ÇOCUKLUĞUMUN SOSYO-PSİKOLOJİK TAHLİLİ-Osman ŞAHİN - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: ÇOCUKLUĞUMUN SOSYO-PSİKOLOJİK TAHLİLİ-Osman ŞAHİN  (Okunma sayısı 2512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• osman61

• Ziyaretçi
ÇOCUKLUĞUMUN SOSYO-PSİKOLOJİK TAHLİLİ..Osman ŞAHİN
60'lı yıllar...
Elektriksiz,yolsuz, parasız, pulsuz yıllar,,,
Fakirlik ve caresizliğin,zirve yaptığı yıllar..
Eğitimin, sağlığın,ulaşım ve haberleşmenin köyüme uğramadığı yıllar...
Çocuktuk o zamanlar.
Gaz lambası ışığıyla ders çalıştığımız, en lüks aydınlanma aracının LEKÜS olduğu zamanlar..
Suyu kafeka ile içtiğimiz,bir tahta kaşıkla nöbetleşe dört kişinin yemek yediği yıllar...
Kara lastik, naylon top dönemi yani..
Radyo, en modern kitle iletişim aracı...
Muazzez Türing,yıldıray Çınar,Nuri Sesigüzel,ve Bedia Akartürk'ten türkü dinlemek, deyim yerindeyse OLAY'dı o zamanlar...duvarda asılı duran, saatli maarif takviminin yapraklarını gazete niyetiyle okurduk heyecanla...
25 kuruştu cep harçlığının tavan fiyatı..
5 adet sarı kurabiye yada 10 tane cam şekeri alım gücü vardı Kula'nın dükkanından. Takriben 3 de tepenek..
Bazan da zakotalı,steyaslı yemeklerin kokusu gelirdi buram buram..yani komşuda pişer bize de düşerdi zaman zaman...
Ve malez'in kazıntısı için her sabah komonis SALİH'le yaptığımız şanlı meydan muharebeleri...
tıksırıncaya kadar doyduğumuz günler de vardı elbette..
düğünlerde..
bayramlarda..
haç mevsiminde..
on-onbeş öğün yerdik patlarcasına...Birde ölümlere sevinirdik çocuk aklımızla..
ölünün ruhu için dağıtılan kibritten bir kutu almak için..
Birde iki şeye doyardık..
yazın virkapa'ya..
kışın Armut'a..
bütün olumsuzluklara rağmen,
fakirdik çaresizdik ama mutluyduk bence.
hayallerimiz pembeydi..
bardağın dolu tarafını görürdük hep
yokluğa şükrettik aç'ken bile,,
az'a kanaat, zenginliğimizdi yani...
.hayat "arkası yarın" gibiydi..her gün yaşanacak bir şey vardı mutlaka..
herkes kendi hayalini kurar
ve kendini oynardı
peki ya şimdi...
hayat tek perdelik bir oyun sanki..
stant-up gibi,
yoğun ve yorgun...
trafik.. gerilim..  stres...
Kirli hava,klorlu su..
YALNIZ ve TEK BAŞINA..

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
o günleri mumla ararmıyık. yoksa şimdi daha rahatmıyık.bilmem ama sanki taha mutluyduk,gelecekten dahada umutluyduk.umudumuz yarınlaramı kaldı.ömrümüzün tamamını böş zalim yıllar aldı.
gelecekdemi bilmem boşamı gececek.ha bugün ha yarın buyoldan herkes geceçek.bir zada faydam dokunmuşsa ne ala. bende yazdım işde gönlümçe dermisiniz bilmemki hadi ordan cek kit uan ukala.!
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 05079310977
60 lı yılları bilmem, 70 li yılları da.80 li yıllarda ise aklım yaşananları, yaşatılanları kavramaktan uzaktı.Vardım ama bu varlığım tamamen çocuksu duygularımın peşinden koşmakla geçti. Kıtlık görmedim, belki de görmüşümdür ama geçmişte yaşanılanlarla kıyaslarsam adına kıtlık diyemem.Karanlıkları aydınlığa çevirmek için gayret göstermezdik. Çünkü karanlıklar biz çozuklar için bulunmaz fırsatlardı. Oyun oynamaya kapı aralıyorduk karanlıklarla. Kış gecelerinde ise karanlıklar, odayı ısıtan sobanın etrafında  kümelenmiş vaziyette babamın anlattığı anılarıyla daha bir ısıtırdı içimizi.

60 lı yılları bilmem, 70 li yılları da.Sanırım gözleri kapatıp ve şöyle hisli bir şekilde söylenen " heey gidi günler heey!" cümlesinin içinde yaşanan sıkıntıların gizemi saklı.

İçtenlikle yazılmış bu yazıyı içtenlikle okumaya çalıştım kendimce.Teşekkür ediyorum emeği geçene
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

Facebook Yorumları

Twittear