Haftanın Konuğu "HİKMET AKYOL"dur. - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: Haftanın Konuğu "HİKMET AKYOL"dur.  (Okunma sayısı 20071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Mrb
akrabayız herhalde soyadlarımız aynı ama ben sizleri ilk kez köyümüzün sitesi vesilesi ile tanımaya çalışdım.Ben İmamoğlu Yakup Akyol'un büyük oğlu.
Size hayatta başarılar sağlık ve mutluluklar dilerim.....

Muhterem Ömer Kardeşim.

Sizin de belirttiğiniz gibi aynı soyadı taşıyoruz. Yüzlerce tanımadığımız AKYOL gibi. Muhtemelen de akrabayız. Ancak nereye kadardır, nereden kaynaklanıyor bende bilmiyorum. Bizden daha büyükler belki bilebilirler.  Bu arada ben kendimi yeteri kadar, hatta yeterinden çok tanıttığıma inanıyorum. Bizde sizleri tanımak isteriz. İster bu yolla, ister özel e-mail yoluyla . Evet Babanızı hayal meyal hatırlıyorum. Sağdır inşALLAH. 

Hayırlı  ve güzel günler dilerim.
HAKYOL

• Yaa Sabır...
  • Administrator
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 481 76 24
    Öncelikle yeni yapılanmaya gittiğimiz bu dönemde haftanın konuğuna soru sorma olayı sönük gecebilir bundan dolayı sizlerden çok özür dileyorum...
       - Yeni yapılanmamızı nasıl buluyor sunz?
       - Sitemizi kullanarak çok uzun zamandan beri görmediğiniz, görüşemediğiniz akraba ve arkadaşlarınızla görüşebildiniz mi? Daha doğrusu site amacına ulaşabildi mi?
      - Siz bir büyüğümüz olarak bizlere önerileriniz nelerdir? Her konnuda olabilir.
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burada Değiliz...

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
    Öncelikle yeni yapılanmaya gittiğimiz bu dönemde haftanın konuğuna soru sorma olayı sönük gecebilir bundan dolayı sizlerden çok özür dileyorum...
       - Yeni yapılanmamızı nasıl buluyor sunz?
       - Sitemizi kullanarak çok uzun zamandan beri görmediğiniz, görüşemediğiniz akraba ve arkadaşlarınızla görüşebildiniz mi? Daha doğrusu site amacına ulaşabildi mi?
      - Siz bir büyüğümüz olarak bizlere önerileriniz nelerdir? Her konnuda olabilir.

Haftanın konuğu olduktan sonra soru sorulma ve cevap verme faaliyetlerinin sönük geçmesi tabiiki kimsenin hoşuna gitmez. Benimde  çok memnun olduğumu söyleyemem. Hatta itiraf etmeliyimki Ahmet AKTÜRK kardeşimizin de dediği gibi verimli ve bereketli bir hafta geçeceğini sanmıştım.Ancak sadece ve sadece yazdıklarımdan dolayı birilerini kırmak veya üzmekten endişe ederim. Burada da aynı şey oldu. Bu sebepten yazdıklarımı tekrar tekrar okudum. Espriyle karışık bir iki iyi niyetli ifadeye takıldım. Onlara da kimsenin kırılmaması gerektiğine inanıyorum. Sitenin yeniden yapılandırılmasının bize denk gelmesi işin başka bir boyutu. Diğer taraftan bir iki kişi hariç kime ne sormuşum ki ben başkalarından bekleyeyim. Bununda bilincindeyim. Onu da konuk olmadan düşünmeliydim.

Sevgili İsmail DÜZENLİ kardeşim. Sitemin değerli ve gayretli yöneticisi.

Sitenin yeni durumu ile ilgili henüz tam bir fikre sahip olamadım. Sitenin muhtevasıyla birlikte kolay kullanılabilir olması da  önemli. Özellikle benim gibi bilgisayarla geç tanışanlar için daha da önemli.

İkinci sorunun ikinci bölümüyle başlayayım. Sitenin amacına ulaştığı tartışmasız bir gerçektir. Bu işin ne kadar emek ve zamanla yapılabildiğini tahmin edebiliyorum. Başkalarını bilmem ama ben sizlere, yardım edenlere, fikir verenlere , özetle katkısı olan herkese en içten ifadelerle teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum. Çünkü doğduğum ve belli bir yaşa kadar büyüdüğüm topraklarla  haşır neşir olmamı sağladı. Bu site yokken köyüm ayda yılda bir aklıma gelirdi. Şimdi her gün yanımda. Bu siteyle izleyici olarak bile ilgilenmem benim bilinç altındaki köyümle olan bağlılığımı göstermektedir. Bu site sayesinde yıllardır görmediğim bir kaç kişiylede irtibat kurma imkanım oldu.

Yeni kurulduğu söylenen sitenin kurucularını, amacını, şeklini, şemalini, kapsamını bilmiyorum. Sadece bu sitede lehte ve aleyhte  birkaç yazı okudum. Bu konudaki fikirlerim bunlardan ibaret. Acizane o sitenin lehinde yazanların sizlere yönelttikleri suçlamalar konusunda hiç kimseye değil, ancak ve  mutlaka vicdanlarınıza hesap vermenizi öneririm. Yanlış anlaşılmasın, benim herhangi bir tesbitim yok. Siz eğer müsterihseniz her şey köyümüz ve köylümüz için eminim ki hayırlı olacaktır.

ALLAH yar ve yardımcınız olsun. Muhabbetle kalın.

HAKYOL

• Emrullah Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Sakarya'da Trabzonlu çok kişi var, bunu biliyorum fakat bizim köyden birilerinin olduğunu bilmiyordum. Hikmet Abi Sakarya'da sizden başka bizim köylü birisi var mı? Varsa kimler? Yoksa eksikliğini hissediyor musun?

• Last Ottoman Sultan
  • Aktif Visirli
  • *
  • DÜZENLİ KUNDURA
  • GSM: 0532 734 37 05
Hikmet abi haftanın konugu olman dalayısıyla sizi kutluyor.Hayatın boyunca mutlu olman dileği ile....

Sizle tanışmiş olman nedeniyle sorum fazla olmayaçak....

1.Memleket özlemini bizlere kısada olsa anladırmısın...

SELAM VE SAYGILAR..
Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.
Seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma...
Düşmanından uzaklaş...
Ölünün neyine gıpta edersen, diriyede öyle gıpta et...
Senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma...

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Sakarya'da Trabzonlu çok kişi var, bunu biliyorum fakat bizim köyden birilerinin olduğunu bilmiyordum. Hikmet Abi Sakarya'da sizden başka bizim köylü birisi var mı? Varsa kimler? Yoksa eksikliğini hissediyor musun?

Sevgili Emrullah

Sakaryada bizim köyden  bizden başka da epeyce kişi ve aile var.

1-Rahmetli  Hacı Nazım DÜZENLİ'nin büyük oğlu Ahmet DÜZENLİ  ve   ailesi  Arifiye ilçesinde (Kendisi SSK Müdürü idi halen  emekli) 
               2-İfteriyondan Salih YILMAZ (Kendisi birkaç ay önce vefat etti, eşi , çocukları ve torunları Arifiyede yaşıyor.) Bir kısım akrabaları da İnegölde.
               3-Yine ifteriyondan Hamit ALGÜL (15-20 Yıl kadar önce vefat etmişti.) 0nun cocukları Karasu ilçesinde yaşıyor. Bir oğlu Ahmet ALGÜL olup öğretmendi. Yıllarca Milli Eğitim Müdürlüğü yapmıştı. Halen emekli.
               4-Rahmetli Emin ALGÜL  Ailesi. İfteriyondandı. Bizimde ilk defa yerleştiğimiz Sinanoğlu Kasabasında halen benden birkaç yaş büyük olan en küçük oğlu yaşıyor. diğer iki oğlu da vefat etti.
                5-Adnan ÇOBAN Sakarya defterdarlığında şef 45 yaşlarında. Babası rahmetli Murat Çoban. Bizim köylü olduğunu fakat Maçka ile de bağlantılı olduğunu biliyoruz.
                6-Amcam Habip AKYOL Almanyada12 yıl kadar önce vefat etti. Mülkü Sinanoğlunda
eşi ve 4 oğlu Almanya Hannoverde.
                 7-Prf. Dr. Hüseyin UZUN Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinde Hoca. Babası KDZ. Ereğlide oturuyor. Bir düğün için gittiğim Ereğlide babası ile tanışmıştık. Bizim köyde sehil tarafından olduğunu söylemişti. Kendisini bir defa okulda ziyaret ettim. Bir defa da o benim yanıma geldi. çok meşgul biri. belki tanıyan olur diye ayrıntılı yazdım. Bu kardeşimiz 40 yaşlarında. Halen telefonlaşıyoruz o kadar.

Evet Emrullahcığım bunlar bizim köyün insanı  Ahmet DÜZENLİ ağabi  hariç yakın temas içinde olduğumuz yok. Bu da iyi değil tabi. Köylümüz çok olsa şahsen ben çok isterdim.
SEVGİLER.

HAKYOL

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Hikmet abi haftanın konugu olman dalayısıyla sizi kutluyor.Hayatın boyunca mutlu olman dileği ile....

Sizle tanışmiş olman nedeniyle sorum fazla olmayaçak....

1.Memleket özlemini bizlere kısada olsa anladırmısın..

SELAM VE SAYGILAR..
                         Hüseyinciğim;  Seninde belirttiğin gibi senin dükkanında seninle tanışmıştık.
Valla çeşitli vesilelerle bu konukluğum süresinde köyümden 47 yıl önce ayrıdığımı yazmıştım. Kolay değil yarım asra yakın bir süre. Bu yıllar doyduğun yere alışmanı sağlıyor. Öyle büyük bir özlem duyamıyorsun. Ama bir yerde yine belirttiğim gibi doğduğum yerde sadece 10 yıl yaşamama rağmen bazen rüyalarımı bile oralarda görebiliyorum. Her fırsatta köyüme gitmeyi arzu ediyorum. Bu arada memleket özlemi derken hac münasebetiyle gittiğim Arabistandandan döndüğümde ve yine kısa süreli bir kaç avrupa seyahatimde ülkemi ne kader özlediğimi düşündükçe gurbetcilerimizin durumunu daha iyi anlıyorum. Gerçeten özlem yönündende yutr dışıdaki insanlarımıza dua etmek gerek alşlah yardımcıları olsun. Muhabbetle gözlerinden öperim.
HAKYOL

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
     Hikmet abi sizinle tanışmış olmak beni ziyadesi ile memnun etti. Siz değerli büyüklerimizin düşünce ve görüşleri bizler için çok öenmlidir. Çok fazla aktif olamasanızda varlığınız bile bizim için çok önemli. Sizleri bu platformda görmek bizlerin şevkini ve iştahını bir o kadar daha arttırıyor. Geçelim sorularıma, engin tecrübenizden faydalanacağımız sorular olacak...

- Gülen köyü muhtarı olsaydınız yapacağınız icraatlar neler olurdu?
     - Sizce bizler anlayışı, sabrı nasıl elde ederiz? Çekememezliği, hasetliği, kıskançlığı vb.. gibi kötü huyları nasıl terk ederiz?
     - Zamane gençlerine ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır?
     - Sitemizdeki katılımı nasıl arttırabiliriz?
     - Sizce biz objektif bir yönetimmiyiz? Objektifsek bunu nasıl anladınız eğer değilsek neler yapabiliriz?

Öncelikle çok güzel ve doyurucu bir sohbet oluyor. Hayırlı günler diliyorum...

Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
     Hikmet abi sizinle tanışmış olmak beni ziyadesi ile memnun etti. Siz değerli büyüklerimizin düşünce ve görüşleri bizler için çok öenmlidir. Çok fazla aktif olamasanızda varlığınız bile bizim için çok önemli. Sizleri bu platformda görmek bizlerin şevkini ve iştahını bir o kadar daha arttırıyor. Geçelim sorularıma, engin tecrübenizden faydalanacağımız sorular olacak...

- Gülen köyü muhtarı olsaydınız yapacağınız icraatlar neler olurdu?
     - Sizce bizler anlayışı, sabrı nasıl elde ederiz? Çekememezliği, hasetliği, kıskançlığı vb.. gibi kötü huyları nasıl terk ederiz?
     - Zamane gençlerine ne gibi tavsiyeleriniz olacaktır?
     - Sitemizdeki katılımı nasıl arttırabiliriz?
     - Sizce biz objektif bir yönetimmiyiz? Objektifsek bunu nasıl anladınız eğer değilsek neler yapabiliriz?

Öncelikle çok güzel ve doyurucu bir sohbet oluyor. Hayırlı günler diliyorum...

Sevgili Kenan YAZICI kardeşim.

Yazının ilk cümlelerini iltifat olarak kabul ediyor, Senin nezaket ve üstün terbiyenin ürünü olarak görüyorum. Şahsımızla ilgili bu güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür ve dualarımı iletiyorum. İnşALLAH layık olmaya gayret edeceğiz.

İlk sorundan başlamak üzere acizane düşüncelerimi ifade etmeye çalışacağım. Öncelikle muhtarlık meselesi: Bu soruya cevap verecek kişi benim gibi yedi yıldır köyüne gitmeyen biri olmadığı gibi, daimi ikametgahının köy dışından olan biri olmaması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü Muhtarlık Müessesesinin imkan ve kabiliyetleri ile köyün ihtiyaçlarını iyi bilmek gerek. Yılda bir veya bir kaç defa köye giden biri, orada çok güzel şeyler görmek isteyebilir. Bunuda dillendirmesi doğaldır. Ancak söylenenlerin olabilirliği  varsa anlam ifade eder. Diğer taraftan köyde sürekli yaşayanların öncelikli ihtiyaçlarıyla ne kadar uyumludur. Bunları dikkate almadan vereceğimiz cevaplar klasik beylik laflardan öteye gitmez.
Bu açıdan izin verirseniz bu kadarla yetineyim. Ayrıcada fikirlerim hoşlarına giderse gıyabımda beni muhtar seçerlerde başıma iş alırım. Burada gülünecek.

Söz ettiğiniz bu  konular Yüce Kitabımız ve İnsanlığın iftihar tablosu Yüce peygamberimizin getirdiği dinimizin en önemli unsurlarından.  KIsacası kitaba ve sünnete uymakla anlayışı, hoşgörüyü ve sabrı elde ederek, kıskançlık çekememezlik ve hasetten uzak kalabiliriz. Bu meselelerin her biri için bir çok ayet ve hadis mevcut olup, toplum düzeni için de insanlar arası ilişkilerde de  çok önemli fonksiyon ifa etmekteler. Sözün özü bunlara en iyi ilaç islamı yaşamaktır. ALLAH hepimize hakkıyla yaşayarak huzura kavuşmayı nasip etsin. Biliyorum bu sorun için de genel laflar ettim. Fakat bana göre gerçekten bu işin herkes için çözümü bu.

Vaaz verir duruma düşmeyeyeyim ama gençlerimize yaratılanı sevmelerini tavsiye ediyorum. sevgi olmayınca hiç bir şeyin düzgün olmayacağını düşünüyorum. Mahlüku sevmeden Halikın sevilmeyeceğine, tanınmayacağına inanıyorum. Bütün güzel hasletlerin sevginin birer şubesi olduğuna inanıyorum. Sevgiyle bir çok problemin çözüleceğine inanıyorum. Teşekkür  etmeyi bilmelerini tavsiye ediyorum. Teşekkür etmeyi bilmeyenin yaradana şükrü de bilmeyeceğini düşünüyorum. Özür dilemeyi bilmeyi öneriyorum.'' Hatasız kul olmaz '' sözü atasözüne uygun olarak herkesin hata yapabileceği bilinmelidir.İnsanlardan özür dileyemeyen Yaratandan da af dilemekte sıkıntı yaşar. Tövbe etmeyi bilmez. Bunları hayatının temel felsefesi haline getirenlerin her iki alemdede huzur bulacağına inanıyorum.

Siteye katılımım artması için önce kendime bakıyorum. Benden önce çocuklarıma bakıyorum. O   kadar meşgullerki  onlara söyleyecek bir şey bulamıyorum. Eminimki katılımı çok olmayan üyelerimizin önemli bir bölümünün bu tür bir mazeretleri vardır. Diğer taraftan istatistiklere baktığımızda site üyelerinin çok önemli bölümünün öğrenci olduğunu görüyoruz. Bana sorarsanız bunların fazla bile katıldığına inanıyorum. Maalesef şu anki eğitim sistemimizle  hiç bir öğrencinin hiç bir site ile hatta internetle ilgilenmemesi gerektiğine inanıyorum. Sitemizin saygıdeğer öğretmen üyeleri lütfen yanlış söylüyorsam beni ikaz edin. Bunların dışındakilere gelince bilmiyorum uygulanabilirmi ancak ağzı laf yapabilen 5-10 gönüllü üyemizle uygun bulunacak, katılımının iyi olacağına inanılan üyelerimize telefonla bire bir ulaşarak katılımı sağlanabilir. İyi bir etki yapacağını düşünüyorum. Tabi tartışılabilir.

Sevgili  Kenan Kardeşim

Kendimi tanıtırken gençliğimin bir bölümünü okumak üzere İstanbulda geçirdiğimi yazmıştım. O dönemler hepinizin büyüklerinin de bildiği gibi gurbetin başkenti, merkezi, odak noktası İstanbuldu. Bu açıdan gurbete gelen bir çok insanla karşılaşıyorduk. Ve görüyorduk ki o sülale, bu sülale, o mahalle bu mahalle gibi bir çok ayırımlar benim bir avuç köyümde de vardı. Yukarıda belirttiğimiz iyi huylar az, kötü huylar çirit atıyordu. Fakat ben bunların genel ve islami cehalet ile ekonomik zaafiyetten kaynaklandığına inanıyordum. Ancak maalesef bu durumun azalmış olsada günümüzdede devam ettiğini görüyorum. Doğal olarak ne yaparsan yap bu cehalet devam ettikçe size objektif olmadığınızı söyleyen birileri çıkacaktır. Hemen birileri size objektif  olmadığınızı söyleyenleri cahillikle suçladığımı zannetmesin. Haklı da olabilirler. Ancak bu siteye ben o tür bir eleştirel gözle hiç bakmadım. Bundan sonra bakayım desem kriterler konusunda yeterli bilgim de yok. Ama yine de incelemeye çalışacağım. Size ağabi tavsiyesi vicdanlarınızı sorguya çekin, tutumunuzu buna göre tesbit edin. Asla  ayırıcı olmayın. Bütünleştirici, birleştirici ve tevhitten yana olun. Herkese de yaranmak mümkün değildir.
Şahsında tüm site üyelerine ve saygıdeğer köylülerime  saygı,sevgi ve muhabbetlerimi sunarım.
HAKYOL

• Administrator
  • *
  • "Edeb Ya Hu"
    • Forma Yaptırma Sipariş
  • Kan Grubu: Seçmediniz
Geçen hafta site yenileme çalışmaları sebebi dolayısıyla haftanın konuğu olan sayın Hikmet Akyol'a haksızlık etmemek amacı ile konukluğunu bir hafta uzatmayı düşünüyoruz. Hakkınızı helal ediniz...

Bu hafta da Hikmet ağabiye sorularınızı sorabilirsiniz... Affınıza sığınarak...
Biz Gerçek Bir Aileyiz, Laf Olsun Diye Burda Değiliz...

• Emrullah Düzenli
  • Aktif Visirli
  • *
Malum atma türkü yarışmasıdır gidiyor. Hikmet Abi eski toprak olarak atma türkü kültüründe iyi olmalısınız. Bize bir kaç dörtlük atabilir misiniz?

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Gülen Köyü Web  Sitesinin Değerli Yöneticileri.

Hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim. Benim için ikinci hafta devam kararını neden aldığınızı anlayamadım. Tarafınızdan bana haksızlık filan edilmiş değil. Sorular için de cevaplar içinde herkesin yeteri kadar zamanı vardı.
Site yenileme çalışmalarının ilk gün haricinde pek etkilediğini sanmıyorum. Üyelerimiz arasında fikirlerinden, tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlanılacak çok insan olduğunu tahmin ediyorum. Onlarında tesbit edilip, bir şekilde bizlerin istifadesine sunulması gerekmektedir. Belki zor iş ama 2800 den fazla üyenin taranması gerektiğinden söz ediyorum.

Sayın Yöneticilerim. Her şeye rağmen aldığınız karara saygı duyuyorum. Siz böyle bir karar almışsanız sebebi her ne olursa olsun bize de uymak yakışır. Bu itibarla sorulacak her soruya açık olduğumuzu ifade etmek isterim. Sevgilerimi ve selamlarımı iletirim.

HAKYOL

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
Malum atma türkü yarışmasıdır gidiyor. Hikmet Abi eski toprak olarak atma türkü kültüründe iyi olmalısınız. Bize bir kaç dörtlük atabilir misiniz?

Brak kolumi Emrullah
                           Sahaya çekeyisun
                           Atma türki atamam
                            Hiç eyi etmeyisun

Bir dörtluk attum diye
                            sanmayun becerurum
                            Hatır kırmamak içun
                            Baklava bile yerum.
HAKYOL

• Aktif Visirli
  • *
    • Gülen Köyü Web Sitesi
  • GSM: 0535 765 81 99
Hikmet ağabeyume
Bir selam yollayayım
Samsuna gelduğunde
Yolunı kollayayım

Hikmet ağabey yazar
Bu mustafa dururmi
Eskı betekde bal var
Hic bi zaman kururmi

Haftanun konuğısun
Selamlar olsun sana
Eskı türkicileri
Ararız yana yana.

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Mustafacığım

Türkülü cevabın çok güzeldi. Bu arada diğer atışmalara da baktım, birbirinden güzel türküler atılmış. Seçim çok zor olacak. Hepinize başarılar. Türküyle verdiğin mesajlar için de ayrıca teşekkürler.
HAKYOL

• Sadık Yılmaz
  • Aktif Visirli
  • *
  • son nefesin tarihini yazmış ise kader.Azrail seni
    • Marankoz
  • GSM: 0536 553 63 59
eykidi hikmet abi
çok eyi becermişsun
yarışmaya kadılsan
 çok kişi gecermişsun

ben soru soramadum
sorucu olamadum
benum derdum krkuluç
bi türlü varamadum

orada üç şehit var
birde ziyaret suyu
cıkabilsek oraya
bir gun toplasak köyü
sevdimde sevmedi sevduğum beni
uğruna tükettim ben bu bedeni
anlamadım ardındaki nedeni
boş ver anam sende unut terketipde gideni

sevdadan yana çile çekenler
cekip gider bu sevene yük deyil
sevip sevip ayrılığı seçenler
çeker gider buda ona ilk deyil

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
eykidi hikmet abi
çok eyi becermişsun
yarışmaya kadılsan
 çok kişi gecermişsun

ben soru soramadum
sorucu olamadum
benum derdum krkuluç
bi türlü varamadum

orada üç şehit var
birde ziyaret suyu
cıkabilsek oraya
bir gun toplasak köyü

Sadık Kardeşim.

Bir atımlık barutumuz vardı, onu da Emrullahın isteği üzerine kullandık. Bu işler ALLAH vergisi. Aslında şiiri çok severim. Fırsat buldukça da okurum. Ancak o kadar.

Kurkuluçla ilgili düşüncelerin çok güzel. İmkan olsada gerçekleşse.

Yazdığın için teşekkürler. ALLAHa Emanet OL.
HAKYOL

• İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • GSM: 05079310977
-Bir baba olarak evlatlarınızın güzel mesleklere sahip olmaları sizi fazlasıyla sevindiriyordur. Evlatlarınıza meslek seçiminde herhangi bir yönlendirmede bulundunuz mu ya da bulunmayı doğru buluyor musunuz?

-Evlatlarınızın fikirlerine başvuruyor musunuz?

-Ailede, akraba arasında, sosyal çevrede küçüklerin büyüklere ve büyüklerin küçüklere olan saygı anlayışında yaşanan değişimi nasıl yorumlarsınız?
Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *
-Bir baba olarak evlatlarınızın güzel mesleklere sahip olmaları sizi fazlasıyla sevindiriyordur. Evlatlarınıza meslek seçiminde herhangi bir yönlendirmede bulundunuz mu ya da bulunmayı doğru buluyor musunuz?

-Evlatlarınızın fikirlerine başvuruyor musunuz?

-Ailede, akraba arasında, sosyal çevrede küçüklerin büyüklere ve büyüklerin küçüklere olan saygı anlayışında yaşanan değişimi nasıl yorumlarsınız?

Sevgili Mustafa YILMAZ Kardeşim.

Sitede oluşmuş bulunan arıza nedeniyle sorularını geç cevaplamak zorunda kaldım. Aslında dün cevabı yazıp '' gönder'' e bastığım anda arıza oluştuğu için yeniden yazmak durumunda kalıyorum.

Gelelim sorularına:

Evlatların güzel mesleklere sahip olması her baba için gurur vesilesidir. Bizim için de böyledir. Fakat ondan önce ben çocuklarımın kişilikleri, dünya görüşleri ve yaşantıları ile seviniyorum , onlarla gurur duyuyorum. Yoksa insanların sadece güzel bir mesleği olması ve iyi bir eğitim alması bana göre asla yeterli değildir. Unutulmamalıdırki ülkemizde ve dünyada nitelikli suçların önemli bir bölümü iyi meslek sahipleri ve iyi eğitim almış kişiler tarafından işlenmektedir. Devleti dolandıran bir doktor, ihaleye fesat karıştıran bir yönetici ve hak hukuk tanımayan bir hakim, meslekleri iyi olsada bir anlam ifade etmezler. Bence herkeste meslekten, paradan, makam ve mevkiden önce insanlık aranmalıdır. Bu düşünceler ışığında baktığımda çocuklarımla gurur duyuyorum, ALLAHın onları koruması ve şaşırtmaması için dua ediyorum.

Meslek seçimleri noktasında hiç birine direkt müdahalede bulunmadım.Meslekler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Gönlümde yatan bazı meslekler vardı, fakat hiç biri nasip olmadı. Mesela: Oğlum diş hekimi. Ben onun inşaat mühendisi olmasını arzu ederdim. İTÜ inşaatın çok üzerinde puan almıştı, ama o sevmediği için zorlamadım. Ayrıca çocuklarımdan bir-ikisinin siyasal ve hukuk okumalarını isterdim. Ancak daha çok sayısalcı olduklarından o da nasip olmadı. Ayrıca ülkemizdeki eğitim sistemiyle herkes istediği mesleği de elde edemiyor. Bildiğiniz gibi tercih sistemi, çok istemesede istemediği bölümleri okumak zorunda bırakabiliyor.
                                       Alacağım önemli her kararda onlarla istişare ederim. Fikirlerine önem veririm. Ancak onlarda yapacakları her önemli işte bana mutlaka danışırlar.

Şahsi gözlemlerime göre toplumda en fazla nitelik değiştiren bir kavram olarak görüyorum. Bu değişikliği tarım toplumudan sanayii toplumuna geçiş, buna bağlı olarakta köyden kente yöneliş ve baş döndürücü bir hızla gelişen iletişim imkanları bir çok konuda olduğu gibi saygı konusunda da nesiller arası önemli farklar oluşturmaktadır. Bu farkın önemli bir kısmı negatif yönde olmakla birlikte saygı konusunda olumlu gelişmelerinde olduğu kanaatindeyim. Çağı okuyabilen binlerce, onbinlerce terbiyeli, saygılı, bilgili gencimizin varlığı beni böyle düşünmeye sevkediyor. Gülen köyü sitesinde de gördüklerim bu fikrimi teyid ediyor. Gençlerimizin önemli bir bölümünü yukarda belirttiğim nitelikte görüyorum.

Mustafacığım özellikle son konuda yazılacak çok şey var. Ben sadece küçük bir giriş yapabildim. Genel bir şeyler yazdım. Bir çok boyutu olan bir konu. Mesela dini boyutu uzun uzun anlatılabilir. Ancak haftanın konuğu formatının buna uygun olup olmadığı tartışılabilir. Bana göre bu konuyu başka bir formatta incelesek daha iyi olur.

Güzel soruların için teşekkürler. ALLAH yar ve yardımcın olsun.

HAKYOL

• HİKMET AKYOL
  • Aktif Visirli
  • *

Sevgili site yöneticileri

Haftanın konuğu olduğum süre içinde soru sormak veya iyi dileklerini bildirmek üzere yazan dostlarım,

Saygıdeğer site üyeleri ve muhterem köylülerim.

Hepinize saygı, sevgi ve muhabbetlerimi iletir teşekkürlerimi
arz ederim.
HAKYOL

Facebook Yorumları

Twittear