Haftanın Konuğu "BAYRAM AKYOL"dur. - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "BAYRAM AKYOL"dur.  (Okunma sayısı 11808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 0.536.947.6490
     Aleyküm selam.Öncelikle öneri ve soruların için Teşekkür ediyorum Murat bey.İNŞALLAH sorularını en güzel bir şekilde cevaplandırmaya çalışaçağım.

1.O makama en güzel bir şekilde hayırlı olmaya çalışırsan ve insanlara din adına bir şeyler vermeğe çalışırsan hiç bir zorluğu olmaz.Tabiki sadece din adına deyil,dünyevi olsun uhrevi olsun insanların beklentilerini o makamda insanlara anlatmaya çalışabilirsen ne mutlu sana.İmamlık ezan okuyup namaz kıldırmak deyildir.İnsanların içine girip onların sıkıntılarına ortak olup onlara elinden ne geliyorsa yardımcı olmaya çalışmaktır.Bütün cemaatin önüne geçip onlara namaz kıldırmak tabiki çok ayrı bir duygudur.Nitekim peygamberimiz bu hayırlı görevi icra etmiştir.Onun bulunmuş ve temsil ettiği bir yerde bulunmak ayrı bir duygudur.Bence onu o makamda bulunan insan hissedebilr.

2.Camide insanların yaş grubu hemen hemen heryerde aynıdır.Gençlerin camiden uzak kalmasının tek nedeni Aileden kaynaklanıyor.Çocuk ondört onbeş yaşına geldiği zaman sen ona namazı kıl desen bile kılamaz.Çocuk o namaz hissini zamanında almamışki.Zamanında çocuğa din adına namaz adına kısaca İSLAM  adına hiç birşey vermemişsin.Onun için önceki yazımdada belirtmiştim.Ben burdan ailelerin zaman geçmeden çocuklarımızın üzerinde hakimiyetimizi kaybetmeden onlara zamanında  İSLAM adına engüzel bir şekilde terbiye ve ahlak kavramlarını kavratabilirsek büyüdüklerinde hiç şüphe yokki onlar doğru yolu bulup ve o yoldan ilerliyeceklerdir.Unutmayalımki bugünün gençleri yarının yaşlıları olacaklardır.Yine unutmayalımki bugünün yaşlıları dünün  gençleriydi.

3.Papazın birtanesi Türkiye'de nekadar din görevlisi oldugunu merak eder  ve sorar.Yaklaşık 75 bin DİN Görevlisi bulunmaktadır.Papazda bunu öğrenince şöyle der:"Bizim bukadar görevli olsaydı anında hiristiyanlığı heryere yayardık."Bu anlattığım bir gerçek olup burdan çok şey çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum.Tabiki din görevlilerine çok iş düşüyor.Ama her müslüman DİN'İN görevlisi olup İSLAM adına çalışması gerektiğini, inanmasını ,yaşamasını ve yaşatmasını bilmesi gerekir.DİN görevlisi İSLAM adına müslümanlığı yayma adına on adım çalışıyorsa bir müslümanda beş adım çalışması gerekir.Bunun için herkes kendi muhasebesini böyle yaparak ALLAH RIZASI İÇİN İSLAM adına birşeyler yapmaya çalışırsak sonuçta DİNİMİZ kazanacaktır.

4.İNŞALLAH ALLAH nasip eder de cümlemize bütün HAFIZ'lar şefaat eder.

5.Tabiki her ikisi bir insanda olduğu zaman gerçekten ister istemez insanı daha ileriye sürüklüyor.Bunun neticesinde insanlara karşı daha değişik bir diyalok içerisnde oluyorsun.Ben gerçekten samimi söylüyorum.Benim cemaatim elli yaşın üzerindedir.Ben onlarla sanki ilerideki yaşlılığımı yaşıyorum.Çünkü onlarla oturup konuştuğun zaman, onlarla birlikte olduğun  zaman hiç anlamadan fikirlerini,hal ve hareketlerini hayata bakış açını değiştiriyosun.Gerçektende bu benim üzerimde etkisini sürdürmüştür.

6.Yazın görevim icabı yaylada bulunmam hasebiyle oralarda gençlerle futbol oynuyordum.Gençler dediğim benim yaşta benden az büyük yada benden biraz küçük kişiler.Ben onlarla futbol oynadığım zaman onlar bana şunu ifade ettiler."Hocam ilk defa bir imam ile maç yapıyoruz"dediler.Biraz ilginç geldi bana.Ben onlarla maç yaptığım zaman ve namaz vakti geldiğinde oyunu durdurup beraberce namazı kılıyorduk.Ve sonra tekrar maç yapardık.Bu şekilde gençlerle beraber olamaktanda çok  mutlu olurdum.Aralarında camiye hiç gelmeyen gençler olurdu.Bana şunu söylediler.Hocam bu namaz konusunda bizlerle beraber ol ki belki namaza alışırız.Ve bunun gibi yaşadığım çok örnek vardır.ALLAH cümlemize hidayet nasip eylesin.(AMİN) Bunları söylememdeki maksat DİN görevlisi insanların içine girib onlarla her ortamı paylaşıp İSLAM'I onlarla yaşamak ve yaşatmaktır.YÜCE ALLAH bu konuda bizlere ve cümlemize yardım eylesin.(AMİN)

7.Günlük yaşamımı etkileyen şeyler uçağa binmek ve Arabayla hızlı gitmek.Hele içinde acemi bi şoför varsa ozaman baya korkarım.

8.PEYGAMBERİMİZ VEDA HUTBESİNİ  MEKKEDE BULUNAN ARAFAT VADİSİNİN, ÖĞLE NAMAZINDAN SONRA KUSVA ADLI DEVESİNİN ÜZERİNDE YAKLAŞıK 114 BİN HACIYA EY İNSANLAR,EY MÜ'MİNLER,ASHABIM diye seslenmiştir.Burada PEYGAMBERİMİZ insanlara VEDA HUTBESİNİ OKUMUŞTUR.

9.LUT KAVMİ.

10.Cenaze yıkamadığımız için ister istemez aklından çıkıyor.Burda yıkayıcı olduğu için bizlere bırakmıyorlar.Tabiki herşeyi bilip hazır olmamız gerekiyor.Bunuda gençlerimize öğretmemiz gerekiyor.sonuçta bu gibi insanlar az yetişiyor.Bundan  yirmi ottuz sene sonra belki böyle hizmet veren kalmayacaktır.Bunun içindirki gençlerimiz olsun büyüklerimiz olsun öğrenmeye ve öğretmeye çalışmamız nitekim bizim için daha hayırlı olacaktır.Bunun en güzel örneğide her cenaze yıkama esnasında her bir gencimizi yanımızda bulundurup ona orda cenaze yıkama hususunda veyahut  herhangi bir ilim konusunda olsun bilgilendirmeye çalışırsak bizden sonra gelen neslede bu işi bırakmış oluruz.YÜCE ALLAH bizden sonra gelen kullarını İSLAM'I bilen ve yaşayan  nesilden eylesin.(AMİN)

11.Ençok hadis nakleden sahabe ABDURRAHMAN b.SAHR yani künye adı ile bilinen EBU HUREYRE'dir.PEYGAMBERİMİZ onu " KEDİCİK BABASI" diye çağırırdı .Bununda sebebi EBU HUREYRE bir kedi bulmuştu ve onu elbisesinin yelinde taşırdı.

12.Eşlerinden ençok hadis nakleden Hz AİŞE HANIM'DIR.

BURADA BAHSETMİŞ OLDUGUMUZ PEYGAMBERİMİZ VE SAHABELERİMİZDEN YÜCE ALLAH CELLE CELELUHU RAZI OLSUN.VE ŞEFAATLERİNE BİZLERİ  NAİL EYLESİN.(AMİN)

Çok değerli büyüğüm.İNŞALLAH yazılarımızda yararlı ve hayırlı olmaya çalışmışızdır.Hata ve kusurumuz varsa  siz çok değerli  büyüğümüz bunları düzeltir bizde hatalarımızdan ders alırız.

Saygı ve sevgilerimle.ALLAH'A emanet olun
Selamun aleygüm  ALLAH ın feyzi bereketi üzerine olsun
Bu güzel cevaplarından dolayı seni tebrik ediyorum ALNINTAN ÖBÜYÖRUM Kardeşim ALLAH yar ve yardımcın olsun
SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU
MURAT ÇOBANOĞLU

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
Sevgili kardeşim Bayram Akyol "Haftanın Konuğu" bölümüne hoşgeldin diyorum ve bu bölümden dolayi site yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çünkü bu site ve bu bölum sebebiyle köyümüzün gençlerini tanıyoruz. Sevgili kardeşim köyümüzün Kuran kursundan din görevlileri yetiştiğini duyunca inan ki çok hoşumuza gidiyor. Köyümüzdeki Kuran kursının ilk öğrencilerinden birisi de benim malesef hafızlığı bitirmek nasip olmadi icimde bir ukde olarak kaldı ama genclerin hafız yetiştiğini duyunca kendim okumuş gibi hoşumuza gidiyor sevgili kardeşim vermiş olduğun samimi cevaplar gençlere örnek olsun diyerek ALLAH yar ve yardimcin olsun.
Temennilerin için Teşekkür ediyorum sayın abicim.Evet Köyümüzde bulunan Kuran kursu  önceden bulunmaz bir nimetdi.Ama şimdiki hali malum.Zaten ensonki mezunları biziz.Bizden sonra erkek öğrenci okuması bitmişti.Ben şunu söylüyorum.Geriğe sadece yapılan yanlışlara  bakılarak biz bu Kurankursunu nasıl tekrar eski hale getiririz diye çalışma yapmalıyız.Köyümüzün saygın değerli büyüklerime burdan seslenmek istiyorum. Neticede orda okuyupda daha sonra Türkiye'nin değişik yerlerinde görev alan pek çok arkadaş tanıyorum.Ama malesef Köy olarak Kurankursumuza kendi içimizden oraya öğrenci gönderemiyorsak bu bizim için çok büyük kayıptır.Zaten kapanmasının başlıca nedenlerinden biriside köy olarak oraya öğrenci gönderemeyişimizdendir. Temennim İNŞALLAH tekrar eskisi gibi Kurankursumuz da en kısa zamanda öğrenci yetiştirilmeye başlanır.

ALLAH'A emanet ol sayın abicim.Saygı ve sevgilerimle
bayram  akyol

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 05079310977
*Sigara içen imamlar için neler söyleyebilirsiniz?

*Erkeklerin avret bölgesi göbekle diz kapağı arası olmasına rağmen, bazı erkeklerin -özelikle sportif aktivitelerle uğraşanlar- bir erkek olarak bayanların kıyafet tercihlerinde gösterdikleri hassasiyeti kendi mesuliyet alanlarında göstermemelerini bir din adamı olarak nasıl yorumlamak gerekir?
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• GAZİÖĞLU

• Ziyaretçi
    - Bayram Akyol en çok neye sinirlenir?

• Aktif Visirli
  • *
  • selamun aleyküm
*Sigara içen imamlar için neler söyleyebilirsiniz?

*Erkeklerin avret bölgesi göbekle diz kapağı arası olmasına rağmen, bazı erkeklerin -özelikle sportif aktivitelerle uğraşanlar- bir erkek olarak bayanların kıyafet tercihlerinde gösterdikleri hassasiyeti kendi mesuliyet alanlarında göstermemelerini bir din adamı olarak nasıl yorumlamak gerekir?
                                                                                                                                                                   Sigara içen kişilere diyecek sözüm yok.Çünkü Tamamen cahillikten kaynaklanıyor.Neticede bilim dalları ile ister görüntü olsun ister yazılı olsun her ikiside ispatlanan ve insana yüzde yüz zarar veren bir maddeden kendini kurtaramıyorsa bizim söyleyeceğimiz sözler nekadar yararlı olabilirki.Tamamen nefsi ile alakalı bir meseledir.                                                                                                                                                                         İnsanlar İSLAM'IN Getirdiği hükümleri gerçekten bilselerdi böyle davranmazdılar.Yüce ALLAH her insana doğru yolu bulabilmek için insanı akıl ve irade sahibi yapmıştır.Bunun içindirki insanlar neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeleri için okuyup öğrenmelerini veyahut araştırmalarını ona göre yapmaları gerekir.Sonuçta ALLAH TEĞALA ilmi ve okumayı herkese farz kılmıştır.                                                                               ABDULLAH İBNİ ÖMER haber veriyor:Peygamberimiz şöyle haber veriyor;"AVRET YERİNİZİ AÇMAYINIZ.YANLIZ İKENDE AÇMAYINIZ.ÇÜNKÜ İNSANIN YANINDAN AYRILMAYAN KİMSELER VARDIR.ONLARDAN UTANINIZ VE ONLARA SAYGILI OLUNUZ.BUNLAR HAFAZA MELEKLERDİR Kİ,İNSANI CİNNİN ZARARINDAN KORURLAR VE İNSANDAN YALNIZ  HELADA VE CİMADA AYRILIRLAR"BUYURUYOR.                                                                                           Bırakın insanların aralarında avret mahallini göstermek yalnız iken bile PEYGAMBERİMİZ buna müsade vermiyor.Dikkat etmemesinin başlıca ana nedinide önemsememesi ve ciddiyete almamasıdır.Benim görüşüm şimdiki bazı insanlar İSLAM'IN getirdiği hükümleri hayatına uygulama yerine kendisine yakışanı ne ise onu yapması sonucu bugünkü durumu ortaya çıkarmaktadır.Buda insan adına çok vahim meseledir.İNŞALLAH YÜCE ALLAH BÖYLE DAVRANAN İNSANLAR  VARSA ONLARA HİDAYETİNİ VERİRDE KURTULUŞA ERERLER.                                                       Sayın Mustafa abicim sorularına daha değişik cevap vermemin nedeni; sorduğun sorular günlük hayatımızı etkileyen ve üzerimize bir sorumluluk yükleyen, davranışlarımızı doğru yoldan etkileyen ve seninde deyindiğin bu meseleleri İnsanlarımızın daha iyi bilinçlenmesi için okuyup ve araştırmalarını İSLAM'A Göre yapmaları hiç şüphe yokki insanlar için daha Hayırlı olacaktır.                                                                                                                                 Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.ALLAH'A EMANET OLUN.
bayram  akyol

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Bu hafta bizleri kırmayıp konuk olan Bayram Akyol'a sorularımıza verdiği samimi cevaplarından dolayı çok teşekkür ederim...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear