DERSİM’İN KABUL GÜNÜ - Gulen Koyu Resmi Web Sitesi...

Gönderen Konu: DERSİM’İN KABUL GÜNÜ  (Okunma sayısı 5534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 • İncir Ağacındaki Adam
 • Süper Moderatör
 • *
 • İleti: 1.674
 • Cinsiyet: Bay
 • GSM: 05079310977
DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
« Topic Start: 01 Haziran 2010 - 18:00 »
 • Yayınlama
 •      MUSTAFA YILMAZ
       mustafa-yilmazzz@hotmail.com
       21 Kasım 2009 Cumartesi

       DERSİM’İN KABUL GÜNÜ

       “Yalancı dost, yağmurlu ve fırtınalı bir havada içi dışına dönen şemsiye gibidir” derler ya, doğruymuş.
   
       Meclis kürsüsünden hararetli bir şekilde “ Dersim’ de analar ağlamadı mı?” diyenlerin dostlukları, demokratik açılımın estirdiği fırtınayla gün yüzüne çıktı.

       Grubu adına konuşmasını bitiren milletvekilini, oturduğu sıralardan var gücüyle alkışlayanların sinelerindeki zifte bulanmış sevdaları gün yüzüne çıktı.

       “Gereğini yapmalı” dedikten sonra oluşturulan beklentiye  “O iş artık bitti” diyerek sözünün arkasında kaybolanların samimiyetleri gün yüzüne çıktı.

       Kapanmış yaraların tekrardan açılmasına sebep olanların  “sözlerimde haddimi aştım, özür diliyorum” diyebilme onurundan yoksun oldukları gün yüzüne çıktı.

       Yakın geçmişin üstünü örtme peşinde olanların sakladıkları gerçekler, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Dersim ‘le başlayan bu süreç yakın gelecekte başka gelişmelere de ön ayak olacaktır.

       Kurulduğu günden bu yana Cumhuriyet Halk Partisi, Aleviler için bir sığınaktı. Alevilerin CHP dışında partilere oy vermesi imkân dâhilinde değildi. Yazar Bejan Matur da babasının tercihini şu satırlarla dile getiriyor:

       “Benim babam kırk yıldır Cumhuriyet okur, hayatı boyunca CHP'ye oy vermiştir”

       “ 'Bize yakışmaz' diyen  Bejan Matur’ un babası için  özellikle Kürt Alevilerin dünyasında solla özdeşleşmiş partilere yönelmek neredeyse genetik bir ahlak kodu idi ve başka eğilimler zinhar hoş karşılanmazdı.” (Bejan Matur, 19.11.2009, Zaman)

       Bejan Matur’ un bu açıklamaları,  Alevilerin Cumhuriyet Halk Partisine bakış açılarını özetler nitelikte. Gözü kapalı sevda da diyebiliriz buna.

       Bu sevdayı sadece Aleviler için söylediğim anlaşılmasın. Çünkü aynı gözü kapalı sevdalık muhafazakâr kesimde de var. Günahlarıyla, sevaplarıyla beraber kabullenilmiş sevda. Yanlış olan; günahların üzerine hiç gidilmemesi, belli bir zaman sonra ise günahların sevap olarak algılanmaya başlanması

       Bu yanlışlar üzerine- sıcak gündem olduğu için- Alevilere sormak istiyorum:

       Yıllardır sebepsiz bir şekilde ve “bize yakışmaz” diyerek oylarını CHP ye veren Alevi kardeşlerimizin, Dersim’ de yaşananları kendilerine yakıştıranlara verecek bir cevabı olacak mı?

       Sükût, ikrardan gelir. Yani sessizlik, kabullenmek demektir.

       Dersim’ de başvurulan zulümü kabullenmiş olamazsınız.

       Mağaralara doldurulup kullanılan zehirli gazla fare gibi katledilmeyi kabullenmiş olamazsınız.

       Tunceli semalarından bırakılan bombaları kabullenmiş olamazsınız.

       “Oğlumun idamını bana göstermeyin, onu benden sonra idam edin” diyen babanın isteğine vicdansızca karşılık verenleri kabullenmiş olamazsınız.

       Yasal olarak idam edilmesi mümkün olmayan yaşlı amcanın, yaşının küçültülerek  dar ağacına götürülmesini kabullenmiş olamazsınız.

       Dersim katliamını kanlı bir şekilde bitirdikten sonra “ibret olsun” diyen zihniyeti kabullenmiş olamazsınız.

       Küçük yaştaki çocukları, analarından babalarından ayırarak sürgüne gönderilmelerini kabullenmiş olamazsınız.

       Eğer ki Alevi vatandaşlarımız bütün bu yaralayıcı gelişmeler karşısında gerekli tepkilerini göstermezler, cevap niteliği taşıyan açıklamalarda bulunmazlar ise, zulme başvuranların zulümleri devam edecektir. Korkmayınız! Göstereceğiniz tepki gönül verdiklerinizi sizden uzaklaştırmayacak; aksine istikamet kazandıracaktır.


  Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

  • birnazım

  • Ziyaretçi
  DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
  « Yanıtla #1: 01 Haziran 2010 - 18:01 »
 • Yayınlama
 • Onur Öymen’in yanlış şeyler söylediğine inanmıyorum. Yabancıların kışkırtması, ağaların, şeyhlerin öncülüğünde başlatılan; cumhuriyete karşı yapılmış bir isyanın (kanlı da olsa) bastırılmasına gönderme yapılması doğru bir tespittir. Bunun Alevîlerle de bir ilgisi yoktur. Orada devlete karşı bir kalkışma olmuş ve bu kalkışma da tıpkı diğer isyanlar gibi bastırılmıştır.
  Bu tarihi gerçekleri görmezlikten gelerek,Onur Öymen’e saldırılması haksızlıktır ve maksatlıdır. Türkiye’de konuşulacak konu kalmamış gibi; “Dersim İsyanı”nı bir “Alevi Katliamı” gibi göstermek hangi akla hizmettir? Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk ne zaman alevi karşıtı olmuştur ve aleviler de ne zaman Cumhuriyete ve Atatürk'e karşı olmuşlardır ki bir kaşık suda fırtına koparılıyor?Onur Öğmen gerçekleri söylediği için neden istifa etsin?O günün şartları öyle icabettiriyordu.Bu söylevin belki zamanlaması yanlıştır.Ama o dönemde Hiç bir Devlet isyan edenlere, isyan ettiniz buyrun devleti idare edin demezdi.Genel oynanan oyunun bir parçasıdır bu bir şeyler bulmak gerekiyordu, durumu provoke etmek için.Açılımın ilk baharında başka ne bulacaklardı ki...Üstelik Onur Öymen sadece dersimde analar ağladı demedi Çanakkalede Menemende ve vatan savunması yapılan pek çok yerde dedi .Ayrıca dersim ve diğer kürt isyanlarının ardında ingilizlerin olduğunu ne çabuk unuttunuz ya da ben artniyetli olmayıp diyeyim ki bilmiyor musunuz?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Onur Öymen'in sözleri yanlış anlaşılmış olabilir, ama kendisi zaten yanlış anlayanlardan özür diliyor ve ne demek istediğini açıklıyor. Bu açıklamasına da şapka çıkarmak gerekir.başbakaan erdoğan şehide kelle derken apoya sayın dediğinde de aynı duyarlılığı hissettiniz mi*

  • İncir Ağacındaki Adam
  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 1.674
  • Cinsiyet: Bay
  • GSM: 05079310977
  DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
  « Yanıtla #2: 01 Haziran 2010 - 18:01 »
 • Yayınlama
 • İnsan, istisna durumlar haricinde doğruları söylemekle mesuldur. Bu mesulluk, sözün ağzından çıkmasından sonra başlar. Ve her doğruyu söylemek de doğru değildir. Muhtemelen bu tanıma itirazınız yoktur.

  Onur Öymen’in Meclis kürsüsünde parti grubu adına yaptığı konuşmada dile getirdiği “ Dersim’de analar ağlamadı mı” beyanatı Onur Öymen’i doğru- yalan güzergahındaki mesuliyetten kurtarmıştır. Yani Onur Öymen, yalan söylememiştir. Lakin söylediğinin doğru olması doğruluk taraftarı olduğu anlamına gelmez. Çünkü söylenmemesi gereken bir doğruyu söylemiştir. Sürçü lisan etmiş olamaz mı derseniz ,etmiş olsaydı gereğini yapmalı diyen partidaşı Kemal Kılıçdaroğlu susturulmazdı.

  Bu isyan bastırma yöntemi tabi ki de Alevilere yönelik değildi. Yani o zamanki devlet yöneticilerinin Alevilere bakış açısının kötü olduğu anlaşılmasın yazımdan.Alevilerin yerinde Kürtler veya başka kimlikten birileri de olsaydı isyanı bastırma adına mağaralara tıkılıp fare gibi zehirli gazla zehirlenmeleri içten bile değildi. Bahsettiğimiz, gözü dönmüşlüktür.

  Dersim isyanı ve katliamı bir tarihi gerçektir. Kimsenin bunu sakladığı yok.Hatta daha da açığa çıkmalı gizli kalanlar. Şikayetimiz , o zamanki gözü dönmüş zihniyetin bugün kendisine taraftar bulması.Siz çok mu hoşnutsunuz bu zihniyetin varlığından?

  Bugün kanlı bir şekilde bastırılan bir isyan, meclis salonunda alkışlanabiliyorsa, aynı durum bugün yaşansa ve ellerinde yönetim imkanı olsa yine aynı isyan bastırma yönetimine mi başvuracaktılar? Ve siz savunacak mıydınız bu isyan bastırma metodunu?

  Can alma sevdası uğruna mesai saatleri dışında gerçekleştirilen bir idam ve otomobil farlarıyla aydınlatılan bir ortam hayal etmeyi bir dener misiniz?

  Son olarak mesajınızın genelinden ve özellikle son paragrafından Onur Öymeni savunduğunuz anlaşılıyor. Savunuyor olabilirsiniz.Hakkınızdır.Lakin Başbakanın şehitler için kullandığı kelle , apo için ise sayın tabirini kullandığı için aynı duyarlılığı hissedip hissetmediğimi merak etmiş gözüküyorsunuz. Merakta bırakmayayım sizi , aynı duyarlılığı hissettim ve hissetmeye de devam edeceğim.
  Bir nefeslik duamla müebbetimi seçtim / Manam ukbâya açık, maddiyatı es geçtim (Hekim)

  • Süper Moderatör
  • *
  • İleti: 633
  • Cinsiyet: Bay
  DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
  « Yanıtla #3: 01 Haziran 2010 - 18:02 »
 • Yayınlama
 • Sayın Birnaz Hanım,
  Bu milletr ne zaman ağlayacağını nezaman güleceğini çok iyi bilen bir millettir.Siz bu ağlama ile gülmeyi karıştırıyorsunuz.
  Evet.
  Bu millet savaşa asker gönderip ağlamadığı çok zamanlar olmuştur.Misal mi istiyorsun.Bak söyleyeyim.Malazgirtte anneler ağlamadı.Trabzon'un Fethinde ağlamadı,İstanbul'un Fethinde ağlamadı..Mohaç'ta,Preveze'de,Kurtuluş savaşında-Çanakkale harbinde,Dumlupınarda,Sakaryada ağlamadı.Gurur duydu.Bağrına taş bastı,ama dik durdu ağlamadı.
  Ne zaman bu milletin anası ağladı biliyor musun?
  1-Ankara savaşında AĞLADI
  2-Dersimde AĞLADI.
  3-Şeygh Sait İsyanında AĞLADI.
  4-31 mART 1909 DA ağladı.
  5-Çorum-Tokat-malatya-Sıvas olaylarında AĞLADI.
  6-Sivas Madımak Oteli kumpasında AĞLADI.
  7 Başbağlar katliamında AĞLADI.
  8-Menemen olaylarında ağladı.
  9-1960-1970-1980 ihtilallerinde AĞLADI.
  10- ve 25 yıldan beri tüm Türkiye terörle AĞLIYOR.
  Türk Tarihinde ağlanılacak ve gurur duyulacak sayfaları ayırt edemeyecek zavallılar var maalesef...
  Tarih bir olaylar serüveni değil,medeniyetlerin müzesidir.Kültürdür,medeniyetttir,sanattır,şan ve şeref levhalarıdır.Hangi levhanın nereye konulacağını çok iyi hesap etmek gerek.Hesap edemeyenler sadece mevsimlik açan bitki gibidir.
  Sevgi ve selamlarımla değerlendirmelerinizi bu ışıkta yapmanızı naçizane tavsiye ederim.

  • D Ali düzen
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 18
  • Cinsiyet: Bay
  • slm millet
  DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
  « Yanıtla #4: 01 Haziran 2010 - 18:02 »
 • Yayınlama
 • okunması gereken köse yazısı kalemine sağlık başarılarının devamını dilerim .
  iyi bayramlar

  • seydoğlu
  • Aktif Visirli
  • *
  • İleti: 39
  • Cinsiyet: Bay
  DERSİM’İN KABUL GÜNÜ
  « Yanıtla #5: 01 Haziran 2010 - 18:03 »
 • Yayınlama
 • güzel bir makale, tebrik ederim kardeş.Ama bazı at gözlüklülere bunlar vız gelir,onlar sandığa gidince bu söylenenleri unuturlar,yine alışkanlıklara geri dönerler....
  Dert sofrasından bal yediler,baş verdiler,baş eğmediler                       BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZE RAHMET OLSUN


   


  Facebook Yorumları

           
  Twittear