ELEKTRİK KESİNTİLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILSIN !!! - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ELEKTRİK KESİNTİLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILSIN !!!  (Okunma sayısı 15031 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 262
 • Cinsiyet: Bay
 • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • okul için hazırladığım web sitesi
 • GSM: 0 505 350 57 0
     RECEP ALİ DÜZENLİ
     rad1453@hotmail.com
     25 Mart 2013 Pazartesi

     ELEKTRİK KESİNTİLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILSIN !!!
 
     Teknolojinin insanı esir aldığı günlerden bir cumartesi sabahı evde elektrikler gider. Bir anda ev sessizliğe bürünür. Derinden cızırdayan buzdolabının, su şırıltısı numarası çeken bulaşık makinesinin, sesini duyduğunuzda dünyayı çeviriyor zannettiğiniz çamaşır makinesinin, günün büyük bir kısmında yumurcak tv kanalında çalışmak zorunda kalan televizyonun ve kendini soğutmak için çırpınan bilgisayar fanının sesi bir anda kesilir. Bir anda insan ohh bee sessizlik gibisi var mı diye içinden geçirir. Fakat bu durum fazla sürmez. Teknolojinin aile bireylerine biçtiği görev yerine getirilmediği için evde bir huzursuzluk başlar. Çocuklar yumurcak tv nin başındaki izleme görevini yerine getiremedikleri için huzursuz. Anne-baba, haberler ve sosyal medyayı takip edemedikleri için boşlukta. Herkes kendinde bir eksiklik hissediyor. Hele de akıllı telefonların şarjı da bitmişse insan kendini büsbütün dünyadan soyutlanmış hissediyor. İletişim kuramamak, haber alamamak sanal olarak yaşamaya alışmış bireylere tedirginlik veriyor. Dakikalar ilerleyip elektrikler gelmeyince elektrik kurumu aranıyor. Sonuç yok.  Çocukların elektrikler ne zaman gelecek diye ısrarlı soruları artmaya başlıyor.

     Saatler ilerliyor artık elektriklerin gelmeyeceği inancı oluşunca olayı herkes kabulleniyor. Ve evde, sanal âlem ve teknolojiden uzak, gerçek, olması gereken hayat başlıyor.

     Anne-baba ve çocuklar arasında her zaman kurulan cümlelerin iki üç katı fazlası cümleler kurulmaya başlanıyor.

     Normalde bakıldığında fark edilemeyen şeyler fark edilmeye başlanıyor. Hanım, eşinin saçlarının ne kadar çok çekildiğini fark ediyor. Erkek ise eşinin saçlarının rengindeki değişikliği yeni fark ediyor.

      Anne-baba ve çocuklar uzun zamandır hiç bu kadar birbirlerinin yüzüne uzun süre bakmamışlardı. Bakışlardaki anlamlar yeniden keşfedilmeye başlanıyor. Yüzlerdeki normalde fark edilemeyen izler yeni fark ediliyor.

     Çocuklar, televizyon izleyememe sendromunu atlatınca anne-babayla karşılıklı geçirilen zamanın tadını çıkarmaya başlıyorlar. İsteklerini daha da ileri götürerek koca cüsseli babaya saklambaç oynamayı teklif ediyorlar. İri cüsseli baba hiçbir yere saklanamayacağını saklansa bile çok komik durumuma düşeceğini bile bile başlıyor çocuklarla saklambaç oynamaya.

     Saatler ilerliyor elektrikler hala kesik…

     Günlerdir tamir bekleyen ufak tefek ev işleri bir anda oluveriyor.

     Sohbet ortamlarında alınıp okunmayı bekleyen hatim cüzleri bir çırpıda okunuveriyor.

     Öğle yemeği ve namazı derken vakit ilerliyor elektrikler hala kesik…

     Kitaplar arasından el sallayan ayraçlar yarım kalan okunmamış kitapları okuyup bitirmeye davet ediyor bizleri. Hemen yarım kalmış kitaplardan biri bir solukta okunu veriyor.

     Spor sayfasını ve manşetlerini okumaktan öteye geçemediğimiz gazeteler derinlemesine okunuyor ve aile bireyleri ile birlikte bulmaca ekleri çözülüyor.

     İkindi vakti yaklaşıyor…elektrikler hala kesik

     Elektriklerin kesilme sebebini öğrenmek isteyen meraklı apartman sakinleri bu durumdan istifade edip komşularıyla birkaç cümle kurup olayın nedenini öğrenmeye çalışıyorlar. Böylece günlerdir yüzlerini görmedikleri komşularının bir bahane ile görmüş oluyorlar.

     Her gün asansörle apartmandan kaçan üst komşular kaçamayacaklarını anlayınca merdivenden inerken birkaç komşunun halini hatırını sormak zorunda kalmaları elektrik kesintisinin bir başka hayıra vesile oluşunu seyrettim.

     Ve akşam saatlerinde elektriklerin gelmesiyle bu büyülü ortam kendini, esir düşmüş bir asker gibi ellerini yukarı kaldırarak, teknolojinin kurşunlarına teslim ediyor.

     Geride, teknolojiden uzak bir günün üzerimizde bıraktığı zindelik ve zihnimize kazınanlar kalıyor.

     Günlerden bir gün, sabahlardan bir sabah elektriklerin kesilmesini sabırsızlıkla bekliyorum...

     Kalın sağlıcakla...


Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

 • İncir Ağacındaki Adam
 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1.674
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05079310977
Bu ağızda tat bırakan yaşantıyı yakalayabilmek için bir 'TEK' olabilmek mümkün. Tabiki şalteri indirmeyi her zaman elektrik kurumuna veya başka sebeplere bırakmaz isek...

Güzel ve özlem giderici bir yazıydı... Zihnine ve kalemine sağlık Recep abi...
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 262
 • Cinsiyet: Bay
 • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
  • okul için hazırladığım web sitesi
 • GSM: 0 505 350 57 0
TEK olabilirseydik zaten bu yazıya gerek kalmazdı. Toplumsal bir yaranın yansımasıdır yazılanlar...
Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.


 

         
Twittear