Lavanta - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Lavanta  (Okunma sayısı 2222 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • selmabhr

 • Ziyaretçi
Lavanta
« Topic Start: 11 Ekim 2008 - 11:42 »
 • Yayınlama
 • -Genel karaciğer şikâyetleri
  -karaciğer yetmezliği
  -kronik karaciğer enfeksiyonlarına karşı
  -karaciğerin rejenerasyonu
  -Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı
  -saç dökülmesine karşı
  -vitiligo önleyici
  -sedef ve ileri yaşlarda deride oluşan yaşlılığa bağlı lekelere karşı
  -sakinleştirici ve rahatlatıcı (sedatif)
  -doğum sonrası perineal ağrılara karşı
  -uykusuzluk  Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı
   Bir tutam (4-5 g) lavantayı 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda 4 dakika demleyiniz. Dört dakikadan daha fazla demlemeyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama nokasında sabit tutunuz. Cezvede demlerken ocağın altını çok kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız. Çok yavaş bir şekilde kaynıyor kaynamıyor gibi demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra içmek için ılımasını bekleyiniz. 15 gün boyunca hergün, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı dolusu içiniz. Her defasında (her kullanımda) taze olarak hazırlanması şarttır. Bir gün önce arta kalan miktarı kullanmayınız. Kolay olsun diye bir kaç günlük hazırlayıp buzdolabında koruma altına almayınız. Hiç bir şekilde damak tadına uygun olsun diye, içerisine şeker veya benzeri hiç bir katkı ilave etmeyiniz. Onbeş günlük ilk kür tamamlandıktan sonra rahatsızlığın seyrine göre haftada 3-4 defa, akşam yemeklerinden en az iki saat sonra bir çay bardağı içilmeye devam ediniz. Karaciğer metabolizması sağlıklı çalışmaya başladıktan sonra kür sonlandırılmış olur.
  Her sağlıklı insanın yılda bir defa 15 günlük lavanta kürünü uygulamasında çok büyük faydalar vardır. Değerli okuyucu hiç bir bitkisel kürü alışkanlık haline getirmeyiniz. Karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların, Hepatit-B veya Hepatit-C virüsü ile yaşamak zorunda olanların zaman zaman lavanta kürünü uygulamalarında çok büyük faydalar vardır.


  Saç dökülmesine karşı Bir tutam (yaklaşık 5g) lavantayı 750 ml kaynamakta olan suya ilave ediniz. Yaklaşık 5 dakika yüksek sıcaklıkta (kaynama noktasına yakın) demleyiniz. Demleme tamamlandıktan sonra ılımasını bekleyiniz ve ılıkken süzünüz.
   
  Eğer, saçlarınız temiz ise demlediğiniz lavanta suyu ile saçlarınızı yıkayınız ve yarım saat etki ettiriniz. Yarım saat etki ettirdikten sonra sadece suyla durulayınız.
  Eğer, saçlarınız kirli ve çok yağlanmış ise, önce sabun (tabii yeşil sabun) veya şampuanla yıkayınız. Sonra demlenmiş lavanta suyu ile yıkayarak, yarım saat etki ettiriniz. Daha sonra sadece su ile durulayınız. Saç dökülmesi durana kadar haftada bir-iki defa uygulanır. Saç dökülmesi durduktan sonra önleyici amaçlı olarak zaman zaman uygulanır.

  Kaynak, İbrahim Saraçoğlu  • Gültane Isildar
  • Moderatör
  • *
  • İleti: 595
  • Cinsiyet: Bayan
  Lavanta
  « Yanıtla #1: 12 Ekim 2008 - 12:53 »
 • Yayınlama
 • Selmacigim ;öncelikle siteye hos geldin. Gönderdigin konu icin tesekkür ederim cok istifa edecegim bir konu,eline saglik.Katkilarinin devamini bekliyorum.Saygilar veSevgilerle ablan Gültane
  Niceleri Geldi , Neler İstediler,
  Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
  Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
  O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler
                            
  Ömer Hayyam
   
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
  Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
  " BU DA GEÇER YA HU"
  yazıyormuş....

  • selmabhr

  • Ziyaretçi
  Lavanta
  « Yanıtla #2: 15 Ekim 2008 - 19:52 »
 • Yayınlama
 • yorumun için teşekkür ederim ablacığım
  fırsat buldukça yararlı olduğuna inandığım bilgileri sizlerle paylaşacağım inşALLAH...


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear