SÜRMENELİ YATTARA ve YÖNETİM - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: SÜRMENELİ YATTARA ve YÖNETİM  (Okunma sayısı 2677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Moderatör
  • *
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60
     AHMET AKTÜRK
     ahmetakturk61@hotmail.com
     27 Eylül Cumartesi 2008

SÜRMENELİ YATTARA ve YÖNETİM

Merhaba sevgili dostlar;

Bu haftaki yazımı haftanın en çok konuşulan ve  haftanın en önemli  ( Trabzonspor camiası açısından son yılların en önemli)olayı olan yattaranın katarın Al saad kulübüne transferi konusuna ayırdım. Bu transfer olayını artılarıyla eksileriyle değerlendirmek istedim…

İlk önce Yattara gerçeğini açıklamaya çalışalım. Trabzonspor 41 yıllık tarihinde birçok yabancı sporcu transferi yapmış,ve bunların bir kısmından çok ciddi verimler elde ettiği gibi fiyaskoyla sonuçlanan transfer sayısının da hiç de yabana atılır tarafı olmadığı ortadadır. Trabzonsporun yabancı transferleri konusunda en dikkat çeken futbolcular arasında ve en önemlilerinin içinde Yattara en başında gelir. Gerçi faydalı olma açısından herhalde Şota’nın yerini hiç bir futbolcu tutamaz. Ama göze hoş gelen ve şova dönük, seyirciyi tribüne çeken yaptığı futbol cambazlıklarıyla sadece Trabzon seyircisinin değil bütün futbol severlerin dikkatlerini üzerine toplamayı başaran Türkiye’ye gelmiş ender futbolcuların gelir desem herhalde fazla abartmış olmam.

Evet Yattara Trabzon’da geçirdiği yaklaşık 5 senelik süre içerisinde hep gündemin ilk sırasında olmuştur. Her sezon başı kampa geç katılmasıyla, ülke dönüşlerinde uçağı kaçırması olayı, Avrupa kupası maçlarındaki gördüğü kırmızı kartlarla takımı eksik bırakmasıyla, özel yaşantısındaki profesyonel dışı hareketleriyle, ve buna bağlı olarak sık sık sakatlanmasıyla gündemin hep ilk sırasında yerini almıştır. Çalıştığı tüm hocalar için varlığıyla ve yokluğuyla her zaman sorun olmuş olarak karşımıza çıkıyor. Çok istikrarlı bir futbolcu olamadı Trabzonspor’da çoğu zaman sakatlıkla uğraştığı için bir sezon boyunca 2600 dakikanın hiç bir zaman üzerinde futbol oynayamadı. Ama bu tip can sıkan olaylar bile onu seyircinin gözünde en çok sevilen futbolcu olma özelliğini  elinden alamadı.

Yattara aslında Trabzonspora ve Trabzon şehrine katmış olduğu en önemli özelliğide futbola küsmekte olan bir şehrin insanlarına futbol aşkını futbol sevgisini tekrar canlandırarak onların gönlünde tam bir kahraman olarak yerini alma başarısını göstermiştir. Yaptığı estetik hareketlerle ve kıvrak çalımlarla bazı maçları çevirerek takımın galip gelmesini sağlamış, Trabzon’un sağ kanat sorununu çözmüş ve her şeyden önemlisi de rakip takımların önlem almak için üzerine verdiği 2-3 adam ile defansta büyük boşluklar yaratarak takımının galip gelmesini sağlamıştır. Saha içerisinde bunları yaparken saha dışındada yaptığı sempatik hareketleriyle Sürmeneli Yattara ünvanınıda almıştır. Ayrıca Trabzon’a has bir oyun olan kol bastıyı usta bir Trabzonlu gibi oynaması, kemençeye olan merakı onu esmer Karadenizli unvanını almayı hak etmiş bir sporcu olarak Trabzonluların gönlünde taht kurmuş olarak yerini hep alacaktır.

Ve böyle bir oyuncunun Trabzonspor’dan ayrılmasın hem de sözleşmesi devam ederken transferine izin vermek Trabzonspor yönetimi açısından ne kadar doğru bir karardı. İsterseniz birazda bu konuyu ele alalım. Bilindiği gibi Trabzonspor yaklaşık beş sezondur her sene elinde bulundurduğu yıldızlardan birini satarak adeta bunu bir gelenek haline getirdi. Bundan önceki yönetimin fatih tekkeyi Stefanovu, Tolga Seyhanı, şimkovyağı, Aurelloyu, Ersen Martini, Fabiano Elleri, Marselinyo’yu vb… ve bu yönetimin ilk icraatı olan Gökdeniz’in satılması ve şimdide Yattara gibi yıldız futbolcuları satmasıyla adeta rekor kırarak ve bu satışlardan gelen paralarla büyük bir iş yaptıklarını söylemek ne derece doğrudur. Her sene şampiyonluk parolasıyla sezona başlayan bir büyük kulübün böyle bir politikayla hedeflerine nasıl varacaklarını açıkça çok merak ediyorum. Şampiyonluğa oynayan bir takım yıldız futbolcu satmayla değil yıldız futbolcu almayla büyük kulüp olunur. Takımın en etkili futbolcularını yüksek rakamlara satmasıyla övünen kulübe ciddi maddi gelir kazandırdım uyutmacasıyla ve hala şampiyonluktan bahseden ne bir kulüp  başkanı nede yönetim kurulu vardır. Rakiplerinin bir iki as futbolcusunu satmasıyla şimdi ne halde oldukların görememe basiretsizliği başka bir kulüpte yoktur sanırım. Peki gitmek isteyen bir oyuncuyu elinde tutmak ne kadar doğrudur soracak olursanız, işte iddialı yönetim burada ortaya çıkar. Bu aşamalara gelene kadar nerdeydiniz sizin göreviniz futbolcunun kafasını karıştıracak her türlü olayları önünü almaktır, rakiplerinin doğrularını alıp düştükleri hatalara senin düşmemendir, şampiyonluğa giden yolun seyirci ve futbolcuların kaynaşmasından geçtiğini bilmektir ve bundan sonraki ileriye yönelik her türlü  başarının gelmesini sağlamak için şimdiden yatırım yapmasıdır. Gününü kurtarmakla büyük kulübe ne büyük başkan ve nede büyük yönetici olma sıfatını kendinize yakıştıramazsınız.

Sonuç olarak şunu söyleyeyim hiç kimse bir şehrin kaderiyle oynama hakkına sahip değildir. Bu siyasetçiler içinde böyle polikaticılar içinde ve spor yöneticileri içinde aynı şey geçerlidir. İdari yönetimde yapılan hatalarda olduğu gibi sporda da yapılan hataların bedelini bir şehrin insanına ödetme hakkı yoktur. Hiç kimse spora, futbola ve takıma yeni yeni ısınmaya başlamış taraftarı takımdan ve futboldan soğutma hakkına sahip değildir(inşALLAH olmaz). Gelecek bir başarısızlığın şehre ne kadar zarar vereceğini tüm sorumluların düşünmesini istiyorum. Zaten yıllardır şampiyon olamamanın verdiği karamsarlık ve özgüvenini kaybetmiş bir kitle var,  en azından şampiyonluğa oynayan ve o iddiada olan bir takıma verilen ve inanan bir taraftarın umutlarını kırmaya ve hiç bir taraftarı üzmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Vesselam...

Saygı, Sevgi, Hürmet ve Muhabbetlerimle...

BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• MiRlİvA TORİNİ TİKYLAZ AHMET
  • Aktif Visirli
  • *
AHMET ABİ BU KONUDA ÇOK HAKLISIN KEŞKE SENİN DEDİĞİN GERÇEK OLSA TEŞEKKÜRLER BAYRAMIN MÜBAREK OLSUN
TİKYLAZ AHMET

Facebook Yorumları

Twittear