Haftanın Konuğu "BAYRAM AKYOL"dur. - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "BAYRAM AKYOL"dur.  (Okunma sayısı 12774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Bu Haftaki konuğumuz oynadığı futbolu ile milletin takdirini kazanan, turnuvaların aranan ve paylaşılamayan adamı, genç, atik ve başarılı imamlarımızdan olan BAYRAM AKYOL dur. Kendini dürüst saygın bir kişiliğiyle herkese sevdiren biri olmuştur. Bu hafta kendisini sorularımızla yakından tanıyalım...

- Bayram Akyol kimdir? Bu futbol sevgisi nerden geliyor?

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
    • Forum Çaykara
     Dürüst ve saygılı bir kişilik olduğuna hiç şüphemiz yok. Geçen yaz görev yaptığı Kuşmer Yaylasında tanıdık ve sevdik Bayram hocayı.  
     İsmail kardeşim, Bayram hoca geçtiğimiz yaz düzenlenen futbol turnuvasında, sırf sizlerin gönlü olsun diye mekik dokudu Kuşmer yaylası ile Kondu arasında :) ama her maç sonrası yaylaya geldiğinde heyecanını ve oldığı keyfi güleç yüzünden anlayabiliyorduk.
     Sorum futbol veya mesleğiyle alakalı olmayacak. Yukarıda yazdığım gibi Bayram hocayı Kuşmer yaylasında tanıdım. Yaylamız misafirhanesinde ikamet eden Bayram hocayı ziyarete gittiğimde odasında bir çift muhabbet kuşu vardı. Yaylada ilk kez kafes kuşu bakıldığına şahit olmuştum ve şaşırmıştım, o zaman soramamıştım. Muhabbet kuşlarına olan sevginizin özel bir sebebi varmıdır?

Sevgi ve muhabbetlerim ile...
ForumÇaykara Platform
HERŞEY GELECEKTE DAHA GÜZEL BİR ÇAYKARA İÇİN

MAVİ İLE YEŞİLİN DANSI
KARADENİZ...

Ege ve Akdeniz yaz ayları boyunca tatilcilerin akınına uğrarken, Karadeniz, sessiz sakin konuklarını ağırlamaya devam eder. Sanki sadece bakmasını bilenlere verecektir sırrını...

• Aktif Visirli
  • *
ÇOK DEĞERLİ KARDEŞİM BAYRAM BENİM SANA HERHANGİ BİR SORUM OLMAYACAK.SAYGILI VE OTURAKLI KİŞİLİĞİNDEN DOLAYI TEBRİK EDERİM.BULUNMUŞ OLDUĞUN MAKAMA YAKIŞIR BİR KALBİN VE KİŞİLİĞİN VAR.ALLAH DAİMİ EYLESİN.BU MEMLEKETİN SİZİN GİBİ GENÇLERE İHTİYACI VAR.MEVLA YOLUNU VE BAHTINI AÇIK EYLESİN.SAYGI VE HÜRMETLE.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  O.DÜZENLİ         AHSEN MOBİLYA                                 
ŞAMPİYON ORAK SPOR

• Aktif Visirli
  • *
Bayram Akyol :) aynı zamanda akrabam sayılır :)
Ben depremden dolayı iki sene Dernekpazarı İ.Ö.Okulunda  orta iki ve üçü okudum.Sıra arkadaşım Bayram aradan uzun yıllar geçsede bırbirimizden kopmadık ara ara da olsa ınternetten görüştük... Seni hep Mısborn (kahveli şeker) aldığımda hatırlardım :) nedense onu cook severdın bu alışkanlığın hala devam edıyormu yani hala mısborn alıyormusun :)

Trabzona her geldiğimde yaylalarda olduğun ıçın yakından görüşmeyelı 8 sene oldu ama dostlar bırbırını kolay kolay unutmaz iki yıl içinde gecırdığimiz gunzel gunlerı unutmadım mesleğinde başarılar dılıyorum umarım kadrolu imam olursun aeo
ölüm ağlayan çocuğa verilen emzik kadar anlamlı tebessüme muhtaç yüzlere ...

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
     Öcelikle haftanın konugu olarak seçtiğiniz için site yöneticisine şükranlarımı sunuyorum.Gülen Köyü sakinlerinden Kamiloğullarından  Selahattin  Akyol 'un oğluyum.1987 yılında Köyümüzün yaylasında Kurban bayramı arfesinde dünyaya geldim.Adımın Bayram olmasının nedenide bu. Öğretimime Gülen Köyünde başlayıp daha sonra Dernekpazarında öğretimime devam ettim.Ardından Köyümüzde bulunan Kuran kursuna yatılı olarak devam ettim.Burada 2000 ile 2004 yılları arası hem Hafızlığımızı hemde ileride imamlığı  yapma adına hocalarımızdan bişeyler öğrenmeye çalıştık.Hocalarımızdan Cenabı ALLAH  razı olsun.Onların bizlere vermiş olduğu terbiye,ahlak ve insanlara hayırlı omla adına bizlere çok şeyler öğretti.Onların hakkı ödenmez.Tekrar Yüce ALLAH kendilerinden razı olsun.(Amin).Daha sonra Kuran kursunda okurken dışarıdan İmam-Hatip lisesini bitirdim.

İlk resmi görevimize 2008 yılında Köyümüz mahallesinde bulunan eski adıyla rimandoz mahallesinde 6 ay kadar vekil olarak görev yaptım.Burdaki vekilliğim bittikten sonra 3 ay sonra Trabzon ilçesi çaykara'nın Şahinkaya köyüne sözleşmeli İmam Hatip olarak atandım.

Misyonumuz; Toplumun dinî ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermek amacıyla İslam Dini'nin temel kaynaklarına dayalı doğru ve güncel bilgi ile toplumu din konusunda aydınlatmak, inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek ve ibadet yerlerini yönetmektir.Cenabı ALLAH bu yolda bizleri utandırmasın.(Amin).
                                                                                                                                               Şimdiden soracağınız sorulara en içten dileklerimle cevap vermeye çalışacağım.

Saygı ve sevgilerimle
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
    - Bayram Akyol kimdir? Bu futbol sevgisi nerden geliyor?
Sayın İsmail abi futbola karşı baya bir ilgim var doğrudur.Nedense küçüklüğümden beri futbol oynamayı seviyorum.ama benim sevdiğim futbol sonuç ne olursa olsun maç bittikten sonra sahadan  saygı ve sevgi içerisinden ayrılmaktır.Herhalde futbolu sevmemim nedeni çok küçük yaşta oynayıp sevmem olmasıdır.Bu arada şuanakadar futbol vesileside olsa Köyümüzdeki gençleri bir araya getirip kaynaştırdığın için teşekkür ederim.Hayatında başarılar dilerim.ALLAHa emanet ol.Sağlıcakla kal. Görüşmek üzere...
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
     Dürüst ve saygılı bir kişilik olduğuna hiç şüphemiz yok. Geçen yaz görev yaptığı Kuşmer Yaylasında tanıdık ve sevdik Bayram hocayı. 
     İsmail kardeşim, Bayram hoca geçtiğimiz yaz düzenlenen futbol turnuvasında, sırf sizlerin gönlü olsun diye mekik dokudu Kuşmer yaylası ile Kondu arasında :) ama her maç sonrası yaylaya geldiğinde heyecanını ve oldığı keyfi güleç yüzünden anlayabiliyorduk.
     Sorum futbol veya mesleğiyle alakalı olmayacak. Yukarıda yazdığım gibi Bayram hocayı Kuşmer yaylasında tanıdım. Yaylamız misafirhanesinde ikamet eden Bayram hocayı ziyarete gittiğimde odasında bir çift muhabbet kuşu vardı. Yaylada ilk kez kafes kuşu bakıldığına şahit olmuştum ve şaşırmıştım, o zaman soramamıştım. Muhabbet kuşlarına olan sevginizin özel bir sebebi varmıdır?

Sevgi ve muhabbetlerim ile...
Değerli  murat abimiz.Görüşleriniz;sizin kalbinizin güzel görmesinden dolayıdır.Evet yaylada geçen yazın çok güzel günlerimiz geçti.En önemliside o yaylayı sıcakkanlılığı ile insanlarımız  güzelleştiriyor.ALLAH razı olsun onlardan ve hepimizden.(Amin).Evet maçtan sonra yayladaki halim neşeliydi.Farkettiğin için teşekkür ederim Murat abi.

Kuşlara gelince.özel bir sebebi yok.Sadece hoş ve ötüşü hoş olmasından dolayı bide sevimli olmasından ilgimi çekti.onun için ben nereye gidiyorsam onlarıda yanımda götürüyorum.. ALLAH'a emanet ol.Görüşmek üzere.
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Bayram Akyol :) aynı zamanda akrabam sayılır :)
Ben depremden dolayı iki sene Dernekpazarı İ.Ö.Okulunda  orta iki ve üçü okudum.Sıra arkadaşım Bayram aradan uzun yıllar geçsede bırbirimizden kopmadık ara ara da olsa ınternetten görüştük... Seni hep Mısborn (kahveli şeker) aldığımda hatırlardım :) nedense onu cook severdın bu alışkanlığın hala devam edıyormu yani hala mısborn alıyormusun :)

Trabzona her geldiğimde yaylalarda olduğun ıçın yakından görüşmeyelı 8 sene oldu ama dostlar bırbırını kolay kolay unutmaz iki yıl içinde gecırdığimiz gunzel gunlerı unutmadım mesleğinde başarılar dılıyorum umarım kadrolu imam olursun aeo
                                                                                                                                                                                                                                                                                              Evet zeki.MaşALLAH  Adın gibi sınıftada zekiydin.O günlere dönüp baktığımda insana hayal gibi geliyor.Çok güzel günlerdi o günler.Yaşanan herşey  tadında kalıyo.Ozaman aldığım o şekerde ozamanlarda daha tatlı oluyordu.Onu tatlı  yapan ve çok almama neden olan ozamanki ortamımız ve beraberce sınıfta olmamızdır. şimdi pek almıyorum.Ozamanki gibi tad vermiyor nedense.Malum yazın yaylada görev yaptığımız için köyden uzak kalıyoruz.İnşALLAH bu yazın gelirsinde görüşürüz.eski Anıları konuşur tazeleriz.Duaların için saol.İnşALLAH sende Amacına ulaşırsın ALLAH'ın izniyle. ALLAH'a emanet ol.Görüşmek üzere.Sağlıcakla kal.       
bayram  akyol

• Başkan
  • Aktif Visirli
  • *
  • Gülen Köyü Derneği Başkanı
    • Gulen Koyu Web Sitesi
Sevgili kardeşim Bayram Türüslüğün ve haftanın konuğu olduğun için seni kutluyorum  sana  soru  sormayacağım sen ve senin gibi hocaların arkasi gelmıyor bundan çok entişeliyim bu konu hakkında kısaca düşüncelerını oğrenmek ısterım  ALLAHın merhametı üzerinize olsun 

• Kemal Algül
  • Aktif Visirli
  • *
  Bayram kardesim saygi ve sevgilerimi sunuyorum...senin hakkinda hic fikir sahibi degildim bu site sayesinde din görevlisi oldunu ve cevresinde cok sevilen bir insan oldugunu ögrenmis bulunuyorum  bu vesileyle bu hizmeti bize sunan kardeslerimize tesekkürlerimi sunuyorum....

sorularima gelince..
1.Halkimizin dine bakisini nasil buluyorsun gercekten islamiyeti bilen ve yasayan bir toplum oldugumuzu düsünüyormusun.
2.Hurafelerin dinimizin icinde nekadar ettkisi var sence...
3.sahde seyhlerin (ingiliz cacuslarinin)temiz anadolu insanin icine sizarak bu milletin dinini tahrip ettigini okumusdum bir yerde.sen bu görüse katiliyormusun.egeer katiliyorsan sence bu günde bu tür insanlar mevcutmudur..

kolay gelsin saygi ve sevgilerimi sunuyorum...
Surda bir gedik açtik; mukaddes mi mukaddes!
Ey kahbe rüzgar, artik ne yandan esersen es!

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Sevgili kardeşim Bayram Türüslüğün ve haftanın konuğu olduğun için seni kutluyorum  sana  soru  sormayacağım sen ve senin gibi hocaların arkasi gelmıyor bundan çok entişeliyim bu konu hakkında kısaca düşüncelerını oğrenmek ısterım  ALLAHın merhametı üzerinize olsun 
Öncelilke Düşüncelerinden dolayı Teşekkür ediyorum Başkanım.Benim bu konudaki görüşüm tamamen Ailenin üzerinde yoğunlaşıyor.Ailenin çocuğu okutma olsun terbiye olsun hangisi olursa olsun  çocuğun üzerinde bir hakimiyeti vardır..Bunun için Aile belli yaş aralığı arasında çocugu yönetme konusunda bir yola ulaşırsa o çocuk   başka bir meslekte de imam gibi  davranmasını, efendiliğini, dürüstlüğünü ve hayırlı bir ömür geçirmesini akleder.Yeterki Ailelerimizin günlük hayatta çocuklarımıza azda olsa  çocuk gibi deyilde birazda olgun bir insan gibi davrandığımız takdirde;belki olgunluğun hepsini veremeyiz ama şunu unUtmayalımki en azından önüne yol açmış oluruz.Ve çocuk belli bir yaşa geldiğinde görünüz doğru olanını seçeçektir.Yeterki çocuklarımıza ne olmalarını istiyorsak o şeyden örnekler vererek yada örnek davranışlarla bu şekilde yolunu açabiliriz.Ben burdan aile sahiplerine çok iş düştüğünü belirtmek istiyorum.Sayın başkan belki sorunun cevabını vermedim ama inşALLAH ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.ALLAH'a EMANET OLUN.
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
  Bayram kardesim saygi ve sevgilerimi sunuyorum...senin hakkinda hic fikir sahibi degildim bu site sayesinde din görevlisi oldunu ve cevresinde cok sevilen bir insan oldugunu ögrenmis bulunuyorum  bu vesileyle bu hizmeti bize sunan kardeslerimize tesekkürlerimi sunuyorum....

sorularima gelince..
1.Halkimizin dine bakisini nasil buluyorsun gercekten islamiyeti bilen ve yasayan bir toplum oldugumuzu düsünüyormusun.
2.Hurafelerin dinimizin icinde nekadar ettkisi var sence...
3.sahde seyhlerin (ingiliz cacuslarinin)temiz anadolu insanin icine sizarak bu milletin dinini tahrip ettigini okumusdum bir yerde.sen bu görüse katiliyormusun.egeer katiliyorsan sence bu günde bu tür insanlar mevcutmudur..

kolay gelsin saygi ve sevgilerimi sunuyorum...
Evet değerli abim burda tanışmalarımıza vesile olan müslümam kardeşlerimizden ALLAH RAZI olsun.Düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim.sorularına gelince;                                                                                                                               

1.İnsanlarımızın dine bakış açısı bence zayıf derecede düşük.Bunun nedenide müslümanız nasıl olsa ALLAH bizi affeder.ALLAH korusun bu düşünceye sakın olaki düşmemeliyiz.bir insana ençok kimi seviyorsun söylediğin zaman İllaki ALLAH 'I seviyorum der.Ama ALLAH
 için bugün dünya hayatında ne yaptın söylediğin zaman hiç bişe der.  Benim görüşüm biz müslümanlar İSLAMİYET 'i bilen müslümanız fakat uygulama konusunda nefsimize yeniliyoruz.Yani uygulamıyoruz. Buda cahillikten kaynaklanıyor.Bu cahillik bilip uygulaması olmayan cahilliğidir.YÜCE ALLAH   İSLAMI BİLEN, İSLAMI YAŞAYAN VE HÜKÜMLERİNİ HAYATIMIZA  UYGULAYAN  KULLARINDAN  CÜMLEMİZİ BU SANCAK ALTINA TOPLAMAYI NASİP EYLESİN.(AMİN)                                                                                                                               2.Ben bu konuda insanlarımızın bilinçlendiğini düşünüyorum.sonuçta bundan yirmi ottuz yıl önce Teknoloji çok alt seviyedeydi.Ama bugün teknoloji olsun bilgi olsun herşeyin olumlu yada olumsuz yönünü görebiliyoruz.Bunun için insanlarımız bu konuda bilgilendiğini düşünüyorum.Hurafelerin etkisi yirmi otuz yil önce etkisini sürdüdüğünü düşünüyorum.Bu konuda müslüman kardeşlerimden rica daha hashas olmalarını ricaediyorum

3.Katılıyorum. Bu konuda nasıl müslümanlar İSLAM DİNİNİ Yaymak için doğruluğu dürüstlüğü anlatmaK için uğraş verirken diğer taraftan müslüman olmayan insanlarda müslümanları yoldan çıkarmak için  uğraş verir.Ama mesele şudur.Gerçekten ALLAH'IN VARLIĞINA VE BİRLİĞİNE İNANAN bir müslüman bunlara karşı DİNİNİ VE İSLAMİYET'İNİ SAVUNMASINI BİLİR .Bunun için çok  okumayı  ve çok öğrenmeyi hayatımıza tatbik etmeliyizki bunlara karşı savunmayı iyi yapabilmek için.ve en önemliside hedefimizden şaşmamak için..ALLAH'U TEĞALA  CÜMLEMİZi , bilen yolundan ayırmayan  ve bu gibi insanlara karşı dimdik ayakta durabilme gücünü vermeyi  nasip eyler inşALLAH.

Değerli Abim İnşALLAH sorularına yardımcı olmuşumdur.ALLAH yar ve yardımcın olsun.Düşüncelerinden dolayı Teşekkür ederim.     
bayram  akyol

• İsmail Hakkı Biber
  • Aktif Visirli
  • *
değerli bayram kardeşim öncelikle haftanım konuğu olman dolayısıyla seni kutluyorum her ne kadar futbol turnuvasında rakip olsak bile seni saygılı vede başarılı kişiliğinden dolayı kutluyorum selam ve sevgilerimle
Dernekpazarı MHP İlçe Başkanı

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
değerli bayram kardeşim öncelikle haftanım konuğu olman dolayısıyla seni kutluyorum her ne kadar futbol turnuvasında rakip olsak bile seni saygılı vede başarılı kişiliğinden dolayı kutluyorum selam ve sevgilerimle
Çok Değerli İsmail abicim.Turnuvada takımı çok güzel yönetiyodun.ALLAH için Benim görüşüm Antrenör gabiliyetin var olduğu ganatindeyim.Görüşlerin için Teşekkür ediyorum.ALLAH YAR VE YARDIMCIN olsun.
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Merhaba Bayram Kardeşim;

Bende imamlık yaptığını şimdi burdan öğrendim. Tebrik ediyorum seni ve doğru yoldan ayrılmamanı diliyorum.

Yine burdan öğrendiğime göre futbolu çok seviyor aynı zamnda da iyi oynuyorsun. E tabi iyi oynayacaksın, ben ne zaman köyden konduya indiysem, sizin o kamilli mahallesine geldiğimde, kaleleri kurmuş 9 aylık 13 lü oynarken görüyodum sizi. Yanlış hatırlamıyorsam aranızda bi de beşiktaşlı vardı. İnşALLAH doğru yolu bulmuştur o da daha sonra. Yol üstlerinde, mahalle aralarında yetişen topçular her zaman yetenekli olmuştur zaten hele de Visir gibi bi yerde top oynamayı becerebilen adamdan korkulur:))))

Soruma gelince, Engin abin nerelerde, hiç gözükmüyor, gene kayboldu ortalıktan, selamımı söyle ona.

Hoşçakal...
Evet Zafer abi doğru diyosun. Oralarda çocukluğumuz geçti. Aşağıya inerken sende bize ara sıra katlırdın. Yanlış hatırlamıyorsam futbol oynama konusunda senin benden aşağı kalır yanın yok. Senin hele o son vuruşların yokmu. Kalecinin kurtarma şansı yoktur. O beşiktaşlı olan Engin abim. O zamanlar şimdi kadar olmasa bile yine içinde takımın ruhu vardır. Kendisi şu an Samsun'un Bafra ilçesinde özel bir çiflikte veteriner olarak çalışıyor.Temennilerin için teşekkür ediyor ALLAH YOLUNU AÇIK VE BAHTİYAR EYLESİN.ALLAH'A EMANET OL.görüşmek üzere.
bayram  akyol

• ÖMER AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 0545 508 02 51
Sevgili akrabam ben seni hatırlamiyorum ama ağabeyin D.Ali'yi yakından tanıyorum seninle neden şimdiye dek tanışmadık acaba.....!Görevinde başarılar sana mutluluklar dilerim.ALLAH'a emanet ol...

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Sevgili akrabam ben seni hatırlamiyorum ama ağabeyin D.Ali'yi yakından tanıyorum seninle neden şimdiye dek tanışmadık acaba.....!Görevinde başarılar sana mutluluklar dilerim.ALLAH'a emanet ol...
İNŞALLAH Nasip olur tanışırız birgün Ömer abi.Herşey nasip kısmet. Temennilerin için Teşekkür ediyorum.ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.Görüşmek üzere.Sağlıcakla kal.   
bayram  akyol

• Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 765 81 99
Sevgili kardeşim Bayram Akyol "Haftanın Konuğu" bölümüne hoşgeldin diyorum ve bu bölümden dolayi site yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çünkü bu site ve bu bölum sebebiyle köyümüzün gençlerini tanıyoruz. Sevgili kardeşim köyümüzün Kuran kursundan din görevlileri yetiştiğini duyunca inan ki çok hoşumuza gidiyor. Köyümüzdeki Kuran kursının ilk öğrencilerinden birisi de benim malesef hafızlığı bitirmek nasip olmadi icimde bir ukde olarak kaldı ama genclerin hafız yetiştiğini duyunca kendim okumuş gibi hoşumuza gidiyor sevgili kardeşim vermiş olduğun samimi cevaplar gençlere örnek olsun diyerek ALLAH yar ve yardimcin olsun.

• Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 0.536.947.6490
Selamun aleyküm bayram kardeşim önçelikle haftanın konuğu olman hasebiyle seni tebrik ediyorum
Başarılarının devamini diliyorum

01)Mesleğin gereği imamliğın zorlukları nelerdir bütün çemaatin önüne gecip namaz kıldırmak nasıl bir duygudur?
02)Cami cemaati yaş olarak hangi kurupda bu konuda ailelere ve siz cami imamlarına ne gibi görevler düşüyor?
03)Hırıstiyanlıkta kilise papazları çoçuklari kiliseye alıştırmak için onlara çeşitli hediyeler verirler aslında bu hediyeleri o çoçukların aileleri alıp kilise papazına verip papaza denbih ederler sakın bizim verdiğimizi söyleme şimdi bizim örneğimiz onlar değil tabiki PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)dir sorumuz şudur bizler bu konuda nakadar müçadele veriyoruz?
04)Hafızlığın büyük bir derecesi vardır ALLAH (C.C)dilerse hafızlara şefaat izni verecektir vadi var tabiki hakkıyla hafız olanlara bizde diyoruzki yarın ruzi mahşerde sende sevdiklerine şefaad izni istiyeceksın umarızki bu isimler arasında bizde yer alırız?
05)Azmin elinden hic bir şey kurtarmaz bunun en güzel örneğini sen veriyorsun bir taraftan hafızlık yapıp bir taraftan İMAM HATİP okumak seni ne derece olgunlaştırd?
06)Hem imamlık görevi yapıp birtaraftdanda gençlere futbol oynatmak ikisi arasında ki ilişki sence ne kadar olumludur?
07)Fobileriniz nelerdir görevinizin dışında?
08)Peygamer efendimiz(s.a.v) Veda hutbesini nerede okumuş ve erkeklere nasıl seslenmişdir?
09)Kuranıkerimde en inatçı millet diye bahsedilen kavim hangisidir?
10)Çenaze yıkama duasını ezbere biliyormusunuz ve bu hususda asli olan gençlerin çenaze
 yıkamasını bilmeleri gerekir bu konuda ne gibi faliyetleri tavsiye edersiniz çenaze namazının hükmünün ne olduğunu yazarmısınız?
11)En cok hadis nakleden sahabe kimdir ve PEYGAMBER EFENDIMIZ(S.A.V) bu sahabeye ayrıca güzel isim takmıştır bu isim nedir?
12)Eşlerinden en çok hadis nakleden hangisidir ve kimin kızıdır?

NOT=Bu sorulardan maksadımız senin bilgini ölçmek değil vede bu soruların cevaplarını bizler biliyoruz maksadımız bildiklerimizi paylaşmak ve anlatmakdır.
 Bilmediklerimizi bizlerde öğrenmek niyetindeyız.
PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V)dini öğrenmede soru sormakdan çekinmeyin tabiki edep sınırlarını aşmamak şartıyla diye tavsiyelerde bulunuyor

KARDEŞİM ALLAHA EMANET OL ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN
KARDEŞ SİZ EŞİMİN AKRABASISINIZ AZ TA OLSA
SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU
MURAT ÇOBANOĞLU

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Selamun aleyküm bayram kardeşim önçelikle haftanın konuğu olman hasebiyle seni tebrik ediyorum
Başarılarının devamini diliyorum

01)Mesleğin gereği imamliğın zorlukları nelerdir bütün çemaatin önüne gecip namaz kıldırmak nasıl bir duygudur?
02)Cami cemaati yaş olarak hangi kurupda bu konuda ailelere ve siz cami imamlarına ne gibi görevler düşüyor?
03)Hırıstiyanlıkta kilise papazları çoçuklari kiliseye alıştırmak için onlara çeşitli hediyeler verirler aslında bu hediyeleri o çoçukların aileleri alıp kilise papazına verip papaza denbih ederler sakın bizim verdiğimizi söyleme şimdi bizim örneğimiz onlar değil tabiki PEYGAMBERİMİZ (S.A.V)dir sorumuz şudur bizler bu konuda nakadar müçadele veriyoruz?
04)Hafızlığın büyük bir derecesi vardır ALLAH (C.C)dilerse hafızlara şefaat izni verecektir vadi var tabiki hakkıyla hafız olanlara bizde diyoruzki yarın ruzi mahşerde sende sevdiklerine şefaad izni istiyeceksın umarızki bu isimler arasında bizde yer alırız?
05)Azmin elinden hic bir şey kurtarmaz bunun en güzel örneğini sen veriyorsun bir taraftan hafızlık yapıp bir taraftan İMAM HATİP okumak seni ne derece olgunlaştırd?
06)Hem imamlık görevi yapıp birtaraftdanda gençlere futbol oynatmak ikisi arasında ki ilişki sence ne kadar olumludur?
07)Fobileriniz nelerdir görevinizin dışında?
08)Peygamer efendimiz(s.a.v) Veda hutbesini nerede okumuş ve erkeklere nasıl seslenmişdir?
09)Kuranıkerimde en inatçı millet diye bahsedilen kavim hangisidir?
10)Çenaze yıkama duasını ezbere biliyormusunuz ve bu hususda asli olan gençlerin çenaze
 yıkamasını bilmeleri gerekir bu konuda ne gibi faliyetleri tavsiye edersiniz çenaze namazının hükmünün ne olduğunu yazarmısınız?
11)En cok hadis nakleden sahabe kimdir ve PEYGAMBER EFENDIMIZ(S.A.V) bu sahabeye ayrıca güzel isim takmıştır bu isim nedir?
12)Eşlerinden en çok hadis nakleden hangisidir ve kimin kızıdır?

NOT=Bu sorulardan maksadımız senin bilgini ölçmek değil vede bu soruların cevaplarını bizler biliyoruz maksadımız bildiklerimizi paylaşmak ve anlatmakdır.
 Bilmediklerimizi bizlerde öğrenmek niyetindeyız.
PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V)dini öğrenmede soru sormakdan çekinmeyin tabiki edep sınırlarını aşmamak şartıyla diye tavsiyelerde bulunuyor

KARDEŞİM ALLAHA EMANET OL ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN
KARDEŞ SİZ EŞİMİN AKRABASISINIZ AZ TA OLSA

Aleyküm selam.Öncelikle öneri ve soruların için Teşekkür ediyorum Murat bey.İNŞALLAH sorularını en güzel bir şekilde cevaplandırmaya çalışaçağım.

1.O makama en güzel bir şekilde hayırlı olmaya çalışırsan ve insanlara din adına bir şeyler vermeğe çalışırsan hiç bir zorluğu olmaz.Tabiki sadece din adına deyil,dünyevi olsun uhrevi olsun insanların beklentilerini o makamda insanlara anlatmaya çalışabilirsen ne mutlu sana.İmamlık ezan okuyup namaz kıldırmak deyildir.İnsanların içine girip onların sıkıntılarına ortak olup onlara elinden ne geliyorsa yardımcı olmaya çalışmaktır.Bütün cemaatin önüne geçip onlara namaz kıldırmak tabiki çok ayrı bir duygudur.Nitekim peygamberimiz bu hayırlı görevi icra etmiştir.Onun bulunmuş ve temsil ettiği bir yerde bulunmak ayrı bir duygudur.Bence onu o makamda bulunan insan hissedebilr.

2.Camide insanların yaş grubu hemen hemen heryerde aynıdır.Gençlerin camiden uzak kalmasının tek nedeni Aileden kaynaklanıyor.Çocuk ondört onbeş yaşına geldiği zaman sen ona namazı kıl desen bile kılamaz.Çocuk o namaz hissini zamanında almamışki.Zamanında çocuğa din adına namaz adına kısaca İSLAM  adına hiç birşey vermemişsin.Onun için önceki yazımdada belirtmiştim.Ben burdan ailelerin zaman geçmeden çocuklarımızın üzerinde hakimiyetimizi kaybetmeden onlara zamanında  İSLAM adına engüzel bir şekilde terbiye ve ahlak kavramlarını kavratabilirsek büyüdüklerinde hiç şüphe yokki onlar doğru yolu bulup ve o yoldan ilerliyeceklerdir.Unutmayalımki bugünün gençleri yarının yaşlıları olacaklardır.Yine unutmayalımki bugünün yaşlıları dünün  gençleriydi.

3.Papazın birtanesi Türkiye'de nekadar din görevlisi oldugunu merak eder  ve sorar.Yaklaşık 75 bin DİN Görevlisi bulunmaktadır.Papazda bunu öğrenince şöyle der:"Bizim bukadar görevli olsaydı anında hiristiyanlığı heryere yayardık."Bu anlattığım bir gerçek olup burdan çok şey çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.Tabiki din görevlilerine çok iş düşüyor.Ama her müslüman DİN'İN görevlisi olup İSLAM adına çalışması gerektiğini, inanmasını ,yaşamasını ve yaşatmasını bilmesi gerekir.DİN görevlisi İSLAM adına müslümanlığı yayma adına on adım çalışıyorsa bir müslümanda beş adım çalışması gerekir.Bunun için herkes kendi muhasebesini böyle yaparak ALLAH RIZASI İÇİN İSLAM adına birşeyler yapmaya çalışırsak sonuçta DİNİMİZ kazanacaktır.

4.İNŞALLAH ALLAH nasip eder de cümlemize bütün HAFIZ'lar şefaat eder.

5.Tabiki her ikisi bir insanda olduğu zaman gerçekten ister istemez insanı daha ileriye sürüklüyor.Bunun neticesinde insanlara karşı daha değişik bir diyalok içerisnde oluyorsun.Ben gerçekten samimi söylüyorum.Benim cemaatim elli yaşın üzerindedir.Ben onlarla sanki ilerideki yaşlılığımı yaşıyorum.Çünkü onlarla oturup konuştuğun zaman, onlarla birlikte olduğun  zaman hiç anlamadan fikirlerini,hal ve hareketlerini hayata bakış açını değiştiriyosun.Gerçektende bu benim üzerimde etkisini sürdürmüştür.

6.Yazın görevim icabı yaylada bulunmam hasebiyle oralarda gençlerle futbol oynuyordum.Gençler dediğim benim yaşta benden az büyük yada benden biraz küçük kişiler.Ben onlarla futbol oynadığım zaman onlar bana şunu ifade ettiler."Hocam ilk defa bir imam ile maç yapıyoruz"dediler.Biraz ilginç geldi bana.Ben onlarla maç yaptığım zaman ve namaz vakti geldiğinde oyunu durdurup beraberce namazı kılıyorduk.Ve sonra tekrar maç yapardık.Bu şekilde gençlerle beraber olamaktanda çok  mutlu olurdum.Aralarında camiye hiç gelmeyen gençler olurdu.Bana şunu söylediler.Hocam bu namaz konusunda bizlerle beraber ol ki belki namaza alışırız.Ve bunun gibi yaşadığım çok örnek vardır.ALLAH cümlemize hidayet nasip eylesin.(AMİN) Bunları söylememdeki maksat DİN görevlisi insanların içine girib onlarla her ortamı paylaşıp İSLAM'I onlarla yaşamak ve yaşatmaktır.YÜCE ALLAH bu konuda bizlere ve cümlemize yardım eylesin.(AMİN)

7.Günlük yaşamımı etkileyen şeyler uçağa binmek ve Arabayla hızlı gitmek.Hele içinde acemi bi şoför varsa ozaman baya korkarım.

8.PEYGAMBERİMİZ VEDA HUTBESİNİ  MEKKEDE BULUNAN ARAFAT VADİSİNİN, ÖĞLE NAMAZINDAN SONRA KUSVA ADLI DEVESİNİN ÜZERİNDE YAKLAŞıK 114 BİN HACIYA EY İNSANLAR,EY MÜ'MİNLER,ASHABIM diye seslenmiştir.Burada PEYGAMBERİMİZ insanlara VEDA HUTBESİNİ OKUMUŞTUR.

9.LUT KAVMİ.

10.Cenaze yıkamadığımız için ister istemez aklından çıkıyor.Burda yıkayıcı olduğu için bizlere bırakmıyorlar.Tabiki herşeyi bilip hazır olmamız gerekiyor.Bunuda gençlerimize öğretmemiz gerekiyor.sonuçta bu gibi insanlar az yetişiyor.Bundan  yirmi ottuz sene sonra belki böyle hizmet veren kalmayacaktır.Bunun içindirki gençlerimiz olsun büyüklerimiz olsun öğrenmeye ve öğretmeye çalışmamız nitekim bizim için daha hayırlı olacaktır.Bunun en güzel örneğide her cenaze yıkama esnasında her bir gencimizi yanımızda bulundurup ona orda cenaze yıkama hususunda veyahut  herhangi bir ilim konusunda olsun bilgilendirmeye çalışırsak bizden sonra gelen neslede bu işi bırakmış oluruz.YÜCE ALLAH bizden sonra gelen kullarını İSLAM'I bilen ve yaşayan  nesilden eylesin.(AMİN)

11.Ençok hadis nakleden sahabe ABDURRAHMAN b.SAHR yani künye adı ile bilinen EBU HUREYRE'dir.PEYGAMBERİMİZ onu " KEDİCİK BABASI" diye çağırırdı .Bununda sebebi EBU HUREYRE bir kedi bulmuştu ve onu elbisesinin yelinde taşırdı.

12.Eşlerinden ençok hadis nakleden Hz AİŞE HANIM'DIR.

BURADA BAHSETMİŞ OLDUGUMUZ PEYGAMBERİMİZ VE SAHABELERİMİZDEN YÜCE ALLAH CELLE CELELUHU RAZI OLSUN.VE ŞEFAATLERİNE BİZLERİ  NAİL EYLESİN.(AMİN)

Çok değerli büyüğüm.İNŞALLAH yazılarımızda yararlı ve hayırlı olmaya çalışmışızdır.Hata ve kusurumuz varsa  siz çok değerli  büyüğümüz bunları düzeltir bizde hatalarımızdan ders alırız.

Saygı ve sevgilerimle.ALLAH'A emanet olun
bayram  akyol

Facebook Yorumları

Twittear