VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: VİSİR'İN GİZLİ KALMİŞ KAHRAMANLARI  (Okunma sayısı 16366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.141
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
Sultanmurat Camii ve Külliyesi Yaptırma Derneği tarafından bastırılan, Haşim Albayrak’ın kendi yazdığı Sultanmurat yaylasının Tarihi ve Savaşları konu alan kitabı “Çaykara Sultanmurat yaylası ve Sultanmurat savaşları” Yöremiz ve köyümüz hakkında bize çok çitti bilgiler veriyor.

1916 tarihinde Rusların, Trabzon bölgesini işgal etmeleri esnasında 23 Haziran günü Sultan Murat Yaylasında Osmanlı-Türk ordusuyla yapılan savaşta birçok şehit verdik. Ayrıca Sultan Murat hazretlerinin takriben yüz bin kişilik bir orduyla bölgeye geldiğini vezir-i azamla Sultanmurat’ta buluştuğunu ve bölgede 5 gün kaldığını, 5.gün Cuma namazı kıldırarak halkın dua taleplerine cevap vererek “Ey ahali! ALLAH yazınızı yaz kışınızı da kış gibi eylesin” diye dua ederek Erzurum üzerinden Erivan’a oradan da Tebriz üzerinden Bağdat’a gitti.

Sultanmurat Camii ve Külliyesi Yaptırma Derneği tarafından bastırılan “Çaykara Sultanmurat yaylası ve Sultanmurat savaşları” adlı kitapta Gülen Köyü (Visir) den de bahsediliyor.

Kitapta aynen şu şekilde;

GÜLEN KÖYÜ VİSİR

Gençahmetoğlu Halim Efendi,
Gençahmetoğlu Eşref Efendi,
Karaismailoğlu Recep’in oğlu Hasan (Yemen’de Savaşmiştır)
Karaismailoğlu Recep’in oğlu Dursun (Sonradan 1. Dünya savaşına katılmış olup geri dönmeyen adsız, yeri bilinmeyen şehitlerden sadece biri)
Karaismailoğlu Mehmet’in oğlu Bayram ve Yakup (seferberliğe çıkıp savaştan sonra geri dönmüşlerdir.)
Aptioğlu Hamdi Çavuş (Dumlupınar’da yaralanmıştır)
Aptioğlu Ali Düzenli,
Likotoğlu (Korkmaz) Hacı Salih Efendi, Of savaşlarında çete reisliği yapmıştır.
Seyidoğlu (Yılmaz) Yunus ve
Gençahmetoğlu Halim ile Eşref,
Mahmut Biber,
Şevki Düzenli,
Dursun Genç,

Köyde İstiklal madalyası ve Gazilik Beratı alanlar:

Abdioğullar’ından Ali oğlu Hamdi Düzenli (1311 Doğumlu)
Kofoğulları’ndan Sefer oğlu İbrahim Yiğit (1316 Doğumlu)
Karabiberoğulları’ndan Yakup oğlu Dursun Genç (1315 Doğumlu)
Kamiloğulları’ndan Salih oğlu Kamil Akyol (1313 Doğumlu)

Ayrica;
Bu Köyden Hamdi Düzenli, Mahmut Biber, Şevki Düzenli, Dursun genç savaşarak gazi olmuşlardır. Bunlar dışında Ali Düzenli ve Recep Düzenli esir düşmüşlerdir.

NOT: Daha fazla tarihi bilgi almak için Ankara’daki Kurtuba Yayınları tarafından basılan “Çaykara Sultanmurat Yaylası ve Sultanmurat Savaşları” adlı kitabı Sultanmurat yaylasındaki cami derneğinden temin edilebilir.SULTANMURAT ŞEHİTLERİ

1.Dünya savaşı sırasında Rus ordusunun doğu anadoluyu işgal etme girişimi çerçevesinde deniz gücünün kuvvetli olmasının da etkisiyle Karadeniz sahillerine çıkartma yapan Rus orduları Çoruh vadisinden ispir in batısına kadar ilerlemiş olan kara ordularına destek sağlamak amacıyla iç bölgelere doğru bir hareket başlattı

Baltacı deresini geçip sürmene istikametine doğru ilerleyen Ruslar, solaklı deresine ulaştıklarında iki taburlarını çaykara istikametine sevk ettiler ve çaykarayı işgal ettiler. Rusların bu hareketini önlemek isteyen Bayburt'taki Türk karargâhı tarafından bölgedeki stratejik mevki olan soğanlı geçidini kontrol etmek için bölgeye milis kuvvetleri gönderildi. Ancak Rus ordusunun şiddetli saldırıları karşısında burada tutunamamışlardı. Bunun üzerine Bayburt'taki Türk karargâhı tarafından soğanlıdaki milis kuvvetlerini desteklemek amacıyla 29 Martta limonsuyu hanlarına bir jandarma müfrezesi gönderildi.


20 Nisan da ileri harekâta başlayan Rus ordusu, limonsuyu mevkiinde mevzilenmiş bulunan Türk milisleri tarafından geri püskürtüldü. Uzungöl vadisinden demir kapıya ilerleyerek Ballıköy deki birlikleriyle buluşmak isteyen takviye edilmiş Rus kuvvetleri 3 Mayıs tarihinde Türk birliklerince düzenlenen taarruz sonucuna yeniden geri püskürtürdüler mevcut güçleriyle bölgede üstünlük kuramayacaklarını anlayan Rus ordusu, değirmen derede bulunan 2 tümenini bölgeye sevk etti. Bu kuvvetlerin bölgeye ulaşmasıyla 20, 25 Mayısta 2 kez taarruzda bulunan Ruslar, Türk milisleri tarafından geri püskürtülmüşse de sayı ve silahça çok üstün olan düşman kuvvetleri 30 Mayısta düzenledikleri yeni bir saldırıda bölgeyi ele geçirdiler.

Madur ve Polut tepelerinden Bayburt bölgesine bir taarruz planlayarak Türk kuvvetlerini arkadan sarmayı düşünen Rus ordusunun karşısında; Çarşıbaşı-Karadağ hattında sahil müfrezemiz, harus dağlarının kuzeyinde 18.dümen, limonsuyu hanları-soğanlı ve haldizen bölgesinde jandarma ile takviye edilmiş milis kuvvetlerimiz mevcuttu. Nihayet gerekli hazırlıklardan sonra 8 Haziranda sultan murat ve limonsuyuna doğru taarruza gecen Rus ordusu, Türkler tarafından geri püskürtüldü.

3 bölge komutanı Fevzi paşa Gümüşhane'de bulunan 3. ordu komutanı Vehip paşa ile birlikte bir plan yaparak düzenlenecek bir karşı harekâtla Rusları bulundukları bölgeden atmak istiyorlardı. Çarşı başından haldizene kadar olan savunma hattında Türklerin 14.000, Rusların ise 25.000 kişilik kuvveti mevcuttu. Genel harekâttan önce yapılan kısmı taarruzlarla 5 obanın kuzeyinden taarruz eden Türk kuvvetleri buradaki Rus birliklerine ağır zayiat verdirerek 17 Haziran da kara dereye ulaşarak polut-madur bölgesine taarruz edecek birliklerimizin yan emniyetini sağlamıştı.15 Haziranda demir kapıdaki Rus birliklerine saldıran Türk birlikleri, bu bölgeyi de ele geçirdikten sonra soğanlı geçiti ile gakart sırtlarına ilerleyerek 92 şehit vermekle birlikte Ruslara ağır zayiat verdirerek bölgeyi ele geçirdiler.


Bu sırada sürmene Of istikametindeki harekatı yönetecek olan Fevzi Paşa, karargahını akkoyun yaylasına 3. ordu komutanı Vehip Paşa da karargahını aydın tepeye naklederek genel taarruz için hazırlıklara başladı nitekim 21-22 Haziranda Fevzi Paşa taarruz emrini verdi Sultanmurat istikametinde yapılan basınlarda Türk kuvvetleri önemli sayıda şehit verdiler ancak Rus ordusunun çok sayıda asker zayiatı oldu ve 1.000 den fazla askeri de esir alındı. 23 Haziranda da sürdürülen taarruzlardan da çok sayıda rus askeri öldürüldü ve Polut dağının kuzey sırtları ele geçirildi.

Çatışmalar sona erdikten sonra bölgeye gelen Çaykaralılar, Rusların terk ettikleri mevzilerdeki silah ve cephaneyi topladılar 23 Haziran 1916 günü şehitler tepesi civarında şehit düşmüş askerlerimiz tepenin güneyine bakan zirvesine defneden askerlerimize yardımcı olmuşlardır burada cereyan eden şiddetli muharebede şehit düşen 4. Alay 4. Tabur Komutanı Yüzbaşı Seyfettin Bey 4. alay 4. tabur 3. bölükten başgedikli Sururi ve 70 er toplu olarak defnedilmiştir.

Sultanmurat şehitler tepesindeki şehitlik Cevdet Sunay'ın genelkurmay başkanı olmasından sonra 1963 yılında milli savunma bakanlığı tarafından tescil edilmiştir. İlk defa 1963 yılında 3. ordu komutanı orgeneral Refik Tulga'nın iştirakiyle askeri tören düzenlenmeye başlanmış ve 23 Temmuz 1966 tarihinde 3. ordu tarafından şehitliğe 1 abide dikilmiştir.

O tarihten bu yana her yıl 23 Haziran tarihinde anma törenleri yapılmaktadır. 4 sultan Murat İran üzerinden 15.9.1635 de İran Tebriz'den dönüşünde Trabzon`a inerken Cuma Namazı kıldırmış olduğu yer, Sultan Murat yaylası adını bu komutandan almıştır.


Haşim Albayrak Biyoğrafisi


Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 80
 • Cinsiyet: Bay
  • kondisyon aletleri spor malzemeleri
 • GSM: 05335523755
 • Kan Grubu: Seçmediniz
1914  Türk Rus savaşlarında dedem rahmetli Molla Salih Of Baltaci deresindeki çarpışmalarda görev alarak gazi olmuştur. Bilgilerinize sunulur...

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 633
 • Cinsiyet: Bay
Karaismail oğlu Recep’in oğlu Hasan (Yemen’de Savaşmiştır) Burada bahsi geçen HASAN dedemdir. 1879 doğumlu (Rumi 1305 tevelüd) olup 98 yaşında (1977) vefat etmiştir. 12 yıl Yemende askerlik yaptığını, terhis edildikten sonra 3 ayda yaya olarak Yemenden Kars-Erzurum üzerinden köye döndüğünü anlatırdı. Yemenden 1918 yılında çekildiğimiz hesap edilirse 1915 yılında da terhis edildiğini düşünürsek takriben 1903 yılında 24 yaşında iken askere gittiği anlaşılmaktadır.

Karaismail oğlu Recep’in oğlu Dursun (Sonradan 1. Dünya savaşına katılmış olup geri dönmeyen adsız, yeri bilinmeyen şehitlerden sadece biri) Dursun amcam dedemin abisi idi. Evli olarak gittiği seferberlikten geri dönmemiştir. İzini sürebildiğimiz kadarıyla Sarıkamış'ta ALLAHüekber dağlarında donarak şehit olanların arasındadır. Evliliğinden İki kızı dünyaya gelmişti.  Mine ve Hanife adındaki kızlarından Hanife Halam Maçka'ya LİVERA köyüne gelin olarak gitmiş ve bu evlilikten Hasan ve Ayşe adında iki evladı dünyaya gelmişti. Ayşe ablamız Suluova'da Hasan ise Maçka'da yaşamaktadır. Mine Halam ise Mollasalih oğlu (Hacı) Ali Aktürk ile evli idi. Hasan, İlyas, Çiçek, Hüseyin (Hoca) ve Hacer adında 5 çocuk annesi olarak 2007 yılında Gülen Köyünde vefat etmiştir. Babaannem Halime Hasan dedemden; Fatma ismindeki en büyük kızı Yahyaoğlu Salih AKYOLLA evlenmiş,Ayşe Fazlı ÇAKMAK ile evli, Meva Mollasalihoğlu Mustafa ile evlenmiş,Hamide Remzi YİĞİT ile evlenmiş, Şehriye hızarcı Hasan AKTÜRK ile evlenmiş ve babam Osman olarak altı çocuğu daha dünyaya gelmişti.

Hasan Dedem Dursun Dedemin eşi Halime ile askerden geldikten 5 yıl sonra evlendirilmiştir. Dursun Dedem Askerden gelmeyeceği anlaşıldıktan sonra büyüklerimizin telkiniyle evlilik bağları kurulmuştu.

 • Yaa Sabır...
 • Administrator
 • *
 • İleti: 3.141
 • Cinsiyet: Bay
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 481 76 24
Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Daha geniş bilgi almak için Yahya Düzenli abimizin kitabını çıkarmasını veya burada bize bilgi vermesini umut ediyoruz...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 633
 • Cinsiyet: Bay
Yahyanın kitabını dört gözle bekliyoruz. Ama nerede....


 

         
Twittear