CUMHURİYET`LE BİRLİKLE, MODERN TÜRKİYE VE GÜNEYDOĞU`MUZ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: CUMHURİYET`LE BİRLİKLE, MODERN TÜRKİYE VE GÜNEYDOĞU`MUZ  (Okunma sayısı 4293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 668
 • Cinsiyet: Bay
     SERVET IŞILDAR
     servetisildar@msn.com
     08 Eylül 2009 Salı

     CUMHURİYET`LE BİRLİKLE, MODERN TÜRKİYE VE GÜNEYDOĞU`MUZ

     Cumhuriyetle birlikte, modern Türkiye ve Güneydoğu’muz

     Atatürk cumhuriyetle birlikte modern bir Türkiye kurmayı amaçlıyordu ve bu amaçla birçok inkılâplar gerçekleştirdi.

     Mesela kılık kıyafet, şapka inkilapi, modern aile yapısı gibi gelin görün bu inkılâplar güneydoğumuzda hiç görülmedi. Ağalık, aşiretlik de hiç bir değişiklik yapılmadı veya yapılmak istenmedi.

     Büyük toprak parçaları ağalara, aşiretlere verildi veya bu gurupların sahiplenmelerine göz yumuldu, Güneydoğu halkı hep ağaların, aşiretlerin eline bırakıldı, eziyete, sömürüye ve fakirliğe terk edildi, terk edilmesine göz yumuldu. Yani güneydoğu halkı cumhuriyet boyunca ya unutuldu ya da unutturuldu.

     Bir düşünürsek modern toplumun gereklerinden bazıları; mesela aile planlaması güneydoğumuzda hiç yok ağaların, aşiret reislerinin insafına bırakılmış adeda  “parayı veren düdüğü çalmış“ ağalar, zenginler, bölgenin önde gelenleri birden fazla esleriyle (3-5-?) hatta 60 lik dedeler 14-16 yaşlarında kızlarla hiç çekinmeden evlendiler, 30-40-60 ar çocuk sahibi oldular, nüfus arttı, geçim zorlaştı, öyle ki babalar çocuklarının isimlerini bile hatırlayamaz oldular amma fakirlik zirveye çıkınca devlet babayı hatırladılar ve devlet baba versin yiyelim dediler, bu ayrılıkçılar halkı, hanim, çocuk, torun sevgisi değil, nüfus artışını gerçekleştirmeye gayret ettiler, ettirildiler.

     Bu nüfus artışı bölgenin ayrılıkçı guruplarının bir teşviki ve oyunuydu ve taa o zamanlardan bu günler hesap edildi diye düşünüyorum.

     Hâlbuki cumhuriyetin kurulusuyla birlikte, inkılâplar, modern aile yapısı, aile planlaması ile bu bölgemize girilmeliydi ve bölgenin feodal yapısı değiştirilmeliydi. Ağalık, aşiretlik tarihe karıştırılmalıydı. Büyük toprak ağaları yerine, vatanin diğer tarafında olduğu gibi, bireysel halklar toprak sahibi yapılarak güçlendirilmeliydi ve ağaların, aşiretlerin tekelinden kurtarılmalıydı. Bu şekilde, eş, çocuk sevgisi geliştirilmeliydi ve devlet Babanın değil, aile babasının bakabileceği kadar çocuk sahibi olma isteği Halka aşılanacaktı ve doğrusuda bu olacaktı.

     Bir düşünürsek bu bölgenin kalkınmasını bu bölgenin insanlarda istemedi, veya istettirilmedi çünkü güneydoğumuzdan büyük şehirlere göç edebilen bölge insani, batıda, İstanbul’da veya büyükşehirlerde çok zengin olabilmelerine rağmen, bölgeye, doğduğu topraklara yatırımı hiç düşünmediler ve hala düşünmüyorlar.  Bölgenin bölgede kalan insani adeta yoksulluğa, sefalete, birilerinin, bölücülerin, düşmanların, sinsi plancıların oyunlarına kolayca gelmeye, getirilmeye hapsedildi.

     Anlaşılacağı gibi, Cumhuriyetin kurulusundan bu yana bugün yaşanan  sıkıntılar, taa o zamandan desteklendi, teşviklendi ve bugünlere tasındı.

ve bu sıkıntıların olumsuzlukların bedeli bu vatan evlatlarına, vatanın her kösesine anaların askere yolladıkları evlatlarının şehit veya sakat olarak geldikleri bölgelere geri gönderilerek ödettirildi.

     Taa o zamanlardan bu güne kadar, çözüm bulmayanlar, çözüme yanaşmayanlar, çözümsüzlükten nemalananlar, bugünlerde bölgenin azılı Katillerinin ağızlarından çıkacak kelimelerden ülkemizin huzuru için medet umuyor olan, katillerle ayni masada çözüm aramaya çalışıyor olan, vataninin uğruna şehit düsen, düşürülen evlatların, yüreği yanan anaların feryatlarını, şehitlerimizin kemiklerinin sızlamalarını, duymuyor olan siyasetçilerimizin bu umursamazlığını içime sindiremiyorum.

     “600 bin askerimizin 6000 çapulcuya”?! ezdirilmesine aldırmayanlar, bu bölgemizde 5000 bin askerin, güvenlik görevlisinin ve  35 bin bölge halkının katilleriyle ayni masaya oturmaya çalışan, çözüm!! Arayan, acilim uğraşlarının sonucunda koskoca Türkiye’mizi, sanlı askerimizi, ordumuzu mağlup ettirmiş olacaklarını hesaba katmayan siyasetçilerimizin olmasına içim yanıyor.

     Eşkıyayı yakalayıp, çembere alarak etkisiz hale getirmek üzere olan askerlerimize, bırakın göreviniz burada bitti diyerek eşkıyanın savunuculuğunu yapan hainleri ordudan temizleyerek, ordudaki Namaz kılan vatan evlatlarını değil, teröristlere, ordumuzun silah depolarından cephane sağlayan ve 100 lerce askerimizin şehit olmasına sebep olan hainleri “hak ettikleri yere” yollamayarak, topyekun terör örgütünü ortadan kaldırmayı, en önemlisi sanlı Türk askerini, mağlup olmaktan kurtarmayı bu şekilde Türk gençliğine cesaret vermeyi, bundan sonra teröristlerle değil bölge halkıyla, siyasetçileriyle bir çözümün içine girmeyi düşünmeyen siyasetçilerimizin doğru bir çözümün içine girdiklerine inanmıyorum.

     inşALLAH, tv'lerden, haberlerden, bazı yazarların yazdıklarından, askerden gelen askerlerimizden, açık oturumlara katılan gazeteci, yazar, siyasetçilerimizden duyduğumuz ve bizi yönetenlerinde bildiğini zannettiğim doğruların göz önüne alınarak bugünkü soruna doğru teşhis konularak bir çözüme girilmesi, bölgemize huzurun, güvenin, güvenliğin, devlet otoritesinin sağlanmasını ve kalıcı bir barişin önünün açılmasını, siyasetçilerimizin başarabileceklerini, ülkenin birliğini seven bir vatandaş olarak ümit ediyorum.

     Kalın sağlıcakla…

     YGKYD-2000-Derneği-Başkanı: Servet Işildar - Almanya


"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
Da`vetin vardi dün ezanlarda...
Seni ey ma`bedim utansinlar,
Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"A.N.A.

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"Z.G.

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman-1520-1566


“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

"Yasama hakkin mücadele gücün kadardir"Oruc Reis-1470-1518

"Denildimi bir yerin adina türk beldesi, Gözüm albayrak arar kulagim Ezan sesi" N.F.K.

Migirdic`i severde Osman`i sevmez zindik,
iti-domuzu sever, insani sevmez zindik
ister ki diz üstüne cökertilsin türkiye,
Ekmegini yer amma vatani sevmez zindik. A.K.
   
HACISERIFOGLU-
MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 43
 • Cinsiyet: Bay
Servet abi yazınızı okudum . haddim olmayaraktan çok beğendim.yazılarınızn devamı gelir inşALLAH. saygılar .

 • Sadık Yılmaz
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 2.464
 • Cinsiyet: Bay
 • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • Marankoz
 • GSM: 0536 553 63 59
servet abimize yazısından dolayi teşekkur ederim güzel olmuş
bazi yönleri eleştirilebilir
kadılmadığım noktaları var osmanlı birliği adaletle sağlamiş nufusun cokluğu hiç birzaman yeterli güç olmadı
hani varya
   betrin arslanları dev gibi bir orduyu yendi
            misali
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

 • Kemal Algül
 • Aktif Visirli
 • *
 • İleti: 599
 • Cinsiyet: Bay
Servet abi sorunlari cok güzel analiz ettiniz kesinlikle katiliyorum.fakat son bölümde kicözüme karsi yazdiklarinizi kesinlikle kabul etmiyorum..yazilarinin tamamini okudum hepsinde bir korku bir bölünme korkusu bizi parcalayacaklar düsüncesi var...bunun sebei nedir degerli abim biz bukadar aciz bir millet miyiz beynimizde olusturdugumuz korku imparatorluklariyla yasiyoruz.
Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!


 


Facebook Yorumları

         
Twittear