TRABZON’DA ESNAFIN DURUMU VAHİM! - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TRABZON’DA ESNAFIN DURUMU VAHİM!  (Okunma sayısı 3415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Trabzon’da esnafın durumu vahim!

2012- 2013 Eğitim ve öğretim dönemi bugün başlıyor. Okulların açılmasını büyük umutlarla bekleyen esnaflar işe yine hayal kırıklığı yaşıyor. Trabzon'da Esnaflık yapan (Düzenli Kavafiye) Gülen Köylü Ömer Düzenli'nin Türksesi Gazetesine verdiği ropörtajda Trabzon esnafının durumunu dile getirdi.

Bugün, yurt genelinde ders zilleri çalmaya başlayacak. Trabzon’da ilk kez okul heyecanı yaşayacak olan öğrenciler, anne ve babalarıyla birlikte mağazaların yollarım tutarken, öğrenci velileri de, fiyatlardan genel itibari ile memnun kaldılar. Çocuklarının heyecanlarına heyecan katmak isteyen veliler, çantalar ve kırtasiye malzemelerine ağırlık verirken, ayakkabıcı esnafını da boş geçmediler. Trabzon’da, yeni eğitim dönemi öncesinde okul çantaları 25 TL ile 100 TL arasında satılırken, 80 TL karşılığında ise bir öğrenci baştan aşağı giydirilebiliyor. Ortalama ayakkabı fiyatları ise 30 TL ile 60 TL arasında değişirken, çoraplar ise 1,5 TL gibi cazip bir fiyattan satılıyor. Kırtasiye malzemelerinde de, yine uygun fiyatlar göze çarpıyor. Metod defterler 4 TL’den satılırken, kalemler de 50 kuruştan alici buluyor. Bir öğrencinin ihtiyacı olan tüm kırtasiye malzemeleri ise ortalama 100 TL tutuyor. Eğitim dönemi arefesine büyük umut bağlayan Trabzonlu esnaflar ise yine hayal kırıklığı yaşadılar. Alışverişe çıkan vatandaşların az olması, bazı esnafların siftah dahi yapamadan dükkanlarını kapanmasına neden olurken, esnaf kesimi ise bu durumu, fındık fiyatlarına bağladılar, esnaflar, “Yeni eğitim dönemi başlıyor ama Trabzon’da piyasalarda yine yaprak kıpırdamıyor. Tek tük gelip çanta alan vatandaşlarımız var. Eskiden böyle miydi? İnsanlar fındıklarını sattıkların da, hemen çocuklarının okul ihtiyaçları için çarşıya çıkardılar. Günümüzde artık fındık para etmediği için, vatandaşın alım gücü de zayıfladı. Sanırım artık eskilerle idare etmeyi uygun görüyorlar” diye konuştular.

Haksız rekabet var!

Büyük marketlerin haksız bir rekabet içersinde olduğunu dile getiren esnaflar, “Kırtasiye malzemelerini kırtasiyeciler satar. Ayakkabıyı ayakkabıcı, Yemeği de lokantacı satar. Ama Trabzon’da bu maalesef ki böyle değil. Bakıyorsunuz süper marketler kırtasiye reyonu kurmuş. Bugün Yurt genelinde bir çok şubesi olan bir süper market firması, kalitesiz çantalar ve kırtasiye malzemeleri satıyor. Vatandaşımız da bir acaip... Gidip kalitesiz ürün alıyor ve 1 ay sonra çöpe atıyor. Bu marketler haksız rekabet içersinde. Biz küçük esnafı adeta öldürdüler. Bu durumun acil çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dediler.

Haber: www.turksesigazete.com

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Mustafa Bektaş
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 0534 610 37 61
Evet, çok doğru bir haber paylaştınız, gercekten tüm bizim gibi küçük esnaf olan abilerimize katılıyorum Mersin'den de saygı ve selamlarımı gönderıyorum...

Önçelikle şunu söylemek istiyorum bu sadece orada değil tüm iller de olduğu gibi büyük marketler haksız kazançla küçük esnafı öldürüyorlar bunun bir çözüm yolu olması gerek yoksa böyle devam ederse küçük esnaflarımız da kapatmak zorun da kalacaklar o yüzden hükümetın buna bir an önçe cözüm bulması gerekiyor yinede bizler herzamn ALLAHA dua edelım kı bizlerı vermıs olduğu rızkından bizleri mahrum etmesın Rabbim herkese helalinden kazanc vermeyı hepımıze nasıp eylesın 

Tüm Trabzon da olan köylü esnaflarımıza bol kaznaçlar dılıyorum Rabbim kazancınızı hıc bir zaman düşürmesin.

Hayırlı kazançlar - Mustafa Bektaş  Mersin (esnaf)

• Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0532 160 62 61
Bahsi geçen mesele tüm memleketin meselesi. Burada yapıması gereken şey halkın biliçlendirilmesidir sözkonusu büyük mağazalar zincirlerinden alış veriş etmek insanlara gerek fiyat gerek sosyal yaşam alanları olması münasebetiyle cazip gelmektedir halka şunu anlatmak lazım bu tür yerlerde harcamış olduğunuz para ilinizden büyük çoğunluğu da ülkemizden çıkıp gitmekte ve döngü zinciri kırlmaktadır oysaki yerel esnaf orada yaşadığından kazanmış olduğu parayı yine orada harcamakta piyasaya hareket sağlamakdadır en basiti bir iki işsize dahi iş vemesi büyük bir kazançtır.yerel esnafında yapması gerken şey gerek fiyat herek kalite gerekse çeşitlillik konusuda kendisini yenilemesidir...

Facebook Yorumları

Twittear