Haftanın Konuğu "FAHRİ DÜZENLİ"dir. - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "FAHRİ DÜZENLİ"dir.  (Okunma sayısı 11712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
Bu haftaki konuğumuz tam bir Karadeniz insanı aşığı Dernekpazarı ilçesi sevdalısı, sitemizde İLÇEMİZDEN HABERLER bölümünde yaptığı haberler sayesinde ilçemizde neler olup bittiğini bize bildiren TAKA Gazetesi Dernekpazarı haber muhabiri Fahri Düzenli. Kendisi emekli bir eğitimci olup resim tutkunu olduğunu ve elinde büyük bir arşivin olduğunu biliyorum en kısa zamanda kendisiyle görüşüp bu arşivin sitemizde paylaşılmasını isteyeceğim...

Hocam kendimce sizi tanıtmaya çalıştım umarım yanlış bilgi vermemişimdir. Sizden kendinizi tanıtmanızı rica etsek, Fahri Düzenli kimdir?

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
Değerli büyüğümüz, Sayın Fahri Hocam:
Öncelikle bizlere konuk olduğun için ALLAH sizlerden razı olsun
Soruma gelince:

1. Düzenli soyadı neden sendedir?
2. Soy ağacını çıkarmak herkesin yapabileceği bir iş midir? Cüzdanı çok inceltir mi?
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 0532 504 22 26
Bu haftaki konuğumuz tam bir Karadeniz insanı aşığı Dernekpazarı ilçesi sevdalısı, sitemizde İLÇEMİZDEN HABERLER bölümünde yaptığı haberler sayesinde ilçemizde neler olup bittiğini bize bildiren TAKA Gazetesi Dernekpazarı haber muhabiri Fahri Düzenli. Kendisi emekli bir eğitimci olup resim tutkunu olduğunu ve elinde büyük bir arşivin olduğunu biliyorum en kısa zamanda kendisiyle görüşüp bu arşivin sitemizde paylaşılmasını isteyeceğim...

Hocam kendimce sizi tanıtmaya çalıştım umarım yanlış bilgi vermemişimdir. Sizden kendinizi tanıtmanızı rica etsek, Fahri Düzenli kimdir?
     Siteyi ziyaret eden herkese  merhaba,
 İsmail bey kardeşime  beni özet bir şekilde bu kadar  güzel ve gerçekçi bir şekilde tanıttığı için teşekkür ederim.Bana göre bu kadar tanıtım  yeterlidir. Ancak  beyinlerdeki bazı soruları aydınlatabilmek için  daha geniş bir  açıklama yapmamın gerektiğni düşündüm.
        1945 Yılında Trabzon ili Dernekpazarı ilçesi Güney Mh.  de doğdum. ilkokulu ilçemde okuyup 1957 yılında mezun oldum. Dört  yıl ara verdim. Bu süreyi ticaret yaparak değerlendirdim.
1962,1963 Öğretim yılında Erzurum Yavuz Selim ilköğretmen Okulu sınavlarına kazanıp kayıt yaptırdım.
1967 Temmuz ayında  Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulundan mezun olup Kastamonu İli Araç ilçesi Alakaya Köyü  ilkokulu Müdürlüğüne atanıp göreve başladım. iki  yıl orada çalıştıktan sonra Manisa 57. piyade alayında 4 aylık askeri eğitimi tamamlayarak atandığım Rize Merkez Karasu Köyü İlkokulu Müdürlüğü ne başladım. İki yıl da orada çalıştıktan sonra Trabzon ili  Çaykara İlçesi  Karaçam Köyü Öğretmenliğine atandım sa da  orada göreve başlamadan ,Dernekpazarı ilçesi  Gülen Köyü  ilkokulu Öğretmenliğine  atandım. Bir yıl orada çalıştıktan sonra Dernekpazarı Zincirlitaş Köyü ilkokulu Öğretmenliğine atanıp 1972 Öğretim yılında göreve başladım.
Zincirlitaş İlkokulu Öğretmeniyken yapılan puanlamalı seçme sonucu 1975 yılında aynı okul müdürlüğüne asaleten atandım.
Buradaki görevimi sürdürürken Rize Meslek Yüksek Okulu Muhasebe bölümü sınavlarını kazanıp kayıt yaptırarak 1979 yılında mezun oldum.
1992 yılına kadar Zincirlitaş Köyü İlkokulunda çalıştım. Aynı yıl ilçe merkezi Atatürk ilköğretim okuluna müdürlük kadromla öğretmen olarak atandım. Bu okula -Taşımalı Öğretim Uygulaması -nedeniyle öğrencilerimle birlikte geldim.
1994 Öğretim yılında da aynı okul müdürlüğüne atandım. Bu görevi sürdürürken 1998 Temmuzunda emekli oldum.
Mesleki hayatım boyunca ve de emekli olduktan sonra sosyal etkinliklerde aktif görevler aldım.
Gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarım ve fotoğraflarım var. Merkezi İstanbul da kurulan Dernekpazarı Köyleri Kültür ve Dayanışma Vakfının İlçedeki şubesin oluşturup kapanıncaya kadar yönetimini sürdürdüm.
1999- 2004 dönemi Belediye Meclisi Üyeliği yaptım.
Titiz bir Çalışmanın Ürünü olup 2006 yılında yayınlanan "Geçmişten Geleceğe ÇAYKARA DERNEKPAZRI" Adlı ansiklopedik eserin yayın kurulunda görev aldım.  .
  İlçemi temsilen Trabzon da yayımlanan yerel Gazete -KARADENİZ  Gazetesinin -ilçe muhabirliğini  sürdürürken yayına yeni giren  TAKA  Gazetesine geçişle  halen aynı gazetenin ve  TRT  nin ilçe muhabirliği görevini sürdürmekteyim.
 Fotoğrafçılık ve Halkoyunları en büyük hobilerimden biridir. Gezmeyi  Kitap okumayı, daha çok tarihsel araştırmaları, şiir okuma ve yazmayı severim. Dört çocuk babasıyım.

Hoşgörülü olup, herkesi sevebildiğimiz an mutluluklar sonsuz olur...

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Değerli büyüğümüz, Sayın Fahri Hocam:
Öncelikle bizlere konuk olduğun için ALLAH sizlerden razı olsun
Soruma gelince:

1. Düzenli soyadı neden sendedir?
2. Soy ağacını çıkarmak herkesin yapabileceği bir iş midir? Cüzdanı çok inceltir mi?

ALLAH Herkesten razı olsun. Canım kardeşim.
1- Yeni tanıştığım herkese  adımı  Soyadımı  söylediğimde aldığım ilk soru :
Gülen Köyünden misin ?........Düzenli birşeyin olurmu ? şeklinde oluyor.  Soyadı  kanunundan önce ki tanıtım kimliğimiz  Alikaoğlu idi.  kanundan sonra   büyüklerimiz Düzenli  yi tercih etmiş. Nedeni de yok . Güney Mahallesinde  Yedi haneyiz.
2 - Soyağacımı araştırma nedenim, Alikaoğlu  ünvanımız  söylene ,söylene kısaltılarak  Alekoğlu  şeklini aldığından  ve hoş bir çağrışım  olmadığından  aslımızı araştırmaya başladım.. Kurt  atamızın bir oğlu da Kuri Mahmut tu. Onların  hazırladığı soyağacından çok yararlandığım için benim çüzdanımı  fazla etkilemedi.

• İsmail Hakkı Biber
  • Aktif Visirli
  • *
saygı değer fahri hocam haftanın konuğu olman dolayısıyla sizi tebrik eder saygılar sunarım sayın hocam sizin gibi değerli şahsiyetler olduğu mütted bizlere hiç bir zaman birşey olmaz sizin her zaman birlik beraberlik slokanınız var kim olursa olsun memleketimiz için her zaman çalışın dersiniz bizler her gün hemen hemen beraberiz bundanda mutluluk duyuyorum onun için size sorum yok size ve tüm değerli ailenize saygılarımı sunarım selamlar
Dernekpazarı MHP İlçe Başkanı

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
saygı değer fahri hocam haftanın konuğu olman dolayısıyla sizi tebrik eder saygılar sunarım sayın hocam sizin gibi değerli şahsiyetler olduğu mütted bizlere hiç bir zaman birşey olmaz sizin her zaman birlik beraberlik slokanınız var kim olursa olsun memleketimiz için her zaman çalışın dersiniz bizler her gün hemen hemen beraberiz bundanda mutluluk duyuyorum onun için size sorum yok size ve tüm değerli ailenize saygılarımı sunarım selamlar

Güzel duygu ve  düşünceleriniz için teşekkür ederim. Senin gibilerin,  Aldığı her görevi ifa ederken ilerde  Yaratana cevap vereceği bilinciyle hareket edenler çoğaldıkça  ülkemin geleceğinden  emin olduğumu  belirtmekte yarar görüyorum.Sevgi ve saygılarımla.

• Aktif Visirli
  • *
Saygı deger fahri bey amca...
  Birkaç soruda ben yöneltmek istiyorum size....
1-Hayatınızla ilgili büyük hayalleriniz oldumu? eğer bu hayallerinizi gerçekleştirmişseniz bir tanesini bizimle paylaşıymısınız?
2-Sitemizin gidişatı ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
    Şimdiden cevaplar için tşkler...
Özü DoğRu OLanın SözüDe DoĞRuDuR!

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Saygı deger fahri bey amca...
  Birkaç soruda ben yöneltmek istiyorum size....
1-Hayatınızla ilgili büyük hayalleriniz oldumu? eğer bu hayallerinizi gerçekleştirmişseniz bir tanesini bizimle paylaşıymısınız?
2-Sitemizin gidişatı ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
    Şimdiden cevaplar için tşkler...

Hayat boyunca hep neşeni koruman dileğiyle,
   "İnsan hayal ettikçe yaşar" demiş atalarımız. Şüphesiz benimde hayallerim olmuştur. Amma hiç bir zaman ileri hayaller kurmadım.  Çocukluğumdan beri beni tanıyanlar yaşımı göstermediğimi ve bunu neye borçlu olduğumu sorarlar. Cevabım sanırım  sorunuzun da cevabı olsa gerek. Dünyayı hiç  önemsemedim. Ölümden de korkmuyorum. Çükü  bu işte torbil yok. Başkasının yerine gitmeyeceğime göre sıram gelene kadar varım. Yaşamımı hep sevgi üstüne  kurmayı hedefledim. Başardım da kanımca . Hiç dargın olduğum  insan yok.
2- Site ilk açıldığında eleştirim olumsuzdu.  Bu işi becerenler  birlikte olun ve İlçemiz adına güzel bir  çalışma üretilsin.  Farklı siteleri  farklı kişiler takip eder, amma  tek site olursa onu çoğu  ziyaret eder ve daha yararlı olur  demiştim. Amma gün geçtikçe  Gülen Sitesinin çok geliştiğini  ve yararlı olduğunu görünce mutlu oldum.

• Administrator
  • *
Değerli hocam sevgiler, saygılar sunarım, bölümümüze hoşgeldiniz...

Biyografinizden okuduğumuz kadarıyla hayatınız civar bölgemizde geçmiş, hep buralarda olmuş, bu bölgede hizmet etmişsiniz. Ne güzel şey, bu güzelim doğada güzel insanlarla geçirmektesiniz ömrünüzü. 

Benim sorularım:
- Dernekpazarı'nın ilçe oluş sürecinde yaşananları o dönemlere şahit olan biri olarak anlatabilir misiniz?

- İlçeye "Dernekpazarı" adınının verilmesinin kimin veya kimlerin fikri olduğunu biliyor musunuz? Geçenlerde "facebook" ta Dernekpazarının ilçe oluş merasimi ile ilgili bir video izledim, orda törenin sunucusu sizdiniz sanırım.

- Dernekpazarında ölü geçen on seneden sonra, son birkaç yılda bazı hareketlenmeler gözlüyoruz. Okulun açılmasıyla başlayan süreçle birlikte, ilçede biraz da olsa heyecan yaşanıyor diye gözlemliyoruz. Halısahanın açılması, düzenlenen geceler, eğlenceler v.s. Ama tabi Dernekpazarında daha yapacak çok iş var. Sizce öncelikler nelerdir?

Şimdilik bu kadar. Saygılarımla...

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Değerli hocam öncelikle bizleri kırmayıp haftanın konuğu olmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum... Yukarıda NEŞELİ05 hanımefendinin site ilgili sorusuna verdiğiniz cevaba katılmakla beraber hak vermiyor deyilim. Bu konuda bende bir kaç bir şey söylemek istiyorum.

Öncelikle bizde Gülen Köyü sitesini kurarken ilçemizi dernekpazarı.com dan takip ediyorduk biz bu siteyi kurarken ilçemizdeki siteleri etkilermiyiz diye çok düşündük ama bizimkisi bir köy sitesi olduğu için etkilemeyeceğini düşünerek gulenkoyu.com u kurduk ve köy sitelerine bu anlamda özellikle çaykara boğazı diyelim büyük destek veriyoruz. Ama ilçemiz konusuna gelince son zamanlarda mantar gibi büyüyen ilçemiz ile ilgili sitelerin olması internet kirliliğine yol açtığını düşünüyoruz bizim istediğimiz bu sitelerin birleşip tek bir site olup haberleri buradan duyurup bu siteye sahip çıkmamız. Biz bazı kişilerle özelllikle görüşüp bu fikrimizi söylediğimizde kimse o taraflı olmuyor maalesef halk olarak bizlerde cekememezlik var, ben daha iyisini yaparım deyip birliğe beraberliğe yanaşmıyor...

Sizin bu konudaki görüşlerinizi merak etmekle beraber böyle çalışmanın içine girebilirmiyiz acaba?...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• Aktif Visirli
  • *
  • Dal Rüzgarı Affetse Bile;Kırılmıştır Bir Kere...
  Değerli Fahri hocam öncelikle haftanın konuğu olmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Kolay gelsin diyerek soruma geçeyim...
 1- İlkokuldan sonra 4 yıl ara vermişsiniz ve sonra okumaya devam etmişsiniz.Peki neydi sizi 4 yıl sonra okumaya iten sebep varsa tabi paylaşmanızı isterim...
 2- okul..okumak...hayatınızdaki önemi nedir?Biri çıkıp dese size herşeye sil baştan okuyacaksınız.tepkiniz ne olurdu...
   Şimdiden teşekkür ediyorum.tekrar kolay gelsin...
Gülen YÜZÜMÜZ, Gülen KÖYÜMÜZ...

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Değerli hocam sevgiler, saygılar sunarım, bölümümüze hoşgeldiniz...

Biyografinizden okuduğumuz kadarıyla hayatınız civar bölgemizde geçmiş, hep buralarda olmuş, bu bölgede hizmet etmişsiniz. Ne güzel şey, bu güzelim doğada güzel insanlarla geçirmektesiniz ömrünüzü. 

Benim sorularım:
- Dernekpazarı'nın ilçe oluş sürecinde yaşananları o dönemlere şahit olan biri olarak anlatabilir misiniz?

- İlçeye "Dernekpazarı" adınının verilmesinin kimin veya kimlerin fikri olduğunu biliyor musunuz? Geçenlerde "facebook" ta Dernekpazarının ilçe oluş merasimi ile ilgili bir video izledim, orda törenin sunucusu sizdiniz sanırım.

- Dernekpazarında ölü geçen on seneden sonra, son birkaç yılda bazı hareketlenmeler gözlüyoruz. Okulun açılmasıyla başlayan süreçle birlikte, ilçede biraz da olsa heyecan yaşanıyor diye gözlemliyoruz. Halısahanın açılması, düzenlenen geceler, eğlenceler v.s. Ama tabi Dernekpazarında daha yapacak çok iş var. Sizce öncelikler nelerdir?

Şimdilik bu kadar. Saygılarımla...
Sevgi dileklerimle hoş bulduk. Zafer kardeş.

Hep özgür olmayı tercih ettim. En güzel özgürlük te doğa ile iç içe olmaktır. Günü birlik veya 3-5 günlük kısa aralı da olsa ilçe dışına çıktığımda  hep burayı özledim. En rahat olduğum iki mekandan biri, ilçemle mahallem biri de okuldur.

1- Dernekpazarı'nın 1950 li yıllarına baktığımızda çok gelişmiş ve yoğun bir nüfus potansiyeli adliyesi, kamu kurumları olan bir nahiyeydi. Çaykara'ya oranla fiziki konumu açısından da  gelişmeye daha elverişli bir yer.  İlçe olması için ilk girişim- Hatırladığım kadarıyle- Merhum Mahmut Çıkrık'ın oğlu tarih öğretmeni Mehmet Çıkrık'ın öncülüğünde birkaç kişinin yaptıkları çalışmayla başladı. İlçe olmasını gerektiren doneler dosyası bakanlığa sunuldu. Yıllar sonra Merhum Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olmaya karar verdiği anda araları pek iyi olmadığı söylenen Milletvekilimiz sayın Eyüp Aşık Bey'i ve arkadaşlarını yanına alabilmek için isteklerini dikkate aldığı dönemde Dernekpazarı'nın ilçe olmasını istemiş. O fırsatın iyi değerlendirilmesiyle  ilçe hakkını kazanmış olduk. İlçe oluşumuzu bir türlü hazmedemiyen Çaykaralılar'la  ufak tefek te olsa tartışmalar yaşadık.

2- Dernek  bir araya gelmek anlamını taşır. Cumartesi günü bir araya gelip pazar oluşturulan yer  anlamında  1954 deki belediye kuruluşundan sonra Kondu adı Dernekpazarı olarak değiştirildi. Farklı bir  nedeni yok. İlçe olurken adının değiştirilmesi hatta EYÜP İLÇESİ  konması istenmişse de Eyüp Bey karşı çıkmış. Evet. Açılış programının sunucusu benim.

Dernekpazarı hep kısır çekişmeler sonu kaybetmiştir. "Aman dikkat edin bu başkan başarılı olmasın sonra daha değiştiremeyiz" düşüncesiyle tabiri caizse  yürümek isteyen araca hep takoz konmuş. Hükümet yanlısı başkan döneminde bu  düşünce  kırılmışsa da  çok  büyük işler başarılabileceği halde küçük işlerle yetinilip fırsatlar değerlendirilmemiş. Göçlerle ilçe tamamen bitme noktasına gelince kısır çekişmelerden ziyade kurtulma politikaları ağır basmaya başladı. İlçede de bazı faaliyetler oluşmaya başladı. Bu  hamlelerin devam edeceğini düşünüyorum.

Yapılacakları sıralarsam :  Kaymakamlık lojmanı, Hükümet binası, Gelen memurları barındırabilmek için  var olan  yarım konutların tamamlattırılması veya  yeni toplu konut  yapımı. Dağ ve yayla turizmini geliştirmek. İlçeye bir yüksekokul kazandırmak.

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
     Değerli hocam öncelikle bizleri kırmayıp haftanın konuğu olmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum... Yukarıda NEŞELİ05 hanımefendinin site ilgili sorusuna verdiğiniz cevaba katılmakla beraber hak vermiyor deyilim. Bu konuda bende bir kaç bir şey söylemek istiyorum.

Öncelikle bizde Gülen Köyü sitesini kurarken ilçemizi dernekpazarı.com dan takip ediyorduk biz bu siteyi kurarken ilçemizdeki siteleri etkilermiyiz diye çok düşündük ama bizimkisi bir köy sitesi olduğu için etkilemeyeceğini düşünerek gulenkoyu.com u kurduk ve köy sitelerine bu anlamda özellikle çaykara boğazı diyelim büyük destek veriyoruz. Ama ilçemiz konusuna gelince son zamanlarda mantar gibi büyüyen ilçemiz ile ilgili sitelerin olması internet kirliliğine yol açtığını düşünüyoruz bizim istediğimiz bu sitelerin birleşip tek bir site olup haberleri buradan duyurup bu siteye sahip çıkmamız. Biz bazı kişilerle özelllikle görüşüp bu fikrimizi söylediğimizde kimse o taraflı olmuyor maalesef halk olarak bizlerde cekememezlik var, ben daha iyisini yaparım deyip birliğe beraberliğe yanaşmıyor...

Sizin bu konudaki görüşlerinizi merak etmekle beraber böyle çalışmanın içine girebilirmiyiz acaba?...
---------------------------------------------------

Kabul etmek te  ne kelime onur duydum İsmail Bey kardeşim.
  Çeşitlilik  güzel bir şey ancak bazen çok çeşit arasından en güzli seçmek veya aradığını bulabilmek te çok zor.  Şimdi Gülen Köyü sitesini  takip edenler arasında  diğer siteleri takip etmeyen veya bilmeyen  çok sayıda kişi var . İşte onlar tüm bu gelişmelerden  nasibini alamıyor. O nedenle İlçemizin adını taşıyan ve çok sayıda  kişinin ziyaret edebileceği,  amma  bu işi bilen ve zaman ayırabilecek bir ekip tarafından hazırlanan site olamasını istemiştim. Fakat artık  çok geç. Bundan sonra böyle bir oluşumun gerçekleşebileceğini düşünemiyorum. Epey yol aldınız. Kalan yolunuzun da dönemeçsiz, yokuşsuz, çilesiz ve de mutlu geçmesini dilerim.

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
  değerli fahri hocam öncelikle haftanın konuğu olmanızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.Kolay gelsin diyerek soruma geçeyim...
 1- İlkokuldan sonra 4 yıl ara vermişsiniz ve sonra okumaya devam etmişsiniz.Peki neydi sizi 4 yıl sonra okumaya iten sebep varsa tabi paylaşmanızı isterim...
 2- okul..okumak...hayatınızdaki önemi nedir?Biri çıkıp dese size herşeye sil baştan okuyacaksınız.tepkiniz ne olurdu...

Şimdiden teşekkür ediyorum.tekrar kolay gelsin...
-----------------------------------------------

Geleceğiniz de soyadınızın ilk iki harfi gibi Ak olması dileğiyle,

İlkokuldan sonra  dört yıl ara vermem benim isteğimle olmadı.  O zaman gidebileceğim okul  sonra gittiğim Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okuluydu. Annemin çocuk yaşta beni o uzak ve soğuk yere göndermek istemeyişi ve babamı da razı edişiyle düzenlenen bir  oyun sonucu sınavları kaçırdım. Babam İlçe de esnaftı. Dört yılımı  onun yanında geçirdim. Fakat bu süreçte  okumayı hiç bırakmadım. Ne buldumsa okudum.  1960 İhtilalı sonucu  bugünkü gibi ekonomik kriz nedeniyle iflas ettik. Ben de  yeniden okula başvurdum. Okumaya ara vermem ve tekrar başlamam böyle.

Yeniden başlasam yine okurdum. Okuyamasam fotoğrafçı olmaya çalışırdım.

• Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 0.536.947.6490
Selam ve saygılar öncelikle böyle bir değerli şahsiyeti tanımak bizleri memnun etti. Yaşamınıza bu kadar güzel şeyleri ve çalışmaları sığdırmanız gençlere taş çıkartacak ve örnek alacak bir ömür modeli halen daha aktif olmanız sanırım dernek pazarının havası suyu toprağı olsa gerek bizim ne hattimize sizlere soru sormak sormak tan ziyade hayatınızı okuyunca tarihin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ne mutlu olsun ki dört çocuğun sizin gibi bir babaya sahip olması biz kendimize sizi örnek aldık inşALLAH çocuklarınızda bizim gibi düşünüyordur.

Biz hemşerilerimiz olarak Suluova Amasya tarafına yolunuz düşerse Karadenizliler Derneğine Bekleriz gazetecilik yönünüzü Amasya mızı ve Suluova mızı tanıtma adına sizleri çekim için buralara bekleriz.
Saygılar...
SULUOVA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ  MEMURU
MURAT ÇOBANOĞLU

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
İlçemize yapmış olduğunuz katkılardan ötürü ilk önce sizi tebrik ve takdir etmek istiyorum. Her ne kadar haddimize olmasa da... Bizlere göstermiş olduğunuz sabır ve öğretme duygusunun hala daha devam etmesi çok güzel bir duygu olsa gerek... Sitemize göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı da teşekkürlerimi iletiyorum. Şimdi sıra sorularda...

1. Çok kısır bilgilerle  yetişen gençliğimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

2. Dernekpazarı'ndaki geçmiş dönem ve mevcut belediyenin çalışmalarını değerlendirir misiniz?

3. Horon ve Kolbastı ile ilgili olarak, yöremizi ne ölçüde tanıttığını düşünüyorsunuz?

4. Dernekpazarı’ndaki sorunları bize aktarabilirmisiniz?

Kalbi Muhabbetlerimle...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
İlçemize yapmış olduğunuz katkılardan ötürü ilk önce sizi tebrik ve takdir etmek istiyorum. Her ne kadar haddimize olmasa da... Bizlere göstermiş olduğunuz sabır ve öğretme duygusunun hala daha devam etmesi çok güzel bir duygu olsa gerek... Sitemize göstermiş olduğunuz teveccühten dolayı da teşekkürlerimi iletiyorum. Şimdi sıra sorularda...

1. Çok kısır bilgilerle  yetişen gençliğimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

2. Dernekpazarı'ndaki geçmiş dönem ve mevcut belediyenin çalışmalarını değerlendirir misiniz?

3. Horon ve Kolbastı ile ilgili olarak, yöremizi ne ölçüde tanıttığını düşünüyorsunuz?

4. Dernekpazarı’ndaki sorunları bize aktarabilirmisiniz?

Kalbi Muhabbetlerimle...

------------------------------------------------------------
Tekrar Merhaba Kenan kardeşim.
 Bundan önce Dernekpazarı Genclik şimdide Gülen Köyü sitelerinde güzel duygular ve samimi ifadelerle  layık olamadığım derecede  beni değerlendirmenizden gurur duyduğum kadar da endişe duymaktayım. Ya  layık gördüğünüz  özellikleri  sürdürebilir ve sizlerin güvenine layık olamazsam ne yaparım diye.
 Günümüz gençliğinin  geleceğinden  kuşku duyduğumu itiraf etmeliyim. Gelenek ve göreneklerini unutan toplumlar yok olmaya mahkümdur. Tarihde bunun örnekleri çok. Gençliğimiz demokrasiyi kendine göre değerlendiriyor. Büyüklere saygı, küçüklere sevgi tamamen yok olmak üzere.  Bırakın çevreyi aile arasında bile bu konuda çok büyük açılar  oluşmakta. Açı büyüdükçe de  olumsuzluklar büyümekte.Şimdi düşünüyorum da her sabah öğrencilere söylettiğimiz (Türküm...yasam:Büyüklerimi saymak, küçüklerimi sevmektir.....) Bir papağanın  duyduğunu tekrarından başka bir anlam ifade etmedi-İstisnalar  kuralı bozmaz-
2-  Hoşgörünüze sığınarak, bu sorunuza cevap vermek  istemiyorum. Zira bir dönem Belediye Meclis  üyeliği yaptım.  taraf olarak  algılanmak istemem.   Ancak çok daha güzel işlerin yapılabileceğini fakat  fırsatların değerlendirilmediğini belirtmekte de yarar görüyorum. İlçe çok küçük. Eski ile yeniyi  görmeden fotoğraflardan da değerlendirmek mümkün.
3-  Şair :
" Horon,  bu tek kelime, neler ifade etmez.
  Yüzlerce mısra yazsam,onu tarife yetmez.
  O güzel yurdumuzun bir bölgesi demektir,
  Horon bu bölge için su,hava, ve ekmektir.
  .........................."
derken bölgemiz için  önemini belirtmiştir.  Kolbastı ise bence çok gerilerde kalır. Hatta samimiyetle belirtmek isterim ki hobilerimden biri de Halkoyunları olmasına  rağmen  ben Kolbastıyı şu son  10 yıl içinde  görüyorum.. Ankara nın Misket ve Kastamonu nun Sepetçioğlu  oyunlarını daha çok çağrıştırıyor. Bu benim düşüncem.
 4-Yapılacakları sıralarsam :  Kaymakamlık lojmanı, Hükümet binası, Gelen memurları barındırabilmek için  var olan  yarım konutların tamamlattırılması veya  yeni toplu konut  yapımı. Dağ ve yayla turizmini geliştirmek. İlçeye bir yüksekokul kazandırmak.

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Selam ve saygılar öncelikle böyle bir değerli şahsiyeti tanımak bizleri memnun etti. Yaşamınıza bu kadar güzel şeyleri ve çalışmaları sığdırmanız gençlere taş çıkartacak ve örnek alacak bir ömür modeli halen daha aktif olmanız sanırım dernek pazarının havası suyu toprağı olsa gerek bizim ne hattimize sizlere soru sormak sormak tan ziyade hayatınızı okuyunca tarihin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Ne mutlu olsun ki dört çocuğun sizin gibi bir babaya sahip olması biz kendimize sizi örnek aldık inşALLAH çocuklarınızda bizim gibi düşünüyordur.

Biz hemşerilerimiz olarak Suluova Amasya tarafına yolunuz düşerse Karadenizliler Derneğine Bekleriz gazetecilik yönünüzü Amasya mızı ve Suluova mızı tanıtma adına sizleri çekim için buralara bekleriz.
Saygılar...

--------------------------------------------------------------------
  Alahın rahmeti üzerinize olsun Murat Cobanoğlu kardeşim, sıralamada  dikkatimden kaçırdığım ve Kenanın peşinden  cevap verdiğim için özür dilerim.
 Sizlerin  değerlendirmesinde bu kadar güzelliklere yüceltilmiş olmam sizin güzelliğinizdendir.Sizin de belirttiğiniz gibi İlçemin  güzelliklerini de ekleyebiliriz.  Bana göre bir başka güzel tarafı da  çocukluk ve gençlik  çağımızı yaşadığımız  zaman diliminde  çok önemsenen ve gittikçe kaybolan aile terbiyesi,gelenek ve göreneklere  bağlılıktır ki  bu güzellikleri o çağın her insanında görmek mümkün.
 Nazik davetinize ayrıca teşekkür ederim. Birgün nasip olur inşALLAH. Gazeteciliğim hobiden ve Dernekpazarı nın adını dışarıya  duyurmaktan ileri gitmez. Sevgilerimle mutlu gelecekler dilerim.

• Nurten AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • Güvenilmek, sevilmekten daha büyük iltifattır...
Haftanın konuğu bölümüne hoş geldiniz Fahri Hocam.

Birebir tanımasak dahi birçok kişi siteden sizi tanıyor, bir Dernekpazarı sevdalısı olduğunuzu biliyoruz...

- Dernekpazarında kültürel faaliyetler ne düzeydedir?
- Kaymakamlık ve Belediyenin projeleri arasında yer alan eski evleri onarıp turizme kazandırma fikrinden haberiniz var mı ve bunu nasıl buluyorsunuz. Başka bir siteden okuduğum bir habere göre de bu onarımlar için ahşap ustası yetiştirmek amacıyla bir kurs açılıacakmış ilçede. Bu çalışmaların ilçeye katkısı ne olur sizce?
-Kondu ile Kadahor ayrılmaz bir bütün mü sizcede? Dernekpazarının ilçe oluşundan sonra Çaykaralılarla ufak tefek tartışma yaşandığından bahsettiniz. Aslında ben 1 -2 yıl öncesine kadar hep Çaykaralıyım derdim. Biz genelde ikisini bir tutarız ama bazen Çaykaralı birine rastladığımda Çaykaranın neresinden diye sorduğunda aslında Dernekpazarlıyım deyince hımm sen Derneklisin Çaykaralı değil... gibi durumlarla da karşılaştım. Biz Çaykarayı Dernekle bir biliriz ama aynı şey Çaykaralılar için geçer li değil mi acaba?
- Dernekpazarında eğitim düzeyi ne durumdadır? Eğitim ve kültür faaliyetlerini geliştirmek için neler yapılabilir, yada bizim yapabileceğimiz bize önerebileceğiniz bir şeyler var mı? İlçemize nasıl katkıda bulunabiliriz, neler yapabiliriz?

Bir insanın akıllı davranması için üç yol vardır:
Birincisi, iyi düşünmektir, bu en soylusudur.
İkincisi, taklit etmektir; bu en kolayıdır.
Üçüncüsü, denemiş olmaktır; bu en acısıdır.

Konfüçyüs

İnsanoğlu hilekardır kimse bilmez fendini, kime iyilik yaparsan ondan kolla kendini. . . !

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Haftanın konuğu bölümüne hoş geldiniz Fahri Hocam.

Birebir tanımasak dahi birçok kişi siteden sizi tanıyor, bir Dernekpazarı sevdalısı olduğunuzu biliyoruz...

- Dernekpazarında kültürel faaliyetler ne düzeydedir?
- Kaymakamlık ve Belediyenin projeleri arasında yer alan eski evleri onarıp turizme kazandırma fikrinden haberiniz var mı ve bunu nasıl buluyorsunuz. Başka bir siteden okuduğum bir habere göre de bu onarımlar için ahşap ustası yetiştirmek amacıyla bir kurs açılıacakmış ilçede. Bu çalışmaların ilçeye katkısı ne olur sizce?
-Kondu ile Kadahor ayrılmaz bir bütün mü sizcede? Dernekpazarının ilçe oluşundan sonra Çaykaralılarla ufak tefek tartışma yaşandığından bahsettiniz. Aslında ben 1 -2 yıl öncesine kadar hep Çaykaralıyım derdim. Biz genelde ikisini bir tutarız ama bazen Çaykaralı birine rastladığımda Çaykaranın neresinden diye sorduğunda aslında Dernekpazarlıyım deyince hımm sen Derneklisin Çaykaralı değil... gibi durumlarla da karşılaştım. Biz Çaykarayı Dernekle bir biliriz ama aynı şey Çaykaralılar için geçer li değil mi acaba?
- Dernekpazarında eğitim düzeyi ne durumdadır? Eğitim ve kültür faaliyetlerini geliştirmek için neler yapılabilir, yada bizim yapabileceğimiz bize önerebileceğiniz bir şeyler var mı? İlçemize nasıl katkıda bulunabiliriz, neler yapabiliriz?

Hoş bulduk  Nur  Hanım.
 -Sizinde belirttiğiniz gibi - sanal alemde birçok kişiyi tanıma ve yeni dostluklar kurma fırsatını buluyoruz.Yeterki interneti güzel oluşumlar için değerlendirmesini bilelim. Unutulup yok olmaya yüz tutan kültürümüzün  yeniden  gündeme taşınabilmesi için bulunmaz bir kaynaktır.
 1-Dernekpazarı nda külürel faaliyetler var deyemeyeceğim. Çünkü bu tür etkinlikler arz talep meselesidir. İlçe de kimseler kalmadı. Kış aylarında  sokakta adam görmeye de hasret kaldık.
 2- Eski evlerin restore edilerek geleceğe taşınması projesi  güzel bir proje. Bana göre yıkılmaya mahküm bu evleri yıkılmaktan kurtarmış oluruz. Yoksa  onları farklı alanlarda değerlendirmek mümkün değil. Zira biz evlerimizi kimseye veremeyiz. Sadece  gelmek isteyenleri konuk olarak kabul ederiz. Bu tür  yapılaşmaya ağırlık verilerek sırf turizm amaçlı  konutlar yapılırsa  ilçemizin geleceğine  yarar sağlar. Bir de unutulan bu sanat yeniden canlandırılıp işsiz gençlere iş imkanı sağlayıp  göç etmelerinin önü açılmış olur.
 3-Dernekpazarı Çaykara  her zaman bir olmalı bende aynı düşünceyi taşıyorum. Bir örnek vermek istersem : İlçe oluş  şenliğimizde ki bankartlardan bir tanesi. İLÇE OLDUK MUTLUYUZ-du Bunu bile eleştirenler, -İlçe olduk kurtulduk-. şeklinde söyleyip  "nenin kurtuluşunu kutluyorsunuz ?" diye bizimle tartışanlar oldu.  daha neler neler.  Onları aştık,Tekrar gündeme taşınmasından yarar değil,zarar geleceği kanısındayım.Amma ben çağdakilerden % 10 u  nu aşmaz böyle düşünenler. Bugüne kadar şahit olduğum birçok  konu da  gelişmemize taş koyanların çoğunluğu Çaykaralı bürokratlardan oluşmuştur. Sevindirici bir taraf  genç nesilde bu  düşünce  görülmemektedir.
 4-Atalarımız ne güzel demişler :"Ekmeğin kalını unun bolundan olur." İlçemizin tüm köylerinde birer okul, hatta, Gülen, Taşçılar,(Yığımlı )ve Dernekpazarı Kondu  da ikincileri açılmışken  şimdi İlçe genelinde bir ilköğretim, birde Lise kaldı. eğitim ve öğretimde başarı için etkinliklerin yeri tartışılmaz.  Bu kadar az öğrenci ile nasıl bir etkinlik yapacaksınız? Bir de eğitim kurumlarımızdaki yöneticilerin uyumsuzluğu cabası. Tüm bu olumsuzluklara  göre  geçen yıl İlköğretim de il düzeyinde üçüncülüğü elde etme başarısı sağlandı. Bu yılda  çok büük projelerle yola çıkan Belediye başkanı şu ana kadar  bir varlık gösterememiş amma eğitim projesini başarılı bir şekilde  sürdürmektedir. Sonuç iyi olacaktır inşALLAH. Bu alandaki çalışmalarını da taktirle karşılıyorum.
  Sizler ne yapabilirsinize gelince : Nüfusumuzun çoğunluğu dışarda ve küçümsenemiyecek kadar da söz sahibi kişilerimiz var. Bunlarla bir lobi oluşturup   İlçeye bir yüksekokul kazandırabilirseniz. ilçenin  geleceği biraz daha  hareketlenir.
 Tatillerini kardeniz dışında değerlendirmek isteyenleri Karadenize  yönlendirmek.
  Geleceğinizin Nurlu yollardan geçmesi dileğiyle

• Süper Moderatör
  • *
Cok kiymetli hocam,Sizleri haftanin konugu olarak görmekden cok mutlu oldum.yazdiklarinizdan istifade ettik,bilgilendik. yasadiginiz hayat anlayabilenler icin örneklerle dolu. sizlere saygim,sevgim sonsuzdur. hakteala sizlerden razi olsun,saglikli,huzurlu uzun ömürler versin.

saygideger hocam,uzun yillardan beri yurtdisinda yasayan,bu yabanci diyarlarda dogup büyüyen Müslüman Türk genclerine tavsiyeleriniz,ögütleriniz nelerdir.

Almanya`dan Sizlere selam,saygi ve hürmetlerimle

YGKYD-2000-Dernegi-Baskani:Servet Isildar-Stuttgart - YGKYD-2000 "Bir Nebze Ferahlik"
"Dogruya dogru"

Bes vakit loslugunda saf saftik
Da`vetin vardi dün ezanlarda...
Seni ey ma`bedim utansinlar,
Kapayanlar da acmayanlar da!

"Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"

"Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

"Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

"Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

"Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

"Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

"Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

"Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"

"Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman

“Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

HACISERIFOGLU-
MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya

• Fahri Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Cok kiymetli hocam,Sizleri haftanin konugu olarak görmekden cok mutlu oldum.yazdiklarinizdan istifade ettik,bilgilendik. yasadiginiz hayat anlayabilenler icin örneklerle dolu. sizlere saygim,sevgim sonsuzdur. hakteala sizlerden razi olsun,saglikli,huzurlu uzun ömürler versin.

saygideger hocam,uzun yillardan beri yurtdisinda yasayan,bu yabanci diyarlarda dogup büyüyen Müslüman Türk genclerine tavsiyeleriniz,ögütleriniz nelerdir.

Almanya`dan Sizlere selam,saygi ve hürmetlerimle

YGKYD-2000-Dernegi-Baskani:Servet Isildar-Stuttgart - YGKYD-2000 "Bir Nebze Ferahlik"

Teşekkür ederim güzel duyguların için . Senin güzelliğin yazılarına yansıdı besbelli.
   Yurt dışında yaşayanlara   en güzel terbiye ve bilgileri burdan göç edip oralarda yaşayanlar verebilir ancak. Dünyayı görebilen gözlük ve eleyebilecek eleğe ihtiyaçları var. O gözlükle eleği verebilirseniz, olup bitenleri görür, kendi  eleğinde eledikten sonra işe yarayanlarla posalarını ayırır. Ondan sonrasını ona bırakın  o mutlaka en güzelini yapar.
 İslamı inançlarını  yaşayabilmesi bizden çok daha zordur. O zorluklarda hepsine başarılar dilerim. Türk ün Türk ten başka dostu olmaz. Bunu bilmeleri yeterlidir.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Fahri hocamıza bizi kırmadığı ve bir hafta boyunca bıkmadan sorularımıza cevap verdiği içn teşekkürü bir borç biliriz. Sağolun hocam güzel bir söyleşi oldu, yüreğinize sağlık...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

Facebook Yorumları

Twittear