ÇÖMLEKÇİ'DE DÖNÜŞÜM İSYANI - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÇÖMLEKÇİ'DE DÖNÜŞÜM İSYANI  (Okunma sayısı 2470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

  • Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
  • İleti: 3.138
  • Cinsiyet: Bay
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Çömlekçi ve İskenderpaşa mahallelerini Koruma Derneği Başkanı Dursun Ali Düzenli, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni ve TOKİ’yi milleti kazıklamakla suçladı.

Karadenizinsesi.com / Meryem AKGÜN -  Trabzon’un Çömlekçi mahallesindeki kentsel dönüşüm projesinin ikinci etabı için hak sahipleriyle görüşmelere başlanıldı Metrekare başına teklif edilen 5-6 bin liralık fiyatın, hak edilenden 2-3 kat düşük olduğunu savunan Çömlekçi ve İskenderpaşa Mahallelerini Koruma Derneği Başkanı Dursun Ali Düzenli, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ’yi, milleti kazıklamakla suçladı, halkı da ortak mücadeleye çağırdı.

ÇÖMLEKÇİ ALTIN DEĞERİNDE

Mahalle sakinleriyle birlikte dün basın toplantısı düzenleyen Dursun Ali Düzenli, “Çömlekçi, Trabzon’un en değerli bölgelerinden biridir. Yıllar içerisinde buranın bir fuhuş ve suç merkezine dönüşmesi, değerini düşürmüş gibi görünse de bu yanılgıdır. Bunu şöyle yorumluyorum; Çömlekçi pisliğin içine düşmüş altın gibidir. Bu melanetin temizlenmesi biz Müslümanlar için farzdır. Birinci etap kentsel dönüşüm çalışması yapıldı. İnsanlara hak ettiklerinin altında ücretler verildi. Şimdi sıra ikinci ve üçüncü etaba geldi. Fakat insanlara önerilen rakamlar oldukça komiktir ve asla kabul edilemez” diye konuştu.
 

PAZARKAPI’YI ÖRNEK VERDİ

“Pazarkapı mahallesindeki kentsel dönüşüm kapsamında metrekareye 7-8 bin lira ödendi. Meydan’a yakınlığı nedeniyle daha kıymetli olmasına rağmen Çömlekçi’de ise metrekareye 5-6 bin lira öneriliyor. Arka cephelerde bu rakam 3-4 bin liraya düşüyor. Bu kabul edilemez. Oysa burada ön cephe için metrekareye 17-18 bin, diğer kısımlar için en az 10 bin lira ödenmesi lazım. Düz mantıkla bakarsak, vatandaş arsasını kat karşılığı verse eski dairesinin yerine bir daire alır. Oysa bu rakamları dikkate aldığımızda, bir kişi eski dairesinin üzerine en az 200 bin lira borçlanacak ki yeni bir daire alabilsin. Bu insanlara zulümdür” diye konuştu.
 

KİMSE KABUL ETMESİN

Vatandaşları, önerilen fiyatları kabul etmemeleri konusunda uyaran ve toplu olarak hak mücadelesine davet eden Düzenli, şunları söyledi: “Ya parasal olarak insanların hakkı verilecek, ya da ada bazında imar planı yapılacaktır. Başka çözüm yoktur. Uyduruk bir ada bazında imar planı yapmışlar, tarihi kilise yazıyor ama camiye cami dememişler, dini tesis yazmışlar. Müslüman mahallesinde salyangoz satmak yok. Halkımıza sesleniyorum; kimse metrekareye 10 bin liradan az ücreti kabul etmesin. Elbette kimsenin elini, kolunu tutamayız. İnsanlar istediği gibi gider, belediyeyle, TOKİ ile anlaşır. Ama gelin birlik olalım, hakkımızı kimseye yedirmeyelim. Bakan, başkan ve TOKİ’ye sesleniyorum; milleti enayi yerine koymayın, hakkımız vereceksiniz.”

Haber Kaynağı: www.karadenizinsesi.com.tr

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...


 


Facebook Yorumları

         
Twittear