21 ARALIK 2012 KIYAMET GÜNÜ MÜ? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: 21 ARALIK 2012 KIYAMET GÜNÜ MÜ?  (Okunma sayısı 2741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
  • İleti: 3.136
  • Cinsiyet: Bay
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Yazar:
Yusuf SUİÇMEZ
Tarih:
02.12.2012
E-Mail:
...
Kaynak:
www.havadiskibris.com

21 ARALIK 2012 KIYAMET GÜNÜ MÜ?

Bazı sözde bilirkişiler hadlerini aşan işlere karışıyor. Bunlardan bir tanesi de kıyamet senaryolarına dayalı korku tellallığıdır. Tarihte bunu yapanlar o kadar çok ki, bu köşe yazısına bunları sığdırmak imkansızdır. Ancak her nedense son günlerde Maya Takvimi’ne dayanarak yapılan son kıyamet tellallığı gündemi bayağı meşgul etmeye başladı. O kadar ki, bazı insanlar bugün için özel çalışmalar yaparak, Nuh’un gemisi gibi kurtulmak isteyenler için özel yerler inşa ettiler.
 
Bu konu ile ilgili özel internet sayfaları oluşturularak video ve yazılar yayınlandı. Bu yayınlardan etkilenen bazı insanlar, Kıyamet gününü görmemek için intihar etmeye bile kalkıştı. Birçok insan ise NASA’yı soru yağmuruna tuttu ve NASA yetkilileri, bu iddiayı yalanlamak zorunda kaldı. Bir kısmı ise bu düşünceyi tamamen bir espri konusu haline getirerek, Kola içmenin sona ererek kapitalizmin bitişinin günü olarak yorumladılar. Hatta Lefkoşa’nın çöpler için de kalması ve UBP’nin yaşadığı kurultay sorununu da 21 Aralık’taki kıyamet senaryosuna bağlayanlar oldu.
 
Maya takvimine göre 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı düşüncesi, Mayalar konusunda uzman olan tüm bilim adamlarının görüşü değildir. Birçok bilim adamı Maya takvimine dayanılarak böyle bir iddianın ileri sürülmesini reddettiler. Bazı bilim adamları ise bu konuda orta bir yol izleyerek, 21 Aralık’ta Dünya’nın yok olmayacağını ama insanlık tarihinde önemli değişimlere yol açacağını ileri sürdüler. Bir kısmı ise kıyamet günü tarihini 7000 sene sonraya uzattı. Bu konuda çok farklı tarihler de ileri sürüldü.
 
Kıyamet inancı İslamiyet dahil bir çok dinde yer alan bir inançtır. Ancak, İslam inancına göre, insanın kıyamet saatini bilmesi mümkün değildir. Kuran-i Kerim’de “Kıyamet Suresi” adında bir süre bulunmakta ve bu surede kıyametin geliş tarihi belirtilmemektedir. Araf ve Ahzap Surelerinde kıyametin bilgisinin ALLAH katında olduğu açık olarak belirtilerek, insanların kıyamet vaktini bilemeyeceğine işaret edilmiştir. Bundan dolayı İslam inancına göre, kıyamet günü ile ilgili tarih belirlemek veya belirlenen tarihlere inanmak günahtır. Dolayısıyla hiçbir Müslüman bu tür iddialara inanarak hareket etmemelidir.
 
Tevrat’ın farklı nüshalarındaki ifade farkları sebebiyle Yahudilerin bir kısmı Kıyameti kabul etmemekte, ceza ve mükafatı bu dünyaya ait olaylar olarak görmektedir. Bir kısım Yahudiler ise kıyameti Yahudiler dışındaki halklar için mümkün olarak kabul etmektedir. Bir inanca göre de Dünya’nın ömrü 6000 senedir ve bunun 2000 yılı Mesih yılı olacak. Bin yıl sonra 7000. yılda ise Kıyamet kopacak ve dünya yıkılıp yeniden kurulacak. Hristiyanlık’ta ise kıyamet inancı İslam inancında olduğu gibi geniş bir yer tutmaktadır. Ancak Hristiyanlar da Müslümanlar gibi kesin bir tarih vermekten çekinmektedir.
 
Hristiyan geleneksel inancına göre Kıyamet iki aşamalıdır ve bunun birinci aşamasında Mesih gelip devletini kuracak, ikinci aşamasında ise kıyamet kopacaktır. Hristiyanlar genellikle dünyanın sonu ile ilgili bir tarih vermese de, Yahudi geleneğinin etkisinde kalıp tarih beyanında bulunanlar da olmuştur. Bu konuda farklı inanç sistemlerinde farklı tarihler de ileri sürenler olmuştur. Ancak hepsini burada zikretmek mümkün değildir. Ancak kıyametle ilgi farklı inanç sistemlerinde farklı tarihlerin ileri sürülmesi, sonuç olarak bu tarihlere güvenilemeyeceği sonucunu doğurmaktadır.

UYANIK ESNAFTAN 21 ARALIK YAZISIBolu’da girişimci bir esnaf, 21 Aralık’ta kıyametin kopacağı öngörüleri üzerine, yeni açacağı işyerinin camlarına, “21 Aralık’ta kıyamet kopmazsa 22 Aralık’ta açılışımız var” yazdı.


Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear