Beslenme - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Beslenme  (Okunma sayısı 1398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Gültane Isildar
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 595
 • Cinsiyet: Bayan
Beslenme
« Topic Start: 13 Haziran 2008 - 18:58 »
 • Yayınlama
 • İnsan metabolizmasının hayatını ve günlük fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için besinlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı Beslenme için doğal ve temiz besinler tüketmenin yanında bu besinleri dengeli olarak tüketmek gerekir.

  Sağlıklı ve dengeli beslenme için alınması gereken besinleri 5 ana grupta toplayabiliriz:


  Tahıl ve Ekmek Grubu
  Sebze ve Meyve Grubu
  Süt ve Süt Ürünleri
  Et Grubu
  Yağ ve Şeker Grubu

  En fazla tüketilmesi gereken besin grubu tahıllardır. Bundan sonra sebze ve meyveler gelir. Bu grubu, süt ve süt ürünleri ile et grubu besinler takip eder. En az tüketilmesi gerekenler yağ ve şeker grubudur.

  Hayvansal ve Bitkisel besinleri kimyasal özelliklerine göre ise Karbonhidratlar, Proteinler, Yağlar, Vitaminler, Mineraller ve Su olarak gruplandırabiliriz. Her besin grubunun vücut için gerekli olan benzer yada farklı özellikleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme, işte bu besin gruplarının yeterli ve dengeli alınmasıyla sağlanır.

  Beslenmek, sadece yemekten ibaret değildir. Bilinçli beslenmek, sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Öncelikle, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu Besinler'i tanımalı, Besinlerin Besin değerleri'ni bilerek ve gözeterek, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.

  Sağlıklı ve dengeli beslenmek için; Öncelikle, alınan gıdaların çeşitli olmasına dikkat edilmelidir. Tek taraflı beslenmek sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, alınan gıdaların taze olmasına da özen gösterilmeli, suni gıdalardan kaçınılmalıdır. Gün içerisindeki öğün sayısını arttırmak ve düzenli beslenmekte önemlidir. Yeteri kadar vitamin, protein ve su aldığınızdan ve yağ oranı az besinler tükettiğinizden emin olmalısınız. Yağda kızartmak yerine su buharında hazırlanan bir börek hem çok daha hafif hem de çok daha lezzetli olmaktadır...

  Tatlılar da güzeldir, ama herşey kararında güzeldir... Gıdaları hazırlarken besin değerlerinin zarar görmemesine de dikkat etmek gerekir. Yemeğin suyuna banmaktan da kaçınmayın, vücudunuz bundan memnun kalacaktır. Çünkü, vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve Vitaminler'in büyük bir kısmı yemeğin suyuna karışmış vaziyettedir. Bütün bunların yanında, alkol ve sigaradan da uzak durmalı ve spor yapmaya özen göstermelidir. Alkolün azı yararlıdır dense de, çok az bir yararı varsa bile, zararı yararından fazladır.

   Yaşlanma sürecinde çevresel faktörlerin ve yaşam şeklinin etkisi çoktur. Bu faktörler yaşlanma sürecinin neredeyse % 70'ini etkilemektedir. Bu yüzden çevresel faktörleri ve yaşam tarzını kontrol ederek genç kalmayı ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamak mümkün olabilir.

      Buradaki en önemli kontrol basamaklarından birisi beslenme davranışıdır. Beslenmenin çeşitlendirilmesi, tek gıdaya yönelmemek gibi beslenme davranışları vitamin ve minerallerin yeterli alınabilmesi, yani sağlıklı beslenme için önemlidir. Araştırmalar bazı vitaminlerin yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve yaşam kalitesini arttırdığını göstermektedir. Örneğin; A vitaminini en iyi alabileceğiniz besin kaynakları süt, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve ıspanak. C vitaminini ise en çok turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, maydanoz ve birçok sebze ve meyvede bulabilirsiniz. E vitamini kaynakları ise bitkisel yağlar, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerdir.

      Beslenmeyle birlikte bu gıdaları alırken aynı zamanda yaşam tarzınızda da değişiklikler yapmanız gerekiyor. Eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız, egzersizi hala hayatınızda bulundurmuyorsanız daha sağlıklı yaşlanmak için yeterince çaba göstermiyorsunuz demektir…
  Niceleri Geldi , Neler İstediler,
  Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
  Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
  O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler
                            
  Ömer Hayyam
   
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
  Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
  " BU DA GEÇER YA HU"
  yazıyormuş....


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear