Haftanın Konuğu "YAVUZ BİBER"dir. - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "YAVUZ BİBER"dir.  (Okunma sayısı 24150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Değerli gulenkoyu.com ailesi son 1 haftadır Haftanın Konuğu almadık nedenini sizde biliyorsunuz sistem bakımı yaparak ve yedeğini alarak sitemizde bazı hatalar vardı onları giderdik. Yeni yılın ilk konuğu olarak bize desteklerini esirgemeyenlerin başında gelen, kendilerinden sitede ve yanımızda olduğundan büyük bir zevk aldığımız, sizinde yakından tanıyıp sevip abi dediğiniz bir isim YAVUZ BİBER… Bu haftanın dolu dolu geçeceğinden eminim. Sen en iyisi Yavuz abi bu hafta işe gitme gelen soruları yanıtla…  ;D  ;D  ;D

- Yavuz Biber kimdir? Neden bu kadar seviliyor? Bunun bir sırrı var mıdır?

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 05079310977
Yeni yılın ilk konuğuna ilk soruyu sormaktan büyük mutluluk duyacağım.Şimdi Yavuz abi:

*Hangisini tercih etmeli? Bir mağarada yalnız başına inzivaya çeklip kafa mı dinlemeli yoksa halkın arasına girip paçalara çamur mu bulaştırmalı?

*Yavuz Biber'in idealindeki meslek nedir?

*Hayat yaşantında isminin anlamıyla eş yaşama gayreti içine  hiç girdin mi?
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• Aktif Visirli
  • *
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60
Ooooo Bakın kimleri görüyorum,Yeni yilın ilk konuğu olmuşsun ,süper moteratör torpili bu olsa gerek,neyse hadi hayırli uğurli olsun,,,,hayirda niçun sen :). Rahmetli Fadime halanun en şansli ve en akilli uşağı senmi  kenduni sanayisun yoksa ;).neyse bu konuda sana söyleyeçek çok şeylerum var ama burda deşifre etmek istemeyirum....sorularıma glince,,,,

Sana soru soracağumi düşünüyosan çok yanilursun,çok daha beklersun,avucuni yalarsun ;). unutma, ne ekersan oni biçersun,,anca bu haftayi biturursun sen,yolun bahtın açuk olsun,,haaa bu arada sana soru soraçak olan kişilerida çok merak edeyirum(mustafa sen sınıfta kaldun)....kal sağlıçakla....
BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 765 81 99
Selam olsun samsundan
Selam yavuz bibere
İnşALLAH körüşürüz
Birdahanki sefere

Uzatti sakalini
Sacinida daramaz
Kitti istanbullara
Bu akyuzi aramaz.

• İsmail Hakkı Biber
  • Aktif Visirli
  • *
değerli kardeşim yavuz haftanın konuğu olman dolayısıyla seni tebrik ediyorum sayın kardeşim nerdesin hiç aramıyorsun biliyorsunki ben senin büyüğünüm sana sorum yok ancak kendini özletiyorsun işlerine başarılar diler saygı ve sevgilerimi sunarım
Dernekpazarı MHP İlçe Başkanı

• Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 0.536.947.6490
Selamu aleyküm ALLAHın selamı rahmeti bereketi sizlerin ve tüm müslümanların üzerine olsun diyerek siteye  konuk olmanızdan dolayı sizleri tebrik eder nice nice hayırlı seneler dileriz

1)Bu konuda duygu ve düşünceleriniz yani siteye konuk olmanızla bir çok site müdayimlerinin 01evinede böylece de konuk olmuş oluyorsunuz bu şekilde bakarsanız nasıl bir duygudur?
02)Türkiyenin ekonomisi ni bir esnaf olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
03)İşsizlik mi ön planda cahillik mi?
04)Özel zevkleriniz hobi ve fobileriniz nelerdir?
05)Kitap okumayı severmisiniz severseniz en son okuduğunuz kitabın ismi nedir?
06)Köylülerimizizn arasındaki kaynaşmayı nasıl görüyorsunuz?
07)Magazin takip ediyormusunuz karadeniz sanatcılarının dayanışması varmıdır?
08)Yemek kültürünüz nasıldır?
09)Yaşadığınız şehire köyümüzün ne gibi özelliklerini taşıdınız?
10)Köyümüzün geçmişi ve geleceği açısından eskisiyle yenisi dediğimizde ne gibi değişimler  olmuştur sizce olumlumudur?
11)Gençlerin yaşlı kesime karşı davranışlarını nasıl görüyorsunuz?
12)Büyük şehirin komşuluk ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?
SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU
MURAT ÇOBANOĞLU

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
  • BENİ KÖYÜMÜN YAĞMURLARINDA YIKASINLAR...
    • ELİFİM ALIŞVERİŞ MERKEZİ
  • GSM: 0536 324 90 35
  • Kan Grubu: Seçmediniz
      Sen en iyisi Yavuz abi bu hafta işe gitme gelen soruları yanıtla…  ;D  ;D  ;D
     - Yavuz Biber kimdir? Neden bu kadar seviliyor? Bunun bir sırrı var mıdır?

Değerli İsmail kardeşim, öncelikle haftanın konuğu projemizde beni bugüne kadar idare ettiğin için teşekkürlerimi iletiyorum. Ama artık köşeye sıkıştığımın bilincindeydim.  Haftanın konuğu olmak bambaşka bir duygu, yeni yılın ilk konuğu olarak bana yer ayırman da, senin bana karşı güzel bir inceliğin. Öperim tombiş yanaklarından.
       İşe gitmemi engelleyecek kadar soru geleceğini tahmin etmiyordum, fakat Murat Çobanoğlu kardeşimin sorduğu 12 soruyu ve benimde bütün soruları geçici cevaplarla geçiştirmeyeceğimi  düşündükce, senelik iznimi bu hafta kullanayım diyorum.  ;)
       Yavuz Biber, 1970 yılının Temmuz ayının 25. günü Köhyanın Dursun'un oğlu Hilmi ve Şişko Hüseyin Aktürk'ün kızı Fatma hanımın ortanca oğulları olarak, O'güzlü yaylasında dünyaya gözlerini açmış, bundan dolayıdır ki, yaylalara olan sevda ve sevgisi tarif edilmez bir boyuta ulaşmıştır. İlkokula İstanbul Zeytinburnu'nda Doktor Reşit Galip ilk. başlamış, 2 ve 3. sınıfları köyümüzün okulunda çok sevdiği Hayrettin Hoca ve Eyüp Hoca'nın eğitimi altında, 4 ve 5. sınıfları Bağcılar Kirazlı İlk.'da tamamlamıştı. 6.ve 7. sınıfları Dernekpazarı Orta okulunda, 8.sınıfı da Mahmutbey O.O.'da tamamlayarak, Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümüne kayıdını yaptırır ve 1987 yılında buradan Ortadoğu ve Balkanların en iyi motorcusu olarak  ;) mezun olur. Sürekli Üniversite okuma hevesinde olan bu kardeşimiz, mezun olduktan sonra büyük bir hata yaptığını anlar fakat olan 3 yılına olur. Hem çalışır, hemde 1 yıl dersane trafiği yaşayarak, Ö.S.Y.M imtihanına girer, istediği yerlerin çok uzağında kalır ve hedef küçültür. Çalıştığı pazarlama ve tahsilat işnden esinlenerek, ticaret yapmayı kafasına koyar. Bunun için girişimlerde bulunur ve dükkan tutulur. Bu arada 2. plana attığı okuma işinden de kopamaz ve Açık öğretim İktisat bölümüne kaydını yaptırır. 5.yılda diplomasını eline alır, bu arada abisi Mehmet ve kardeşi Metin ile beraber kurdukları Elif Çeyiz firması sürekli gelişim içindedir. 1993 yılı Kasım 14' de Cafer Algül ve Ayşe Algül'ün en küçük evladı olan Emine hanımla, hayat arkadaşlığı yoluna çıkar. 4 evlatları dünyaya gelir. (1995 doğumlu Semih, 2000 doğumlu Nursena, 2006 doğumlu ikiz kızları Ayşesima ve Fatmanisa)(Babalari yesun olari) 1996 Aralık Tuzla piyade okulundaki eğitiminden sonraki kura çekimi ile Şırnak 6.Piyade Tugayı Akçay'a oradan da Gabar'da ki Fındık taburuna takım komutanı olarak gider ve buranın çeşitli bölgelerinde görev yapar. 1998'in 2. ayında şehitlik mertebesi nasip olmadan, hayata bakışı biraz daha değişerek geri döner. 1999 yılnda kendisi için önemli bir yeri olan babaannesi Emriye halayı kaybeder. 2004 yılında Trabzon kemik hastanesinde ameliyat olup, yanlış kan uygulamasından sonra, yoğun bakıma giren annesini, 11 gün sonra Farabi hastanesinde kaybeder ve gerçek anne acısını ve duygularını iliklerine kadar hisseder. (Rabbimiz rahmet buyursun.) (Seni çok özledik anneciğim.)         
        Şu anda babası ve kardeşleri ile beraber kendilerine ait Bağcılardaki binalarında yaşıyor, İkitelli de, elifim perde, elifim alışveriş merk, ve elifim bebe mağazaları  ile 20. ticaret yıllarını yaşıyorlar.
        İsmailim, Yavuz Biber'in sevilme sırrını sorarak, teveccüh etmişsin. Sevgi kolay oluşan bir duygu değildir. Olumlu izler bırakmak gerekir. Zannediyorum ki, bıraktığım olumlu izler, yapmacık olmayan duygular, insanların hatasını yüzüne vurmamak ve alay etmemek, karşımdaki her insanın yerine kendimi koyarak düşünmeye ve yorumlamaya çalışmak, bana kötülük yapana dahil, hiç kimsenin arkasından kuyu kazmamak ve zor durumda olanın maddi manevi yanında olmaya çalışmak bu sırrın açılımı olabilir. 
        Teşekkürler...
desen 49

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
Yeni yılın ilk konuğuna ilk soruyu sormaktan büyük mutluluk duyacağım.Şimdi Yavuz abi:

*Hangisini tercih etmeli? Bir mağarada yalnız başına inzivaya çeklip kafa mı dinlemeli yoksa halkın arasına girip paçalara çamur mu bulaştırmalı?

*Yavuz Biber'in idealindeki meslek nedir?

*Hayat yaşantında isminin anlamıyla eş yaşama gayreti içine  hiç girdin mi?

Benim güzel kardeşim, ilk soruyu ben soracam dedin ve bunu başardın. Tebrikler...
           Mustafa kardeşim, yer yer mağarada yada bir dağ evinde kalmayı, hatta annem izin verseydi (huuhh eldururum seniiii) hafif bir suçla hapishaneye ;) girmeyi bile düşünmüşümdür. Lakin dediğim gibi bu duygular zaman zaman oluşmuştur. Ama paçaları çamura bulaştırıp halkın arasında bulunmayı her zaman daha fazla istemişimdir.
          Çocuklukta, herkesin çocukluğundaki gibi doktorlukla başladık, ortaokul yıllarında futbol yeteneğimi keşfeden çevremdeki abilerimin baskıları sonucu  futbolculuğa karar verdik ve amatörce başladık. Taki bir okul maçında ciddi manada sakatlanıp 3 ay sahalardan, 3 ayda annemin gözlerinden uzak kalınca çok severek yaptığım futbolculuğu, halı saha ve turnuva maçlarına taşıdım. Lise bitince makine mühendisliğini ideal meslek olarak düşündüm. Bu da ticarete atılınca söndü. Sonuç olarak futbolcu olmak isterdim. Gs.'lı Ardanın bir sözü çok hoşuma gider. ''Ben şu an çok keyf aldığım bir iş yapıyorum, bundan para kazanıyorum, maneviyatımı rahat yaşıyorum,sağlığım için spor yapıyorum, milli takımda oynamak ve Gs'de kaptanlık gibi güzel bir duygu yaşıyorum, daha ne isteyeyim.''
          İsmim'i irdelediğim zaman belirli bir süre ismimin havasına girebiliyorum. Özellikle dedem Yavuz Selim Han beni çok motive eder. Keşke tırnakları olabilsek, onlar gibi yaşayabilsek,
          Teşekkürler kardeşim.

desen 49

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
Ooooo Bakın kimleri görüyorum,Yeni yilın ilk konuğu olmuşsun ,süper moteratör torpili bu olsa gerek,neyse hadi hayırli uğurli olsun,,,,hayirda niçun sen :). Rahmetli Fadime halanun en şansli ve en akilli uşağı senmi  kenduni sanayisun yoksa ;).neyse bu konuda sana söyleyeçek çok şeylerum var ama burda deşifre etmek istemeyirum....sorularıma glince,,,,

Sana soru soracağumi düşünüyosan çok yanilursun,çok daha beklersun,avucuni yalarsun ;). unutma, ne ekersan oni biçersun,,anca bu haftayi biturursun sen,yolun bahtın açuk olsun,,haaa bu arada sana soru soraçak olan kişilerida çok merak edeyirum(mustafa sen sınıfta kaldun)....kal sağlıçakla....
        Abim benim beeee. Kurban olsun sağa nenegan. Bilursun çok severum seni. ALLAH umruni uzun etsun. Çok hoyir göresun. Hatirun içun avucumida yalarum, kerendilan ektuklerumida biçerum. Hele gacalağ'ta ifteri kesmeğe bayilurum.
        Çok soru sormak istediğim halde, dükkan taşıma yoğunluğundan dolayı ilk 5 konuğumuza soru soramadım, daha sonraki konuklara soru sorarsam öncekiler kırılır diye, kimseye soru soramadım. Kenanla bir proje üretmeye çalıştıksada, uygulayamadık. Burdan tüm konuklarımızdan bu konuda özür diliyorum. Kesinlikle bir art niyet yoktur.
        Ahmet abi bak merak edeyidun sağa kim sori soracak diye, cevap yazmağa yetişduremeyirum, görmeyimisun. :D Ben İsmailden 1 hafta daha ek sure isteyeyim, senda sinurunden tevora çikarsun.
        Cübbeli Ahmet hocanın gençgen ve ihtiyarken muhabbeti gibi, sabah dükkanda işim var, akşam evde ikizlerim var. Sorulara cevaplarda inş.çuvallamayız. Hemen cevap alamazsanız beni affedin. Biraz sabredin geliyorum anacıımmm...
        Teşekkürler abem.

desen 49

• Aktif Visirli
  • *
  • CAHIL KIMSENIN YANINDA,KITAP GIBI SESSIZ OL.
  • GSM: +491783744775
S.a Degerli kardesim Yavuz senide haftanin konugu olarak görmek
güzel.Yavuzum tekrar köylere dönüp eskisi gibi köyde yasamayi düsünürmüsün.
Bu sene köye gidenecenmi? Hayatta keske sunu yapsaydim yada yapmasaydim
dedigin oldumu? Hilmi amcanin ellerinden öpüyorum
Almanyadan herkese selam A. O.E
DENIZ GIBI MAL KAZAN,
FAKAT SEN ÜZERINDE
GEMI OL

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *

Selam olsun samsundan
Selam yavuz bibere
İnşALLAH körüşürüz
Birdahanki sefere

Uzatti sakalini
Sacinida daramaz
Kitti istanbullara
Bu akyuzi aramaz.

Ve aleykümselam Mustafa abim, gurbet ellerdeyiz abi, yaz sezonu 2-3 senede bir gidiyoruz. O an kimler izindeyse sadece onlarla görüşebiliyoruz. Yani nasip diyelim. Dediğin gibi İnşaALLAH bu sefer görüşür ve dertleşiriz. Atma türkilerden ve siteden konuşuruz.
         Evet abi sakalımı 1998 yılı yani askerden sonra hiç kesmedim. Yeteri kadar uzun değil, İnşaALLAH sünnete mualif bir durum olmaz.
         Bir arkadaşım şöyle bir kaçamak söz söylemişti,''Seni aramıyor ve sormuyorsam bu seni sevmediğim anlamına gelmez.'' Sitemizden hizmet edenlerden ALLAH razı olsun uzağı yakın ettiler ve bütün arkadaşlarımızdan bu yolla haberdar oluyoruz. Senide sürekli takip ediyor, atma türkülerdeki kabiliyetini takdir ediyorum. Bu arada yarışma 1.liğinide  tebrik ediyorum.
         Teşekkürler Akyüz abim...
desen 49

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
           Dğerli Yavuz amca ;D,
     Sana bir tabakta Üç şey sunuyorum:Xhamucera,fuska ve ligarba.
     *Lütfen bunlardan birini seçer misin?
        E İzzetum, e uşağum, e yavrim sen bağa habularun uçinida tabakta sunacasunda ben ikisini geri göndereceğum hemi... ;)  :D Ola anca gülerum sana. Tabağun boş gideceğinden hiç şuphe etmeyesun. Ama dersan en çok hangisini seversun e yavrim, hamucera tabiii...olsada yesek. Yada sen geturmada hangi yarda daha çok var tarif et ben gidup, ipe dizeyim olari, sorada funduk yaprağinun içine doldurayimda, atayım olari ağizuma daa...Ey gidi günlerrrr eyyyyyy............
        Teşekkürler boyindan beyuk işler yapan...! gardaşum.
        ( Ogada memleket havasi aldunda emice yerine haladaha amcami çağurursun... e yavrim...)
desen 49

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *
değerli kardeşim yavuz haftanın konuğu olman dolayısıyla seni tebrik ediyorum sayın kardeşim nerdesin hiç aramıyorsun biliyorsunki ben senin büyüğünüm sana sorum yok ancak kendini özletiyorsun işlerine başarılar diler saygı ve sevgilerimi sunarım
         Canım kardeşim benim, biliyorum epeydir görüşemiyoruz, bunda benimde eşşekliğim var (İnşALLAH eşşek emice bize darilmaz) Ama biliyorsunki, şimdiki tabirle biz kankiydik eskiden. Ve ölene kadarda kanki kalacağız, hiç şüphen olmasın. Bu yaz İnşaALLAH yanındayım, proğramlarında banada yer ayır. Yalnız proğramlar süper inşaatlarını göstermekten ibaret olmasın. Hemi... ALLAH razı olsun sanada başarılar diliyorum, profesör...Hürmetlerrr...
         Teşekkürler kardeşim...
desen 49

• Yavuz BİBER
  • Süper Moderatör
  • *

Selamu aleyküm ALLAHın selamı rahmeti bereketi sizlerin ve tüm müslümanların üzerine olsun diyerek siteye  konuk olmanızdan dolayı sizleri tebrik eder nice nice hayırlı seneler dileriz

1)Bu konuda duygu ve düşünceleriniz yani siteye konuk olmanızla bir çok site müdayimlerinin 01evinede böylece de konuk olmuş oluyorsunuz bu şekilde bakarsanız nasıl bir duygudur?
02)Türkiyenin ekonomisi ni bir esnaf olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
03)İşsizlik mi ön planda cahillik mi?
04)Özel zevkleriniz hobi ve fobileriniz nelerdir?
05)Kitap okumayı severmisiniz severseniz en son okuduğunuz kitabın ismi nedir?
06)Köylülerimizizn arasındaki kaynaşmayı nasıl görüyorsunuz?
07)Magazin takip ediyormusunuz karadeniz sanatcılarının dayanışması varmıdır?
08)Yemek kültürünüz nasıldır?
09)Yaşadığınız şehire köyümüzün ne gibi özelliklerini taşıdınız?
10)Köyümüzün geçmişi ve geleceği açısından eskisiyle yenisi dediğimizde ne gibi değişimler  olmuştur sizce olumlumudur?
11)Gençlerin yaşlı kesime karşı davranışlarını nasıl görüyorsunuz?
12)Büyük şehirin komşuluk ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?

Ve aleykümselam yayla komşim Murat kardeşim, bende sana hayırlı, sağlıklı ve mutlu günlerle dolu bir yıl, hatta yıllar dilerim.
         Ola ne ettun oyle...buna sori bombardumani derler, ne ettum sağa ben? Bizum çoğrafyaci Cemal Hoca bile bu kadar sori sormazdi. Nenem Lailahe İllellah...Şaka...Şaka...Bu geceyi sana ayirdum gardaşum.
         Elde var 1 başlayalum hayirlisiyla...
         Sitede konuk olmak tarif edilmez bir duygu gerçekten. Tüm üyelerimiz sizi daha yakından tanıyor, sizin hakkınızda ki, düşünceleri netleşiyor hatta suizan yaklaşımlar, yerini olumlu bakış açısına bırakıyor.
      2- Türkiye ekonomisi çok uzun bir süredir belirsizliğini koruyor. Gerçekte ülke ekonomisi rakamsal boyutta sürekli gelişme ve yükselme döneminde. Fakat bu durumun halka ve küçük esnafa yansımaması enteresan geliyor bana. Bir İktisatcı olarak tabandan başlayarak bir rasyonel çözüm arayışı olmalı izlenimlerini taşıyorum. Hemde en kısa zamanda, çünkü esnafın dayanacak gücü kalmadı. 21 yıllık ticari hayatımda develiasyon dönemleri hariç, bu şekilde piyasaların sıkıştığı dönem görmedim. Para kazanan esnaf sayısı oldukca düşük. Bu durumu tek bir sebeple izah edemeyiz. Benim tesbitlerimde en büyük sebep olarak vatandaşımızın bilinçsiz alışverişlerini gösterebilirim. Ayağımızı yorganımıza göre uzatamamak gibi bir durum sözkonusu. Teknolojiye aç bir toplum olarak, birden teknolojinin içine düşünce yaptığımız alışverişin farkında olamadık. Evlerimizde bir çok özelliğini kullanmasını bilmediğimiz elektronik ürünlerle dolu. 7 yaşındaki çocuğumuzda bile kameralı cep telefonu var. Heves edip alıyor, fakat kullanmıyor veya kullanamıyoruz. Bu tür alışverişler sonunda ay sonunu getiremiyor, çok acil ve gıda harici olan ürünlerin alımını sürekli erteliyoruz. Borçlarımızıda erteliyoruz. Tabi buda esnafa yansıyor, esnafın sıkıntısı toptancıya, ordanda imalatçıya ulaşıyor. Sonuç ortada...
       3- Ülkemizde bir işsizlik boyutu vardır ve bu doğrudur. Fakat şu an olması gereken işsizlik oranı, şimdiki değerin 5 de biri kadar olmalıdır. Gerçek manada işsiz ancak bu kadardır. Geri kalan kardeşlerimiz, iş beğendiremediklerimizdir.  Bu kardeşlerimiz, ya çalışmayı sevmiyordur, ya emir almayı sevmiyordur yada maddi hedefleri çok büyüktür. Hedeflerine çalışmadan kısa yolla ulaşmak peşindedirler. İşsizleri cahil diye değerlendiremeyiz, çünkü bu kişiler genellikle iş seçmezler, ne iş bulursa çalışır, günü kurtarmaya çalışırlar. Şimdi ben sana sorayım bunların hangisi cahil ?
       4- Maneviyatı bu olayın dışında tutarsak, bilgisayar ve futbol özel zevklerimin başında gelir, 10 Ekim 2008 yılında bel fıtığı ameliyatından sonra aktif futbol hayatıma nokta koymak zorunda kaldım. Şu an iyi bir seyirci konumundayım. Oğlumun maçlarını izlemekten oldukça keyf alırım, hele birde gol atarsa değmeyin keyfime. Sinema kültürüm pek yoktur, en son 1 ay önce  benim hayatımdan bir kesiti andıran, nefes filmini oğlumla beraber izledik. İyi yüzemesemde yüzme salonlarında kayıtlıyım, ara sıra yüzmeye çalışırım. Pul, para,tesbih ve anahtar kolleksiyonlarım var. Fobilerime gelince, yükseklik korkum vardır, lunaparktaki yükseklik ve hız özelliği taşıyan hiç bir alete binmemişimdir. Yılandan, kurbağadan, yengeçten ve böceklerden tiskinirim.
       5- Süper bir kitap okuyucusu değilim, fakat her zaman elimde bir kitap bulunur. Şu an Mustafa Polat'ın ''okuyun şaşıracaksınız, okuyun başaracaksınız'' adlı kitabı evimde, Alaturka Satış kitabınıda işyerinde okuyorum.
       6- Tabiki yeterli bulmuyorum, bu kaynaşmasızlıktan oldukca rahatsızım. İstanbulda dernekleşmemiz köylülerimiz arasındaki mesafeleri yakınlaştırmış, yaptığımız sosyal faaliyetler bir çok köylümüzün birbiriyle tanışmasına vesile olmuş, arkadaşlık bağları kurulmuş. Sohbet ortamları oluşmuş. Ve en önemliside kafalarda oluşan ''köylünden uzak duracaksın, onunla iş yapmayacaksın'' yanlış imajını bir nebze olsun sildik. Maalesef hala bu zihniyette olan köylülerimize rastlıyoruz. Biz birbirimizle hep akrabayız, tabiki birbirimize haklarımız geçecektir. Bu konu aslında kitap yazılacak cinsten ama konuyu çok derinleştirmeyeyim, diğer sorular bekliyor.
       7- Magazini özel olarak takip etmem, fakat dolaylı yollardan takip etme şansımız oluyor. Sanatcı psikolojisi çok farklı bir şey. Ne kadar iyi arkadaşın olsa, süper diyaloglarında olsa sanatçı moduna giren kardeşlerimizin % 90'ı değişime uğruyor. Buna birde verdikleri enteresan demeçlerde eklenince, olay kopuyor. Bunun farkında kendileride olmuyor. Bu durumunu çevresindekiler ve diğer sanatçı kardeşlerimizde yadırgıyor ve ilişkilerine mesafe koyuyor. Böyle olunca da dayanışmadan söz etmek mümkün olmuyor.
       8- Bu soruya hatun cevap verse, neler anlatırdı neler garibim...! Menüsünü bayağı derecede kısıtlıyoruz. Şimdi yemediğim yemekleri bir sayayımda görün. Öncelikle soğan'ın hiç bir türünü yemem, en sevdiğim yemeğe bile konulsa yinede yemem. Bu bende çocukluğumdan beri süregelen bir tiskintidir. Nohut, karnıbahar, kapuska, bezelye, bamya, pırasa, kabak yemediğim yemeklerde baş rollerdedir. Patlıcan yemeklerini yeni yeni yemeğe başladım. En sevdiğim yemekler (soğan konulmazsa) barbunya, türlü ve bütün patates yemekleridir. Et (ciğer hariç), balık, tavuk severim, tatlıların hepsinden azda olsa yerim fakat favorim fırın sütlaç, kabak tatlısı ve kestane tatlısıdır.
          Gelelum memleket yemeklerine;
          Memleket yemeklerinden yemeduğum bir şey hatirlayamadum. Hepisini severek yeyirum. ''Alursan laz kizi al sora pişman olmazsun'' sozinun sefasini sureyirum. Özelliklan badic, muhlama, truşi, favorilerumdur. Haftada pir misir ekmeği alurum, yoğurt'la ve lağanalan götururum. Tatli olarak kavut olabilur ama çok zamandur yeyemedum. Bida kesme makarnanun şerbetlisine bayilurum.
       9- Ben sadece kapı girişime bir stand hazırladım ve köy evimizde dedemin ve nenegamun ne kadar kullandıkları eşyalar varsa getirdim dizdim. Güzel bir görüntü oldu. Misafirliğe gelen arkadaş ve dostlarıma gösterip bilgiler veriyorum. Evimin bir odasına otantik bir köy odası görüntüsü verdim. Duvarları köyümüzdeki keşan, oğluk, peştemal, duvar halısı, kemençe, gibi yöresel eşyalarla süslüyorum. Fakat hatun temizliğe başlayınca birden ortadan kayboluyorlar. Ne hikmetse... ;) ALLAH rahmet eylesin canım anam, tüm mahallemize o kadar köyümüzden kesitler sunmuşturki, arkadaşlarım kuficayı, peşkoyi, afkuri, kotkafayi ve daha bir çok şeyi bilirler. Evimizin tüm çevresi tadı hiç değişmeyen kara köy üzümüyle çevrilidir. Bahçemizde çok güzel bir köy inciri vardır, aynı köydeki tad.
      10- Ben köyde yoğun yaşadığım 1978-82 yıllarından bu zamana kadar bir değerlendirme yapayım. Öncelikle hayat şartları korkunç değişti. Şişeli lamba ile, iskemlenin üstünde ders çalışıp (löküs lüx sayılırdı), yağmur, çamur, kar, rüzgar demeden Dernekpazarına yürüyerek gittiğimiz günler gitmiş, yerine ışıl ışıl ışıklar, çalışma odaları hatta bilgisayarlar ve servis münübüsleriyle gidiş geliş ve son derece güzel bir okulda eğitim görmek gelmiştir. İnsanımızın çalışma temposu azaldı, yollar çekilen eziyeti azalttı ve en önemlisi hayvan yetiştirme oldukca azalmış, bununla paralel hayvanlara harçanan zaman ve efor yerini daha sosyal olaylara bırakmış, artık yaylalara hayvanları yaylamaya değil, keyf etmeye ve tatil yapmaya gidilir olmuş. Sanki meyveler eski tadında değil, eski insanları gözler arar olmuş...Yani anlatmak istediğim olumlu olarak yansıyan durumlar olsada, eskiyi özlem açısından bazı olumsuzluklarda var tabiki,
      11- Belki enteresan gelecek ama ben şu anki gençliği, büyüklerine daha saygılı görüyorum. Bu durumu aldıkları olumlu eğitimden ve daha anlayışlı ve söz hakkı veren büyüklerden kaynaklandığını düşünüyorum.
      12- Çok yavan bir komşuluk ilişkileri mevcut. Biz 32 yıldır aynı mahallede oturuyoruz. Eski komşularımızla bile diyaloglarımız azaldı.Sürekli görüştüğüm çocukluk arkadaşımı yeri geliyor 3 ay görmüyorum, bayramdan bayrama komşu ziyaretlerimiz oluyor. Biri hastalansa 1 hafta sonra haberimiz oluyor. Bazen görüştüğümüzde birbirimize anlatacak o kadar şey oluyorki şaşırıyoruz. Eski komşuluklar aklıma geliyor da, her akşam bir komşumuzda toplanır, müthiş muhabbetler yapılırdı. Herkes yaptığı yöre yemeğinden dağıtırdı, hastalar anında öğrenilir ve hemen ziyaret edilir, gerekirse doktora götürülürdü. Yani beraber üzülür beraber sevinirdik. Bütün eğlenceler beraberce yapılırdı. Mahallemizin bir sorunu hepimizin sorunu olurdu, beraber çözüm üretirdik. Şimdi ise sorunlarla herkes kendisi mücadele ediyor. Çat kapı Misafirliğe gidemiyorsun artık, gitmeden bir kaç gün önce haber veriyorsun. Yinede bizim mahallemiz, konutlara göre bir kaç gömlek üstün. Orda sadece aynı katlarda göstermelik diyaloglar mevcut. Çözümü de maalesef yok. İnşaALLAH daha da kötüye gitmez diyorum. 
       Teşekkürler Murat kardeş, çok etkili soruların vardı ha...iflahımı kestin. :D 

desen 49

• Aktif Visirli
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
Değerli Yavuz abicim. ;D
Öncelikle haftanın konuğu köşesini şereflendirdiğin için sizleri tebrik ediyorum. ;D
Eskilerde kalmış olan klasikleşmiş şu mektup girişiyle başlarsak daha iyi olacak... ;D
Nasılsın iyimisin? iyi olmanı cenabu mevladan niyaz ederim... dedikten sonra devam edelim. ;D
yukardaki 12 soruyu cevapladıktan sonra zamanın kalırsa eğer bize hayatında iz bırakan  ;D(duygusal,drajik,drajikomik vb.) bir kaç anını bizimle paylaşırmısın. ;D

kendine mendine iyi bak... ;D
ALLAHa emanet ol... ;D
Haa bu arada yukardaki dişleri nedensa bilgisayar kendi kendine her mısranın sonuna koydu ;D
bilmem ki neden acaba... ;D
Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

• muhammedçobanoğlu

• Ziyaretçi
Selamun Aleyküm

Öncelik le haftanın konuğu olduğundan seni tebrik ediyorum;
Sorulara geçiyorum:

1)Gençlerin gidişatı nasıl eğer kötüyse ne gibi ilerlemeler yapılmalıdır?
2)Küçüklükte olmak isteyip olamadığın meslek varmı?
3)Teknolojiyle aran nasıl?

Suluova dan saygılar sevgiler
                           Ben Murat ÇOBANOĞLU'nun Oğlu Muhammed ÇOBANOĞLU

• Osman Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • Visirli Mühendis
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 426 93 08
Ehtiyar haftanın konuğu olarak aramıza hoş geldin,   abi ben seni sorularımla terletmeyeceğim çünkü sana kıyamam...   yanlız şunu sormak istiyorum ikinci şiir çalışması nasıl gidiyor? yakında vizyona girermi? birde şöyle geriye dönüp bakdığında hey gidi günler dediğin anıların varmı varsa bizimle paylaşırmısın ALLAH a emanet ol abim hayırlı işler.
Visirli Ziraat Mühendisi

• Süper Moderatör
  • *
degerli kardesim Yavuz,haftanin konugu kösesi vasitasiyla, daa avrupa`da evlerimize bizleri ziyarete gelmen beni cok memnun etti,seni tebrik ediyor,is ve özel hayatinda basarilarla dolu saglikli,mutlu hayirlisiyla uzun bir ömür diliyorum WWW.gulenkoyu.com konuk evine hos geldin diyorum.

-eger unutmadiysan,oglum yavuzselimin sana Stuttgart`in en meshur dondurmacisinda beraberce dondurma yemeye bir daveti var, bu davete icabet etmeyi düsünüyormusun.
-benim degerli arkadasim Yusuf Algül`ü nasil bilirsin.
-sence Istanbul bir "islambol" sehri mi? böyle bir sehirde yasamak nasil bir duygu?
-bir ticaret (isadami) adami olarak,türkiye ve dünya ticarette eski canliligi yakalayabilecek mi?

degerli kardesim mehmetziya ya ve tüm aile ferdlerinize Almanya`dan selam ve sevgilerimi yolluyor,ALLAH yar ve yardimciniz olsun,hersey gönlünüzce olsun.

YGKYD-2000-Dernegi-Baskani:Servet Isildar-Stuttgart - YGKYD-2000-"Bir Nebze Ferahlik"
"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
Da`vetin vardi dün ezanlarda...
Seni ey ma`bedim utansinlar,
Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman

“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

"Denildimi bir yerin adina türk beldesi, Gözüm albayrak arar kulagim Ezan sesi" N.F.K.

Migirdic`i severde Osman`i sevmez zindik,
iti-domuzu sever, insani sevmez zindik
ister ki diz üstüne cökertilsin türkiye,
Ekmegini yer amma vatani sevmez zindik. A.K.

HACISERIFOGLU-
MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Aktif Visirli
  • *
  • ÜLKESİNE SEVDALILAR
  • GSM: 0533 450 50 86
sevgili kardeşim Yavuz...Öncelikle seni kucaklıyor, gözlerinden öpüyor ve ömür boyu saadetler  diliyorum. Bu arada babana ağabiyine ve Metine de selamlarımı iletirsin inşALLAH.   
Yavuz kardeşim Türkiyede ki gençliğin durumunu nasıl buluyorsun? Siyasi gidişati, ekonominin  durumunu ve açılımın sonucunu nasıl görüyorsun? Bu ülkenin rejimini ve yönetimini nasıl buluyorsun? Düzeltilmesi için bir uğraşın varmı?

• Mustafa Genç
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05364771761
yavuzcugum merhaba oncelıkle haftanın konugu oldugun ıcın tebrık ederım.benım sana ıkı sorum olacak trabzonsporun gidişatı nasıldır sence başarılı olacakmı şenol guneş ıkıncı sorumda istanbuldaki dernekımizle ilgili dernek kurulmadan once cok guzel bır ilgi alaka vardı dernek kurulsun dıye ve dernek kuruldu bır surede cok ıyı devam ettı.ama daha sonra faalıyetler azaldı ilgi azaldı bunların sebebıde sence nedır.selamlar
mustafa genç

Facebook Yorumları

Twittear