BİR ŞEHİR LİNÇ EDİLİYOR! - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: BİR ŞEHİR LİNÇ EDİLİYOR!  (Okunma sayısı 2616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.136
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24




Yazar:
Elif ÇAVUŞ
Tarih:
15.01.2013
E-Mail:
elif61@habercuk.com
Kaynak:
www.habercuk.com

BİR ŞEHİR LİNÇ EDİLİYOR!

Hırsızın hiç suçu yok öyle mi?

Yazık...

Çok yazık...

Sadece futbolda değil, nerede, ne zaman ve nasıl olursa olsun şiddeti tasvip etmek mümkün değil elbette.

Maurice Duverger’in dediği gibi “Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku başlıyor”…

Kuvvetlinin hukukunun başladığı noktadan itibaren ise şiddetin her türlüsü ortaya çıkıyor.

***

Ortada 7’den 70’e futbola gönül vermiş bir Anadolu takımı var.

Varoluş felsefesi haksızlığa ve güçlünün hukukuna kafa tutmak olan, “Bizans” diye tanımladıkları İstanbul’un beylerine emeğin gücünü göstermek olan bir takım.

Trabzonlu için söz konusu Trabzonspor’sa gerisi teferruattır. Doğruluğu, yanlışlığı tartışılır. Ama bu böyledir.

Hele de sömürülmüşse, haksızlığa uğramışsa, elinden oyuncağı alınan bir çocuk misali duygusallığa bürünmüşse Trabzonlunun yapamayacağı hiçbir şey yoktur.

Bugün Avni-Aker’e gerilen o tel örgülerin aslında Türk futbolunun başına Demir-örenlerin zihinlerindeki tel örgüler olduğuna inanıyoruz.

Trabzon’un inadını bilmeyen bu Demir-örenler, değil Avni Aker’e tüm Trabzon’a tel-örseler kurtulamayacaklarından habersizler.

***
Bugün yaşananlar 96’dan başlayan, 2004’te taçlanan ve 2011’de bardaktaki son damla olan hukuksuzluk sürecinin sonuçlarıdır.
 
Bu hukuksuzluğa yol açanlar, göz yumanlar bu yaşananların ve yaşanacakların müsebbibidir.

İskambil kağıtlarını yerinden oynatanlar, şeklini, dengesini bozanlar, bugün kulenin neden yıkıldığını sorgulamak gibi bir aymazlık içindeler:

Hepimizin bildiği Trabzonluyu çok güzel anlatan bir cümle vardır ya onun gibi; “Vuriysın vuriysın sonra da ağlama diysın”

1461 maçında yaşananlar, haksızlığa-hukuksuzluğa karşı bir isyandır.

Trabzon’u her bulduğu fırsatta aşağılayanlar, şiddetin merkezi ilan edenler şunu çok iyi bilmelidir; bu memlekette, bu topraklarda hiçbir haksızlık cevapsız kalmaz.

Dağa çıkanları haklı gören bir siyasi iktidarın olduğu bir ülkede kupası, sevinci, mutluluğu, haklılığı çalınan, yalnızlaştırılan, çirkinleştirilen Trabzon’un sahaya su şişesi atması neredeyse vatan hainliği olarak ilan edilecek…

Şiddete elbette karşıyız. Ama en büyük şiddet hak gaspıdır.

Bugün mal bulmuş mağribi gibi “6222 sayılı kanun uygulansın” diyen Fenerbahçe’nin önce kendi camiasını, kendi taraftarlarını sorgulaması gerekir.

***
1461 maçı başlar başlamaz kin ve nefretini Göksu’nun elini sıkmayan, her fırsatta oyunu çirkinleştiren, tekmelerle oyuncuları sinirlendiren, hakemle oynayan, taraftarı tahrik eden Fenerbahçeli futbolcuların, hoşgörü bekliyor olması ne kadar anlamsız.

Koskoca Fenerbahçe’nin(!) milyon dolarlık topçularının pilot takımın genç çocuklarını tekmelemesi, taraftarın ve hakemin önüne atması ve kazanmak için her yolu mubah gören bu anlayışın hala bu ülkede prim yapması ne kadar anlamlı değil mi?

***
Yıllardır vardır da artık iş tamamen çığırından çıktı:

Trabzon, Fenerbahçe zihniyeti ve İstanbul medyası sayesinde adeta linç edilmeye çalışılıyor.

Sadece futbolda değil. Cinayet varsa İstanbul basını bir başka görür haberi, TAYAD eylemlerinde, Papaz cinayetinde, Dink cinayetinde, her olayda bunu görmüşüzdür.

Başka yerde bir olumsuzluk var ise haber o olumsuzluk üzerine kurulur İstanbul medyası tarafından. Ama Trabzon’da ise haber Trabzon üzerine kurulur.

Bu çifte standardın sebebi de kendi içlerinde yaşadıkları Trabzon’u hazmedememe sendromundan kaynaklanır.

Peki neden herkes susuyor?

Bu kentin valisi, belediye başkanı, kanaat önderleri neden susuyor?

2 su şişesi ile kıyameti koparanlara, polis arabalarını nasıl devirdiklerini, sahaya nasıl girdiklerini, kendi oyuncularını nasıl dövdüklerini statlarında kaç kişinin öldürüldüğünü, kaç çocuğun yabancı maddeler sebebiyle sakat kaldığını neden hatırlatmıyor kimse?


Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.136
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
1461 Trabzon'dan Fenerbahçe'ye Tokat Gibi Cevap

1461 Trabzon'un  bugün Fenerbahçe'ye cevap olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ziraat Türkiye Kupası'nda geçtiğimiz pazar günü Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda takımımızla Fenerbahçe arasında oynanan müsabakada yaşanan istenmeyen görüntülerin ardından bilinçli bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır.

1461 Trabzon Kulübü olarak futbolda şiddetin her türlüsüne ve hangi sahada olursa olsun tamamına karşı olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Türk futbolunda daha çarpıcı örnekler ortadayken, devletin polisine, araçlarına yapılan saldırılar, sahaya atılan koltuklar, hafızalardan silinmemişken, şiddeti sadece Trabzon kentiyle özdeşleştirme çabasını iyi niyetli ve sağduyulu bir yaklaşım tarzı olarak görmediğiizin bilinmesini isteriz.

Şiddet Türkiye'de engelliler dahil tüm spor organizasyonlarının ortak sorunudur ve ancak objektif bakış açısıyla standart uygulamalarla ortadan kaldırılabilir."

Bu açıklamayı 1461 Trabzon aşağıdaki fotoğraflar eşliğinde yaptı.
















Kaynak: www.zaguda.net
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear