Moda nedir sizce? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Moda nedir sizce?  (Okunma sayısı 8556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Nilgün Aktürk
  • Aktif Visirli
  • *
Moda nedir sizce?
« Topic Start: 05 Mart 2008 - 13:01 »
  • Yayınlama

• çok geniş giyim-kuşamla sınırlandırılamayacak bir kavram.bilhassa günümüzde moda olmayan akım,yaratmayan hiçbirşey yok gibi.

sizlerin moda tariflerini ve moda hakkındaki düşüncelerini bekliyoruz.

ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• İncir Ağacındaki Adam
    • Süper Moderatör
    • *
    • GSM: 05079310977
    moda nedir sizce?
    « Yanıtla #1: 05 Mart 2008 - 13:14 »
  • Yayınlama
  • Moda, yakışan değildir.Sermaye piyasasına katkı için insanların alım isteğini arttıran bir oyun.Yoksa daha düne kadar beğenmediğimiz elbise, ev, araba yı vs. moda diye alıyoruz.Moda diye takılan gözlükler, moda diye moda diye giyilen pantolonlar daha düne kadar çöpe diye ayırdığımız eşyalarımız değil miydi?
    Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    moda nedir sizce?
    « Yanıtla #2: 05 Mart 2008 - 13:17 »
  • Yayınlama
  • çok doğru.
    ama bir diğer doğru da inkar edemeyeceğimiz bir gerçeğimiz olduğu.
    3 yaşındaki çocuklar bile moda olanı tüketmek arzusunda.
    biri beni durdursun:)yorum yapmayacaktım.sizlerin yorumlarını bekliyoruz.
    ALLAH'ın ihsan ettiğine mani olacak yoktur,O'nun mani olduğunu da lütfedecek yoktur.

• Gültane Isildar
    • Moderatör
    • *
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #3: 19 Mayıs 2008 - 14:09 »
  • Yayınlama
  • Moda nedirki??

Moda insanin günceli taklit edip monotonu yasamasidir.
    Moda sadece giyim de degildir.Makyaj yapma,konusma sekli ve sözcükleri,sac rengi ve sekli,evdekorasyonu,Arabanin modasi vardir 
    Nasilki ünlü olanlarin ilk isi bir hammer jip ile dolasmaksa.Nasilki bu siralar kendilerini sanatci sanan'larin hepsi bir model, vitrin mankenlerinin ciktigi fabrikadan cikmis gibi, ayni sac ,ayni tarz makyaj, ayni tarz giyim  ayni tarz konusma ile dolasiyorlar ve bunlari birbirinden ayirt etmek nerdeyse imkansiz ise ,iste bu modadir.

Moda bir bakima kendi kisiligi ve tarzi olmayipta ,güdüm icgüdüsü ile hareket edenlerin mecbur olduklari vasitadir.
    Kendi kreativiteleri olmayanlar etrafi taklit etmekle ,bir bakima topluma katilmak yön bulmak ,bende varim demek ister.Cünki kendi tarzinda olmak liderlik gibidir,herkesin yapabilecegi bir sey degildir.
    Giyimde modayi ele alirsak:
    Bu sene moda olan robali bol kesim, hamile elbisesi gibi görünen bluz,mini etek veya bluzlerin altina
    taytgiymek,yeanslerin dar bacakli boru seklinde olmasi.
    Düsünün simdi 150-160 boyunda bir türk kadin modeli'ki, türk kadini genetik olarak ,kisa boy,genis kalca,dar omuz,iri gögüsler,kisa bacaklar, malesef bu böyledir istisnalar haric.
    Biz okulda bicki dersinde standart türk kadini kalibi ile calisirdik ,ve bu ölcüler yukarida tarif ettigim türk kadin tipidir.
    Simdi degisti mi bilmem,cünki boy olarak yeni nesil bir 10-15 santim daha uzun oluyor.

Biz standardi ele aldigimiz icin devam ediyorum.Simdi bu ölcüde bir kadina su robali bluz veya elbiseyi giydirin,altinada tayti ve karsisina gecin bakin .Nasil görünüyor..!?
    Evet sanki bal kabagini baloya getiriyormus gibi degilmi..!?
    Birde ,170-180 lik 50 kiloda bir kadin boyunu düsünün,mesela podyumda.Kadin zaten bir deri bir kemik ,boyda minare gibi,eee..! ,
    simdi aradaki fark ,uzun boyluya cuvalda giydir, podyumda dolassin harika görünür,ayni kiyafeti kisa boyluya giydir, sapli elma sekeri geziyormus gibi görünür.
    Modayi yapanlar (versaje, fendi,shanel ,Yves Saint lauren,D&G,v.s ) ne bilsin bu kadinlarin kisasi var,sismani var,ne giydigini bilmeyeni var,onlar sadece sow yapip o seneki bütcelerini düsünür.

Bir kadin 30 yasina kadar kendi stilini bulamamissa artik aramasina gerekte yoktur.Onun yapabilecegi en iyi sey, zaten kaybedecegi bir sey yoktur sadelik ve modayi takip etmektir.

Aslinda o sene ne moda olursa olsun,her model giyim,her renk her kadina gitmez.
    Bu isi bilmeyeninde artik sansina kalmis ,o sene belki ona yakisacak bir renk ve bicim gelirde ,hic degilse bir sezon kendine yakisani bulur.
    ALLAH kimseyi modanin eline düsürmesin!!!!???

saygilarimla
                                            Gültane Isildar

Shanel defilesi

Niceleri Geldi , Neler İstediler,
    Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
    Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
    O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler

Ömer Hayyam

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
    Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
    " BU DA GEÇER YA HU"
    yazıyormuş....

• Ömer Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • GSM: 05356886550
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #4: 19 Mayıs 2008 - 19:47 »
  • Yayınlama
  • harzemsah katılıyorum sana yırtık seyleri giyiyolar moda diyolar sacma bence insan kendine yakısanı giymeli

ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• P h o e n i X
    • Aktif Visirli
    • *
    • Quae nocent docent!...
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #5: 19 Mayıs 2008 - 23:37 »
  • Yayınlama

• "İnsanlar kıyafetlerine göre karşılanır, karakterlerine göre uğurlanır" sözü bu noktada yol gösterici olmalı.

Moda konusunda hiç anlamadığım, anlayamadığım şey, "insan kendini tanımaz mı, neyin yakışıp-yakışmadığını görmez mi, kendini neden bu komik durumlara düşürür?"

Moda emretti diye, palyaço olmak mı lazım? Bence modayı sıkı sıkıya takip eden insanların, estetik zevkleri çok gelişmediği gibi, kişilikleri de tam oturmamış..

You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
    ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Yavuz BİBER
    • Süper Moderatör
    • *
    • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
      • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
    • GSM: 0536 324 90 35
    • Kan Grubu: Seçmediniz
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #6: 20 Mayıs 2008 - 01:59 »
  • Yayınlama
  •              Lise zamanlarımızda şöyle bir söz dolaşırdı aramızda moda için;
    Medeni Olmanın Dangalakça Anlamı (M.O.D.A.) Benca fena sayilmaz habu söz.A...E...O...
    desen 49

• Gültane Isildar
    • Moderatör
    • *
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #7: 20 Mayıs 2008 - 23:53 »
  • Yayınlama
  • Evet nasrettin hocanin ye kürküm ye hikayesi gibi.
    Ama maalesef toplum anlayisinda giyinmenin cok önemi vardir.
    Bir toplantiya salas bir kiyafetle giden kimseyi tipki Nasrettin Hoca gibi kimse fark edemez hatta en kötüsü kücümserler.
    Bu yüzden sadece hanimlar degil, beylerde giydiklerine dikkat etmeli.
    "Dost basa ,düsman ayaga bakar "atasözünü unutmayalim,bastan asagiya sik giyinip ne ayaga nede basa baktiralim.
    Niceleri Geldi , Neler İstediler,
    Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
    Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
    O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler

Ömer Hayyam

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
    Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
    " BU DA GEÇER YA HU"
    yazıyormuş....

• Nurten AKYOL
    • Aktif Visirli
    • *
    • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #8: 21 Mayıs 2008 - 00:21 »
  • Yayınlama
  • Modaya uymuyorum demeyelim inanmam. Ama her modaya da uymamız gerekmiyor.
    Mesela 20-30 sene öncesi erkekler ispanyol paça pantolon giyerdi çünkü modaydı, ama şimdi giymiyorlar çünkü moda değil, o zaman giydiklerini bugün giymeye kalksalar birçoğu utanır sokağa çıkmaya. Mesela bayanlar 10- 15 sene öncesinde saçlarını önden şöyle kabarık kabarık yaparlardı, en az 10 cm daha uzarlardı, o eski fotoğrafları görünce nasıl gülüyoruz, insanlar kendi haline de gülüyor, eee o zaman modaydı ama şimdi değil. O zaman o görüntü çok normaldi. Giydiğimiz kıyafetlerin kumaşına kadar herşey moda ile alakalı. 10 sene önce giydiğimiz kıyafetin kumaşını yada desenini şu an giymiyoruz, çünkü modası geçti...
    Mesela ev hanımları, eskiden bildiğim kadarıyla 20 -30 sene önce havlu kenarlarına dantel yapılmazdı, ne oldu şimdi moda oldu, herkes harıl harıl havluya dantel örüyor, niye? moda diye....
    Bu örnekler çok arttırılabilir.
    Ama benim söylemek istediğim, tabiki moda olan her şeye uymuyoruz ve de uymamamız gerekiyor, ancak modayı takip etmiyorum lafına inanmam. Herkes bi şekilde takip ediyor...

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
    Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
    İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
    Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Nilgün Aktürk
    • Aktif Visirli
    • *
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #9: 21 Mayıs 2008 - 11:02 »
  • Yayınlama
  • Nedense modayı giyimle sınırlıyoruz,ama bugün hayatımızın her alanında hakim.

Ve sürekli değişen bir olgu moda.

Bakışın,konuşmanın,gülmenin,yediklerimizin,dinlediklerimizin dahi modayla şekillendiği şu günlerde sözde hepimiz 'özel' ,şahsına münhasır olmanın peşindeyiz.Ama herkesin kopya ederek sonuçta birbirine benzemesi sonucunda nasıl özel olunuyor çözebilmiş değilim.

Sizde etrafınızda aynılaşmış,özelliği kalmamış,klon insanlar görmüyor musunuz?

Oysa anlayabilsek her insan bir derya,keşfe çıksak...

• ...ve BEN SUSUYORUM
    • Aktif Visirli
    • *
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #10: 18 Temmuz 2008 - 21:25 »
  • Yayınlama
  • insanın kendine yakısanı makul çizgiler ve ölçüler sınırları içerisinde giymesidir demek istiyorum.ama öyle degildir maalesef.kendi fikirlerimizi yasayamadıgımız gibi kendi istedigimiz gibi de giyemiyoruz.aslında bu bir kişilik problemidir.bütün toplumu ilglendirdiği içinde sosyolojik bir problemdir.komple incelenmeye ihtiyacımız var aslında......PLATONİK
    ...ve BEN SUSUYORUM

• naci aktuerk

• Ziyaretçi
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #11: 18 Temmuz 2008 - 21:53 »
  • Yayınlama
  • moda programının biri, sarkıcımızla röportaj yapıyordur.. "daha hangi sarkılara klip cekilecek, yeni kaset var mı..." sorularından sonra program formatına uygun olarak sarkıcımıza su soru yöneltilir:

-murtaza bey, sizce moda nedir??

sarkıcımız murtaza, biraz ıhh mıhh ettikten sonra su cevabı verir:

-bence moda insanın kendisine yakısanı giymesidir...

ve matematikcilerin yıllardır cözemedikleri problemi cözmüs gibi kasılır. ama gerzek programın gereksiz sunucusu bu cevaptan hosnut olmaz. insanın kendisine yakısanı giymesiyse, bu programın ve hatta koskoca bir endüstrinin varlıgnın sebebi hikmeti nedir di mi ya???

evet bu cevap kısmen delikanlı bir cevap olsa da suursuzdur, yumsaktır. asıl diyalog su sekilde olmalıydı:

-murtaza bey, sizce moda nedir??

-moda sürü psikolojisidir. cobanların koyun sürüsünü gütmesini kolaylastıran bu psikoloji, sizi yani modaya uyan sürüyü sagmaya, paralarınızı cukkalamaya yarar. her yerde cok kötü oldugu söylenen, herkesin de ben uymuyorum dedigi, sürü psikolojisi is modaya gelince olması gereken bir seymis, normali buymus gibi görünür, gösterilir.
    Komsuyla gelen dügün bayram, Üzüm üzüme baka baka kararır gibi cümlelerinin sentezi neticesinde meydana gelen, uyanların havasını arttırıp, uyamayanların canını sıkan, emperyalist saldırgan pazarlama tekniklerinden biri olan olusumdur bence.

• ecem61-61

• Ziyaretçi
    Moda nedir sizce?
    « Yanıtla #12: 18 Temmuz 2008 - 22:13 »
  • Yayınlama
  • ߀nc€ h€R yılıN k€ndin€ özqü modası waR örneqiN ßu yıL modacılarıNN hemeN hemeN aynı s€yl€ri piyasaya dökmesi w€ mankenlerİN bu ürünü tanıtmaları..

Facebook Yorumları

Twittear