Haftanın Konuğu "SELÇUK AKTÜRK"tür. - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "SELÇUK AKTÜRK"tür.  (Okunma sayısı 14315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
       Sevgili Gülen Köyü dostları, bu hafta ağırlayacağımız konuk belkide bir çoğumuzun bilmediği ama köylülerimizin gurur duyacağı bir yerde İstanbul Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olan Selçuk AKTÜRK'tür. Ben hemen kısa kesip sözü kendisine bırakıyorum.

Sevgili Selçuk kendini doyurucu bir şekilde tanıtırmısın? Selçuk Aktürk kimdir?

Katılımlarınızı bekliyoruz...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• ALİŞAN DÜZENLİ
  • Aktif Visirli
  • *
Öncelikle haftanın konuğu olan teyzeoğlu seni tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.

Bing-bank deneyi hakkında neler düşünüyorsun?
Aquaculture engineer

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • GSM: 0532 734 37 05
Haftanın konugu olgundan dolayı sizleri tebrik ediyor.Hayatın boyunca mutlu olman dilegi ile...

1.Yurt dişinda okumayla Türkiyede okumanın arasındaki farklar nelerdir..

2.Amerikayla ,Türkiyenin arasında ne gibi farklılıklar var sosyal yasandı ekonomı calişma vs ...

3.Türkiyedemi çalişmak yoksa baska ülkelerdemi çalişmak vede aralarındaki farklar...

4.Bugüne kadar kaç ülke gezdin vede aralarındakı farklılıklar nelerdir....

Selam ve Dua ile...
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...

• O Bir Visirli
  • *
Herkese Selamlar,

Öncelikle olumsuz hava şartları nedeniyle sorularınıza biraz geç cevap veriyorum  :D

Kendimi kısaca tanıtarak başlayayım. Merhum Hacı İsmail Aktürk'ün torunu, Ali Aktürk (Ali Hoca)'ün oğluyum.

Doğum yerim gülen köyü olmasına rağmen hayatımın büyük kısmını gülen köyü dişinda geçirdim. Üniversiteyi Bilkent'te (Ankara) Fizik bölümünde okudum. Üniversiteden sonra yaklaşık 10 yıl ABD ve Fransa'da kaldım. Geçen Mayıs ayında da İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümüne öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım.

Son olarak, evliyim ve bir de ufak kızım var (kıziga).

Şimdi diğer sorulara geçebilirim. Bakayım kim ne sormuş.

Selçuk

• O Bir Visirli
  • *
Öncelikle haftanın konuğu olan teyzeoğlu seni tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum.

Bing-bank deneyi hakkında neler düşünüyorsun?
Big-Bang (büyük patlama) denen hadise, şu an evrenin başlangıcı için kabul edilen teori. Kısaca tüm evren, çok küçük bir noktaya sıkışmış maddenin patlaması neticesinde meydana geldi. Tabi 8 milyar yıl önce gerçekleşen bu hadisenin nasıl gerçekleştiği, hangi aşamalardan geçip de bugünkü sistemlerin oluştuğunu anlamak çok da kolay bir iş değil. Avrupa devletlerinin ortaklaşa kurduğu (yakında Türkiye'nin de katılması çok muhtemel) CERN'de başlatılan "büyük hadron çarpıştırıcı" deneyleri, big bang'in başlamasından sonra ortaya çıkan durumun çok küçük bir benzerini oluşturup evrenin bu başlangıcı hakkında deneysel verilere ulaşmayı hedeflemektedir.

• O Bir Visirli
  • *
Haftanın konugu olgundan dolayı sizleri tebrik ediyor.Hayatın boyunca mutlu olman dilegi ile...

1.Yurt dişinda okumayla Türkiyede okumanın arasındaki farklar nelerdir..

2.Amerikayla ,Türkiyenin arasında ne gibi farklılıklar var sosyal yasandı ekonomı calişma vs ...

3.Türkiyedemi çalişmak yoksa baska ülkelerdemi çalişmak vede aralarındaki farklar...

4.Bugüne kadar kaç ülke gezdin vede aralarındakı farklılıklar nelerdir....

Selam ve Dua ile...
Hüseyin selamlar. Sıra senin sorularında:

1- Yurt dışında, özellikle bilim ve teknolojinin ileri seviyede olduğu ABD ve Avrupa gibi yerlerde eğitim almanın en önemli avantajı, teknolojideki yeniliklere yakın olmak. Özellikle bilimsel araşırma imkanları yurt dışında çok daha fazla. Fakat şunu da söylemeliyim ki Türkiye'de birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok önemli ve güzel gelişmeler oluyor. Eksiklerimiz hala çok, ama ümit ediyorum ki kısa bir zaman içinde Türkiyede de çok iyi bir eğitim seviyesine ulaşmış olacağız.

2- ABD Türkiye'den birçok açıdan çok farklı. Bunu anlatmak pek kolay değil ama şöyle söyleyeyim: birkaç ay ABD'de kaldıktan sonra dayanamayıp Türkiye'ye geri dönen çok insan gördüm. Ekonomi çok büyük, fakat insanlar da o nispette çok çalışıyorlar. Kapitalist sistemin izleri açıkça görünüyor. Milyar dolarların dönüğü binaların dibinde evsiz insanlar sokta yatıp kalkabiliyor. ABD çalışan-üreten insanlar için sınırsız imkanlar sunuyor. Ama "düşenin dostu" ABD'de hiç olmaz.

3- Kendi çalışma alanımda, özellikle ABD'de imkanlar daha iyi durumda. Burada özellikle bürokrası çok engel çıkarıyor. Fakat gelecekten her zaman ümitliyiz.

4- Değişik vesilelerle farklı ülkelere gittim. Her yerin kendine has özellikleri/güzellikleri var. Fakat "memleket gibisi yok" deyip nokta koyayım.

Selçuk

• Emrullah Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Haftanın konuğuna selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

1. Fizik okumuşsunuz. Çok zor bir alan seçmişsiniz. Her babayiğidin harcı değil fizik okumak ve onun üzerinde uzmanlaşmak. Takdir ediyorum. Hiç sıkılmadınız mı okurken, bırakmayı hiç düşünmediniz mi?

2. Salih Adem'le tanışıklığınız var mı? Fiziği bırakıp(bırakmadan kastım tamamen değil tabi) Felsefeye yönelmesi kişisel bir durum mu, yoksa Fizikçilerin aynı zamanda Felsefeye meraklı olmasından mı kaynaklanıyor?

3. Müzikle aranız nasıl, ne tarz müzikler dinlersiniz? Yöre müziğini ne kadar seversiniz, kimleri dinlersiniz? 

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 05079310977
*Yaşınıza dair bir açıklama yapmamışsınız. Selçuk Aktürk kaç yaşında?

*Yurt dışındaki eğitimlerinizi hangi üniversitelerde tamamladınız?

*Buralara gelene kadar yaşadığınız sıkıntılarda dayanaklarınız neler oldu?
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• O Bir Visirli
  • *
Haftanın konuğuna selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

1. Fizik okumuşsunuz. Çok zor bir alan seçmişsiniz. Her babayiğidin harcı değil fizik okumak ve onun üzerinde uzmanlaşmak. Takdir ediyorum. Hiç sıkılmadınız mı okurken, bırakmayı hiç düşünmediniz mi?

2. Salih Adem'le tanışıklığınız var mı? Fiziği bırakıp(bırakmadan kastım tamamen değil tabi) Felsefeye yönelmesi kişisel bir durum mu, yoksa Fizikçilerin aynı zamanda Felsefeye meraklı olmasından mı kaynaklanıyor?

3. Müzikle aranız nasıl, ne tarz müzikler dinlersiniz? Yöre müziğini ne kadar seversiniz, kimleri dinlersiniz? 

1- Her işin kendine göre zorluğu vardır. Önemli olan işi severek yapmak. başından beri severek bu işi yaptığım için bırakmak gibi bir düşüncem olmadı.

2- Salih Adem ile aynı bölümdeydik, benden iki dönem üstteydi. Felsefeye yönelmesi kişisel ilgisinden dolayı.

3- Çok fazla müzik dinlediğimi söyleyemem. Fakat Türk sanat müziğini severim.

• O Bir Visirli
  • *
*Yaşınıza dair bir açıklama yapmamışsınız. Selçuk Aktürk kaç yaşında?

*Yurt dışındaki eğitimlerinizi hangi üniversitelerde tamamladınız?

*Buralara gelene kadar yaşadığınız sıkıntılarda dayanaklarınız neler oldu?
Yurt dışında ABD'de Georgia Institute of Technology, Fransa'da Ecole Polytechnique'de bulundum.

Söz ne zaman Tabzonspor'a gelecek?

• Mustafa Genç
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 05364771761
selçuk bey merhaba her ne kadar tanışmasakda aynı koyluyuz oncelıkle sıze gorevınızde başarılar dilerim.herhalde sız de benim gibi trabzonspor fanatikisiniz madem cok istediniz konuyu trabzonspora ben getıreyım.trabzonsporun durumu sizce ne olur.şenol güneş başarılı olabilecekmi ayrıca trabzonspora üyemisiniz şahsen ben tum koylulerımın trabzonsporun kongre uyesı olmasını isterim.trabzonspor hakkındakı düşüncelerinizi alabilirmiyiz.selamlar  mustafa genç  bahadır inşaat ak-asya konutları şantiyesi acıbadem\istanbul
mustafa genç

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
değerli hocamız selcuk bey haftanın konuğu olarak bizlere bilgi aktarımın için sizlere teşekkür ederk bir iki soru sormak isdesem.müsaden olursa
binbank yani büyük batlama deneyinin amacı nedir amaca ulaşabilirmi
bu varsayımı kabül ediyormusunuz geleceği nasıl etkiler

doricelli deneyi nedir ne işe yarar

fizik kurallari kesinmidir yoksa madde değişdikce kuralda değişir
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• O Bir Visirli
  • *
selçuk bey merhaba her ne kadar tanışmasakda aynı koyluyuz oncelıkle sıze gorevınızde başarılar dilerim.herhalde sız de benim gibi trabzonspor fanatikisiniz madem cok istediniz konuyu trabzonspora ben getıreyım.trabzonsporun durumu sizce ne olur.şenol güneş başarılı olabilecekmi ayrıca trabzonspora üyemisiniz şahsen ben tum koylulerımın trabzonsporun kongre uyesı olmasını isterim.trabzonspor hakkındakı düşüncelerinizi alabilirmiyiz.selamlar  mustafa genç  bahadır inşaat ak-asya konutları şantiyesi acıbadem\istanbul
Nihayet söz Trabzonspor'a geldi. Trabzonspor hem gururumuz, hem başımızın belası :) 100 yıllık türkiye futbol tarihinde istanbul dışında şampiyon olabilen, hem de bunu 6 kez yapabilen tek bir takım var. Bu küçümsenemeyecek bir olay. 30 değil, 100 sene de şampiyon olamasak yine de biz bu takımı destekleriz. Fakat beni asıl üzen, takımın başarılı olabilecekken çeşitli sebeplerle önünün tıkanması. Trabzon dışından takımın başarısına engel olmak isteyenler olabilir. Fakat bence en büyük problem yıllardır kulübün iyi yönetilmemesi. En son Fatih Tekke olayı çok iyi bir örnek. Sırf ideolojik nedenlerele, sudan bahaneler üreterek almadılar adamı. Telefonu kapalıymış da ulaşamamışlar. SMS atsaydınız o zaman.
Trabzonu gerçekten seven ve kendi için değil takım için çalışan yönetim çok iş başarabilir. Şampiyonluk zamanlarını görmedim, benim gördüğüm başkanlardan F.N.Özak'ı çok beğenirdim.

• O Bir Visirli
  • *
değerli hocamız selcuk bey haftanın konuğu olarak bizlere bilgi aktarımın için sizlere teşekkür ederk bir iki soru sormak isdesem.müsaden olursa
binbank yani büyük batlama deneyinin amacı nedir amaca ulaşabilirmi
bu varsayımı kabül ediyormusunuz geleceği nasıl etkiler

doricelli deneyi nedir ne işe yarar

fizik kurallari kesinmidir yoksa madde değişdikce kuralda değişir
Bilim dünyasına geri dönelim. Bing bang hakkında ilk yazdığım mesajda birşeyler özetlemiştim. Deneyin amacı evrenin yaratılışının nasıl başladığı hakkında ipuçları elde etmek. Big bang teorisi, yani tüm kainatın ufak bir noktanın patlamaı ile meydana gelmesi şu an en geçerli teori.

Fizik kanunları şu anki tecrübemizle olayları en iyi açıklayan kanunlardır. Fakat bunlar mutlak doğru diye brşey yoktur. Eğer bu kanunların bazı olaylara uymadıkları gözlemlenirse uyacak şekilde yeniden düzenlenmeleri gerekir. Bunun örneği geçmişte çok yaşanmıştır.

Bilim dünyasından filim dünyasına geçelim. Avatar gelmiş geçmiş en çok para kazanan filim olmuş. Ben izlemedim, izleyeniniz oldumu? Hak etmiş mi o kadar parayı :)

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Sevgili dayı oğlu öncelikle inşALLAH bundan sonra sitede aktif olursun diyorum. Dayım Ahmet Aktürk ün dediği gibi bu vefasızlıktan ne olacağız  ;D ne arıyoruz, ne aranıyoruz. Şimdi dayım vefasız dediğinde çok iyi anlıyorum söz bundan sonra daha sık arayacağım sizleri...

Bilmem hatırlıyon mu yaylada geçirdiğimiz o günleri aklımda kalan en büyük anım ise bir gün hava çok yağmurlu idi bizde evde dıkınıp kaldık canımız çok sıkılıyordu bizde köşelere yazılar yazmaya başladık bir gün bunları okuruz diye aklımda kalan bir dörtlük kaldı.

Misafir ol gel bize
Kukuveka toplarız size
Paramız bulumuz yok ama
Kuskundera kaymak yaparız size...

-Senin aklına gelen bir anı var mı? Ya da aklında kalan yazdığımız o dörtlüklerden...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• O Bir Visirli
  • *
     Sevgili dayı oğlu öncelikle inşALLAH bundan sonra sitede aktif olursun diyorum. Dayım Ahmet Aktürk ün dediği gibi bu vefasızlıktan ne olacağız  ;D ne arıyoruz, ne aranıyoruz. Şimdi dayım vefasız dediğinde çok iyi anlıyorum söz bundan sonra daha sık arayacağım sizleri...

Bilmem hatırlıyon mu yaylada geçirdiğimiz o günleri aklımda kalan en büyük anım ise bir gün hava çok yağmurlu idi bizde evde dıkınıp kaldık canımız çok sıkılıyordu bizde köşelere yazılar yazmaya başladık bir gün bunları okuruz diye aklımda kalan bir dörtlük kaldı.

Misafir ol gel bize
Kukuveka toplarız size
Paramız bulumuz yok ama
Kuskundera kaymak yaparız size...

-Senin aklına gelen bir anı var mı? Ya da aklında kalan yazdığımız o dörtlüklerden...
Bizim yaylaların eşi benzerini hiçbir yerde görmedim. Belki en gzel yıllarımız oralarda geçtiği için daha da çok seviyoruz. Bir yaz Fransa'dan gelen bir misafirle 3-4 gün yaylada kaldık, adamı aşağı zor indirdim. Biraz daha kalsak diyip duruyodu.

Sayemizde bütün evin duvarları yazı dolmuştu. bir dörtlük de söyleydi::
burası yayla
yolu yokuştur
giden gelmiyor
acep bu ne iştir

aşağıdaki dere kenarına suyu taşlarla maşlarla keserek bir göl yapmıştık. Sıcak havalarda girip serinlenirdik. Sonra Ayşe hala tutup yıkmıştı gölü; buzağı varmış, içine düşüp boğulmasın diye :)

• Aktif Visirli
  • *
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60
    Sevgili yeğenim..
Haftanın konuğu olmandan dolayı seni kutluyor,sana sorulan sorulara verdiğin samimi cevaplarından dolayıda hem tebirik hemde teşekkür ediyorum,yalnız sana sorulan sorulara kısa kısa değilde daha doyurucu daha dolu dolu ve eksiksiz cevaplar verseydiniz daha iyi olurdu eleştirisinide bulunmak istiyorum umarım alınmamaışsındır.ve İsmailinde dediği gibi inşALLAH seni burda daha aktif olarak göreme şansımız olur..sorularıma gelince,,
 1-Uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra Türkiyeye geldiğinizde herhangi bir ataptasyon sorunu yaşadınmı?
 2-Yurt dışında yaşamanın bir öğrenci ve öğretim görevlisi olarak en büyük zorlukları nelerdir?Senin karşılaştığn en önemli sorun ne olmuştur?

3-Hem A.B.D hem Fransa hemde şu anda görev yaptığınız İ.T.Ü.ünüversiteleri arasındaki  en beligin fark nedir(Eğitim,sosyal)
 4-Yurdışındaki öğrencilerle Türkiyedeki öğrenciler arasındaki en büyük özellik nedir? veya varmıdır?öğrenciler arasında idelizm olarak çok fark varmıdır varsa sizin gözlemlerinizi bize aktarırmısınz?
 5-Şu anda çalışmış olduğunuz kurum sizce bilime yeteri desteği veriyomu?
 6-Belki biraz erken olaçak ama Türkiyeye geldiğinize pişmanmısınız?keşke  gelmeseydim dediğiniz oldumu hiç?
 7_fizik bölümünün zorluğunu en çok nerde hissettin ve keşke fizikçi olmasaydım dediğin hiç oldumu?
 8- Kitap okuma alışkanlığın var?en son okuduğun kitap hangisi?ne tür müzük dinlersiniz?herhangi bir sporla ilgilendinizmi?
 Sevgi ve muhabbetlerimle....
BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• Süper Moderatör
  • *
Degerli selcuk bey kardesim,Gülen köylü kardeslerimizi böyle güzel mevkilerde gördükce mutlulugumuz bir o kadar daha artiyor. sizlere selam ve sevgilerimizi gönderiyor,hayatiniz boyunca üstün basarilar ve mutluluklar diliyorum.

Dr. Selcuk Aktürk`ün I.T. Üniversitesi son görev yerimi yoksa yurtdisinda görev yapmak tekrar gündeme gelebilirmi?

I.T. Üniversitesinde görev almak kendi isteginizmiydi yoksa bazi mesleki durumlar mi sizi I.T.U. ya dönmenizi gerektirdi?

Dr.Selcuk Aktürk`ün bir günü nasil gecer? Ailenize yeterince zaman ayirabiliyormusunuz?

Ailece saglik ve mutluluk dileklerimle

YGKYD-2000-Dernegi-Baskani:Servet Isildar-Stuttgart - YGKYD-2000-Dernegi "Bir Nebze Ferahlik"
"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
Da`vetin vardi dün ezanlarda...
Seni ey ma`bedim utansinlar,
Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman

“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

HACISERIFOGLU-
MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• O Bir Visirli
  • *
    Sevgili yeğenim..
Haftanın konuğu olmandan dolayı seni kutluyor,sana sorulan sorulara verdiğin samimi cevaplarından dolayıda hem tebirik hemde teşekkür ediyorum,yalnız sana sorulan sorulara kısa kısa değilde daha doyurucu daha dolu dolu ve eksiksiz cevaplar verseydiniz daha iyi olurdu eleştirisinide bulunmak istiyorum umarım alınmamaışsındır.ve İsmailinde dediği gibi inşALLAH seni burda daha aktif olarak göreme şansımız olur..sorularıma gelince,,
 1-Uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra Türkiyeye geldiğinizde herhangi bir ataptasyon sorunu yaşadınmı?
 2-Yurt dışında yaşamanın bir öğrenci ve öğretim görevlisi olarak en büyük zorlukları nelerdir?Senin karşılaştığn en önemli sorun ne olmuştur?

3-Hem A.B.D hem Fransa hemde şu anda görev yaptığınız İ.T.Ü.ünüversiteleri arasındaki  en beligin fark nedir(Eğitim,sosyal)
 4-Yurdışındaki öğrencilerle Türkiyedeki öğrenciler arasındaki en büyük özellik nedir? veya varmıdır?öğrenciler arasında idelizm olarak çok fark varmıdır varsa sizin gözlemlerinizi bize aktarırmısınz?
 5-Şu anda çalışmış olduğunuz kurum sizce bilime yeteri desteği veriyomu?
 6-Belki biraz erken olaçak ama Türkiyeye geldiğinize pişmanmısınız?keşke  gelmeseydim dediğiniz oldumu hiç?
 7_fizik bölümünün zorluğunu en çok nerde hissettin ve keşke fizikçi olmasaydım dediğin hiç oldumu?
 8- Kitap okuma alışkanlığın var?en son okuduğun kitap hangisi?ne tür müzük dinlersiniz?herhangi bir sporla ilgilendinizmi?
 Sevgi ve muhabbetlerimle....

Ahmet Amcamın eleştirisine binaen daha uzun cevaplar vermeye çalışacağım. Gerçi o kadar çok şey sormuş ki, hepsine bir cümle bile yazsam uzun olacak zaten.

" 1-Uzun süre yurtdışında kaldıktan sonra Türkiyeye geldiğinizde herhangi bir ataptasyon sorunu yaşadınmı?"
Evet. Garip ama öyle. İnsan kendi memleketinde yabancı gibi oluyor. Bunda İstanbul'da olmanın da çok etkisi oldu. Daha önce yaşadığım yerler istanbul'a göre çok sakin yerlerdi. trafik, kalabalık vs bilmezdik. İstanbul'a gelince gördük hepsini. İş ortamında da, burada çok fazla bürokrasi var. Bunun sıkıntısını hala yaşıyoruz.   

" 2-Yurt dışında yaşamanın bir öğrenci ve öğretim görevlisi olarak en büyük zorlukları nelerdir?Senin karşılaştığn en önemli sorun ne olmuştur?"
ABD olarak ele alırsak, en büyük sorun sistemin acımasızlığı. Çalışır ve başarılı olursan herşey çok güzel. Ama işler yolunda gitmedimi elinden tutan da olmaz. O yüzden sürekli bir stres olabiliyor. Benim açımdançok büyük sorunlar olmadı fakat dayanamayıp bırakanlar da oluyordu malesef.
Fransa için durum biraz daha farklı. Çalışma ortamı daha rahat. Hatta bence biraz fazla rahat. Şu andaki refah seviyelerini geçmişe borçlular. Fransa'da beni en çok rahatsız eden şey yabancılara karşı tutum. Akademik ortamda bu en az hissedilir belki ama ülkede çok açık bir yabancı düşmanlığı hissediliyordu ve bu beni oldukça rahatsız etmişti. Açıkçası ABD'de daha uzun kalmak sorun olmazdı ama Fransa'da daha fazla kalmak istemezdim.

Devam edecek...

• O Bir Visirli
  • *
" 3-Hem A.B.D hem Fransa hemde şu anda görev yaptığınız İ.T.Ü.ünüversiteleri arasındaki  en beligin fark nedir(Eğitim,sosyal)"

Eğitim bir ülke için belki de en önemli kurum. Türkiye'de yaşanan sosyal ve ekonomil problemlerin çoğunun ekonomiden kaynaklandığını hep söyleriz. Cem Yılmaz bile "eğitim şart" der. Üniversite seviyesinde değerlendirecek olursak, çok ciddi problemlerimiz var. Çoğunluk itibariyle üniversite öğrencisi malesef nerede olduğunu, ne yaptığını bilmiyor. Belki de zorlu bir sınav maratonu nedeniyle, üniversiteye girdikten sonra büyük bir boşlama yaşanıyor. Birçok öğrenci derslere bile doğru dürüst gelmiyor. ABD'de devlet okulları bile paralı olduğu için öğrenci kıymetini çok iyi bilirdi. Derse geç kalan hocadan hesap sorarlardı neredeyse. Parası cebinden çıkıyor çünkü.

Üniversitelerin hayati diğer bir görevi araştırma'dır. Burada da eksiklikler çok. Altyapı eksikliğimiz var. Uluslararası seviyede araştırmalar yapan öğretim görevlileri çok az seviyede. Ama özellikle son 10 yılda avrupa birliği adaptasyon sürecinde bilimsel araştırmalara çok iyi yatırımlar yapılmaya başlandı. Değişmeler ve gelişmeler oluyor.   

" 4-Yurdışındaki öğrencilerle Türkiyedeki öğrenciler arasındaki en büyük özellik nedir? veya varmıdır?öğrenciler arasında idelizm olarak çok fark varmıdır varsa sizin gözlemlerinizi bize aktarırmısınz?"

Yukarıda da biraz bahsetim. Yurtdışındaki öğrenci daha bilinçli görünüyor. üniversite okumazsa ömürboyu pizzacıda çalışacağını biliyor. Bizdeki ÖSS sistemi yok orada. Genelde yapmak istediği mesleği belirleyip ona göre okul seçiyorlar. Okurken de en iyi eğitimi almaya gayret ediyorlar. İTÜ öğrencisi kapasite olarak birçok ABD öğrencisinden üstün olmasına rağmen üniversite yıllarını boş geçiriyor ve bilgi seviyesinde oldukça geriye düşüyor. Bu çok zoruma gidiyor. Tabiki burada çoğunluk için konuşuyorum. İstisnalar da var. 

"5-Şu anda çalışmış olduğunuz kurum sizce bilime yeteri desteği veriyomu?"

İTÜ devlet okulları içinde bilime en iiyi destek verenlerden biri. Henüz yeterli seviyede olmasa da araştırmaya ciddi önem veriliyor. Atama ve yükseltmelerde araştırma kriterleri gözetiliyor. Destekler de veriliyor. Temennimiz bunların artması.

"6-Belki biraz erken olaçak ama Türkiyeye geldiğinize pişmanmısınız?keşke  gelmeseydim dediğiniz oldumu hiç?"

Zorlandığım zamanlar oldu ama pişmanlık seviyesine gelmedi çok şükür. Zaten pembe hayellerle de gelmemiştim Türkiyeye. Birtakım problemler olabileceğini bekliyordum. Herşeyigöze alarak, tabir caizse gemileri yakarak geldik. Yurtdışında ne kadar başarılı olursak olalım o ülkeye mal oluyor. Burada az bir katkı bile yapsak kendi ülkemizin iyiliğine. En büyük tesellimiz bu.   

"7_fizik bölümünün zorluğunu en çok nerde hissettin ve keşke fizikçi olmasaydım dediğin hiç oldumu?"

Üniversitenin ilk yıllarında zorlanmıştım. Futbol ve bilgisayar oyunları fizikten daha zevkli gelmişti bir ara :) Dersleri biraz daha ciddiye alınca durum düzelmişti.

"Kitap okuma alışkanlığın var?en son okuduğun kitap hangisi?ne tür müzük dinlersiniz?herhangi bir sporla ilgilendinizmi?"

Kitap okumayı severim. Akıcı kitap oldumu uykularım kaçar. Bilimsel kitapların yanında roman, polisiye, macera türü kitapları da severim. En son Einstein'ın "fikirler ve görüşler" kitabını okumuştum. Kitaptan ilginç bir not: Einstein, siyonizmi desteklemesine rağmen bir İsrail devleti kurulmasına kesinlikle karşı çıkıyordu.

Çok fazla müzik dinleyemiyorum. Gençliğimde yeterince dinledim, ondan olabilir :) Bir 10-15 dk sonra müzik başımı ağrıtıyor. yaşlanıyoruz galiba. Türk sanat müziği biraz daha rahatlatıcı geliyor. Kemençenin de ayrı bir yeri var.

• O Bir Visirli
  • *
Servet Işıldar abime de selamlar ediyorum ve kendisini Almanya'daki dernek çalışmalarından dolayı kutluyorum. Fransa'da klaırken iki yıl dernek toplantısına katılmmış ve çok etkilenmiştim. Tüm dernek üyeleri gerçekten güzel işler yapıyorlardı.

"Dr. Selcuk Aktürk`ün I.T Üniversitesi son görev yerimi yoksa yurtdisinda görev yapmak tekrar gündeme gelebilirmi?"

Yeniden yurtdışına dönmeyi düşünmüyorum.

"I.T Üniversitesinde görev almak kendi isteginizmiydi yoksa bazi mesleki durumlar mi sizi ITU ya dönmenizi gerektirdi?"

İTÜ'ye gelmeyi kendim seçtim. Görev zorunluluğum yoktu.

"Dr.Selcuk Aktürk`ün bir günü nasil gecer? Ailenize yeterince zaman ayirabiliyormusunuz?"

Günüm çoğunlukla kampüste geçiyor. Ders döneminde derler ve ilgili işler, araştırmalar ve ilgili işler baya vakit alıyor. Ben aileme yeterince zaman ayırdığımı düşünüyorum. Fakat eşim aynı görüşte olmayabilir:)

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
       Selçuk Aktürk'e teşekkürlerimizi sunuyor ve sitemize daha aktif bir şekilde katılımlarını beklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz...

www.gulenkoyu.com ailesi olarak görevinde üstün başarılar dileriz...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear