Haftanın Konuğu "HİKMET AKYOL"dur. - Gülen Köyü Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "HİKMET AKYOL"dur.  (Okunma sayısı 18653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz

Sevgili dostlar, haftanın konuğu bölümüne olan ilgi ve alakanızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu haftaki konuğumuz Adapazarı'ndan sitemizin sessiz takipçilerinden olan büyüğümüz Hikmet Akyol'dur. Kendisini daha yakından tanımak için konuk olarak ağırlıyoruz. Evet Hikmet abi kendinizi biz genç nesile tanıtırmısınız.

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum..

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Saygıdeğer site kurucuları, yöneticileri,üyeleri, katılımcıları  ve çoğu benim gibi olan sessiz takipcileri. Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Konukluğunuza başlamadan önce İskenderunda şehit edilen evlatlarımız ile adına İsrail denen terörist çetecilerin ve onların rejiminin kahpece şehit ettiği insanlarımızın milletimizde meydana getirdiği infial ve hüznü sizlerle de paylaşmayı bir görev kabul ettim.

Bu başlangıçtan sonra yine ek olarak sevgili site kurucumuz ve yöneticimiz Kenan YAZICI'nın takdim yazısında da isabetle belirttiği üzere siteyi sessiz takipten beni sizlerin huzuruna getirmelerinin yanında, bu sitenin kuruluşunu gerçekleştiren, bu güne kadar gelişmesini sağlayan, fikir, emek ve zaman harcayan herkese şükranlarımı arz ediyorum.

Evet gelelim Hikmet AKYOL'a

1953 yılında Gülen Köyünde Merkez Mahallede, caminin altında yanılmıyorsam 6. sırada şu anda amcam İsmail AKYOL'a ait evde Adem (Muhammet) AKYOL ile Fatma AKYOL'un ilk çocukları olarak dünyaya geldim. Babamın babası 1930 lu yıllarda askere gitmiş ve bir daha geri dönememiş Mezmuroğlu Fehmi ve annemin babası yine Mezmuroğullarından Kadirdir. Annem 7 yıl, babam ise 3 yil önce rahmetli olmuşlardır.Amcam İsmail AKYOL halen Almanyanın Hannover kentinde yaşamaktadır. Dayım Hasan TAŞ ise İstanbul Zeytinburnunda ikamet etmektedir. Üst jenerasyondan yaşayan en yakın akrabalarım bunlardır.

1963 yılının son baharında 10 yaşında ve ilkokul 5. sınıfa yeni başlamışken Sakarla ili Karasu ilçesi Sinanoğlu kasabasına hicret ettik. İlkokulun son sınıfını burada bitirdim. Daha sonra sırasıyla İstanbul Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi orta kısmı ve lise birinci sınıfı burada okuduktan sonra lise 2 ve 3. sınıfları Adapazarı Merkez Atatürk lisesinde tamamladım.
Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı  Balıkesir İşletmecilik Yüksek Okulunda 4 yıllık lisans eğitimimi tamamladım.

1973-1974-1975 yıllarıda kısa süreli olarak Adapazarı Şeker Fabrikasında tesellüm memurluğu yapmış olmakla birlikte  l976 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumunun Balıkesir Bölge Müdürlüğünde Muhasebe Memuru olarak ilk defa devlet memurluğuna atandım. 1979 yılında aynı kurumun Sakarya Bölge Müdürlüğüne yine muhasebe memuru olarak tayin edildim. 1984 yılında Bolu iline şube müdürü olarak yazım yazılmışken Adapazarından ayrılmak istememem ve aldığım teklifi değerlendirmek adına Adapazarı Belediyesine İktisat Müdürü olarak atandım. 1991 yılına kadar Adapazarı Belediyesinde Hal Müdürlüğü, Teftiş Heyeti Müdürlüğü ve Hesap İşleri Müdürlüğü görevlerini yürüttükten sonra 1991 yılında Sakaryada kurulu T.C.D.D. Yollarına bağlı Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. Genel Müdürlüğüne Bütçe Finansman Müdürü olarak atandım. Bu kurumda da bir kaç müdürlük görevimden sonra 2000 yılından 2005 yılına kadar yaklaşık 5 yıl Mali İşler Dairesi Başkanlığı yaptım. 2005 yılından bu yana Genel Müdür Müşaviri olarak 34 yıl önce başlamış bulunduğum memuriyet görevime devam etmekteyim.

Bu arada 1974 yılında köyümüzün bitişiği çoruk (Erenköy) de dünyaya gelerek bizler gibi ailesinin hicreti sonucu 1 yaşında Sakaryaya gelmiş bir ailenin kızı olan eşimle hayat arkadaşı olduk. ilk 3 tanesi kız olmak üzere 1975-1978-l979-1984 ve 1987 doğum tarihleri olan 5 çocuğumuz oldu.4. çocuğum Muhammet Emre AKYOL diş hekimidir ve halen Hakkari-Çukurca  Jandarma sınır taburunda tabib asteğmen olarak görev yapmaktadır. Oğlum dahil ilk 4 çocuğum evlidir ve 5 torunum vardır. Diğer 4 kızımdan ilk ikisi öğretmen olup ilk kızım dersanelerde çalışmakta ikincisi fizik öğretmeni olup, ülkemizin malüm ve kronik hastalığından dolayı evde torunlarımı bakmaktadır. üçüncü kızım doktordur ve istanbul-kartal- samandıra sağlık ocağında 7 yıldır çalışmaktadır. Son  Kızım Trakya mimarlıktan mezun olmak üzeredir.
                         Bana sorarsanız özetin özeti yapmaya çalıştım. Ancak çok uzun yazdığımı farkettim. Sabır ve hoşgörünüze sığınıyorum. Soracağınız her soruya cevap verme gayreti içinde olacağım.saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

HAKYOL

• Aydın Akyol
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: +4917620977195
Saygideger abim Hikmet Akyol,

Haftanin konugu secildiginizden dolayi sizleri tebrik ediyorum, ve ayni zamanda kenan kardesime de sükranlarimi sunuyorum , sizler ile yazma ve daha iyi tanima firsatini verdigi icin.

Ben Almanya Hannoverden Mustafa Akyolun Oglu Aydin Akyol. senin ile amcaoglun dursun ali Akyolun evinde tanismistik.

Sizleri buralarda görmek bizleri gercekten onure etti.

yazdiklarini okudum her seyi güzel detailinla anlatmisin o yüzden tek bir soru sorcam.

Almanyaya tekrar gelmeyi düsünüyormusun..?

Hayatinizda saglik ve mutluluk dilegiyle..

Aydin Akyol

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Evet Aydıncığım

Nasip olursa 19 haziranda amcamı ve siz akrabalarımı ziyaret amacıyla 19 haziranda eşimle birlikte 20 günlük bir seyahat planlamış bulunuyorum. Babana, annene ve kardeşlerine selamımı iletirsen sevinirim.  Bu arada sadece amcamın oğlununun evinde değil size de gelmiştik.Yanlış hatırlamıyorsam oradada görüşmüştük. Her neyse tekrar görüşmek dileğiyle.
HAKYOL

• coruhlu

• Ziyaretçi
Sayin hikmet bey sizi VE yengemizi cani gönülden tebrik ederim  5 güzel kardesimizi büyütüb okutmussunuz ALLAH sizlerden razi olsun böyle okuyan evlatlar yetisdirdiginiz icin:  Vatana millete hayirli olurlar ins.Affiniza siginarak bir coruklu olarak yengemiz coruklu yazmissiniz kimlerden acaba (Lakapi) basarilarinizin devamini dilerim kalin saglikcakla. 

• Aydın Akyol
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: +4917620977195
InsALLAH bekleriz Hikmet abi, Kapimiz size ve ailenize sonuna kadar aciktir...

evet dogru bizede gelmistiniz... yine bekliyoruz ama kalma niyetinlen bu sefer insALLAH..

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Sayin hikmet bey sizi VE yengemizi cani gönülden tebrik ederim  5 güzel kardesimizi büyütüb okutmussunuz ALLAH sizlerden razi olsun böyle okuyan evlatlar yetisdirdiginiz icin:  Vatana millete hayirli olurlar ins.Affiniza siginarak bir coruklu olarak yengemiz coruklu yazmissiniz kimlerden acaba (Lakapi) basarilarinizin devamini dilerim kalin saglikcakla. 

Sevgili Dostum

Güzel dualı, güzel mesajınız için sonsuz teşekkürler. ALLAH hepimizin evlatlarını vatana, millete ve tüm insanlığa hayırlı hizmetler için başarılı kılsın.
                      Eşim çoruk köyünden skolega (telafuz doğruysa) lakaplı  sülaleden Mustafa ŞAHİN'İn oğlu Mehmet (halil) ŞAHİN'İN kızıdır. Kayınpederim halen Adapazarında yaşamaktadır. Ve 83 yaşındadır. Eşimin bir amcası Trabzonda iki yıl kadar önce vefat eden Yusuf ŞAHİN, bir diğeri İstanbul Kanaryada yaşayan Sefer ŞAHİN dir. Bilmem yeteri kadar açıklayıcı oldumu?
                       Ayrıca ilginiz ve sorunuz içinde teşekkür ederim. ALLAHa emanet olunuz.
HAKYOL

• Hatice Akyol
  • Aktif Visirli
  • *
Öncelikle haftanin konugu olmaniz dan dolayi sizi tebrik eder, ve hayatiniz da ba$arinin devamini dilerim.

Sizleri belki bire bir tanimiyorsam da, Hannover gecmi$de cok gitdigimizden,oradaki akrabalariniz ile tani$iyoruz.

Ben Haci Ahmet Akyol´un kizi Hatice Akyol Berlin den.

Size sorum $u olacak, memlekete her firsat da gitme imkaniniz oluyormu, yoksa artik Sakaryayi mi kendinize memleket secdiniz?
ALLAH bagi$lasin 5 evladiniz var, hepsi de evli, cocuklarinizi evlendirirken memleket ayrimi yaptiniz mi?
Sizce günümüz de böyle ayrim dogrumu yoksa yanli$ mi. Herkes kendi memleketin den mi evlenmeli?
$imdiden vereceginiz cevaplara te$ekkür ederim.
Ayrica Almanya ya gelirseniz Berline yolunuz dü$er ise, bizede bekleriz.

Saygi ve selamlarim la
Hatice Akyol

Beni öyle bir zaman sevki, sevgini en az hak etdigim zaman olsun, cünkü sevgine o zaman en cok ihtiyacim olacak...

• Emrullah Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Hikmet Abi öncelikle haftanın konuğu olduğunuz için hoşgeldiniz, şeref verdiniz demek istiyorum.

Kendinizi ideal uzunlukta ve detayda anlattığınız için teşekkür ediyorum. Keşke herkes özgeçmişini sizin kadar detaylandırsa ve anlatsa. Bazı konuklardan kerpetenle laf alınıyor. :D Çok kısa cümlelerle geçiştirmeyi yeğliyorlardı. ALLAHtan sizde o özellik yok.

Soruma gelince. Yeterince köyle ilgili olduğunuzu düşünüyor musunuz? Ne sıklıkta memleketi ziyarete gelirsiniz? Anladığım kadarıyla çocuklarınız köyde doğup büyümemiş. Çocuklarınızda memleket bilinci nasıl? Memleketimizi seviyorlar mı? Aidiyet duyguları nasıl?

Bir de "Mezmur" ne demek biliyor musunuz?

• Aktif Visirli
  • *
  • ÇÜNKÜ HAYAT BİR TERCİH MESELESİDİR
    • okul için hazırladığım web sitesi
  • GSM: 0 505 350 57 0
merhabalar Hikmet abi...
henüz yüz yüze tanışma nasip olmasa da haftanın konuğu köşesinde sizleri tanıma fırsatı bulacağız. Adapazarına bu yıl nasip olursa gelmeyi düşünüyorum. inşALLAH görüşürüz.
Hikmet abimizin dünya görüşü nedir?
Tecrübeli bir insan olarak genç nesillere yol gösterme babında önerileriniz var mı?
Hayatınızda unutamadığınız güzel bir anınızı bizimle paylaşırmısınız.

şimdilik bu kadar kolay gelsin...
Yeyüzünde böbürlenerek dolaşma.
Çünkü sen (ağırlık veazametinle) ne yeri yarabilir nede dağlarla ululuk yarışına girebilirsin.

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Hikmet Abi öncelikle haftanın konuğu olduğunuz için hoşgeldiniz, şeref verdiniz demek istiyorum.

Kendinizi ideal uzunlukta ve detayda anlattığınız için teşekkür ediyorum. Keşke herkes özgeçmişini sizin kadar detaylandırsa ve anlatsa. Bazı konuklardan kerpetenle laf alınıyor. :D Çok kısa cümlelerle geçiştirmeyi yeğliyorlardı. ALLAHtan sizde o özellik yok.

Soruma gelince. Yeterince köyle ilgili olduğunuzu düşünüyor musunuz? Ne sıklıkta memleketi ziyarete gelirsiniz? Anladığım kadarıyla çocuklarınız köyde doğup büyümemiş. Çocuklarınızda memleket bilinci nasıl? Memleketimizi seviyorlar mı? Aidiyet duyguları nasıl?

Bir de "Mezmur" ne demek biliyor musunuz?

Emrullah Bey Kardeşim;

Samimiyeti severim. Yaşına baktım  yeğenim diye de hitap etsem darılmazsın değilmi? Yaratılş herhalde ayrıntıdan da hoşlanırım. Kimine göre gereksiz ancak memuriyetimde de böyle. 

Son sorundan başlamak istiyorum. Sizlerinde benden çok daha iyi bildiğiniz ve iyi kullandığınızdan emin olduğum, elimizin altındaki bu bilişim harikası sayesinde bir çok bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz. İşte buradan öğrendiklerimden en akla yatkın olan mezmur kelimesinin karşılığı  Hz. Davut'a indirilen kitap ayetlerine verilen isim gibi geliyor. Ancak bizim aileye verilen ön isimle ne kadar ilgisi var ve neden var bilemiyorum.

Bu sitenin köyüme olan ilgimi arttırdığına inanıyorum. Ancak yeterli olmadığını biliyorum.  Fakat emin olunuzki rüyalarımın bir kısmını 47 yıldan sonra bile hala doğduğum köy ortamında görüyorum. Bu eksikliğiminde köyde mülkiyetimin olmamasından kaynaklandığına inanıyorum. Orada sürekli kalan birinci ve ikinci derece akraba da olmayınca ziyaretlerimizde daha çok zaruretten kaynaklanıyor. Son ziyaretimi 2003 yılında daha çok rahmetli babamın isteği doğrultusunda 10 günlüğüne gerçekleştirdim. 47 yılda 7 veya 8 seyahatim oldu. Çocuklarımın hepsi karadenizli oldukları için çok memnunlar. Tabii olarak aidiyet duyguları orada doğmuş, yaşamış veya en azından dedeleri, babaanneleri veya anneanneleri orada olupta  tatillerde köyümüze gidebilenler gibi değil. 2003 yılındaki son gidişimde oğlum 19 yaşındaydı. Onu da götürmüştüm. 'buralar çok güzel.Yılda bir ay yaşayabilirim ama daha fazla değil' dediğini hatırlıyorum. Bu kadarı bile hoşuma gitmişti. Son günlerde asker. Zamanı daha bol. Sitemize daha fazla girdiğini gözlemliyorum. İnşALLAH köyümüzü daha fazla sever. 

Hayatında arzuladığın tüm meşru isteklerine kavuşman dileğiyle ve güzel soruların için teşekkürlerimi ileterek bitirmek istiyorum. ALLAH Emanet Olun. (A.E.O. yazmıyorum)
HAKYOL

• Aktif Visirli
  • *
    • AKSPOR LTD. ŞTİ.
  • GSM: 0533 727 22 60

Saygıdeğer Hikmet ağabi,
Haftanın konuğu olmandan dolayı seni yürekten tebrik ediyorum,geç kalmaış olmalarına rağmen doğru ,isabetli ve yerinde bir kararla sizi konuk eden site yönetiminede bir alkış diyorum..

Evet Hikmet ağabi,sizinde daha önceleri belirttiğiniz gibi "soru sormuş olmak için için soru sorulmaz"diye düşünüyorum.ama sizin gibi bir konuğu burada gördükten sonra en güzel soruların sizlere sorulması gerektiğini düşünüyorum.Bir hafta boyunca sorulan sorulara vereçek olduğunuz cevaplardan çok fayadalanacağımız ve verimli bir hafta geçeceği şimdiden belli oldu kanatindeyim.
sorularıma gelince..
  1- Belli fikir ve düşünceler etrafında kümelenmiş insanlarımızın,  savunduğu fikirlerin temel öğretilerine samimi olarak uyduklarını düşünüyormusunuz ve samimi görüyomusunuz? .Yoksa özellikle bir fikri olanlar ne yaptıklarını bilmiyorlarmı? Veya en azından bilmeyen varmı?Bu sorumu bir örnekle biraz açarsak: Sosyalistim diyor her şeyiyle kapitalist. Tesettürlüyüm diyor, keşke örtünmeseydi diyesiniz geliyor. Bunlar gibi onlarca çelişki.   (NOT:Bu soru haftanın konuğu olduğum zaman sizin tarafınızdan bana söylenmişti ve bana sorulan sorular içerisinde hoşuma gitmekle birlikte çok güzel ve en analamlı sorulardan biri olarak görmüştüm ve haftanın konuğu olduğunuz zaman bu soruyu aynen sizede sormayı düşünmüştüm)
  2-Bu sene 8.si olarak düzenlenen Türkçe olimpiyatları hakkındaki görüşlerin nelerdir?
  3-Yurtdışında açılan Türk okulları hakkında ne düşünüyosun,ordaki okullara eğitim vermek için sizin çocuklarınıza bir teklif gelse değerlendirmeniz nasıl olur?
  4-Açılım hakkında ne düşünüyosunuz?
 Hürmet ve muhabbetlerimle....         

BAKAN ÜYE DEĞİL, KATILIMCI ÜYE İSTİYORUZ...

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
merhabalar Hikmet abi...
henüz yüz yüze tanışma nasip olmasa da haftanın konuğu köşesinde sizleri tanıma fırsatı bulacağız. Adapazarına bu yıl nasip olursa gelmeyi düşünüyorum. inşALLAH görüşürüz.
Hikmet abimizin dünya görüşü nedir?
Tecrübeli bir insan olarak genç nesillere yol gösterme babında önerileriniz var mı?
Hayatınızda unutamadığınız güzel bir anınızı bizimle paylaşırmısınız.

şimdilik bu kadar k
olay gelsin...

Merhaba Recep Ali Hoca

Evet henüz yüzyüze tanışma fırsatı olmadı ama bu sitede kayıtlı olan köylülerimizden ailesini en fazla tanıdığım, haklarında en fazla bilgi sahibi olduğum bir kaç kişiden birisin. Özellikle kullandığın resmi görünce amcanın 30-35 yıl öncesi görüntüsünü hatırlatıyor bana.  Bilmiyorum biliyormusun biz en az 30 yıldır amcanla her hafta, bazende haftada bir kaç defa aynı yerde oluruz, aynı arkadaş ve dost gurubunu paylaşırız, ailece gelir gideriz. Ayrıca da rahmetli babamdan ve senin rahmetli dedenden bizzat duyduğum kadarıyla benim babaannem senin büyük dedelerinin kardeşiymiş. Yani sizin haneden çıkmış. Böyle bir akrabalık bağı da var.

Gelelim sorularına: Öyle sorular sordunki saatlerce yazsam kendimi tam olarak ifade etmiş olmam. Bana öyle geliyorki bu işin kısa yolu sadece 'şucuyum'' demektir. Böyle dersem veya ima edersem dünya görüşümü yüzde doksan anlatmış olurum. Ancak ben ne şucuyum, ne bucuyum belki hem ocuyum hem bucuyum. İslama ve müslümanlara hizmetine inandığım herkesi çok seviyorum. Bu söylem bir cemaat veya bir tarikatın klasik söylemlerinden değil.Şahsım için bu gerçeğin ta kendisi. Hayatımın her noktasında ilişkilerim bakımından bunu ispat etmişimdir. Bu bakış açısının günümüz gerçekleri açısından çok doğru bir bakış açısı olmadığını da biliyorum. Ancak neylersin ki yaratılış icabı ALLAH ve Resülüllahtan başka hiç kimseye, hiç bir guruba, hiç bir cemaate, hiç bir tarikate, hiç bir partiye KAYITSIZ ŞARTSIZ biat edemem. Bu asi bir ruha sahip olduğumdan değil yanlış olduğuna inandığım şeyleri söyleme huyumdan kaynaklanmaktadır. Bu durumdanda hiç kimse, hiç bir gurup hoşlanmamakta  ve benim durumum gibi karmaşık bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu arada oy verdiğim bir parti,  direkt olarak içinde olmasamda desteklediğim, dua ettiğim, önemli ölçüde fikirlerini ve hizmetlerini beğendiğim, gerektiğinde maddi manevi her türlü desteği esirgemediğim bir gurup var. Fakat bu tür platformlarda özellikle siyasi görüşlerin ön plana çıkarılmasının ve sürekli vurgu yapılmasının doğru olmadığı veya bunların tartışmaya açılmasının uygun olmayacağını düşünüyorum. Bu düşüncem sadece beni bağlar. Bu durum nev'i şahsına münhasır bir durum. Yani yeni deyimle'' kişiye özel''. dir. Temel prensibim: '' Camdan yapılmış bir evde oturuyorsan, kimsenin evine taş atma'' şeklinde ifade edilen ve bir maneviyat büyüğümüze ait olduğunu bildiğim sözdür.

Genç neslimizin  büyük bir bölümü düşünce dünyamı karartıyor. ülkemin geleceği adına büyük üzüntü duyuyorum. Bu durumda herkesin selin önünden ne kurtarabilirse kurtarması için ne gerekiyorsa yapması gerektiğine inanıyorum. Ve buradanda birilerinin yaptıklarını minnetle ve şükranla anarken bilerek veya bilmeyerek taş koymaya çalışanları ALLAHa havale ediyorum. Bununla birlikte acizane şimdilik kaydıyla genç neslimize ne iş yapmayı düşünüyorlarsa onun en iyisini yapmaya çalışmalarını öneriyorum. Mutlaka en iyi donanıma sahip olmalarını, rakiplerinden mutlaka bir adım önde olmaları gerektiğini önermek istiyorum. ALLAH genç lerimizin yardımcısı olsun. Bu konuda söylenecek çok şey var ancak bu cevaplarda uzun oldu. Sıkıcı olabilir.

Geleli anı meselesine. Recep Ali kardeşim. Tamam söz bir anı anlatacağım ancak yukarıda belittiğim gibi bu uzun oldu. Bir başka arkadaşın sorması veya senin tekrar hatırlatmanla size çocukluğumda geçmiş ve hala unutamadığım bir anımı anlatacağım. Rabbimizden iki cihan mutluluğu dileyerek ve teşekkürlerimi ileterek bitiriyorum.

HAKYOL

• ŞEFKIOĞLU
  • Aktif Visirli
  • *
slm abı haftanın gonuğu oltuğunuz ıcın öncelıkle sizi tebrık eder evet bende sızı n hakkınız da bır bılkı sahıbı deyılım ben şefkının ismailin buyuk oğlu alı düzenlı nasıb olursa sizle tanışmak ısderım koyumuzden cıktık buyuklerımızı unuttuk abı ALLAHa  emanet ol inşALLAH göruşuruz ;D
ŞEFKIOĞLU

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Öncelikle haftanin konugu olmaniz dan dolayi sizi tebrik eder, ve hayatiniz da ba$arinin devamini dilerim.

Sizleri belki bire bir tanimiyorsam da, Hannover gecmi$de cok gitdigimizden,oradaki akrabalariniz ile tani$iyoruz.

Ben Haci Ahmet Akyol´un kizi Hatice Akyol Berlin den.

Size sorum $u olacak, memlekete her firsat da gitme imkaniniz oluyormu, yoksa artik Sakaryayi mi kendinize memleket secdiniz?
ALLAH bagi$lasin 5 evladiniz var, hepsi de evli, cocuklarinizi evlendirirken memleket ayrimi yaptiniz mi?
Sizce günümüz de böyle ayrim dogrumu yoksa yanli$ mi. Herkes kendi memleketin den mi evlenmeli?
$imdiden vereceginiz cevaplara te$ekkür ederim.
Ayrica Almanya ya gelirseniz Berline yolunuz dü$er ise, bizede bekleriz.

Saygi ve selamlarim la
Hatice Akyol

Hatice Kardeşim

Öncelikle size verilecek cevabı dikkatsizlik yüzünden aksattığım için özür borcumu yerine getirerek başlayayım.

Doğduğum köye son olarak yaklaşık 7 yıl önce 2003 yılında gidebildim. Ben kendimi Trabzonlu hissetmeme rağmen, Sakaryayı da çok seviyorum. Annemi ve babamı bu topraklara defnettik. Kendimiz içinde böyle düşünüyoruz. Ancak doğduğum köyü de çok seviyorum. Yine arkadaşlardan birine verdiğim bir cevaptada belirttiğim gibi köyümde mülkiyetimin olmaması, anahtarı cebimde olan bana ait bir evimin olmaması bizim de o topraklara aidiyetimizi zayıflatıyor. Buna rağmen oralara gitmeyi gerektirecek hiç bir fırsatı kaza etmedim. 47 yıllık ayrılıkta 7 veya 8 defa gittiğimi hatırlıyorum.

Bu soruna cevap vermeden önce küçük bir düzeltme yapayım. Evlatlarımın 4 ü evli. Çocuklarımı evlendirirken memleket ayırımı yapmadım. Damatlarımdan ikisi Trabzon kökenli ama en büyükleri  trakyalı. Evlendirmeden önce trakyalılara karşı gereksiz ön yargılarım vardı. Tüm önyargıların gereksiz olduğu bu gereksizliği yaşayarak öğrendim. Çünkü damatım İmam Hatip Lisesi
Kökenli ve Marmara Üniversitesi Eğitim fakültesi mezunu. Kendisinde düşünce dünyama aykırı hiç bir yönü yok. Gelinim ise Ankaralı aynı şeyleri onun içinde söyleyebilirim. Bu konuda aileler arası dünya görüşü farklılıkları ciddi sorun teşkil edebilir. Bunuda önüne geçmek çok zor. Memleket ayırımı yapmadım dedim yapmak istesem yapabilirmiydim. Kesinlikle hayır. Çünkü nasibin önüne geçilebilirmi?

Soruların için teşekkürler. Berlinde herkese selam. Oralara gelebilirmiyiz bilmiyorum ama bu geliş nasip olursa sitede haftanın konuğunu ağırlamaya benzemez.Bilesiniz.
Ömür boyu mutluluklar dilerim.
HAKYOL

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Saygıdeğer Hikmet ağabi,
Haftanın konuğu olmandan dolayı seni yürekten tebrik ediyorum,geç kalmaış olmalarına rağmen doğru ,isabetli ve yerinde bir kararla sizi konuk eden site yönetiminede bir alkış diyorum..

Evet Hikmet ağabi,sizinde daha önceleri belirttiğiniz gibi "soru sormuş olmak için için soru sorulmaz"diye düşünüyorum.ama sizin gibi bir konuğu burada gördükten sonra en güzel soruların sizlere sorulması gerektiğini düşünüyorum.Bir hafta boyunca sorulan sorulara vereçek olduğunuz cevaplardan çok fayadalanacağımız ve verimli bir hafta geçeceği şimdiden belli oldu kanatindeyim.
sorularıma gelince..
  1- Belli fikir ve düşünceler etrafında kümelenmiş insanlarımızın,  savunduğu fikirlerin temel öğretilerine samimi olarak uyduklarını düşünüyormusunuz ve samimi görüyomusunuz? .Yoksa özellikle bir fikri olanlar ne yaptıklarını bilmiyorlarmı? Veya en azından bilmeyen varmı?Bu sorumu bir örnekle biraz açarsak: Sosyalistim diyor her şeyiyle kapitalist. Tesettürlüyüm diyor, keşke örtünmeseydi diyesiniz geliyor. Bunlar gibi onlarca çelişki.   (NOT:Bu soru haftanın konuğu olduğum zaman sizin tarafınızdan bana söylenmişti ve bana sorulan sorular içerisinde hoşuma gitmekle birlikte çok güzel ve en analamlı sorulardan biri olarak görmüştüm ve haftanın konuğu olduğunuz zaman bu soruyu aynen sizede sormayı düşünmüştüm)
  2-Bu sene 8.si olarak düzenlenen Türkçe olimpiyatları hakkındaki görüşlerin nelerdir?
  3-Yurtdışında açılan Türk okulları hakkında ne düşünüyosun,ordaki okullara eğitim vermek için sizin çocuklarınıza bir teklif gelse değerlendirmeniz nasıl olur?
  4-Açılım hakkında ne düşünüyosunuz?
 Hürmet ve muhabbetlerimle....         

Ahmet  Bey kardeşim.

Tebriğin için bende teşekkürlerimi iletirken resminde kucağında tuttuğun o güzel şeyin burnundan, kulaklarından. gözlerinden ve yanaklarından öperim. Veya sen benim yerime öp.

Şimdi 4 tane soru sordun. Birinci soruya çalışmadım desem, bilmediğim yerden soruyorsun desem veya bilseydim sana sorarmıydım desem kabul etmeyeceksin.
Ayrıca bu sorunun bir bumerang etkisiyle bana dönebileceğini hiç düşünmemiştim. Eh bu da bana ders olsun. Kalan 3 sorunda çok çok güzel ama vereceğim cevaplardan dünya görüşümün cemaatimin, tarikatımın partimin rengi ortaya çıkmaz umuyorum.Zira Recep Ali Hocaya verdiğim cevaplarla tenakuza düşmek istemem.

Birinci sorunda  veya benim sorumda belirttiğim hususlar beni en çok rahatsız eden konulardan birisi.  Özellikle mütedeyyin olarak bilinen kesimin bir kısmı cehaletten, bir kısmı dalaletten bir kısmı ise hıyanetten etiketiyle tamamen zıt işler yapıyor. Meydanlarda faizin haram olduğunu, faizci düzenin ortadan kaldırılacağını ilan eden bir şahsı bir bankada kişisel hesabına faiz pazarlığı yaparken şahit oldum. Üniversitelere girebilmek için yıllarca mücadele etmiş, itilmiş, kakılmış, ikna odalarına alınmış, meydanlarda protestolar yapmış, imkanı olanların yurt dışı gurbet ellerde tahsillerine devam edebildiği, ancak bir bölümünün de okullarını bırakmak zorunda kaldığı, daha sonra ise muhtelif ayak oyunları ile üniversite kapısına bile yanaştırılmayan kız evlatlarımızın yaptığı başörtüsü mücadelesi acaba bugün sokağımızda hatta evimizde gördüğümüz başörtüsü ve onun altında giyilen kıyafetin mücadelesimiydi. Yazar Prof. İskender PALA bir kitabında diyorki:''Namaz kıldığım ve eşimin başı örtülü olduğu için ordudan atıldım. Çok büyük ekonomik ve manevi sıkıntı çektim. Bugün benim param var kitaplarım yok satıyor, profösör oldum,kızımın başı açık, eşim ise tayyör etek giyiyor. O halde madem bu noktaya gelecektik ben bu sıkıntıları neden çektim. parayı ve ünvanı elde etmek içinmi'' kelimesi kelimesine aynı olmasa da bu mealde bir ifadesi var. Bu çelişkiler konusunda üzüntülerimi ve görüşlerimi paylaştım. Herkesin çevresinde hatta evinde bu ve benzeri durumla karşılaşması kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda da daha çok şeyler söylenebilir ama şimdilik bu kadarla yetineyim.

Türkçe olimpiyatları hakkında söyleyeceğim şu: Medyaya bakmak yeter. Daha düne kadar bu mükemmel ve harikulade olayı görmemezlikten gelen ler bu gün reyting uğrunada olsa ekranlarına hatta stüdyolarına taşıyorsa bu hizmetin tartışılmaz başarısının en büyük kanıtıdır diye düşünüyorum. Türk okulları ile ilgili sorunuda bu kapsamda düşünebiliriz. Burada ek olarak bundan 80-90 yıl kadar önce Kayserinin Talas ilcesi gibi Anadolunın bir çok ücra köşesinde onlarca Amerikan kolejlerinin neden kurulduğunu bu milletin gerçek aydınları anladı. Ancak olan oldu. Bu konuda hiç bir vizyonu olmayanların anlayabileceği bir şey değil. Her tarafı su bilerek kapakları kapatan bir denizaltı anlayışı şeklindeki bir ulusalcılık veya milliyetcilikle geldiğimiz nokta bu. Çocuklarımı gönderirmiyim sorusuna gelince; mezun olduklarında tereddüt etmeyeceğimden emin olabilirsin. ancak bu gün kendi tercihlerine saygı duymakla birlikte torunlarım nedeniyle nefsimin biraz daha ağır basarak hayır diyebileceğimi itiraf etmeliyim.

İşte bir zor soru daha. Ben yoruldum. Yarım bırakıp sonra tamamlamak prensibim değil.irticalen yazıyorum. Bu konuda da şöyle diyeyim. 600 yıl dünyanın en büyük imparatorluğuna hükmetmiş, 20 milyon kilometrekare bir coğrafyada hikümferma olmuş bir milletin ferdi olarak son kalan 700 küsur bin metrekare vatan toprağını bölünmeye götürmeyecek iyice hesaplanmış, gerekli tedbirler alınmış bir açılımdan yanayım. Devletin her kademesinde bu işle uğraşanların hain olmadığına inanıyorum. Malüm etnik gurubun önemli bir bölümününde böyle düşündüğüne inanıyorum. Bu kavga bir şekilde bitmeli. Denenen her yolun çıkar yol olmadığı 30 yıldır görüldü. Bu konuya herkes katkısını koymalı. Evladı Yedeksubay olarak o bölgenin en tehlikeli yerinde halen askerlik yapmakta olan birisi söylüyor bunları. Bu işi bitirmek gerek. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Kısır siyasi çekişmeler uğruna bu kanın akmasına izin verilmemeli. Ha birisi ben açılım kabul etmiyorum ama ben bu işi çözerim diyorsa ben ona da varım. beni ikna etsin.Bir 30 yıl daha ve binlerce can ve 500 milyar dolar daha heba etmeye niyetimiz yok.

Hepsi gibi bu yazı da uzun oldu. Fakat bu kadar güzel, kapsamlı ve siyasi görüşlerimi de öğrenmeye yönelik bu soruların cevapları için çok az bile. Ancak bu yazının içinde benim ne tam olarak siyasi görüşümü, nede dünya görüşümü bulabilirsiniz. Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Sevdiklerinle bu dünyada ve ebedi alemde tüm isteklerine kavuşman dileğiyle.

HAKYOL

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
slm abı haftanın gonuğu oltuğunuz ıcın öncelıkle sizi tebrık eder evet bende sızı n hakkınız da bır bılkı sahıbı deyılım ben şefkının ismailin buyuk oğlu alı düzenlı nasıb olursa sizle tanışmak ısderım koyumuzden cıktık buyuklerımızı unuttuk abı ALLAHa  emanet ol inşALLAH göruşuruz ;D

Evet Ali DÜZENLİ Kardeşim

Aleykümselam diyorum ve yazdığın için teşekkürlerimi iletiyorum.Birbirimizi tanımamamız son derece doğal. Bu nedenle site kurucu ve yöneticilerine tekrar teşekkür etmemiz gerektiğini hatırlıyoruz. Bu vesile ile köyümüzden olan tüm site üyelerinin, adres, telefon ve yaşlarının ya profillerinde veya uygun bulunacak başka bir bölümde kaydedilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Hangi şehirde veya bölgede kimleri bulabileceğimizi bilmek, kimlerle muhatap olduğumuz konusunda bilgi sahibi olmak daha iyi olur sanıyorum.

ALLAHa Emanet ol. Her şey gönlünce olsun.
HAKYOL

• Aktif Visirli
  • *
SELAMUN ALEYKUM  hikmet  akyol  kartesim  nasilsin  haftanin konugu olman inan beni cok  mutlu etti  telefonla görüsüyotuk tetayli bilki etinemiyotuk ben sizleri cok iyi tanirim okul yillarintan 45 senetir benimta köylülerimten ayri köyümüze hasret  yasiyoruz bu sayfaya emegi gecenlerten  ALLAH razi olsun  uzaklari yakinlastirtik  yengeye ve cocuklara selam gözlerinizten öberim  huzur mutluluk tiler  ömrünüze  sofraniza  ibatetlerinize  bol bereget versin  Mevlam  hosta ve tostca kalin
Gönül Gözü Görmeyen
Cam Gözünü Neylesin
Doğruya Dönmeyen Dil
Mahşerde Ne Söylesin
ALLAH Beşeri Ümmetinden yelesin... Amin

• ÖMER AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
  • GSM: 0545 508 02 51
Mrb
akrabayız herhalde soyadlarımız aynı ama ben sizleri ilk kez köyümüzün sitesi vesilesi ile tanımaya çalışdım.Ben İmamoğlu Yakup Akyol'un büyük oğlu.
Size hayatta başarılar sağlık ve mutluluklar dilerim.....

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
SELAMUN ALEYKUM  hikmet  akyol  kartesim  nasilsin  haftanin konugu olman inan beni cok  mutlu etti  telefonla görüsüyotuk tetayli bilki etinemiyotuk ben sizleri cok iyi tanirim okul yillarintan 45 senetir benimta köylülerimten ayri köyümüze hasret  yasiyoruz bu sayfaya emegi gecenlerten  ALLAH razi olsun  uzaklari yakinlastirtik  yengeye ve cocuklara selam gözlerinizten öberim  huzur mutluluk tiler  ömrünüze  sofraniza  ibatetlerinize  bol bereget versin  Mevlam  hosta ve tostca kalin

Aleykümselam Sevgili Hacı Mustafa Ağabim.

Yazında herhangi bir soru olmasa da güzel temenni ve dualarına cevap vermek istedim. Öncelikle yazdığın için teşekkürlerimi bildiriyorum. Evet seninde söylediğin gibi yaklaşık  50 yıl öncesinden bende seni hatırlıyorum. Sana da biraz geç cevap verdim. Bunun için kusurumu bağışla.

Konukluğumun ilk günü soru soran dostların sorularına hemen cevap yazdımki, hafta içinde acil bir iş çıkar da biriken sorulara cevap vermekte güçlük çekmeyeyim diye. İlk günden sonra yoğunluk olmayınca, sana yazacağım yazıyı bu güne erteledim.

İzininden haberimiz olursa inşALLAH karşılıklı çay, kahve içme imkanımız olur.  Sana ve yengeme hürmetlerimi bildirirken, evatlarına ve torunlarına da selamlarımı yollarım. Hepiniz ALLAHa Emanet Olun. 
HAKYOL

Facebook Yorumları

Twittear