YAZ KUR'AN KURSLARIMIZ ve BİZ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: YAZ KUR'AN KURSLARIMIZ ve BİZ  (Okunma sayısı 3180 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.138
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
YAZ KUR'AN KURSLARIMIZ ve BİZ
« Topic Start: 03 Temmuz 2012 - 09:20 »
 • Yayınlama
 • Yazar:
  Abdullah AKSOY
  Tarih:
  20 Haziran 2012
  E-Mail:
  abdullahaksoy61@hotmail.com
  Kaynak:
  www.dernekpazarimuftulugu.gov.tr

       YAZ KUR'AN KURSLARIMIZ ve BİZ

        2011-2012 Eğitim ve öğretim yılı tamamlandı yavrularımız tatil dönemine girdiler. Değerli  vefakâr ve de cefakâr hocalarımız ellerinden gelenleri asla geriye bırakmayacaklarına inancımız tamdır. Ancak şunu da görüyoruz ki, yaz tatillerinde birçok değişik etkinlikler de devam ediyor. Sportif vb. kurslar da yapılıyor. Bizler de Kur’an eğitimini eğlenceli bir şekilde verebilmeliyiz. Çocuklar dinlensinler, hem de boş vakitlerini yeni beceriler edinerek değerlendirsinler.

  Yavrularımızın ahlaki ve manevi ilimlerle  donatılması için  çok çok gayret göstermeliyiz. Özellikle şu yozlaşmanın zirve yaptığı çağımızda yavrularımıza dinini, kitabını, peygamberini, milli ve manevi değerlerini de öğretmekle sorumluyuz. Dinine, diyanetine, ailesine, çevresine, vatanına ve milletine karşı sorumluluk duygusundan yoksun olan nesiller, üzülerek şahit oluyoruz ki kötü niyetli kişilerin tuzaklarına kolayca düşmektedirler. Sonunda annesini, babasını, arkadaşını kesen nesiller türemektedir. İnsanın kanını donduran cinayetlere çekinmeden imza atabilmektedirler. Bütün bunların sebebi manevi eğitim ve terbiyeden yoksun nesillerin yetiştirilmesidir. ALLAH’tan korkmayan kimden korkar, soruyorum size? En ucuz ve masrafsız eğitim de ALLAH saygısı ve korkusuna dayalı eğitimdir. Herkesin başına bir emniyet elemanı dikemezsiniz hem çok zordur hem de çok masraflıdır. Amma herkesin gönlüne ALLAH korkusu zabıtasını yerleştirebilirsiniz. Çok az fire verebilir. Bu da insanın tabiatı icabıdır. Kötüler de olacak amma çok çok az olacak.

  Yüce Rabbimiz buyuruyor ki; "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz." ( Tahrim:6)

  "Biliniz ki mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır. ALLAH katında ise büyük bir mükâfat vardır" (Enfâl:28)

  Sevgili Peygamberimiz de buyuruyor ki; "Hiçbir anne ve baba, çocuğuna güzel terbiye ve edepten daha üstün bir hediye veremez." (Tirmizi, Birr: 33)

  Her yıl, yaz tatillerinde Kur’an Kurslarımızda ve Camilerimizde çocuklarımızın tatil dönemini daha güzel değerlendirmeleri için yaz kursları açılmaktadır. Buralarda çocuklarımıza Diyanet İşleri Başkanlığı personelince, belirlenen bir program çerçevesinde Kur’an-ı Kerim, Dini Bilgiler ve Ahlak dersleri verilmektedir. Bu kurslar, anne-babalar ve çocuklarımız için değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsattır.

  Bu güzel fırsatı değerlendirmek için yavrularımızı yaz kurslarına gönderelim. En güzel verimi alabilmek için düzenli devam etmelerini sağlayalım.  Çocuklarımıza öğrendiklerini evimizde sorarak ve zaman zaman devam ettikleri camileri ve kursları ziyaret ederek hem çocuğumuzun takibini yapalım hem de kurslarımızdaki eksikliklerin giderilmesine katkıda bulunalım. Camilerimiz ve kurslardaki ihtiyaçları temin için fedakârlıktan kaçınmayalım.

  Şerefli Peygamberimiz şöyle buyuruyor; "Sizin en hayırlınız, Kur'ânı öğrenen ve öğretendir." (Buhari, Fedâilü’l-Kur'ân:21)

  "Kur’an’ı öğrenip öğrendiğiyle amel edenin ebeveynine kıyamet günü nurdan bir taç giydirilir, o tacın ışığı güneşin aydınlığı gibidir." (Ebû Davud, Vitr: 14)

  Yüce ALLAH (cc) buyuruyor: "Bu Kur'ân, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır." (Sâd: /29)

  "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.” (Zümer:9)

  Bütün bu duygu ve düşüncelerle Bu yaz Kur’an Kurslarımızın başta ailelerimize, yavrularımıza, yakın ve uzak çevremize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlı olmasını Yüce ALLAH’dan niyaz eder, tüm görevli vefakar hocalarımıza teşekkür eder başarılar dilerim. 

       Abdullah AKSOY
       Dernekpazarı İlçe Müftüsü


  Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear