniz yetiyorsa siz de yapın.

52. Tarihi Meydan hamamına gidin.

53. Trabzona gelirken şemsiyenizi getirmeyi unutmayın. Yazın ortasında gelseniz bile yanınızda mutlaka bir ceket ya da hırka bulundurun. Doğayla iç içe olacağınız yerlerde üşüyebilirsiniz.

54. Yaylalarda sis görülür. Sis bastırınca hava soğur, kaybolmak olasıdır, dikkatli olun.

55. Birçok sokakta Arnavut kaldırımı vardır. İnce topuklu ayakkabılarla yürümek zordur. Beceremeyecekseniz düz bişeyler giyin, komik görünmeyin. Eski bir şehir olduğundan kaldırımlar dardır. O nedenle birkaç kişi illa ki yan yana yürüyeceğiz diye yolda bloklar oluşturup geçiş yolunu tıkamayın, insanları sinirlendirmeyin.

56. Köydeki yaşama alışık olan karadeniz kadınları onlarca kiloluk sepetleri kolayca taşıyabilirler. Bu durum onlara özgüdür, siz denemeyin. Eğer çay ve fındık zamanında Trabzona gelmişseniz ve becerebilirseniz çay kesin, fındık toplayın. Taze fındık gerçekten çok lezzetlidir ama fazla yemeyin, yoksa uzun bir süre kaşınabilirsiniz.

57. Türkiyedeki en güzel kampüslerden biri Karadeniz Teknik Üniversitesinin Kanuni kampüsüdür. Yemyeşildir. Hemen hemen bütün bölümler iç içedir. Yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Ayrıca kampüs deniz ve havaalanı manzaralıdır. Uçaklar elinizi uzatsanız dokunabileceğinizi hissettirerek havaalanına ulaşırlar.

58. Her an her yerde fıkra gibi bir olay yaşayabilirsiniz. Gözünüzü kulağınızı açık tutun ki yaşanan fıkralardan mahrum kalmayın.

59. Ne yapın edin, iyi kemençe çalan birini bulun ve canlı canlı dinleyin.

60. Ortahisarda bulunan eski evleri gezin. Tonyanın tereyağı, Vakfıkebirin ekmeği meşhurdur, unutmayın. Trabzonda çeşme suyu içilebilir, damacanayla uğraşmayın.

61. Trabzon'un plakası 61 dir. Son olarak elinizden geldiğince Trabzonun keyfini çıkartın.

Alıntı...


Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.141
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
TRABZON DEYİNCE AKLINIZA NE GELİR?
« Yanıtla #1: 21 Haziran 2011 - 10:57 »
Yaz geliyor şimdi memleketimize doğru insanlarımız gerek ziyaret gerek bağ, bahce, çay, fıntık toplamak için gelenler olacak. İşleri yaptıktan sonra bir dünya boş vakitleriniz olacaktır ne yapalım edelim dertine son vererek bu yazıyı yayınlamayı düşündüm... Artık bir rehberiniz var. Ha bu arada ben yanlızım kimle gezecem derseniz ben burdayım iyi bir rehber iyi de yiyiciyim şayet hesapları siz öderseniz yok hesapları bana brakırsanız çok ta çimriyim aç kalabilirsiniz söyleyim  ;D ;D ;D
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 833
 • Cinsiyet: Bay
  • AKSPOR LTD. ŞTİ.
 • GSM: 0533 727 22 60
TRABZON DEYİNCE AKLINIZA NE GELİR?
« Yanıtla #2: 21 Haziran 2011 - 14:02 »
     Hey gidi Trabzonum hey,sen ne mübarek bi şehirsun böyle.ben her zaman söylerim ,yinede söylüyorum "Ey Trabzonda yaşayan güzel insanlar,Trabzon gibi bir şehirde  yaşamanın kıymetini yi bilin,hakikatten ayrıcalıklı insanlarsınız,bu özelliğinizi doya doya gururla söyleyebilirsiniz"

   İsmailim,böyle güzel bir birgiyi bizimle paylaştığın için teşekkür ediyorum ,yalnız Trabzonun bu  kadar güzel özelliğinin yanında nerdeyse bir o kadarda yazılmayanlarıda var,müsadenle bir kaç tanede ben eklemek istiyorum.
   1-Trabzon denince Trabzonun sembollerinden olan ve akla ilk gerlen çaddelerden taşbaşı yokuşundan hiç bahsedilmemiş,(özellikle İstanbuldan gelenler,taşbaşı yokuşundan yürürken kendinizi İstanbul Mahmutbaşada sanabilirsiniz sakın karıştırmayın,birde özellikle bayanlar biraz dikkatli yürüyün heran ayağınız kayıp yere düşebilirsiniz)
  2-Trabzon limanı içerisinden  fenere kadar yürüyerek sadece ayaklarınızı denize sokarak  yüzlerce midye toplayabilirsiniz.
  3-Şehir dışında , Sürmene Camburnunda yada Akcaabatın mersin ilçesinde denize girmenin keyfini doya doya yaşayabilirsiniz.
  4-Trabzona gitipte Trabzonspor müzesini görmeden geri dönmeyin.
  5-İskenderpaşa camisinde namaz kılmadan  geri dönmeyin. vs. vs.vs......
 
BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...


 

         
Twittear