KACALAH'DAN İNDİM KÖYE - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: KACALAH'DAN İNDİM KÖYE  (Okunma sayısı 3090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
KACALAH'DAN İNDİM KÖYE
« Topic Start: 27 Mart 2009 - 19:42 »
  • Yayınlama
  •     SERVET IŞILDAR
         servetisildar@msn.com
         27 Mart 2009 Cuma

KACALAH'DAN İNDİM KÖYE

1975, 1976 lı yıllar. Yayla öncesi bir ay kacalah, yayla sonrası bir ay kacalah.
    Nedense Her ikisinde de kacalah daki evimizde gece kalmazdık. Herhalde kacalahda iyi bir evimiz olmadığından olsa gerek, gündüzleri kacalah’da çalışır, aksama yakin ineklerin hizmetini yapardık ve rahmetli annemle köyün yolunu tutardık.

İste bu yolculuğa başlamadan, nedense kacalah-köy yolculuğu bana çok uzun bir yolculuk gibi gelirdi. Yola çıkmak üzere ben, kacalah-köy yol güzergahını gözden geçirirdim. Biferali’nin ora, yeni yol, barut kayası, çeşme, tasyatagi, cevahirin ora, karaahmetin fatimenin ora, horofter, yunus`un İsmail’in ora, yunusun Ayşe halanın kabanı, gelin kayası, kolizmat, mezere, seveholinin ora, hozan, hava halanın ora ve bizim ev. iste bu güzergah bana çok uzak bir yolculuk gibi gelirdi ve rahmetli annem sırtına alabildiğince büyük bir ot yükü ve biz çocuklarına bos gitmeyelim diye birer horom ot yükü ile tutardık köy yolunu . Yukarda saydığım yer isimleri genelde birer konak yani dinlenme yerleridir. iste bu konakların bir çoğunda konardık-dinlenirdik, konaklarda birleştiğimiz diğer köylülerimizle kısa konuşmalar sonrası yola devam ederdik ve nihayetinde köye Evimize varırdık ve ben Evimize varır varmaz geriye, kacalah’a doğru döner bakardım ve kendi kendime ; hiç de kacalah’dan bana uzak geldiği gibi değilmiş hemen köye indik derdim, rahatlardım ve o bana uzun gelen yolculuğun aynisini bir gece uyuduktan sonra yine yapacağımı bildiğim halde, sanki öyle bir yolculuk yapmamışım gibi bir anda unuturdum. Seneler böyle devam etti, ilkokullu yıllar, ortaokullu yıllar ve Trabzon ve sonra Dernekpazarı`nda biraz esnaflık, biraz soförlük derken yıl 1980 ve Babam ile beraber çok isteyerek ve sevinerek çıktığım ve uzun sürebileceğini tahmin edebildiğim Almanya serüveni.

Almanya`da birkaç yıl okul, iş hayati ve Almanya`da gecen tam  29 yılım. Bu yasadığım 29 yılın içinde acı tatlı çok hatıralarım var, hepsi bir geçmiş-mazi oldu. Tıpkı yola çıkmadan önce bana çok uzun bir yolculuk gibi gelen topu topuna 45 dakikalık uzun! Ve zor! Bir yolculuk gibi gecen ve simdi bana 45 dakikadan daha kısa zaman gibi gelen 43 senem. Ha kacalah’dan 45 dakikada köye indim, ha yasadığım 43 sene, ya da Rabbim sağlık verirse yasayacağım daha nice yıllarında 45 dakikalık kacalah, köy yolculuğundan farklı olmayacağını hissedebildiğim bir gerçek.

Rabbim cümle ümmeti Muhammed’e sağlıklı uzun ömürler versin. Ne kadar uzun yasarsak yasayalım sonunda  o uzun hayatin 45 dakikalık kacalah-köy yolundan daha uzun olmadığını insan anlıyor. İnsanin anladığı diğer önemli bir hususta  işin işten geçmiş olduğudur.  ALLAH rahmet eylesin; Zekeriya Aydın dayıyı tanıyanlar, hatırlayanlar vardır illaki, bir gün bize ziyarete gelmişti, sohbet sırasında bana; torunum ömür sizin zannedemediğiniz kadar çok çabuk geçiyor, ben bir daha dünyaya gelseydim bir vakit Namaz kazaya bırakmazdım dediğini bugünkü gibi hatırlarım. Bir de çoklarımızın bildiği gibi, Sultan Süleyman`ın“yaşadım 900 yaş, bir oğlum var 300 yaş  henüz ilk tıraş, bilseydim bu kadar erken öleceğimi, koymazdım tas üstüne tas”  diyerek ne kadar uzun yaşarsanız yasayın sonunda o uzun ömrün insanlara çok kısa geleceğini bu sözle açıkça anlatıyor.

Babam Dursun Işıldar`ın bana; bu kadar çabuk bu yasa gelebileceğimi, yaşlanabileceğimi hiç hesap etmedim, hep dünya isleriyle uğraştım, yaşlılık zamanlarıma daha çok var diyerek, kendime yaşlılığımda daha rahat edebileceğim bir düzen hazırlarım dedim, o kadar çabuk bu yaşıma geldim ki, kendime  bir hazırlık yapamadan yaşlılığa yakalandım demişti ve ben tekrar baba bak kac yasina geldin hala dünya islerini bitiremiyorsun dedigimde  bana ben dünya islerini bitirmege calismiyorum bu yasimda bile yapabileceklerimi yapmaya calisiyorum diyerek"Hic ölmeyecek gibi dünya islerine sarilmak,yarin ölecek gibi ahirete hazirlikli" olmanin gerekli oldugunu anlatmak istedi. Ne yaşlı insanlar gördük, tanidik, hepsi dünya ömürlerini tamamlayıp göçüp gittiler. Onları o yaşlı halleriyle gördüğümüzde bir gün bizimde o yaşlı insanlar gibi yaşlanacağımıza, onlar gibi en küçük bir yardıma muhtaç olabileceğimizi hayal bile edemezdik. Hepsine ALLAH rahmet eylesin. Gençliğimize ve renkli dünya hayatına aldanmamak lazım, en uzun ömür bile kacalah-köy yolculuğundan daha uzun değildir.

“Ömür denilen kacalah`dan  köye inmek gibi birşey“.

Rabbim dostlarıma arkadaşlarıma, hepinize, hepimize, ümmeti Muhammed’e sağlıklı, hayırlı ve afiyet içinde uzun ömürler versin.

Türkiye’mizin ihtiyaç duyduğu, değerli siyaset Adamlarından, iyi bir insan Merhum Muhsin Yazicioglu`na ve kader arkadaşlarına, Yüce Rabbimden rahmet, Ailesine, sevenlerine,uzun yıllar içinde bulunduğu, beraber çalıştığı camiaya,dava arkadaslarina bas sağlığı ve sabır, selamet diliyorum yeri, mekanı Cennet olsun.

Selam, sevgi ve saygılarımla…

YGKYD-2000-Derneği-Başkanı: Servet Işıldar-Stuttgart

"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
    Da`vetin vardi dün ezanlarda...
    Seni ey ma`bedim utansinlar,
    Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman

“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

"Denildimi bir yerin adina türk beldesi, Gözüm albayrak arar kulagim Ezan sesi" N.F.K.

Migirdic`i severde Osman`i sevmez zindik,
    iti-domuzu sever, insani sevmez zindik
    ister ki diz üstüne cökertilsin türkiye,
    Ekmegini yer amma vatani sevmez zindik. A.K.

HACISERIFOGLU-
    MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Osman Düzenli
    • Aktif Visirli
    • *
    • Visirli Mühendis
      • Gülen Köyü Web Sitesi
    • GSM: 0535 426 93 08
    KACALAH'DAN İNDİM KÖYE
    « Yanıtla #1: 27 Mart 2009 - 23:09 »
  • Yayınlama
  •      Abi mükemmel anlatmışsın ellerine ve yüreğine sağlık bizlerede önca çocukluk yıllarımızı hatırlattın peşinden de hayatın gerçeklerini gösterdin tebrik ediyorum ve böyle güzel ve anlamlı yazıların devamını bekliyoruz ALLAHa emanet ol kendine iyi bak abi...
    Visirli Ziraat Mühendisi

• Serafettin Akyol
    • Aktif Visirli
    • *
    KACALAH'DAN İNDİM KÖYE
    « Yanıtla #2: 28 Mart 2009 - 13:20 »
  • Yayınlama
  •      Gülen Köyün gülmeyen gültürülmeyen sevdalilarindan, köyünü köylüsünü hic unutmayan biri olarak birileri kendi kendine köyü sırtlamis gibi duruyor. Ne yapmak istedigini bilen yok inim inim benligini arayan köyüme toz konmasini istemem. Güzel köyüm, bilmeyerek köyümüze ihanete bulunani asla afedmiyecekdir. Mühterem yaşlilar, sevgili gençler sizlere, saygi sevgilerimi sunarim. Saygi sevgi ile sizleri kucakliyorum iyi dinleyin degerli arkadaslar.

1- Sayın Başkan Mehmet Düzenli - İstanbul   
         2- Sayın Başkan Ridvan Korkmaz - Suluova 
         3- Sayın Başkan Dursun Ali Düzenli - Trabzon 
         4- Sayın Başkan Dursun Ali Düzenli - Dernekpazari
         5- Sayın Başkan Servet Işildar - Almanya

Gülen Köyü  Sayin  Dursun Bektaş, Sayin  Celal  Düzenli, Sayin Celil Akyol, Sayin  İsmail Biber, Sayin Dursun Ali Düzenli sizler isin ne derece vahim olduginin farkindamisiniz tek kelime ile hayir Almanya Dernegimizden  sizlere bana göre çok önemli bir mesaj düsen sevgili dernek baskani servet kardesimi kutluyörum mesajı kayet acik ve net  kendi menfaatini toplumu ayiramiyan kamu görevini yapmis sayilmaz. Köyümüzün a dan  z ye her tarafi imari yapilacak onun için hep beraber el ele vererek örnek ve planlı projesi evlerin ahirindan bulasik suyundan içme suyuna su, eletrik, yol, telefon, ziraat,  kanal, cop,  kimyevi atiklar, saglik, okul, meralar, yayla, ormanlarimiz insanca insan gibi yasamak o köyde bulunanlarin herkesin hakki. Mühterem köylüler yaradilani sevelim yaratantan ötürü köyümuzu köylümuzu sevelim  birbirimizi sayalim  sevelim tüm güzellikler sizlere yakisir dogru adil  köylüler.

Facebook Yorumları

Twittear