ÇAYKARA - OF ARASI SOLAKLI DERESİNDE HES PROJESİ            

Gönderen Konu: ÇAYKARA - OF ARASI SOLAKLI DERESİNDE HES PROJESİ  (Okunma sayısı 10896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
  • 341 Mesajı Toplam
    537 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
  • Kan Grubu: ARh+
     Çaykara – Of arasındaki Solaklı deresi üzerinde toplam 8 tane HES projesi var. Bu projelere Çevre ve Orman Bakanlığı "ÇED OLUMLU" Kararı verilmiştir. Yani "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı" verilmiştir. Yöre halkına da duyurulmuştur.

Çaykaradaki yapımı devam eden HES projelerinin birisi de ilçemizi kapsayan Akköse Köyü üzerinden geçecek olan bir proje. Bu proje hayata geçmesi durumunda ilçemiz sınırları içerisinden geçmekte olan Solaklı deresinin suyu kullanılacak.

Gülen Köyüne ait olan Ekskavatör (Beko) HES projesinde derelikteki şantiyede çalışmaktadır.

Projelerin bir kısmı Trabzon İli Of İlçesi Dumlusu Köyü sınırları içerisinde ve Solaklı Deresi üzerinde Gürsu Temiz Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan ve kurulu gücü 18,301 MW olan "ARCA Hidroelektirik Santrali" Projesi. Asya Enerji Elektrik Üretim Sanayi A.Ş. tarafından Trabzon İli, Of ve Dernekpazarı İlçeleri Solaklı Deresi üzerinde yapılması planlanan "Güneli-II Regülatörü ve HES" projesine ait Projesi "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı" verilmiştir.

Trabzon ili, Çaykara İlçesi Karaçam Beldesi, Derebaşı Mevkiinde Derebaşı Enerji A.Ş. tarafından Büyükdere ve Dumlu deresinin sularından yararlanılarak enerji üretimi amacıyla yapılması planlanan Derebaşı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali '' projesi
Bu projelerin yapılış tekniği Tünel HES leridir.

Bu tünelleri yaparken dere yataklarında hayatı idame ettirecek kadar su bırakılacaktır. Zaten başka türlü müsaade edilmiyor.

Doğaya hiç zarar vermeden doğanın güzelliğini bozmadan yapılan bu hidroelektrik santralinin inşALLAH yöremize zarar vermeden hatta fayda sağlarsa çok memnun oluruz.

Trabzonspor Kulübünün Enerji Elektrik Üretim Tic Ltd. Şti. ile sahip olduğu Uzungöl 1 Regülatörü ve HES Projesinin kurulacak tesis alanının yeri belirlendi.

Buna göre denge bacası, cebri boru ve santral, su iletim tünelleri, regülatör ve santrallerden oluşacak projenin yerleşim alanı yukarıdaki fotoğrafla gösteriliyor. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere Uzungöl Beldesi'nde faaliyete geçecek olan projenin belde de turist çeken alana herhangi bir müdahalesinin söz konusu olmadığı açıkça görülüyor.

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
İşin ucunda Trabzonspor dahi olsa HES projelerine karşıyım. Doğanın yüzde yüz tahrip olacağını düşünüyorum. Solaklı Deresi'nin geleceği tehlikede farkında değiliz. Doğayı tahrip etmeden daha farklı enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Özellikle Uzungöl gibi doğa harikasının tahrip edilmesi akıl alır gibi değil. Elimizdeki değerlerin kıymetini bilmiyoruz malesef. Karadeniz'de tarım zaten yok, bir tek doğal güzellikleri var değer olarak. Onu da elimizden alırlarsa beş para etmez bir bölge konumuna gelir Karadeniz. Düşmanın dahi yapmayacağı kötülüğü kendimize yapıyoruz. Ekolojik dengeyi bozuyoruz.

Küresel ısınmanın git gide arttığı bir zamanda kendi elimizdeki değerleri, doğal klima alanlarını cehenneme çeviriyoruz. Doğu Karadeniz'de yaklaşık 2000 tane HES kurmayı düşünüyorlar. 2000 tane HES'in Doğu Karadeniz'i ne hale getireceğini düşünüyorlar mı acaba?

• sabiş

• Ziyaretçi
Aman! ne güzel. Birde müjdeli haber olarak veriyoruz bu durumu.Yahu  anlamıyorum .İnsanlarımız gerçekten koyun olmuş gülülüyor (istisnalar) beni affedin.Neymiş efendim çevreye bakanlarımız ,çevrelerine bakınırken yalakalarımıza nasıl bir şeyleri peşkeş çekeriz diye düşünürken akıllarına karadenizin muhteşem doğasını nasıl bozarız demişler. Ve bu  çözümü bulmuşlar.Üstel Bu projelere Çevre ve Orman Bakanlığı "ÇED OLUMLU" Kararı verilmiştir. Yani "Çevresel Etki Değerlendirmesi  Gerekli Değildir Kararı" verilmiştir. Yöre halkına da duyurulmuştur. Benim yöremin bilinçsiz halkıda buna inanmıştır.Neden ? her zaman duyduğuna inanmıştır . Okuma ,araştırma gereği duymamıştır .Okadar saftır ki söylenenlerin doğru olduğunu düşünür.Ve hatta bu haberi sanki KARADENİZ'in güzelim doğasını yok etmeyecekmiş gibi muştulu haber olarakta geçmiştir. Haberi okuyunca yüreğim parçalandı .Nasılda sahip olduğumuz ,DÜNYA'da eşi benzeri az bulunan bu güzel doğayı bir bir ceheneme me cevireceklerini bilmiyorlar .Sevgili  EMRULLAH kardeşim duyarlılığından dolayı tşk ediyorum sana.dilerim senin gibi akli selim insanlarımız yeterli sayıda  mevcuttur ve bu iğrenç  proje'ye hayır kanpanyası başlatırlar.Ben şimdiden  HAYIIIIIRRR diyorum. Ve KARADENİZ Halkını  bu   Doğa'ya peşkeş çekilmişliğe  DAVET EDİYORUM. Hepiniz sevgiyle kalın.Sevgili Site yöneticisi arkadaşlarıma rica ediyorum. lütfen sizlerde Doğa'ya duyarlı olun. Ve ltf bu yorumumu silmeyin. belki birileri görürde akıllarını başlarına toplarlar.

• Sadık Yılmaz
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 353 Mesajı Toplam
    487 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
  • Kan Grubu: 0Rh+
Anlamadığım şey doğaya ne tür zarar verileceği Bunu da yazsanız memnun olurdum bilgilenirdik sanki termik santral yapılıyor su işte önüne küçük bir bent minik bir gol görünümü ve sesiz Sedasız bir türbün  yoksa bizim sudan elde edilen enerjiyi başkalarından kıskandınız. O zaman başka yerden gelen enerjiyi de kullanmayacan. Başka yer başka vatan değil dek vatan toprağıdır. Yapılan işin çevreye zararı değil yararı vardır yazın sıcağında Bodrum Marmaris gezemeyenler bu göletlerde de serinlenme hakkı doğar. Bumu peşkeş. ala balıklar yetişir ağız dadıyla belki balık yeriz bu olsa peşkeş. Bir kaç yöre insani işe kavuşur bunumu çok gördünüz, lütfen açıklar mısınız?

sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• Administrator
  • *
  • 341 Mesajı Toplam
    537 Kere Beğenildi
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
     Şöyle söyleyeyim tamam burada yazılanların hepsi doğru ama sadece bu tür olayları fazla aparttığınızı düşünüyorum... Ben sadece haber niteliği taşıdığı için haberi yaptım farkındaysanız yorum falan da katmadım. Gel gelelim doğa katlediliyor falan filan bizler köyümüzde ırmakları çöplerle doldururken, 6-7 katlı binaları dikerken, yolları yaparken doğa katledilmiyor da Türkiye'nin yararına, çevre halkına faydası olacak bu projeye tepkimiz neden. Ayrıca şunu söyleyeyim bu tür tepkileri en çok yapan kişiler bu işten nemalanıyor onu da diyeyim. Tamam tepki göster o zaman diğer olaylara da tepkini göster. Bakın yine söylüyorum tepkinizde haklısınız ama iş olmuş bitmiş işe başlanmış bu saatten sonra bir şey yapamazsınız o tepkiyi zamanında gösterecektik.

Ayrıca yorum silme olayına gelince o lafı oraya yazmakla bizi kırdınız. Halen daha silinen yorumların lafı yapılıyor ve silinen yorumların neden silindiklerini anlamıyoruz... Sadece bizde değil bütün sitelerde de böyledir herkes yorumunu yapar bunda özgürdür fakat kişilere, kurumlara hakaret edercesine yapılan yorumlar ve tartışma, polemik yaratan yorumlar silinir ve buna eminim kimse de karşı çıkmaz çıkmaması da lazım...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

İsmail Düzenli 'nin Mesajlarını Beğenen Kullanıcılar: LEMA (01 Mart 2011 - 23:19)
  • Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
Anlamadığım şey doğaya ne tür zarar verileceği Bunu da yazsanız memnun olurdum bilgilenirdik sanki termik santral yapılıyor su işte önüne küçük bir bent minik bir gol görünümü ve sesiz Sedasız bir türbün  yoksa bizim sudan elde edilen enerjiyi başkalarından kıskandınız. O zaman başka yerden gelen enerjiyi de kullanmayacan. Başka yer başka vatan değil dek vatan toprağıdır. Yapılan işin çevreye zararı değil yararı vardır yazın sıcağında Bodrum Marmaris gezemeyenler bu göletlerde de serinlenme hakkı doğar. Bumu peşkeş. ala balıklar yetişir ağız dadıyla belki balık yeriz bu olsa peşkeş. Bir kaç yöre insani işe kavuşur bunumu çok gördünüz, lütfen açıklar mısınız?
Abi görüntüleri sonuna kadar izlersen Çaykara Uzuntarla'nın önceki hali ve sonraki halini görürsün. Görünce zaten HES'in nasıl bir zarar verebileceğini çok iyi anlarsın. Birde bunlardan Karadeniz'de 1000 tane, 2000 tane yapıldığını düşün.

SOLAKLI ÖZGÜR AKSIN!

<a href="http://www.dailymotion.com/video/xci77i_solakli-" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.dailymotion.com/video/xci77i_solakli-</a>

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
Bir kere su kaynakları ve su kaynaklarından hayat bulan ekosistem ciddi manada tehlike içinde. Derelerde yaşayan canlılar(balık, yengeç, çeşitli tatlı su canlıları....) doğal olamayan ortamlarda nasıl haytalarını idame ettirecekler. Derelerden su içmeye gelen yabani hayvanlar su ihtiyaçlarını nerelerden karşılayacaklar.

Kainatta ALLAH'ın yaratmış olduğu mükemmel bir ekosistem var. Her canlı türünün diğer bir canlı türüyle ilişkisi var. Bir canlı türü olmadan diğer canlı türlerinin hayatlarını idame ettirmesi (uzun vadeli) mümkün değildir. ALLAH'ın yaratmış olduğu mükemmel denilecek ekosisteme zarar vermek ne insalıkla bağdaşır ne de dinde yeri vardır.

ABD'de bilim adamları deney amaçlı kedileri tamamen yok etmişler. Kedilerin yok olmasıyla farelerin sayısında müthiş bir patlama olmuş. Farelerin artmasıyla tarlalar, ekinler kullanılamaz hale gelmiş. Ürün alınamayınca insanlar ve diğer canlılar yaşamlarını idame ettirmekte zorlanmış......uzar gider bu. Gördünüz mü basit bir canlı olarak gördüğümüz kedinin yok olmasının doğurduğu ve doğuracağı sonuçları.

Aynı şekilde Karadeniz'de ekosistemin bozulmasının sonuçları vahim olacaktır. Düşünsenize Binlerce HES için kesilecek ağaç sayılarını, kesilen ağaçların olduğu bölgelerdeki doğal klima ve oksijen deposu alnlarının halini. Ya o derelerde yaşayan canlıları, o derelerde çocukluğunu yaşayan insanların halini. Bu kadar kolay değil bu duruma razı olmak. Orman alanları, dereler beton yığınlarına dönüşecek. Bu kadar vurdumduymaz olmayalım.

• *
  • 2 Mesajı Toplam
    3 Kere Beğenildi
    • Gulen Köyü Web Sitesi
  • Kan Grubu: Seçmediniz
    İsmail kardeşim çok güzel bir konuye değindin.Irmaklar kirletildi çöp yığını haline geldi,6-7 katlı beton binalar dikildi görüntü kirliliği oluşturuldu bunlar çevreye zarar vermiyormu ,bunlar yapılırken bu arkadaşların neden sesleri çıkmadı.Ben söyleyeyim:ırmaklardaki çöpler gözle görülmeyecek kadar küçük pek dikkatlerini çekmemiştir nasıl olsa taşkın olur su alıp götürür demişlerdir,beton binalara gelince onlarda çıkarlarını gözettiği için bu betonarme yapılara itiraz edeceklerini zannetmiyom.(çoğu bu tür beton yığınlarında oturuyor..)Bu nedenle  görüntü kirliliğini , doğaya uygunluğunu pek düşünmezler.
Gelelim HES'lere fosil yakıtları kullanılarak elektrik üretilecekse ,yenilenebilir kaynaklarla (su gücü,jeotermal enerji ve güneş enerjisini) kullanılarak enerji üretilmesinden yanayım.Bölgemizede en uygun elektrik enerjisi üretimi su akım gücün fazla olmasından dolayı HES lerdir.Birde şunu söyleyeyim HES'lerin verecek olduğu zararları biz zaten derelere bütün çöpleri dökerek yapıyoruz.Sen dökmüyorsan bile çöpleri toplayan belediyeler döküyor.

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
    İsmail kardeşim çok güzel bir konuye değindin.Irmaklar kirletildi çöp yığını haline geldi,6-7 katlı beton binalar dikildi görüntü kirliliği oluşturuldu bunlar çevreye zarar vermiyormu ,bunlar yapılırken bu arkadaşların neden sesleri çıkmadı.Ben söyleyeyim:ırmaklardaki çöpler gözle görülmeyecek kadar küçük pek dikkatlerini çekmemiştir nasıl olsa taşkın olur su alıp götürür demişlerdir,beton binalara gelince onlarda çıkarlarını gözettiği için bu betonarme yapılara itiraz edeceklerini zannetmiyom.(çoğu bu tür beton yığınlarında oturuyor..)Bu nedenle  görüntü kirliliğini , doğaya uygunluğunu pek düşünmezler.
Gelelim HES'lere fosil yakıtları kullanılarak elektrik üretilecekse ,yenilenebilir kaynaklarla (su gücü,jeotermal enerji ve güneş enerjisini) kullanılarak enerji üretilmesinden yanayım.Bölgemizede en uygun elektrik enerjisi üretimi su akım gücün fazla olmasından dolayı HES lerdir.Birde şunu söyleyeyim HES'lerin verecek olduğu zararları biz zaten derelere bütün çöpleri dökerek yapıyoruz.Se dökmüyorsan bile çöpleri toplayan belediyeler döküyor.

Nereden biliyorsun ki "bu arkadaşların" söylediğin konularda sesinin çıkmadığını. Artı ırmaklara çöp atılıyor diye, doğaya zarar veriliyor diye başka başka yollarla doğaya zarar verilmesini mi mazur görelim? Kötü örnek örnek olamaz ki. Nasıl olsa biz insanlar kirleterek zarar vereceğiz diye başka başka yollara müsamaha mı gösterilmesi lazım? Anlaşılır gibi değil.

Enerji elde etme adına her yol mübah değildir. Biz enerji elde edelim diye ekosistemi mi bozalım? Yok mu başka yolu bunun? Gelişigüzel şekilde dereleri şantiyelere çevirmek marifet mi yani. Binlerce ağacı katlederek mi enerji elde edeceğiz? Doğal yaşam alanları olan dereleri beton yığınlarına çevirerek mi enerji elde edeceğiz?

• Ömer Düzenli
  • *
  • 57 Mesajı Toplam
    61 Kere Beğenildi
  • GSM: 05356886550
Gelelim HES'lere fosil yakıtları kullanılarak elektrik üretilecekse ,yenilenebilir kaynaklarla (su gücü,jeotermal enerji ve güneş enerjisini) kullanılarak enerji üretilmesinden yanayım.Bölgemizede en uygun elektrik enerjisi üretimi su akım gücün fazla olmasından dolayı HES lerdir.Birde şunu söyleyeyim HES'lerin verecek olduğu zararları biz zaten derelere bütün çöpleri dökerek yapıyoruz.Se dökmüyorsan bile çöpleri toplayan belediyeler döküyor.

Bravo emiceoğli cevre mühendisi olarak bu konudaki doğamıza yararlarını ve zararlarını daha detaylı yazmanı bekliyorum

ALLAH'ım! Hakkımızda Hayırlı Gördüğünü Gönlümüze Razı Eyle!!!

• *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
bütün mesele ağaç katletmekse biz vatandaşlar zaten ormanlardan yeterince katlediyoruz.muhalefet yapmak için muhalefet olmayın.acaba 24 saat elektriksiz durabilirmisiniz.

Bu devran böyle gitmez düzelir bir gün elbet,
Yorulan gönüllerden devralınmalı nöbet.

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
bütün mesele ağaç katletmekse biz vatandaşlar zaten ormanlardan yeterince katlediyoruz.muhalefet yapmak için muhalefet olmayın.acaba 24 saat elektriksiz durabilirmisiniz.

Zaten katlediyoruz. Ekstra katliam yapsak ne çıkar öyle mi? Güzel bir yaklaşım. Ben hiç böyle düşünmemiştim.

Ağaç katletmek basite indirgenmemeli. "Ne var canım, altı üstü ağaç kesiliyor" gibi bir tavır sergilenmemeli. Belli bir bölgeyi toplu olarak ağaçsızlaştırmakla, ormanın içinden üç beş tane ağaç kesmek arasında büyük bir fark vardır. Ormanın içinde kestiğiniz ağaçlar kendini yeniler, orman yerine yenisini getirir. Ama tamamen ağaçsızlaştırdığınız ve beton yapılar içine gömdüğünüz bir alan kendini nasıl yenilesin, tekrar nasıl gür bir orman olsun? Mevzu 3-5 ağaç meselesi değil. Şu anda yaklaşık 2000 HES'in lisansı verildi. Daha da gerisi gelecek. 2000 tane HES'in ağaçsızlaştıracağı alanı hesap edebiliyor musunuz? Bazı değerlerin kıymetini anlamak için illa elimizden yitip gitmesi mi lazım? Mevzu sadece ağaç katliamı da değil. Dereler, doğal yaşam alanı, ekosistemin bozulması..... Bunlar "aman canım ne olacak, yeterki elektrik gelsin" denilecek meseleler değil. Elektrik nasıl olsa gelir, ama doğayı bozduktan sonra geri nasıl getireceğiz.

Alifinosluların ve Ogenelilerin isyanlarını ve HES'in açtığı derin yaraları tekrar tekrar izlemenizi öneriyorum. Aslında o video bir çok şeyi görsel olarak anlatıyor.

• *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
emrullahcım o senin dediğin dere yatağında kesilen ağaçları zaten bi sel olduğu zaman yerinde görmek mümkün değil.hem şunuda unutma yumurtayı kırmadan omlet yapamazsın.

• sabiş

• Ziyaretçi

emrullahcım o senin dediğin dere yatağında kesilen ağaçları zaten bi sel olduğu zaman yerinde görmek mümkün değil.hem şunuda unutma yumurtayı kırmadan omlet yapamazsın.

Aslında Emrullah kardeşim çok güzel ve anlaşılır şekilde özetledi. Gelki sizler kendinizi sabitlemişsiniz ki görmek istemiyorsunuz,anlamaya çalışmıyorsunuz gerçekleri.Bu kadar zor değil anlamak yahu! Orada doğayı katlediyorlar ve bazı arkadaşlar bunu bir kaç ağaç kesmekten ibaret görüyorlar.Yada nasılsa bir gün sel gelip , söküp götürür o ağaçları. Mevzu yanlızca ağaçlar değil. Çevrenin kendisi zaten bir bütündür. Ağaç olmazsa yağmur olmaz,yağmur olmazsa su zaten olamz ee su olmayıncada diğer canlıların yaşama şansı olmaz.Bütün bunlar olmazsada sizler şuanda yaşıyorsunuz ama gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir Dünya bırakma şansımız olmaz.Sevgili kardeşlerim bunu anlamak o kadar zor olmasa gerek. Pişman olduğunuzda eyvah! para etmeyecek bilesiniz.

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
Dün benim amcaoğlu Enver Düzenli ile görüştüm. Şu an HES için çalışmalar başlamış diyor. Derelik berbat vaziyette diyor, berbat ettiler oraları diyor. Keşke resimlerini çekip buraya koysaydım diyor. Eskiden köyden yukarı derelerden giderdik balık tuta tuta. Şimdi ne derelerde tutulacak balık var ne de derelerden yukarıya doğru gitmek için imkan var. Her taraf kocaman kocaman kayalarla dolu. Sağolsun köylülerimiz yol yapacağız diye yuvarladıkları kayalar dereleri kapatmış, derenin doğal akış mecrası değişmiş. Artık yaşarmı orada herhangi bir canlı, her hangi bir balık. Derelere atılan pislikler, çöplerle beraber tabiri caizse işin iyicene içine edilmiş. Bakalım sonu ne olacak buraların, doğal güzelliklerimizin değerini kaybedince mi anlayacağız bilemiyorum. Artık HES çalışmaları başlamış, bari bundan sonraki HES projelerini engelleme adına birşeyler yapılmalı. Halk birazcık olsun bilinçlendirilmeli.

Çaykara boğazı, Solaklı deresi köylüleri resmen uyuyor. Rize İkizdereliler, Fırtına Deresi köylüleri bu HES'leri engellemek adına dernek üstüne dernek kuruyorlar. Şu ana kadar engelleyemeseler de en azından çaba sarf ediyorlar. Bizde bırakın çabayı yapılması yönünde destek veriyoruz. Neymiş millet Bodrum, Marmaris yerine buraya yüzmeye gelecekmiş.  :D Bakalım Solaklı deresinde akan sular nasıl akacak, daha doğrusu su akacak mı? Bunlar bir tane değilki. Binlerce HES yapılması düşünülüyor. Binlercesini ben merak ediyorum. Dereliğin yeni vaziyetini ben merak ediyorum. Resim çekme imkanı olan varsa şöyle detaylı bir şekilde çekip gönderirse sevinirim. Belki ben yanılıyorum, belki çok güzel olmuştur oralar.

• *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
dereliği berbat ettiler diyorsunuz inşaat çalışma aşamasında herhalde olacak o kadar bittiğinde görmek ve konuşmak lazım.sizin amacınız üzüm yemek değil bağçıyı dövmek.'Solaklı deresi köylüleri resmen uyuyor' sözüylede bence halkı tahrik etmeye,kışkırtmaya çalışıyorsunuz.bunlar hiç doğru değil.son olarak bu karşı çıkan insanların siyasi kimliklerini merak ettim doğrusu acaba açıklarlar mı

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
dereliği berbat ettiler diyorsunuz inşaat çalışma aşamasında herhalde olacak o kadar bittiğinde görmek ve konuşmak lazım.sizin amacınız üzüm yemek değil bağçıyı dövmek.'Solaklı deresi köylüleri resmen uyuyor' sözüylede bence halkı tarik etmeye,kışkırtmaya çalışıyorsunuz.bunlar hiç doğru değil.son olarak bu karşı çıkan insanların siyasi kimliklerini merak ettim doğrusu acaba açıklarlar mı

Olayın siyasetle ne alakası var anlamış değilim. Burada siyasi eleştiri, söylem içine girildiğini de göremiyoruz. Nereden çıkartıyorsunuz bunun bir siyasi yaklaşım olduğunu? HES projelerini eleştirmek ve halkı doğa konusunda sağduyuya davet etmek neden kışkırtmaca olsun? Benim siyasi kimliğimi bilen bilir, hele hele forum sakinleri iyi bilir. Forum sakinleri aynı zamanda olaya siyaset üstü yaklaştığımı çok çok iyi bilir. Lütfen şu konuya siyaset bulaştırmayalım, bu mevzu siyaset üstü bir mevzu.

• *
  • 161 Mesajı Toplam
    228 Kere Beğenildi
aslında siz insanları hükümete karşı(işveren hükümet olduğuna göre)eylem yapmaya çağıraraktan(ben öyle anladım) siz siyaset bulaştırıyorsunuz.

• Emrullah Düzenli
  • *
  • 84 Mesajı Toplam
    108 Kere Beğenildi
aslında siz insanları hükümete karşı(işveren hükümet olduğuna göre)eylem yapmaya çağıraraktan(ben öyle anladım) siz siyaset bulaştırıyorsunuz.

Neyse anlaşamayacağız anlaşılan. Amacım bağcıyı dövmek değil üzüm yemekti. Amacım halkımızı doğa konusunda duyarlı olmaya davet etmekti. Ama her konuda olduğu gibi bu konuyu da siyasete bağladık. Bazı noktalarda duyarlı olmak suç mu?  Halkın daha duyarlı olmasını arzulamak suç mu? Neden kışkırtıcılık olsun? Hele hele ben halkı hükümet aleyhinde kışkırtacağım öylemi? Beni tanıyanlar ve bu yazıyı okuyanlar inanın bu laflarınıza gülüyorlardır. Ve biliyorlardır ki amacımın asla ve asla böyle bir şey olmayacağını.

Mevzuyu siyasi noktalara çekeceğine varsa HES'in bildiğiniz yararları onlardan bahsedin. Belki ben yanlış düşünüyorumdur. Belki HES çok faydalı bir şeydir. Belki uzun vadeli düşünürsek faydası zararından daha fazladır.   

• Sadık Yılmaz
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
  • 353 Mesajı Toplam
    487 Kere Beğenildi
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
bu preje insanlığın yararınamı zararınamı ona bakmak lazım
hani var ya hayvan sevenler derneği sosyete takımı gendilerinden olmayan insani bir itten taha hakir görürler
insana verilmesi geregen değeri hayvanla yer değiştirirler.öyle olmasıninsanlığa hizmet edecekse ve turkiyemizi ileri ulkeler seviyesinde olmasına katkısı varsa ordaki üçbezyüzbin ağaçda değişik şekilde değerlendirile bilir. ağaçda insan yararlansın diye büyütülmüyormü.

sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

Facebook Yorumlar