KENDİNİZDEN BİŞEY BULABİLECEKMİSİNİZ ? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: KENDİNİZDEN BİŞEY BULABİLECEKMİSİNİZ ?  (Okunma sayısı 3189 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Hatice Düzenli YAZICI
  • Aktif Visirli
  • *
  • Her sıkıntı bir kolaylığa gebedir
Ben cocukken Edip Akbayram’in ismini Edi zannederdim. Yani o, benim icin Edi Pakbayramdi.

Ablama, Nasil olup da koca bir gunu canin sikilmadan evde oturarak geciriyorsun? Demistim. Buyuyunce insanin cani sokakta oynamak istemez ki cevabini vermisti. Uzunca bir sure buyuyup buyumedigimi anlamak icin kendime, Canin sokakta oynamayi istiyor mu? diye sormustum.

Sabahlari kalktigimda aklimin hala yerinde olup olmadigini anlamak icin 2+2,3+4 gibi toplama islemleri yapardim. Sonuclar dogru olunca da cok sevinirdim.

Dedemle parka gittigimiz bir gun TRT’ciler cekim icin oradaydi.Beni oynarken cektiler.Yayin gunu bizim aile jeneriginde gozuktugum cocuk programini izlemek icin televizyon basina gecti.Kendimi ekranda gorunce, Beni niye parkta unuttunuuuz? diye gozyaslarina bogulmustum.

Geri vites kavramim yoktu. Sofor, kolunu koltuga atip arkaya dogru bakinca araba otomatikman geri geri gidiyor zannederdim.

Benden buyuk kuzenlerim dondurmacilarin dondurma kulahlarinin sivri kismiyla kulaklarini karistirdigini soylemisti. Inanmistim. Hala da kulahlarin sivri kisimlarini yemem. cope atarim.

Babaannem bir gun gelirse sevdigim dizilerin olmadigi bir gun gelsin istiyordum.

Abimle Karaoglancilik oynardik. O Karaoglan olurdu, beni de Bizans askeri yapardi. Sonra evire cevire doverdi. cok muhim bir sey yaptigimi sandigim icin canim yansa bile hic sesimi cikarmazdim.

Yesil ve siyah zeytinin ayri agaclarda yetistigini sanirdim.

Bulmacalardaki, anne nin erkek kardesi kismina dayimin bes harfli ismini sigdirmaya calisirdim.

Anaokulunda patates baskisi yapmayi ogrenmistik. O kadar hosuma gitmisti ki, evde duvarlara, masa ortulerine filan basmistim.Ancak sanat merakim annemin yeni aldigi beyaz etege patatesi yapistirmamla son bulmustu. Hem gonlunu almak hem de el koydugu patateslerime kavusmak icin dahiyane bir fikirle ogretmenimin yanina gittim. Annem yazisini patatese oydurttum.Sevincle eve gelerek soyundum. Renkli boyalara batirdigim patatesi vucudumun her tarafina bastim. Sonra da annemin karsisina gectim. Beni o halde gorunce aglamaya baslamisti.

Madonna ile Maradona’yi kardes zannederdim. Kendi kendime, Bunlarin babasi ne sansli be. Bir cocugu futbolun krali, biri muzigin kralicesiderdim.

Birinden ozur diledigim zaman ALLAH’in bana bir ozur verecegini sanirdim. Sakat olacagimi dusunup hemen diledigim ozru geri alirdim.

Kurban Bayrami’nda toplanan derilerden ucak yapildigini sanirdim.Ucaklarin dis yuzeyinin bu derilerle kaplandigi icin Turk Hava Kurumu’nun topladigini dusunuyordum. Ucak kacirma filmlerinde silahla ates edildiginde ya da bomba patladiginda, Ayyy! Deri delindi! derdim.

Gil diye konusanlari fakir zannederdim.

Annem banyodan ciktiktan sonra babamin soyledigi, Sihhatler olsun lafini Saatler olsun diye anlardim. Bunun da, Banyoda amma cok kaldin gibi bir sey demek oldugunu sanip babamin anneme kizdigini dusunurdum. Annemin buna karsin niye sadece, Sagol dedigini merakederdim. Ne kibar kadin,derdim.                                                             

Eğer sizinde çocukken böyle ilginç düşünceleriniz varsa ekleyebilirsiniz..

Akıllı sustuğu vakit tefekkür
Konuştuğu vakit zikreder
Baktığı vakitte ibret alır.

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...

Benden buyuk kuzenlerim dondurmacilarin dondurma kulahlarinin sivri kismiyla kulaklarini karistirdigini soylemisti. Inanmistim. Hala da kulahlarin sivri kisimlarini yemem. cope atarim.

:D :D :D
Aynı sebepten dolayı bende hala dondurma kulahının sivi kısmını yemem.

Aklıma bir şey geldi. Bir gün babaannemle dolmuş beklerken, küçüğüm tabi( o zaman Trabzonda dolmuşlar taksi dolmuş idi) uzaktan gelen taksi için şu dolmuşmu diye sordu, araç yaklaştığında yok  o dolu değil boş demiştim. Niye doluyu bekliyoruz, boş olanlara niye binmiyoruz demiştim.

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Hatice Düzenli YAZICI
  • Aktif Visirli
  • *
  • Her sıkıntı bir kolaylığa gebedir
Bende istanbula ilk geldiğimde özel halk otobüslerine hiç binmezdim onlara özel insanlar biner sanırdım ayrıca akbilide özel insanlara verırler sanıyodum (devlet memurları filan :)))
Akıllı sustuğu vakit tefekkür
Konuştuğu vakit zikreder
Baktığı vakitte ibret alır.

• Aktif Visirli
  • *
bende babanemin sevdiğim diziler olduğu akşami gelmesini istemezdim çünkü dizi bitene kadar adamı öldürdüler kızı terketti vah vah diye ağlardı...... :D :D
ŞU KOCA DÜNYADABİR UFAK NOKTASIN UYAN EY İNSAN OĞLU VARLIK İLE YOKLUK ARASINDA BİR MUAMMASIN.......

• kardelen
  • Aktif Visirli
  • *
  • fotto
 ;D ;D sabah sabah sayenizde cok güldüm cok yasayin ins.

• P h o e n i X
  • Aktif Visirli
  • *
  • Quae nocent docent!...
Annem bana küçükken, "seni yüksek okullara göndereceğim" derdi. Bende ona; Anne şu çok katlı olan okullara mı" diye söylerdim.. (5-6 yaşlarında falan)
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

Facebook Yorumları

Twittear