SPÄTZLELI TAVUK DOLMASI(Benim Özel Tarifim) - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: SPÄTZLELI TAVUK DOLMASI(Benim Özel Tarifim)  (Okunma sayısı 2179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Gültane Isildar
  • Moderatör
  • *
  • 38 Mesajı Toplam
    39 Kere Beğenildi

Bir paket (250gr)spätzle (eriste makarnasi)
Bir tomar tavuk
Bir bardak pirinc
Bir bas sogan
Bir yemek kasigi kus üzümü
Ic pilavin Baharatlari:Kimyon,karabiber,kirmizi biber,bir cay kasigi tarcin
YAPILISI:
Tvugu tertemiz yikiyoruz.Sogani ince sekilde bir tencereye kiyiyoruz.Sivi yag ile kavrulunca üzerine yikadigimiz kus üzümlerini baharatlarini pirincini sirasi ile ekleyip kavurup ,pirincin üzerini cok az gececek kadar su koyup demliyoruz.
 Derin olan firin tepsisine spätzlelerimizi döküp üzerine tavugumuzu yerlestiriyoruz.Pisen ic pilavi tavugun karnina doldurup kürdan ile kapatiyoruz.Tavugun üzerine etbaharatlari karisimini ve tuzu iyice yedirerek sürüyoruz.Spätzlelerimizide tuzlayip üzerlerini bir parmak gececek sekilde su dolduruyoruz.Firinda 170° derece turbo (umluft) üzeri kizarana kadar pisiriyoruz.Ortalama pisme süresi birbucuk saat`dir.Pisme süresinin yarisinda tavugumuzu dikkatlice alt üst cevirip her iki yanininda kizarmasini sagliyoruz.
Bu tarifim biz 5 kisilik aile icin bile fazla gibi.Ic pilavini bazen pirinc ve bulgur karisimindanda yapiyorum.Cok lezzetli ve kolay  bir tarif denemenizi tavsiye ediyorum.Yaninda kara lahana,havuclu ve bol soganli  bir salata cok iyi gidiyor.Bu tarif benim bulusum patenti bana ait ;D

AFIYET OLSUN

Resiminide verecegim

Niceleri Geldi , Neler İstediler,
Sonunda Dünyayı Bırakıp Gittiler:
Sen Hiç Gitmeyecek Gibisin , Değil Mi?
O Gidenler De Hep Senin Gibiydiler

Ömer Hayyam

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Sultan Mahmut bir gün vezirlerinin hepsini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş.
Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün yüzükle sultanın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler. Sultan Mahmut tamam işte bu demiş. yüzüğün üzerinde
" BU DA GEÇER YA HU"
yazıyormuş....

Facebook Yorumları

Twittear