MUCİZE Mİ, BAŞARI MI ? - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: MUCİZE Mİ, BAŞARI MI ?  (Okunma sayısı 2160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • İncir Ağacındaki Adam
 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1.674
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05079310977
MUCİZE Mİ, BAŞARI MI ?
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 16:12 »
 • Yayınlama
 •      MUSTAFA YILMAZ
       mustafa-yilmazzz@hotmail.com
       23 Haziran Pazartesi 2008

       MUCİZE Mİ, BAŞARI MI ?

       
  Türk Milli takımının Avrupa Şampiyonasında almış olduğu galibiyetler bir anda odak haline geldi. Cumhurbaşkanından, Başbakanına, Parti liderlerinden Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkililerine, sokaktaki vatandaştan medya mensuplarına kadar geniş kapsamlı bir toplumsal mutabakat hali yaşattılar bizlere.Özellikle alınan galibiyetlerin yenik duruma düştükten sonra gelmesi taraflı tarafsız her kesimin ve her ülkenin dikkatini çekmiştir.Bu halin oluşmasıyla Türk Milli takımı bir ekolü meydana getirmiştir.Bu ekolün adı:Son düdük çalana kadar mücadele ekolü

  Bu ekolün oluşmasının altında derin detaylar gizli. Fakat bu detayların mucize olarak medyada tabir edilmesi, kelimeleri kullanmadaki yanlışlığımızı bir kez daha gözler önüne serdi. Mucize kelimesinin anlamı; ALLAHın Peygamberler eliyle göndermiş olduğu olağanüstü olaylar olarak kaynak kitaplarında yer bulmuştur. Yenik duruma düştükten sonra büyük bir mücadele azmiyle alınan galibiyetler sonrası olaylara mucizevi olarak bakılması, alınan galibiyetlerde pay sahibi olan teknik ekip ve futbolcuların alın terlerini gölgede bırakmıştır.

  Türk Milli takımının tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonasında yarı finale adını yazdırması turnuva başlamadan önceki ülkemizde cereyan eden siyasi uzlaşmazlığı bir nebze olsun dindirmiştir. Başarının olduğu yerde huzurun da olacağı Milli Takımımız örneğinde görülmektedir. Peki Milli Takımımız yarı finale çıkmasına rağmen başarılı mıdır?

  Bu soruya cevap vermeden önce başarının sınırlarını çizmemiz lazım. Biz hangi şartlar meydana geldiğinde başarılı olmuş oluruz veya başarının derecesi herkes için aynı mıdır? İlk önce söylemek gerekirse başarının derecesi herkes için aynı değildir. Türk Milli takımının bu turnuvada adından sıkça söz ettirmesiyle başarı kriterlerini gerçekleştirmiş midir diye soracak olursak ben olumsuz bir görüş beyan edeceğim. Eminim ki çoğunuz “neden” diye soracaksınız.

  2004 yılında aramızdan ayrılan fotoğrafçı yazar Uğur Özakıncı , hayattayken Zaman gazetesinde yazmış olduğu bir köşe yazısında başarı tanımlamasıyla ilgili bakın neler söyledi.”Bizler başarıyı başkalarının başarısızlığıyla ölçersek gerçek anlamda başarılı olmuş sayılmayız.Başarı devamlılığı olduğu zaman başarıdır.Yoksa sürekliliği olmayan başarı zamane kandırmacasıdır.”

  Türk Milli takımını gerçek anlamda başarılı kabul etmek için şu anki oluşan tablonun en azından aynısını, bir sonraki turnuvada da devam ettirmesi gerekmektedir. Şöyle biraz geçmişe,çok değil 6 sene önceye gidelim isterseniz.2002 Dünya kupasını hatırlayalım.Türkiye o turnuvada Dünya üçüncüsü olarak otoriteleri de şaşırtarak adını duyurmuştur.Ama başarılı olmamıştır.Biraz öncede Uğur Özakıncı’dan naklettiğim ”Bizler başarıyı başkalarının başarısızlığıyla ölçüyoruz” denilirken ne kastedilmiştir?

  2002 Dünya kupasında Türk Milli Takımı Güney Kore ve Senegal’i eleyerek dünya üçüncüsü olmuştur. Fakat aynı turnuvada iki kere karşılaştığımız Brezilyaya iki maçta da yenilmiştir. O günün şartlarında Senegal ve Güney Kore kendi kriterlerine göre başarılı olmuştur. Ama biz bu başarıya ortak olamayız. Başarının sürekliliğinden bahsederken Güney Kore ve Senegal o turnuvadan sonra beklentilere cevap verememiştir.iki kere yenildiğimiz Brezilya Milli takımı tam olarak hatırlamıyorum kesin emin olduğum finale adını yazdırdığıdır.Ve Brezilya bu kriterlere göre başarılı bir takımdır.Çünkü aynı temposunu sürekli devam ettirmiştir.Eğer bu kriterlere sahip bir Milli takımımız olsaydı 2004 Avrupa Şampiyonasında yer bulmamız gerekmez miydi? Hatırlayın o günleri. Letonya maçı yenilgisini daha dün gibi hatırlıyorum. Hatta medyada sürekli olarak Milli takımımız için bir duraklama devrinden bahsedilmişti.
  Başarı hiçbir zaman duraklama devrine girmemesi lazım. Eğer ki gerçek manada başarılı sayılmak istiyorsak. Yoksa sanal başarılarla kendimizi avutur dururuz.

  Şimdi bu geçmiş paylaşımından sonra günümüze gelirsek Milli takımımız kritik bir süreç eşiğindedir. Nerdeyse sahaya çıkacak on biri bulmakta zorlanacağız sakatlıklar ve cezalılar dolayısıyla. Ama başarının olduğu katta hiçbir zaman mazeret olmamıştır. Aynı tempomuzu 2010 Dünya kupasında da gösterebilirsek -ve tabi sonraki yıllarda da –Milli takımımız işte o zaman gerçek başarıyı yakalamış olacaktır.


  Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 632
  • Cinsiyet: Bay
  MUCİZE Mİ, BAŞARI MI ?
  « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 16:52 »
 • Yayınlama
 • Tek kelimeyle;elbette başarı...


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear