ANA DİLİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ? (ALINTIDIR) - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ANA DİLİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ? (ALINTIDIR)  (Okunma sayısı 4199 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
Hasan Cemal
Ana dilinin inkârı nedir, hayvan vagonunda sürgün nedir bilir misin?..16 Eylül Çarşamba 2009

Kürt meselesini Türkler ne kadar biliyor? En okumuşundan en cahiline kadar Türkler, Kürt sorunu deyince ne anlıyor?
Ne derseniz?
Bence Kürt sorununu bilen ve yüreğinde hisseden Türklerin bu ülkede hâlâ küçük bir azınlığı oluşturduklarını düşünüyorum.
Bilmedikleri ve hissetmedikleri için de Türkiye’yi çok uzun yıllardır maddi ve manevi bakımdan kanatan bu sorun bir türlü çözülemiyor.
Peki, bu onların kabahati mi?
Bu da meşru bir sorudur.
Çünkü, Türkler bu ülkenin tarihten gelen birçok temel sorunuyla olduğu gibi Kürt meselesinde de karanlıkta tutulmuştur. Devlet bunu bilinçli olarak yapmıştır. Okulda, üniversitede böyle bir sorundan habersiz yetişmişlerdir.
Ben de böyle yetiştirildim.
Herkese öylesine bir ‘Türk milliyetçiliği’ aşısı yapılmıştır ki, Kürtlerin varlığı, dili, kültürü her şeyi onca zaman inkar edilmiştir. Tersini söyleyenler baskı görmüş, hapislere atılmış, vatan haini ilan edilmişlerdir.
CNN Türk’te Cengiz Çandar’la birlikte yaptığımız Tecrübe Konuşuyor programında pazartesi akşamı, bilmiyorum, Dengir Mir Fırat’ı dinlediniz mi?
Dengir Bey bir Kürt, Adıyaman’lı.
AKP Adana milletvekili.
Yakın zamanlara kadar Genel Başkan Yardımcısı olarak iktidar partisinin iki numarasıydı.
Kürtlerin Türklere Kürt meselesini anlatmalarını önemsediğim için programın başında Dengir Bey’e de sordum:
“Kürtçe’yi nasıl öğrendiniz? Kürtçe’nin, kendi kimliğinizin yok sayıldığını, inkar edildiğini fark ettiğinizde neler hissettiniz?”
Yanıtı çok içtenlikliydi:
“Ankara Hukuk Fakültesine başladığımda Kürtçe bilmiyordum. 1960’ların başlarıydı. Bir gün Cebeci’de, eski konservatuarın bulunduğu Atatürk Öğrenci Yurdu’ndan çıkmış yürüyordum. Sanıyorum 27 Mayıs’tı. O tarihlerde bu darbe bayram olarak kutlanırdı. Dikimevi’nin önünde, on beş yirmi metrelik şöyle bir pankart asılmıştı: ‘Kürdüm diyenin yüzüne tükürün! Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel.’ Fena oldum! Gerisin geriye yurda, arkadaşlarımın yanına döndüm, Kürtçe öğrenmek istediğimi söyledim.”
Dengir Bey’in aile kökleri Adıyaman’ın Kahta ilçesinden. Dedesi, Atatürk’ün yanında Kurtuluş Savaşı’na katılmış, aynı zamanda ilk Mecliste milletvekilliği yapmış.
Ve ailesi tam dört kez, ilki 1920’lerde, sonuncusu 27 Mayıs darbesinden sonra sürgüne uğramış, her sürgünde de mallarına el konmuş...
Şöyle dedi:
“Jandarma akşam vakti kapıyı çalar, ertesi sabah elinizde sadece tek bir bohçayla evinizden barkınızdan gideceğinizi söyler. Yürüyerek yola koyulursunuz, en yakın tren istasyonunda sizi bekleyen hayvan vagonlarına binmek üzere...”
AKP Adana milletvekili Dengir Mir Fırat programın sonunda şöyle dedi:
“Ben insanım. Ben Kürdüm. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”
Dengir Bey’in bu anlattıklarını okuduktan sonra şimdi size sormak istiyorum, Kürt meselesi nedir, yüreğinizde hissedebiliyor musunuz bu sorunu diye...
Dengir Mir Fırat, Erdoğan hükümetinin başlattığı açılım konusunda, “Eğer Ergenekon soruşturması olmasaydı, bu örgüt ortaya çıkmasaydı böyle bir açılım gerçekleşemezdi” diye konuştu.
Demokratik açılımın bir süreç olduğunu, bu süreçte parmakların tetikten çekilmesi gerektiğini, bu açıdan asıl sorumluluğun da PKK’ya düştüğünü belirtirken şunu ekledi:
“Atış poligonundan dışarı çıkmak lazım. Atış devam ederken konuşamazsınız. Birbirinizin ne dediğini duyabilmek için önce poligondan çıkmak şart...”
Dengir Mir Fırat ve AKP Ankara milletvekili Prof. Zeynep Dağı’yla birlikte program devam ederken bir ara Başbakan Erdoğan’ın konuşması devreye girdi.
Önemliydi söyledikleri.
Demokratik açılımın kısa, orta ve uzun vadeli bir süreç olduğunu vurguladı. Engeller çıkarılmak istendiğini, çıkarıldığını, ancak “Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacakları”nı tekrarladı. Gelinen noktayı ise ‘umut verici’ olarak niteledi.
Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerinin özetine gelince:
Siyasal kararlılık!
Dileriz devam eder.

ALINTIDIR...(Lütfen bu yazıyı siyasi gözle okumayın.İnsani hassasiyetinizle okuyun.Ne hissediyorsunuz?)

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
ben olsaydım kurt kendimi haklı görürdüm belkide
egemen olduğum bir ülkede ekemenliğimi kasp edenlerle barışık olmazdım sanıyorum
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...

Ahmet Hocam, güzel bir paylaşımdı.. Teşekkür ederim.. 

Empati (kendini karşındakinin yerine koyarak düşünmek) kelimesini, kızılderililer şöyle tanımlar: Başkasının ayakkabilarını giymek

Biz Kürtlerin ayakkabılarını  giymeden, onları doğru bir şekilde anlayabileceğimizi düşünmüyorum..
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• birnazım

• Ziyaretçi
Yorum yapan kardeşlerim siz tarih okudunuz mu?!!!!!
TÜRK NE DEMEK BİLİYORMUSUNUZ?
Türk sözcüğünün anlamı; "Güçlü, kuvvetli, miğfer, türemiş, şekil kazanmış" demektir Sözlük 'te, Türk; Asya ve Doğu Avrupa'da yaşayan, Türkçe'nin çeşitli lehçelerini konuşan soy ve bu soydan gelen kimse diye belirtilmektedir. Söz konusu bu kimselerden oluşan topluluklara "Türkler" denir. Türkler; Türkçe ve bu dilin lehçelerini konuşurlar. Türk kelimesinin geçtigi  Orhun Kitabelerinde Türk kelimesi, bazen Türk, bazen de Türük olarak yazilmiştir.Tarihin geçmiş dönemlerinde, değişik ve uzun zaman dilimleri içinde, birlik ve beraberlik içinde yaşayan Türk Dünyası, kurmuş olduğu medeniyetlerle, tarihe altın harflerle adını yazdırmıştır. Göktürkler, Karahanlılar, Selçuklular ve Osmanlılar, bu devletlerin en bilinenleridir. Özellikle bugüne göre en son Büyük Türk Devleti olan Osmanlı Devleti, kendine has özellikleriyle, dünya hakimiyetini tam 600 yıl elinde tutmuştur. Ne yazık ki, Osmanlı Devleti'nin çöküşüyle birlikte, Türk Dünyası paramparça olmuş ve 20.yüzyıla esaret altında girmiştir. 20.yüzyılın esaretini, Türk Dünyası içinde ilk kez, yine Osmanlı Devleti'nin çekirdeğini oluşturan Türkiye kırmış ve Anadolu'nun şahlanışı ile bağımsızlığını kazanmıştır. Bu devletlerin sayısı, mevcut bazı tarihi kaynaklara göre 113 olduğu, bazı kaynaklara göre 125'i geçtiği ve bazı kaynaklara göre de 180'i bulduğu kabul edilir.
Ayrıca Türk isminin tarihte bazı kullanım şekilleri şunlardır : Trk Törük T'u-küe,Tur,Türük...

Coğrafi bir isim olarak Türkiye ismi ilk olarak 6. yüzyılda Bizans kaynaklarında geçmektedir...(Turkhia) Bu isim Orta Asya'ya ve Volgadan Orta Avrupaya dek verilen isim idi (9-10 yüzyıl).13. asırda Suriye ve Mısır için Türkiye olarak anılıyordu.
 Buna göre,

-Heredotos'un doğu kavimleri arasında zikrettiği TARGİTAB'lar.

-İskit topraklarında doğdukları söylenen TYRKAE'ler

-Tevratta adı geçen Togarma'lar.

-Eski Hint kaynaklarında tesadüf edilen TURUKHA'lar veya THRAK'lar

-Esiki Ön Asya çivili metinleride görülen TURUKKU'lar.

-Çin Kaynaklarında MÖ. I.yy'da rol oynadıkları belirtilen TİK veya Dİ LER

Tevrat rivayetleride ise Nuh tufanından sonra Nuh peygamber dünyayı üç oğlu arasında pay etmiş.Yafes'e Orta Asya ve Çin ülkeleri düşmüş,Yafes ölürken tahtını sekiz oğullarından biri olan 'TÜRK' e bırakmıştır.

Görülmektedirki Hz. Adem devrina yakın zamanlarda Turak(Türk) 'den İran-Turan savaşlarından ve Alp Er Tunga gibi büyük bir Türk Başbuğundan ve Saka İmparatorluğu Kağa'nından bahsedilmektedir. Yukarıda mitoloji ve tarihi kayıtlar içerisinde yer alan 'Türk' kelimeleriden,Türk adının nekadar eski olduğu ortyaya çıkmaktadır

Kök-Türk yazıtlarında Türk sözü daha çok 'Türk Budun' şeklide geçmektedir. Türk Budun'un ise Türk Milleti olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla Türk adı bu dönemlerde bir topluluğun veya kavmin isminden ziyade,siyasi bir mensubiyeti belirleyen bir kelime olarak görülmektedir. Yani Türk soyuna mensup olan bütün boyları ve toplulukları ifade etmek üzere milli bir isim haline gelmiştir.
Benim dedelerimde Tatar Avşar Farsak kökenlidir.Bu durumda ben size göre neyim? ben TÜRKÜM ne mutlu Türküm. başbakan 13 Kasım meclis konuşmasında sadece aziz milletim diyebildi.Üstelik Baykal konuşmasında özellikle rica etti başbakanımız şöyle içinden gelerek bir Türk Milleti desin de duyalım diye ama özellikle bekledim her cümlesini dikkatle dinlememe rağmen söylediğini duymadım. şimdi siz beni ırkçılıkla suçlayacaksınız. Diyelimki ben ırkçıyım ( değilim )o zaman siz neyi savunuyorsunuz?
Başbakanımızın ağzından düşürmediği pek çok etnik millet var ya; hani mozaik diyorlar, aslında ebrudur.Bizi biz yapan ortak bir vatanımız , ortak    resmi dilimiz var;Türkçe.....

Anadilini öğrenmek herkesin hakkıdır.Ama bu hakkı açılım adı altında resmi dil yapmanın mantığı ne olabilir?birlikte yaşamak isteyen sorunlarını konuşarak demokrasiyle çözmek isteyen mantık birbirini anlamayan insanları nasıl bir arada tutmayı düşünüyor acaba sormak lazım.Türkiye bölücülerin tuzağına düşmemeli,silahla yapamadıklarını siyaset oyunlarıyla yapmalarına göz yummamalı.Dil bir milletin omuriliğidir......zedelenirse  dağılır tıpkıOsmanlı ve diğer Türk devletleri gibi.farklı  lehçe kardeşi kardeşten uzaklaştırır ki, bu terörden daha tehlikelidir.

Saygılar           

• P h o e n i X
  • Moderatör
  • *
  • Quae nocent docent!...

Gözünü kapatan, yalnızca kendine gece yapar! 

(Zaten bazı olayların bu seviyelere ulaşmasında en büyük pay, bu  gözlerini sıkı sıkıya kapatanların yüzündendir.

Birnaz hanım, bu arada ben bir Türk'üm. Soyum Orta Asya Oğuz Türklerine dayanıyor. Bilginize..)
You Laugh At Me For Being Different...

I Laugh At You For Being The Same..

لاَۤ اِلٰهَ اِلاَّ اللهُ
ALLAH birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma, onlara tezellül edip minnet... çekme, onlara temelluk edip boyun eğme, onların arkasına düşüp zahmet çekme, onlardan korkup titreme. Çünki Sultan-ı Kâinat birdir, herşey'in anahtarı onun yanında, her şey'in dizgini onun elindedir; herşey onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun."

• Kemal Algül
  • Aktif Visirli
  • *
  Birnaz hanim bu sayfada yorum yapan herkes yukarda vermis oldugunuz tarihi bilgilerin en az sizin kadar farkinda....ve hic kimsenin ülkesin diline bayragina sinirlarini laf söylemesini musaade etmez....Sizin anlayamadiginiz  bizlerin yaratandan ötürü yaratilani sevmemizdir...Yunusca ,mevlanaca sevmemizdir ....Dün dedelerimiz bu devlet icin bu bayrak icin gözlerini kirpmadan düsmanin topunun tüfeginin üzerine süngü takip gittikleri gibi...ALLAH bu millet birdaha yasatmasin bugun aynisi olsa kimlerin o ön saflarda olacagini yanliz yüce Mevlam bilir..o ellerinine pankart alip atam izindeyiz  diyenleri iste ozaman görmek isterdim.acaba cephedemi olurlar Yoksa IZINde mi olurlar.....oyüzdendirki  siz bu acilimi kardeslik adina desdekleyenlere Türklük dersi vermeye kalkmaniz bana göre abesle istigal olmusdur.bizlerin vatan severligini ölcecek türklügünu ölcecek henuz bir cihaz kesfedilmimisdir..

saygilar sunuyorum...
Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Süper Moderatör
  • *

"Ben insanım.Ben Türk'üm. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Fransız'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Muhtilaz'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Faşist'im. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Çoban'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Komunist'im. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Eanaf'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Azınlık'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Öğrenci'yim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben İtalyan'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Arap'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Acem'im. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Kızılbaş'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Çerkez'im. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Laz'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Türkmen'im.Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Alevi'yim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

“Ben insanım. Ben Kürdüm. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Pomak'ım. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Efe'yim. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Solcu'yum. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Atatürkçü'yüm. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Marksist'im. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

"Ben insanım.Ben Şeriatçı'yım . Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım. Devlet olarak bana saygı duyun!”

.....................................................................................?????                                     
                                                       S İ Z E  N E  Y A   H U ! ! ! !

Facebook Yorumları

Twittear