DAR GÖRÜŞLÜ DAR KAFALILAR - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: DAR GÖRÜŞLÜ DAR KAFALILAR  (Okunma sayısı 2874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Moderatör
 • *
 • İleti: 204
 • Cinsiyet: Bay
 • ÜLKESİNE SEVDALILAR
 • GSM: 0533 450 50 86
DAR GÖRÜŞLÜ DAR KAFALILAR
« Topic Start: 24 Kasım 2013 - 21:59 »
 • Yayınlama

 •      AHMET YAKUPHAN
       ahmetyakuphan@hotmail.com
       24 Kasım 2013 Pazar

       DAR GÖRÜŞLÜ DAR KAFALILAR

       İnsanlar doğduğu günden ölünceye kadar öğrenerek yaşarlar. Ancak öğrendiklerini bazı insanlar okuyarak, bazı insanlar birinden öbüründen görerek bazı insanlarda işiterek öğrenirler.

  İnsanların düşünceleri ve bakışları; öğrenme şekline, okudukları kitapların türüne, ailelerinin yapılarına ve okullardaki aldıkları eğitime göre değişir.

  Günümüz insanları, demokrat, sosyal demokrat, muhafazakâr demokrat, sosyalist, komünist, ateist ve Müslüman olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bu insan tiplerinden her biri diğerini dar görüşlü dar kafalı ve ileriyi görememekle suçlar. Oysa bu insan tiplerinden hangisi daha ileriyi görebilen ve geniş açıdan bakabilen tiptir?

  Bunu anlayabilmek için ilme bakmak lazım. Burada da hangi ilim diye sorulabilir; Darvin mi, Marx mı yoksa Hz. Muhammed (s.a.v.) mi?

  Sadece dünya hayatına hükmeden, onu bile adaletle düzenleyemeyen kişiler ve onların fikirleri insanları geniş açıdan baktırabilir mi? Oysa Peygamberimiz (s.a.v.) bu dünyanın da ötesine geçerek bize fikir veriyor ve düşünce dünyamızı genişletiyor.

  Sadece ve sadece gerçek Müslümanlar ilimle ve şuurla yetişen Müslüman olurken en geniş açıdan bakarlar ve ilerisini de görebilirler. Müslümanlar olarak, dünyanın sonuna kadar olan zaman içerisindeki olayları gören hatta cennet ve cehennemden haber veren bir peygamberin ümmetiyiz. Bizler de peygamberi takip edersek onun gibi olaylara geniş açıdan bakabiliriz. En geniş açıdan bakanlar ALLAH’a en yakın olanlardır.

  Demokratım diyenler, sosyal demokratım diyenler, muhafazakâr demokratım diyenler ancak oldukları pencereden bakan dar görüşlülerdir.

  Bugün okumayan, İslam’ı yaşamayan ve düzene uyan Müslümanlar da geniş açıdan bakamayanlardır. Asıl sıkıntı da buradadır.

  Diğerleri de bunlara bakarak Müslümanlara geri kafalı, dar kafalı, dar düşünceli gibi sözcükler kullanmaktadırlar.

  Bugün maalesef İslam âlemi olarak bilimde ve teknikte geri kalışımızın sebebi de ilimden yoksun ve şuursuzca Müslüman oluşumuzdur.

  Tarihteki Müslümanlar bizim gibi miydi?

  Maalesef “Oku!” ayetini dikkate almayan bir topluluk olduk.

  İlimsiz toplumların geniş düşünmeleri, olaylara genişçe bakmaları mümkün değildir.

  Keyf için alimin uykusu cahilin ibadetinden evladır denmemiştir.

  Ülkemizde de Müslümanlar olarak cahiller topluluğu olduğumuz için cemaatlere, cemiyetlere, partilere ve tarikatlara ayrılarak tefrika içine dalmışız ve sadece onların gözlükleri ile dünyaya bakmışız.

  Oysa ayeti kerimede “Bölünmeyin, parçalanmayın, tefrikaya düşmeyin.

  ALLAH’ın ipine topluca ve sımsıkı sarılın.” buyurulmaktadır. (Al-i İmran – 103) 
  Param parça olan toplumların İslam’ca düşünmesi, olayları Kur’an ölçüsünde değerlendirmesi ve dünyaya geniş açıdan bakması mümkün değildir.

  Bugün bunu yaşamıyor muyuz?

  Değerlendirmelerimizi ve bakışlarımızı  nece yapıyoruz? Kimi örnek alarak dünyaya bakıyor ve öyle yaşıyoruz?

  ALLAH aşkına biraz düşünelim ve öyle karar verelim.

       Sevgi ve Selamlarımla...
   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear