Feng Shui Evinizin düzeni, mutluluk getirsin - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Feng Shui Evinizin düzeni, mutluluk getirsin  (Okunma sayısı 4553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Gültane Isildar
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 595
 • Cinsiyet: Bayan
Internette ev dekorasyonlariyla ilgili sayfalari gezinirken, Feng Shui ile ev dösemenin eve getirecegi huzur ve sansi okuyunca ilgimi cekti.Okudukca hem hoslandim arasirada sasirdim.Tezatlar var bu iste dedim.Mutfakta oldukca zorlandim,ne cetrefelli ismis meger bu mutfak yerlestirmek! lavoba ile ocak, bulasik makinasi anladigim kadari ile yerlestirilmesi en zor problem gibi.Yok yanyana olmaz karsilikli olmaz eee.. nereye olur anliyamadim.
Giris kapisinin karsiligi olmali diye okuyunca,tamam dedim bizim gülen köyünde bu isi dedelerimiz bile biliyorlarmis taa o zamanlardan her evin iki giris kapisini yapmislar herhalde bundan dolayida gülen  ;D köy olduk.

En cok onayladigim ise - Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletleri bulundurmayın. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır. Buna bende katiliyorum,hatta mümkünse yatak odalarina oldukca az elektrik prizi konmalidir.
Anliyamadigim -Akvaryumlar tuvalet yanına yerleştirilmemeli, sifonu çektiğiniz zaman bütün bereketiniz gidecektir. Hangi bereket akvaryumdaki baliklarin bereketimi ne anlamadim??Evinizin düzeni, mutluluk getirsin
       Feng Shui, rüzgar ve su anlamına gelmektedir. Doğanın rüzgarları ve su enerjisini yaşam alanlarımızda dengeli hale getirebilir, bolluk ve iyi şans sahibi olabiliriz.
     
     Feng Shui'nin kökeni Çin’e dayanır. “Ch’i”, Feng Shui'nin esas unsurudur, doğanın gücü, yaşam soluğudur. Ch'i her yerde dolaşan görünmez bir enerjidir ama belli yerlerde toplanır, buraların Feng Shui 'si iyidir. Engellenmiş ve durgunlaşmış Chi ya da çok hızlı akan Chi ise sizin esenliğiniz ürerinde olumsuz bir etki yapabilir.
     
     Feng Shui'nin temel gereçlerini dikkatli bir biçimde kullanarak çevrenizle uyum kurabilir ve bunun sonucunda ortaya çıkacak olan sağlık, mutluluk ve başarının tadını çıkarabilirsiniz.
     
     Feng Shui özel Çin Eşya Düzenleme Sanatını uygulayabileceğiniz mekanlar planında; giriş kapınız, çalışma odanız, mutfağınız, yatak odanız, oturma odanız, tuvalet ve banyonuz var. Bu mekanları düzenlerken gözönünde bulundurmanız gereken bir kaç önemli unsur var. Bunlardan biri pusula. Mekanların ve eşyaların bulunduğu yönlerin düzenlenmesi Feng Shui’de çok önemli. Feng shui için önemi olan diğer öğeler beş element; ateş, toprak, ahşap, su ve metaldir.
     
     Doğru elementleri doğru yönlerde kullandığınız taktirde sağlık, mutluluk ve başarı sizinle olacaktır. Örneğin ateş; aynı anlamı taşıyan güney yönü ile kullanılırsa kısmeti, ünü de beraberinde getirecektir. Bunun yanısıra su ateşi söndüreceğinden güneyde su ile ilişkilendirilecek herhangi bir unsur, güneyin sunduğu iyi şeyleri kazanma şansınızı söndürecektir. Doğunun unsuru ahşap, batının ise metal. Mekanınızda doğru yönlerde doğru elementler olumlu sonuçlar doğururken; yanlış yön ya da yanlış element ise yıkıcı bir etki yaratabilir. Su ahşabı, ahşap ateşi beslerken, su ateşi söndürür.
     
Feng Shui'ye Göre Mekan Planı
Ev Seçimi

-Feng shui açısından en iyi biçimli evler kare ya da dikdörtgen olanlardır.
-Evin pencereleri dikdörtgen olup dışa açılmalıdır.
-Evdeki her kapıya karşılık en fazla üç pencere olmalıdır.
-Odalar evin geri kalanıyla orantılı olmalıdır.
-Oturma odaları yatak odalarından daha geniş olmalı, yemek odasından ya da mutfaktan daha yüksek seviyede olmamalıdır.

Giriş Kapısı

-Kapı geniş olmalı, aydınlık, hoş görünüşlü bir yere açılmalıdır.
-Giriş kapısının karşısında ayna olmamalı. Çünkü içeriye giren enerji aynadan yansıyarak tekrar dışarı çıkacaktır.
-Giriş kapısının karşısında tuvalet, merdiven veya başka bir kapı olmamalı.
-İç kapılar aynı boyutlarda olmalıdır.
-Evin bir arka kapısı olmalıdır.

Çalışma Odası

-Çalışma odası koridor sonunda olmamalı.
-Eşyalar rahat, oda yeterince aydınlık olmalıdır.
-Otururken arkanızı duvara verin, sırtınızı sağlam yere dayayın.
-Arkanızda pencere olmamalı, Eğer varsa kalın perde veya jaluzi ile devamlı kapalı tutmalısınız.
-Resimler, özellikle de dağ, göl, ırmak resimleri yaratıcılığı artırır ve esin sağlar.
-Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.
-Bilgisayarınızı, telefonunuzu ve hesap makinenizi batı ya da kuzeybatı yönüne yerleştirin.
-Hafif sesli bir müzikle çalışın. Müzik enerji demektir.

Mutfak

-Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.
-Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır.
-Ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo, buzdolabı ve bulaşık makineleri ile yan yana veya karşılıklı olmamalıdır. Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo(su) ve Ocak(ateş) yan yana yok edici döngüdür.
-Ocak ön kapıya, tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır.
-Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.

Yemek Odası

-Mutfağın yakınında ancak ön kapının uzağında bulunmalıdır. Tuvalet kapısı karşısında olmamalıdır.
-Ahşap ya da ahşap metal karışımı masalar kullanılmalıdır. Cam ya da mermer üstlü masalardan sakınmalı.
-Yemek masasının bulunduğu duvara asılan ayna bereketinizi arttıracaktır.

Oturma Odası

-Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır.
-Mobilyalarda düz hatlar tercih edilmeli.
Oturma odasında kirişler açıkta olmamalıdır.
-İçinde su bulunan araç gereçleri veya resimleri arkanıza almayın. Yüzünüz hep onlara bakmalı.
-Odanızı renkli resimler, bitkiler ve parlak ışıklarla süsleyin.
-Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama, kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.

Yatak Odası

-Yatak odanızın rengi sıcak ve sakin olmalı.
-Yatağın yeri çok önemlidir; İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir.
-Yatak açıkta bir kirişin altında durmamalıdır. Yatağın başı bir duvara dayanmalıdır.
-Yatak bir aynaya bakmamalıdır.
-Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletleri bulundurmayın. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.

Tuvalet ve Banyo

-Tuvalet ve Banyo ön kapıdan görülmemeli, yatak ile aynı duvarı paylaşmamalı, Oturma odası ve Yemek odası karşısında olmamalıdır.
-Tuvalet çok büyük olmamalıdır. Tuvalet ve banyo bir aradaysa, bir duvarla ayırın.
-Banyoda ayna kullanmak yararlıdır.
-Akvaryumlar tuvalet yanına yerleştirilmemeli, sifonu çektiğiniz zaman bütün bereketiniz gidecektir.


Niceleri Geldi , Neler İstediler,
Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler
                          
Ömer Hayyam
 
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
" BU DA GEÇER YA HU"
yazıyormuş....

 • Emrullah Düzenli
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 497
 • Cinsiyet: Bay
Abla Feng Shui felsefesi çok demode oldu artık. 7-8 senenin öncesinin modasıydı. Bir çeşit Yoga gibi içi kofti bir felsefe. Zaten dünyada da pek tutmadı, bir anlık akım olarak kaldı.

 • muzaffer güney
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 55
 • Cinsiyet: Bay
Alıntı
Abla Feng Shui felsefesi çok demode oldu artık. 7-8 senenin öncesinin modasıydı. Bir çeşit Yoga gibi içi kofti bir felsefe. Zaten dünyada da pek tutmadı, bir anlık akım olarak kaldı.

fheng shui felsefe değil insanın varlıkla olan bağlantısında enerji akışını ve dönüşümünü dengelemek için uygulanan, hayata geçirilen uygulamalardır. ordaki uygulamaların hepsi ölçülmüş. insanın bunlarla alakalı 5 duyusundan başka birçok duyuları var. tüm bunlar insanı farklı boyutlarıyla etkiliyor. fheng shui tamamen tıraş içi kofti bir şey değil yani.
-----

 • Gültane Isildar
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 595
 • Cinsiyet: Bayan
Günümüzde  moda dir denilen seylerin kimisini artik bilimde arastirmalar üzere kabullenmek zorunda kalmistir.Mesela Akupunktur yakin zamana kadar avrupadaki doktorlardan sacmalik denilip gülünc durum olarak kabullenilirken,artik bilim adamlarinca gercekten bir cok derde deva oldugunu kanitlayip kabul görmüstür.Bu durumda artik hastalik kasalari bile yapilan tedavileri kabul etmistir.
Ben Feng Shui bu benzerlikte görüyorum.Bio enerji uzmanlarinin da tavsiye ettigi yasam biciminin modeli.Elektrik akimlari ile cercevelendigimizi artik herkes biliyor,belki bu Feng Shui yöntemleri ile bazi manyetik zararlari azaltabiliriz.
Bazi yerler mekanlar vardir tilsimli gibi, bir hos ve huzur yayilir insanin icine,dinlenir rahat edersiniz.Iste bence böyle yerlerin enerji akimi dogrudur .
 
Niceleri Geldi , Neler İstediler,
Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler
                          
Ömer Hayyam
 
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
" BU DA GEÇER YA HU"
yazıyormuş....


 


Facebook Yorumları

         
Twittear