TARIM HAKKINDA... - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: TARIM HAKKINDA...  (Okunma sayısı 4597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • Osman Düzenli
 • Moderatör
 • *
 • İleti: 142
 • Cinsiyet: Bay
 • Visirli Mühendis
  • Gülen Köyü Web Sitesi
 • GSM: 0535 426 93 08
TARIM HAKKINDA...
« Topic Start: 27 Mayıs 2010 - 16:40 »
 • Yayınlama
 •      Osman DÜZENLİ
       o.duzenli61@hotmail.com
       16 mart2010 Salı

       TARIM HAKKINDA...

       TOPRAK ANALİZİ

       Tarım faaliyetinin amacı yüksek ve kaliteli verim elde etmektir. Bu, hem çiftçi ailesinin ekonomik gelişmesine, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Yüksek ve kaliteli üretim amacına ulaşmada en önemli adımlardan birisi gübrelemedir. Gübreleme işleminin yeterli ve dengeli olması çok önem taşıyan bir husustur. Daha önce bilinçli bir gübreleme yapılmamış bahçelerde, seralarda ve her türlü yetiştiricilik yapılan alanlarda sistemli bir gübreleme programına, toprak-yaprak analizleri ve gübre kayıt defteri ile başlanmalıdır. Kazançlı bir gübreleme için gübrenin cinsi, bitkinin ihtiyacı, gübrenin uygulama zamanı çok önemlidir. Bunun ilk adımı toprak ve yaprak analizi yaptırmaktır. Analiz sonucu tavsiye edilen gübre çeşit ve miktarına ve zamanlamasına uyulduğu takdirde gübrelemeden beklenen faydalar gerçekleşir.

       Toprak Analizi Nedir?

       Toprak analizi ile toprak içindeki bitkiye yarayışlı bitki besin maddeleri potasyum, fosfor, çinko, demir, mangan ve kireç miktarları belirlenir. Burada amaç öncelikle topraktaki besin maddesi miktarlarını saptamak ve mevcuda göre verilmesi gereken gübre önerisinde bulunmaktır. Her toprakta her yıl aynı gübre miktarını kullanmak yanlıştır. Tarladan alınacak toprak örneklerinde mevcut besin maddeleri miktarı saplanır. Sonra gerekli olan besin maddesi miktarları üzerine gübre tavsiyesi yapılır. Böylece bitkide hem toksit etki yapacak kadar fazla kullanım önlenir hem de eksik kullanılması önlenmiş olur.

       Toprak Örneği Alma Zamanı

       Toprak örnekleri meyve bahçeleri ve bağlarda yaprak örneklerinin alındığı tarihte; tarla bitkileri, sera sebzeleri ve süs bitkilerinde ise ekim ve dikimden en az bir ay önce alınmalıdır.

       Toprak Örneği Alınma Şekli

       Alınacak örnek araziyi en iyi şekilde temsil etmelidir. Arazi içerisinde farklılıklar mevcut ise(toprak rengi, eğim, toprak yapısı, verim farklılıkları gibi) bunların sınırları tespit edilmeli ve her farklılık kendi içinde temsil edilecek şekilde, farklılıklar kadar ayrı ayrı örnek alınmalıdır. Araziden toprak örneği almak için, bel veya kürek, örnekler kaç farklı derinlikten alınacaksa o kadar sayıda torba, paket gibi alet ekipman gereklidir. Bahçenin büyüklüğüne göre 8-10 noktadan toprak örneği alınır. Meyve bahçelerinde toprak örnekleri ağacın taç izdüşümünden alınmalıdır. Örnek alınacak noktanın bitki artıkları ve yüzeydeki diğer kalıntılar temizlenmelidir. Burada “V” şeklinde bir çukur açılır. Çukurun bir yüzeyi düzeltilir. Düzeltilen yüzeyden 3-4 cm kalınlıkta bir toprak dilimi alınır. Bu şekilde 8-10 noktadan alınan toprak örnekleri temiz bir yerde karıştırılır bu karışımdan 1-1,5 kg kadar toprak örneği torbaya konarak etiketlenir. Etiket üzerine arazi sahibinin adı soyadı, adresi, arazinin bulunduğu yer, arazinin büyüklüğü ve toprak örneğinin alındığı derinlik yazılmalıdır. Parseller ile ilgili bilgi formları doldurulmalıdır. Gübreleme amaçlı rutin toprak analizi için 0-30 cm derinlik yeterlidir.

       Nerelerden Toprak Örneği Alınmaz?

       -Harman yeri veya hayvan yatmış yerlerden
       -Önceden gübre yığılmış yerlerden
       -Sap, kök ve yabani otların yığın halinde yakıldığı yerlerden
       -Hayvan gübresinin bulunduğu noktalardan
       -Tarlanın tümsek veya su birikmesi olan çukur yerlerinden
       -Dere, orman, su arkı ve yollara yakın arazi kısımlarından
       -Sıraya ekim yapılan ürünlerden sıra üzerinden
       -Binalara yakın arazilerden
       -Özellikle meyvecilik, kavakçılık gibi ağaç yetiştirmek için ayrılan araziler hariç, tarlada bulunan birkaç ağacın altından toprak örneği alınmamalıdır.


       Osman DÜZENLİ
       Ziraat Mühendisi
       İrtibat Telefon: 0535 426 93 08


  Visirli Ziraat Mühendisi

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 633
  • Cinsiyet: Bay
  TARIM HAKKINDA...
  « Yanıtla #1: 27 Mayıs 2010 - 16:45 »
 • Yayınlama
 • Sevgili Osman,
  Bu konu herkes tarafından bilimsel olarak bilinmeyen bir branş.Sen bu işte önder olabilecek bilgi birikimine sahip olduğuna inanıyorum.Köylümüzü bu branşta aydınlatırsan çok faydalı olacaktır.Devamını diliyorum.Özellikle Avrupa Birliği fonlarından köylünün nasıl yararlanacağını araştır ve önderlik yap.Mesela,Organik Tarımla ilgili araştırmalarını ve yönlendirmelerini bekliyorum.Selamlarımal...

  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 148
  • Cinsiyet: Bay
  • Hacioglu Ali Düzenli
   • Gülen Köyü Web Sitesi
  TARIM HAKKINDA...
  « Yanıtla #2: 27 Mayıs 2010 - 16:46 »
 • Yayınlama
 • OSMAN KARTESIM YAZIN GUZEL OLDU BASARILARININ TAYMA OLMASI TILEGIYLE ALLAHA EMANED OL SEVKILERIMLE ALI DUZENLI

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 668
  • Cinsiyet: Bay
  TARIM HAKKINDA...
  « Yanıtla #3: 27 Mayıs 2010 - 16:46 »
 • Yayınlama
 • bu konu herkes tarafindan bilinmeyen bir brans mi acaba,halbuki biz bu brans`in icinde dogduk ve bu bransin icinde büyüdük,gurbete,avrupa`ya bu brans`dan ciktik.tarim isinde calismak icin gittigimiz firmalar bize bu isden anlayip,anlamadigimizi sorar,bizde cok iyi anlariz deyince sira imtihan`a gelir,agac budamasini bilmeyiz,osman kardesimizin saydiklarinin hic birini bilmeyiz,aynen insaat dalinda calismak isteyenlerde de ayni sorun,herseyi biliriz,hicbirsey bilmeyiz.benim zamanimda okullarda bas örtüsü sorunu yoktu,bu sorunu kim cikardi diye soranlar,o soruna zamaninda ilgisiz,kayitsiz kalanlar,cehaletten medet umanlar ve 40 yila yakin hüküm sürenler,zamaninda bu millete hicbirsey vermeyen,bugün verdikleri mesajlarla en büyük endiseyi duyanlar degilmi.iste bu insanlarin nerden beslendiklerini ve bu zamanlara geldiklerini,bu beslendikleri kaynaklara dokununca kopardiklari kiyametleri anlamak cok zor degil,degilmi. iste degerli kardesim,bu millet,milletini hala cahil gören idarecilerine ragmen,onlarin cok önünde yürüyen,politik,sosyal,ahlaki erezyonlari önleyebilecek duruma gelmek üzere.isin farkina gec vardik,iyilesme de biraz gec olacak galiba.sen biraz da tarimdaki erezyonu bizlere aciklayip,bizi bilgilendirirsen memnun olacagiz.bilgilendirmelerinden dolayi sana cok tesekkür eder,bu kösede seni gördügüme memnun oldugumu bildirir,basarilar dilerim.bu konuda basta yerel bir gazete ile de görüsebilirsen,bir Gazete kösesinde yer bulabilecegini umuyorum.senin icin iyi bir kariyer,Köyümüz,genis kitlelere hitap edecek bir insan kazanmis olur.

  basari ve mutluluk dileklerimle

  YGKYD-2000 Dernegi-Baskani:Servet isildar-stuttgart/Almanya
  "Dogruya dogru"

  Bes vakit loslugunda saf saftik
  Da`vetin vardi dün ezanlarda...
  Seni ey ma`bedim utansinlar,
  Kapayanlar da acmayanlar da!

  "Delikanlim isaret aldigin gün Atandan, yürüyeceksin Millet yürüyecek arkandan"A.N.A.

  "Gögün lütfüyla askerlerimiz saglam, atlarimiz güclü oldular" / "Bende olmayani bende olanla degistirmek istiyorum" Teoman-oguz kagan-Mete Han-235-174  

  "Atimin ayak bastigi her yer benim topragimdir, Atilla-445-453"

  "Demir daglar delmis olan Bozkurt`lariz ki, Orhun`da var Kül Tigin`den kalma yazimiz" E.B.

  "Yurt girince yad eline, Cikmaz mi bir Börtecine" Z.G.

  "Size öyle bir Vatan aldim ki; ebediyen sizin olacaktir" Sultan AlpArslan-26 Agustos-1071 Malazgirt

  "Türkiye`yi bir müttefik, Türk insanini da kardeslerimiz olarak görüyoruz-25-Mart-2016-Gabor Vona-JOBBIK"

  "Ergenekon yurdun adi, Börtecine Kurdun adi, yüz sene dir durdun hadi, cik ey yüz bin mizragimiz"Z.G.

  "Kilicimizin gölgesi durdukca düsmanlar elbetteki bizden korkacaklardir" Kanuni Sultan Süleyman-1520-1566


  “Ben ölünce bir elim tabutun dışında olsun!Halkım görsün ki Sultan Süleyman bile bu dünyadan eli boş gitmiştir"K.S.SÜLEYMAN-1520-1566

  "Yasama hakkin mücadele gücün kadardir"Oruc Reis-1470-1518

  "Denildimi bir yerin adina türk beldesi, Gözüm albayrak arar kulagim Ezan sesi" N.F.K.

  Migirdic`i severde Osman`i sevmez zindik,
  iti-domuzu sever, insani sevmez zindik
  ister ki diz üstüne cökertilsin türkiye,
  Ekmegini yer amma vatani sevmez zindik. A.K.
     
  HACISERIFOGLU-
  MOLLAHÜSEYINOGLU-YGKYD-2000 Dernegi-Baskani-Servet isildar-Stuttgart-Deg. / Almanya


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear